Αμοργός Πληροφοριες για Αμοργο

maria5

Member
Μηνύματα
21
Likes
0
γεια σας!θελω να μαθω πληροφοριες για την αμοργο.1)ποσο περιπου κοστιζουν τα εισιτηρια στα λεωφορεια;2)ποσο κοστιζει το καραβακι για να περασεις απο τον αγιο παυλο στη νικουρια;3)γινονται εκδρομες στα κουφονησια;ευχαριστω!:roll:
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
γεια σας!θελω να μαθω πληροφοριες για την αμοργο.1)ποσο περιπου κοστιζουν τα εισιτηρια στα λεωφορεια;2)ποσο κοστιζει το καραβακι για να περασεις απο τον αγιο παυλο στη νικουρια;3)γινονται εκδρομες στα κουφονησια;ευχαριστω!:roll:
γεια σου!
για τα λεωφορεια δεν ξερω να σου πω..

για να περασεις απο αγιο παυλο νικουρια νομιζω ηταν περι τα 10 ευρω (με επιστροφη), αν θυμαμαι καλα..(δεν μου χε φανει παντως υπερβολικο το ποσο, γιατι αλλιως θα το θυμομουν)!

εκδρομες στα κουφονησια?υπαρχει ο σκοπελιτης που ξεκιναει απο αμοργο και παει εκει..ομως, δεν κανει το δρομολογιο καθε μερα..μπορεις να πας το πρωι και να γυρισεις το βραδυ!
 

maria <3

Member
Μηνύματα
81
Likes
11
Αμοργό κ εσύ ε? Εγώ μετα απο πολύύύύύύ ψαξιμο, είμαι ανάμεσα σε Αμοργό , Σέριφο , Σκόπελο , Λευκάδα και δευτερο ποδι Χαλκιδικης! (Φαντασου να μη έψαχνα κιολας! χαχαχα)
 

maria5

Member
Μηνύματα
21
Likes
0
γεια σου!
για τα λεωφορεια δεν ξερω να σου πω..

για να περασεις απο αγιο παυλο νικουρια νομιζω ηταν περι τα 10 ευρω (με επιστροφη), αν θυμαμαι καλα..(δεν μου χε φανει παντως υπερβολικο το ποσο, γιατι αλλιως θα το θυμομουν)!

εκδρομες στα κουφονησια?υπαρχει ο σκοπελιτης που ξεκιναει απο αμοργο και παει εκει..ομως, δεν κανει το δρομολογιο καθε μερα..μπορεις να πας το πρωι και να γυρισεις το βραδυ!
ευχαριστω παρα πολυ!!!
 

Eleni_

Member
Μηνύματα
201
Likes
346
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε... Που?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Κορίτσια ρίξτε μια ματιά εδώ http://www.travelstories.gr/%ED%E7%F3%E9%DC-%E1%E9%E3%E1%DF%EF%F5/1632-%E1%EC%EF%F1%E3%FC%F2.html
θα βρείτε πάρα-πάρα πολλές χρήσιμες πληροφορίες για Αμοργό.

Τον Αύγουστο του 2008 πάντως που πήγα ίσχυαν τα εξής:
Λεωφορεία:
Η τιμή του εισιτηρίου ήταν από ?1 έως και ?3, ανάλογα με τη διαδρομή
Οι διαδρομές ήταν:
Κατάπολα <-> Χώρα <-> Αγ.Παύλος <-> Αιγιάλη
Κατάπολα <-> Χώρα <-> Χοζοβιώτισσα <-> Αγ.Άννα
Αιγιάλη <-> Θολάρια
Αιγιάλη <-> Λααγκάδα
Κατάπολα <-> Καλοταρίτισσα
Το πρόγραμμα με τις ώρες και τα δρομολόγια ήταν αναρτημένο στις στάσεις των λεωφορείων, καθώς και σε πάρα πολλά mini market.
Θαλάσσια ταξί:
Η τιμή του εισιτηρίου πήγαινε-έλα νομίζω ήταν ?4, .
Οι διαδρομές ήταν:
Αγ.Παύλος -> 1η παραλία -> 2η παραλία -> 3η παραλία (Νικουριάς)
Καλοταρίσσα <-> Γραμβούσσα
Η συχνότητα των δρομολογίων ήταν ανά 30΄με το τελευταίο αν θυμάμαι καλά στις 18.30.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τα λεωφορεία και τα θαλάσσια ταξί καλέστε στα τηλέφωνα που θα βρείτε εδώ:
o ΚΤΕΛ και Ταξί στις Κυκλάδες
o &Kappa;&alpha;&lambda;ώ&sigmaf; ή&rho;&theta;&alpha;&tau;&epsilon; &sigma;&tau;&iota;&sigmaf; &Mu;&iota;&kappa;&rho;έ&sigmaf; &Kappa;&upsilon;&kappa;&lambda;ά&delta;&epsilon;&sigmaf; &kappa;&alpha;&iota; &Alpha;&mu;&omicron;&rho;&
 

maria5

Member
Μηνύματα
21
Likes
0
Κορίτσια ρίξτε μια ματιά εδώ http://www.travelstories.gr/%ED%E7%F3%E9%DC-%E1%E9%E3%E1%DF%EF%F5/1632-%E1%EC%EF%F1%E3%FC%F2.html
θα βρείτε πάρα-πάρα πολλές χρήσιμες πληροφορίες για Αμοργό.

Τον Αύγουστο του 2008 πάντως που πήγα ίσχυαν τα εξής:
Λεωφορεία:
Η τιμή του εισιτηρίου ήταν από ?1 έως και ?3, ανάλογα με τη διαδρομή
Οι διαδρομές ήταν:
Κατάπολα <-> Χώρα <-> Αγ.Παύλος <-> Αιγιάλη
Κατάπολα <-> Χώρα <-> Χοζοβιώτισσα <-> Αγ.Άννα
Αιγιάλη <-> Θολάρια
Αιγιάλη <-> Λααγκάδα
Κατάπολα <-> Καλοταρίτισσα
Το πρόγραμμα με τις ώρες και τα δρομολόγια ήταν αναρτημένο στις στάσεις των λεωφορείων, καθώς και σε πάρα πολλά mini market.
Θαλάσσια ταξί:
Η τιμή του εισιτηρίου πήγαινε-έλα νομίζω ήταν ?4, .
Οι διαδρομές ήταν:
Αγ.Παύλος -> 1η παραλία -> 2η παραλία -> 3η παραλία (Νικουριάς)
Καλοταρίσσα <-> Γραμβούσσα
Η συχνότητα των δρομολογίων ήταν ανά 30΄με το τελευταίο αν θυμάμαι καλά στις 18.30.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τα λεωφορεία και τα θαλάσσια ταξί καλέστε στα τηλέφωνα που θα βρείτε εδώ:
o ΚΤΕΛ και Ταξί στις Κυκλάδες
o &Kappa;&alpha;&lambda;ώ&sigmaf; ή&rho;&theta;&alpha;&tau;&epsilon; &sigma;&tau;&iota;&sigmaf; &Mu;&iota;&kappa;&rho;έ&sigmaf; &Kappa;&upsilon;&kappa;&lambda;ά&delta;&epsilon;&sigmaf; &kappa;&alpha;&iota; &Alpha;&mu;&omicron;&rho;&
ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
γεια σας!θελω να μαθω πληροφοριες για την αμοργο.1)ποσο περιπου κοστιζουν τα εισιτηρια στα λεωφορεια;2)ποσο κοστιζει το καραβακι για να περασεις απο τον αγιο παυλο στη νικουρια;3)γινονται εκδρομες στα κουφονησια;ευχαριστω!:roll:
Θα σου πρότεινα να μείνεις κιόλας στον Ανω Κουφονήσι γιατί πραγματικά αξίζει. Τώρα βέβαια εξαρτάται και απο το πρόγραμμα σου.
 

mariapetros

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
μην μείνετε κοντά στα κατάπολα μόνο, στο Απάγγιο hotel, γιατί έχει τρελούς ιδιοκτήτες.. μείναμε το 2006 και μας χάλασαν τις διακοπές. η αμοργός πολύ όμορφη, δείτε και το Municipality of Αmorgos - home εμείς αν ξαναπάμε θα μείνουμε αιγιάλη και θα δούμε και κουφονήσια, κτλ τριγύρω.
τιμές λεωφορείων δε γνωρίζω, ήμασταν με μηχανή, καλές διακοπές!
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
:) Θα ήθελα να ρωτήσω κ εγώ μερικά πραγματάκια σχετικά με την Αμοργό πολύ συγκεκριμένα (διότι ξέρω πως έχουν ανοίξει πολλά σχετικά θέματα).

1) Σε ποια σελ. μπορώ να βρω αξιόπιστα δρομολόγια πλοίων διότι στη σελ. της Anek κ περισσότερο στο "greek ferries" μου βγάζει κάτι κουφά,΄πχ ότι έχει πλοίο όχι όλες τις μέρες κ σε πολύ συγκεκριμένες ώρες. Θα ήθελα αν γίνεται να συνδυάσω με τον φίλο μου 5 μέρες Αμοργό με 1 μέρα Δονούσα (ό,τι γνωρίζει κανείς για τη Δονούσα, ιδίως τι παίζει από τιμές διαμονής κ αν μπορώ να βρω κατάλυμα επί τόπου χωρίς να έχω κλείσει προηγουμένως, καλοδεχούμενο! Σημειώνω ότι η περίοδος που ενδιαφερόμαστε είναι από 9 Ιουλίου ως 15, 5-6 μερούλες.

2) Επειδή δεν θα έχουμε μεταφορικό (το πολύ-πολύ να νοικιάσουμε για καμιά μέρα, αν κ δεν το πολυκόβω), υπάρχουν όντως τακτικά δρομολόγια στις διαδρομές των λεωφορείων στην Αμοργό που πολύ σοφά παρέθεσε η φίλη Eleni (την οποία υπερευχαριστούμε!)? Ρωτώ επειδή έχω διαβάσει από εδώ, σε άλλα τόπικ, ότι είναι χάλια οι συγκοινωνίες κ είναι κρίμα να υπάρχουν πχ μόνο 2 δρομολόγια καθημερινά για αιγιάλη-θολάρια ή για κάποιες παραλίες. Γενικώς, χωρίς μεταφορικό μέσο σε 5 μέρες μπορεί να δει κανείς τα βασικά του νησιού; (Χώρα, Αιγιάλη, Θολάρια, Λαγκάδα, Νικουριά, Μούρος, Καλοταρίτισσα, Μοναστήρι+Αγία Άννα);

3) Αρχές ως μέσα Ιουλίου που λέμε να πάμε υπάρχουν δωμάτια έως 50 ευρώ το πολύ σε Χώρα ή Αιγιάλη; Ρωτώ γιατί από τις ιστοσελίδες τους είδα από 55 Ε. το φθηνότερο σε αιγιάλη. Παίζει κ να βρει κανείς χωρίς να κλείσει (για να βρει κάτι απλούστερο κ φθηνότερο) ή είναι μεγάλο ρίσκο; Να σημειώσω ότι δεν μας πειράζει καθόλου να είναι υπερβολικά λιτό κ απέριττο το δωμάτιο, χωρίς πρωινά κ τέτοια, αν έχει κ λίγη θέα ακόμη καλύτερα. Αν θέλει κάποιος μπορεί να στείλει κ π.μ.

Η εναλλακτική επιλογή είναι Φολέγανδρος (εδώ έχω υπ όψιν για διαμονή) για 4-5 μέρες (ίσως σε συνδυασμό με Κίμωλο για 1-2 μέρες επιπλέον). Τιμές για διαμονή σε Κίμωλο (είδα 2-3 πανάκριβα κ τα 'παιξα!!) κ αν μπορούμε να βρούμε δωμάτιο χωρίς να κλείσουμε?? Παίζει κανένα τοπικό πουλμανάκι σε Κίμωλο (νομίζω είδα στη σελ. της) κ αν ναι ποιές παραλίες ή περιοχές προσεγγίζει?
Ευχαριστώ πολύ-πολύ-πολύ!!!!!
 
Last edited by a moderator:

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Eleva μου, η Φολέγανδρος θα σας σηκώσει τις τιμές περισσότερο από Αμοργό.
Αιγιάλη σου συστήνω το Amorgos Hotels - Pension Christina - Accommodation - Rooms for rent - Studios - Amorgos Greece, δίπλα στο κέντρο με πολύ καλή θέα και καλές τιμές. Εγώ δε θα πήγαινα χωρίς να έχω κλείσει. Μέσα προς τέλη Ιουλίου το συγκρότημα ήταν γεμάτο.
 

maria <3

Member
Μηνύματα
81
Likes
11
:) Θα ήθελα να ρωτήσω κ εγώ μερικά πραγματάκια σχετικά με την Αμοργό πολύ συγκεκριμένα (διότι ξέρω πως έχουν ανοίξει πολλά σχετικά θέματα)

Με τα δρομολόγια των πλοίων δεν βγάζεισ άκρη στο διαδίκτυο, στο λέω γτ το έψαξα κ εγω για το συγκεκριμένο προορισμό!
Δες εδώ κάτωκάτω στη σελίδα την τιμή του διαμερίσματος 4
Διαμερίσματα και τιμές | Agios Pavlos Studios Αμοργός .
Στη Δονούσσα απο οτι ξέρω έχει ελ΄χιστα καταλύματα οπότε καλό θα είναι να κλείσεις πριν πας. Αν πάλι θέλεισ να το ρισκάρεις κ τελικά δεν βρείς μην αγχώνεσαι γιατι επιτρέπεται κ το camping σε μια συγκεκριμένη παραλια!
Ελπίζω να βοήθησα!:D
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Με τα δρομολόγια των πλοίων δεν βγάζεισ άκρη στο διαδίκτυο, στο λέω γτ το έψαξα κ εγω για το συγκεκριμένο προορισμό!
Δες εδώ κάτωκάτω στη σελίδα την τιμή του διαμερίσματος 4
Διαμερίσματα και τιμές | Agios Pavlos Studios Αμοργός .
Στη Δονούσσα απο οτι ξέρω έχει ελ΄χιστα καταλύματα οπότε καλό θα είναι να κλείσεις πριν πας. Αν πάλι θέλεισ να το ρισκάρεις κ τελικά δεν βρείς μην αγχώνεσαι γιατι επιτρέπεται κ το camping σε μια συγκεκριμένη παραλια!
Ελπίζω να βοήθησα!:D
Φοβάμαι πως ελλείψει μεταφορικού μέσου, ο Άγιος Παύλος δεν είναι ιδανική επιλογή διαμονής. Το βράδυ-και όχι μόνο-θα εγκλωβίζονται στο ξενοδοχείο, μακριά από τη ζωή της Αιγιάλης.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.112
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom