Αμοργός Πληροφοριες για Αμοργο

Klair

Member
Μηνύματα
2.217
Likes
25.829
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Αμοργό καλύτερα σε Κατάπολα, Χώρα ή Αιγιαλή, θα υπάρχει μεταφορικό μέσο.
Έχω μείνει και στη Χώρα και στην Αιγιάλη.
Θα συμφωνήσω με την @katkats. Μου άρεσε περισσότερο η διαμονή στην Αιγιάλη και οι βόλτες στα γύρω πανέμορφα χωριά (Θολάρια, Λαγκάδα, Ποταμός).
Ωραία και η χώρα, όμορφη, γραφική αλλά μου είχε φανεί πιο ήσυχη.
Η Αιγιάλη έχει περισσότερη ζωντάνια και επιλογές.

Και μια "άχρηστη πληροφορία" που ακόμα θυμάμαι από τη διαμονή μας στη χώρα:
Όπως απλώναμε τις πετσέτες μετά το απογευματινό μπάνιο, έτσι τις μαζεύαμε την επόμενη μέρα πριν ξεκινήσουμε πάλι για τη θάλασσα-μούσκεμα δηλαδή.

Edit: Θυμάμαι ότι πολύ καλό φαγητό τρώγαμε στην ταβέρνα του Νίκου στη Λαγκάδα. Το κατσικάκι του ήταν τότε ξακουστό. Έριξα μια ματιά στο TripAdvisor και με λύπη μου διάβασα ότι πλέον έχει χαλάσει την ποιότητα του φαγητού και είναι και ακριβός.
Στα Θολάρια τρώγαμε στο Πανόραμα που είχε κάθε βράδυ ζωντανή μουσική και γινόταν ωραίο γλέντι. Ο παππούς που είχε την ταβέρνα πρωτοστατούσε στο κέφι και το χορό. Πέρυσι είδα σε μια ταξιδιωτική εκπομπή (fatsabook νομίζω λεγόταν) ότι ο παππούς ζει και βασιλεύει και συνεχίζει να προσφέρει μοναδικές μουσικές βραδιές στους θαμώνες του μαγαζιού.
Χάρηκα πολύ που τον είδα ακμαίο και ζωηρό και αναπόλησα τις πολύ ωραίες στιγμές που ζήσαμε σε αυτό το μαγαζί με το ωραίο φαγητό και τα άφθονα ρακόμελα.
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
@jimp Ωραία θα είναι και χαλαρά.

Και μια "άχρηστη πληροφορία" που ακόμα θυμάμαι από τη διαμονή μας στη χώρα:
Όπως απλώναμε τις πετσέτες μετά το απογευματινό μπάνιο, έτσι τις μαζεύαμε την επόμενη μέρα πριν ξεκινήσουμε πάλι για τη θάλασσα-μούσκεμα δηλαδή.

Edit: Θυμάμαι ότι πολύ καλό φαγητό τρώγαμε στην ταβέρνα του Νίκου στη Λαγκάδα. Το κατσικάκι του ήταν τότε ξακουστό. Έριξα μια ματιά στο TripAdvisor και με λύπη μου διάβασα ότι πλέον έχει χαλάσει την ποιότητα του φαγητού και είναι και ακριβός.
Συμφωνώ για τη Χώρα. Αν και δεν είχα μείνει ποτέ, όποτε ξεμέναμε εκεί για φαΐ ή ποτό μετά από μπάνιο παγώναμε.
Και εγώ τον Νίκο στη Λαγκάδα θα πρότεινα, αλλά μάλλον έχουν αλλάξει τα πράγματα. Επίσης την Κατίνα στην Αιγιάλη, αλλά επίσης χρειάζεται διασταύρωση.
Στα Θολάρια τρώγαμε στο Πανόραμα
Στα Θολάρια δεν είχα πάει ποτέ στο Πανόραμα, ακριβώς εξαιτίας αυτού του παππού. Δεν μου αρέσουν αυτές οι ατραξιόν (=είμαι ξινή, το ξέρω :rolleyes: )
 
Last edited:

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Αν και φέτος κλείνω μια 10ετία από την προηγούμενη επίσκεψη μου στην Αμοργό...τότε είχαμε μείνει Αιγιάλη και θυμάμαι μας είχε φανεί πολύ ήσυχη. Το βράδυ μόνο στον Αμοργιαλό κάτι γινόταν. Οπότε πηγαίναμε Χώρα τα βράδια.
Φέτος που θα ξαναπάμε έκλεισα Χώρα για αυτό τον λόγο. Βέβαια θέλει μπουφανακι σιγουρα!!!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Περί γούστων η κουβέντα.
Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ όσες φορές πήγα στο νησί, προτίμησα τη χώρα για λόγους καθαρά ''νύχτας''.
Είναι δεδομένο οτί αυτό αλλάζει αναλόγως εποχής, και συνθηκών (π.χ. Up Festival, που τραβαει όλο το κόσμο στην Αιγιάλη).
Είναι επίσης δεδομένο, ότι οι συνθήκες στη χώρα πολλές φορές ουδεμία σχέση έχουν με καλοκαίρι. Κάτι που άλλοι το γουστάρουν, και σε αλλους είναι αποτρεπτικό. Να σηκώνεσαι πρωί π.χ. 26 Ιουλίου με ομίχλη και 20 βαθμούς. Δε συζητώ για βράδυ που τις περισσότερες φορές το μακρυμάνικο επιβάλλεται.
Αυτό είναι και το ωραίο της Αμοργού ίσως, όλες οι συνθήκες της καιρικες και μή.

Πλέον όταν με ρωτάει κάποιος που να μείνει όταν πάει Αμοργό, άν έχει μέρες του προτείνω και τα δύο. Ναι και τα δύο για διευκόλυνση. Επί παραδείγματι σε ένα 7ήμερο, 2-3 διαμονή στην Αιγιάλη, και εξερεύνηση του εκεί κομματιού, και τις υπόλοιπες στη Χώρα. Είναι εμπειρία να μείνεις στην ομορφότερη & γραφικότερη ίσως χώρα των Κυκλάδων!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Αν και φέτος κλείνω μια 10ετία από την προηγούμενη επίσκεψη μου στην Αμοργό...τότε είχαμε μείνει Αιγιάλη και θυμάμαι μας είχε φανεί πολύ ήσυχη. Το βράδυ μόνο στον Αμοργιαλό κάτι γινόταν. Οπότε πηγαίναμε Χώρα τα βράδια.
Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ όσες φορές πήγα στο νησί, προτίμησα τη χώρα για λόγους καθαρά ''νύχτας''.
Μου κάνουν εντύπωση αυτά που μεταφέρετε. Και γούστα είναι αυτά και οι καιροί αλλάζουν. Αλλά, μήπως δεν βρήκατε που είναι το Que (q)? Μήπως δεν πήγατε μετά τις 2?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Μου κάνουν εντύπωση αυτά που μεταφέρετε. Και γούστα είναι αυτά και οι καιροί αλλάζουν. Αλλά, μήπως δεν βρήκατε που είναι το Que (q)? Μήπως δεν πήγατε μετά τις 2?
Όχι, δεν είπα ότι είναι ήσυχη η Αιγιάλη.
Και στο Q πήγαμε μετά τις 2, και Αμοργιαλό που λατρεύουμε, και σε ένα ακόμα πάνω στο δρόμο λίγο πιο έξω (δε θυμάμαι ποιό). Ούτε ότι στη χώρα γίνεται και καλά το ατελείωτο πάρτυ.
Είναι απλά θέμα προτιμήσεων, ακουσμάτων, και χώρων.
Και στα δύο θα ξαναπώ. Όποιος έχει μέρες και μπορει, και στα δύο.
 

sofiakapa

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημέρα! Έχει ξαναγίνει η ερώτηση αλλά πριν αρκετά χρόνια οπότε πιστεύω θα έχουν αλλάξει κάποια πράγματα.

Θα ήθελα να μου πείτε όμορφες ερημικές παραλίες της Αμοργού με πρόσβαση με αμάξι. Ψάχνω παραλίες μικρές κατά προτίμηση, κολπίσκους που να μπορείς να χωθείς και να αράξεις με τις ώρες ανενόχλητος με το βιβλίο σου, χωρίς πιτσιρίκια και να σε πάρει και κανάς υπνάκος κάτω από καναν ίσκιο. Δεν θέλω πολύ κόσμο και σίγουρα όχι οργανωμένη.

Επίσης, θα ήθελα πληροφορίες για πραγματικά καλό φαγητό στο νησί. Διαβάζω διάφορα άρθρα από δω κι από κει αλλά δεν τα εμπιστεύομαι απαραίτητα.

Οποιοδήποτε άλλο τιπ για ευπρόσδεκτο.

Ευχαριστώ πολύ!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Θα ήθελα να μου πείτε όμορφες ερημικές παραλίες της Αμοργού με πρόσβαση με αμάξι. Ψάχνω παραλίες μικρές κατά προτίμηση, κολπίσκους που να μπορείς να χωθείς και να αράξεις με τις ώρες ανενόχλητος με το βιβλίο σου, χωρίς πιτσιρίκια και να σε πάρει και κανάς υπνάκος κάτω από καναν ίσκιο. Δεν θέλω πολύ κόσμο και σίγουρα όχι οργανωμένη.
Καλημέρα. Ερημικές παραλίες, με πρόσβαση με αμάξι δεν υπάρχουν στην Αμοργό και γενικώς πουθενά, εκτός κι αν υπάρχουν ειδικές συνθήκες (φυσάει, είναι βρώμικες, έχουν βράχια, ρεύματα κτλ) Αν θες ερημικές στην Αμοργό θα πρέπει να περπατήσεις και πολλές φορές σε δύσβατα μονοπάτια και για αρκετή ώρα. Τις έχω απαριθμήσει στο παλιό πόστ. Υπάρχουν κι άλλες εννοείται με αυτά τα χαρακτηριστικά. Επίσης όλες σχεδόν οι παραλίες είναι μικρές και γεμίζουν εύκολα. Καμία δεν είναι οργανωμένη, από όσο γνωρίζω μέχρι στιγμής.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλημέρα! Έχει ξαναγίνει η ερώτηση αλλά ...
Καλημέρα.
Ερημικές παραλίες.. Οχι ότι στις υπόλοιπες του νησιού γίνεται το αδιαχώρητο, καμία σχέση, αν εξαιρέσεις ίσως την Αγία Άννα που είναι μικρή. Θα σου πρότεινα να επισκεφτείς τα Μουράκια, στην αντίθετη κατεύθυνση δίπλα στο Μούρο, είναι ότι καλύτερο ίσως γι αυτό που ζητάς. Επίσης στη περιοχή της Αιγιάλης, από τη παραλία Λεβρωσσό και προς τα κάτω, αλλά και από την άλλη πλευρά στα πέριξ της Καλοταρίτισας και φυσικά απέναντι στη Γραμβούσα (ο καλύτερος ύπνος που έχω κάνει σε παραλίες του νησιού).
Στο θέμα φαγητό, δε μπορώ να πω ότι έμεινα παραπονεμένος κάπου. Νομίζω είναι από τα λίγα μέρη που συμβαίνει αυτό. Θα σου πρότεινα σίγουρα να δοκιμάσεις και τα διάφορα τύπου καφενεία που σερβίρουν φαγητό και σαλάτες -εννοείται πάντα μαζί με ψημένη- και θα βρεις τέτοια στη χώρα. Σίγουρα να καθήσεις στο Τρατζιστοράκι, πέρα απ το πολύ ωραίο σημείο έχει και εξαιρετικά πιάτα, στο Λιοτρίβ, αλλά και στην Αμπαρόριζα (όλα στη Χώρα). Επίσης φαγητό παραδοσιακό στα Θολάρια, οι περισσότεροι πηγαίνουν στο ''Πανόραμα'', μαζί με τη βόλτα σου στο χωριό.
Σίγουρα θα βρεις αρκετά καλή πληροφόρηση εδώ μέσα.
 

john&emily

Member
Μηνύματα
17
Likes
8
Καλησπέρα κι από εμένα. Σου παραθέτω προσωπική αποψη για τις παραλίες:Από τη μεριά των Καταπολων απόμερες θεωρώ τους Φοινικιές - Τυροκόμου & τους Αγ. Σαράντα. Εχει κατάβαση/ανάβαση & πρεπει να έχεις προμήθειες σε νερο κτλ.
Επισης ερημική απο την πλευρά της Αιγιάλης είναι η Λεβρωσσός προυποθέτει & εδω περπάτημα (τη θεωρούν γυμνιστών).
Τελος απομερη θεωρω & την παραλια της Γραμβούσας.
Αν εξαιρέσεις την Αγ. Αννα που είναι μικρός κόλπος & του Μούρου,γενικότερα δεν αντιμετωπίζεις θεμα στις παραλίες από κόσμο.
 

galoz

Member
Μηνύματα
446
Likes
660

vagelis1978

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΛΤΑ
Καλησπέρα σε όλους. Μετά από χρόνια, ετοιμάζομαι για εξόρμηση στο Αιγαίο και ένα από τα νησιά που σκέφτομαι είναι η Αμοργός. Διάβασα όλα τα ποστ και πράγματι είναι αρκετά αναλυτικά. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν προσφέρεται για οικογενειακές διακοπές, αφού θα έχω μαζί μου και τα παιδιά μου ηλικίας 7,5 και 5 ετών. Είναι οργανωμένες οι παραλίες; Θα έχω αυτοκίνητο μαζί μου..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom