Αμοργός Πληροφοριες για Αμοργο

maria <3

Member
Μηνύματα
81
Likes
11
Συμφωνώ , απλά η τιμή ταιριάζει σ αυτο που ζήτησε η κοπέλα και το πόσταρα μήπως βοηθήσω
Τώρα το μέσο είναι ένα θέμα γενικά στην αμοργό γτ ακόμα κ Αιγιάλη να μείνετε έχει πολλές παραλίεσ μακριά απ την αιγιάλη. Όσο για δρομολόγια έχει μπλου σταρ μέρα παρα μέρα φεύγει 17.30 απο πειραιά κ φτάνει αιγιάλη 01.10 το βράδυ. Αυτό είναι λιγο πρόβλημα (η ώρα που φτάνει εννοω!)
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
Σας ευχαριστώ πολύ βρε κορίτσια, αχ αυτά τα Κυκλαδονήσια τι μας κάνουν που καθόμαστε κ ξενυχτάμε για πάρτη τους!!! :)
Παναγιώτα μου, θυμάμαι κ από πέρσι το καλοκαίρι που μου είχες προτείνει αυτά τα δωμάτια σε μια άλλη σελίδα κ σε υπερευχαριστώ! Μου φαίνεται πρέπει να βιαστώ με τα τηλεφωνήματα κ το φιξάρισμα δωματίων-πλοίων ε?? Έχω κακομάθει από την Ανάφη πέρισι που ήταν΄οι τιμές κ γενικά η σχέση κόστους-ποιότητας... να κοιτάς κ να μην το πιστεύεις απ'τη χαρά σου! Κακόμαθα κ με τη Σίκινο που πήγαμε χωρίς να κλείσουμε τίποτα κ βρήκαμε λίαν συμπαθητικό δίκλινο δωμάτιο 25 Ευρώ τέλη Ιουλίου!!! Είπα μήπως έβρισκα κ έτσι, τουλάχιστον (αν συνδυάσουμε) σε Δονούσα ή Κίμωλο...
Σχετικά με τη Φολέγανδρο τώρα, το φαντάζομαι βρε Παναγιώτα μου πως δεν είναι η Φολέγανδρος τόσο αυθεντική όσο η Αμοργός κ όσο βεβαίως η Ανάφη, ούτε έχει πληθώρα πραγμάτων να δεις, αλλά είναι ατμοσφαιρική κ βολεύουν κ οι 5 ΄μέρες να τη γυρίσουμε χωρίς μέσο δικό μας. Επίσης βρήκα κάτι με 40 κ 50 Ευρώ για 9-14 Ιουλίου όλως περιέργως στη Φολέγανδρο. Θα είναι ακριβή η λοιπή ζωή (φαγητό κτλ)?? Αμοργό θα την προλάβουμε λες να δούμε τα βασικά τουλάχιστον σε 5 μέρες; Τι να πω, θέλω πολύ να τη δω κ την Αμοργό!!!
 

maria <3

Member
Μηνύματα
81
Likes
11
Τι να πω, θέλω πολύ να τη δω κ την Αμοργό!!!

Εσύ τουλάχιστον ξενυχτάς αλλά έχεις αποφασίσει, εγώ που ξενυχτάω κ δεν λέω να παρω απόφαση για το που??? :bleh:
Εκτοσ απ το μπλου σταρ που σου ειπα πριν απο οτι βλεπω τωρα έχει κ ένα αλλο πλοίο σουπερ τζετ λέγεται που φεύγει 7 το πρωί απο πειραιά κ ωτάνει αμοργό στισ 2.30 το μεσημέρι αλλα το εισιτήριο είναι στη διπλή τιμλη απ το άλλο. 33,50 το ένα 66,60 το αλλο! :shock:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
ερούλες.
Γενικώς, χωρίς μεταφορικό μέσο σε 5 μέρες μπορεί να δει κανείς τα βασικά του νησιού; (Χώρα, Αιγιάλη, Θολάρια, Λαγκάδα, Νικουριά, Μούρος, Καλοταρίτισσα, Μοναστήρι+Αγία Άννα);
Δυσκολα. Οχι οτι δεν γινεται, αλλα ξεχαστε το χαλαρες διακοπες. Σε ενα τρεξιμο θα ειστε. Γιατι δεν αξιζει για παραδειγμα να παει κανεις στην Καλοταριτισα, αν μενει στην Αιγιαλη (καμια σαρανταρια χιλιομετρα δρομος με αρκετο στροφιλικι και κινηση στα σημειο Αιγιαλη -Χωρα) και να μην παρει το καραβακι να παει να κολυμπησει στη νησιδα Γραμβουσα. Οποτε εχει φυγει και η μερα λιγο πολυ.


Τιμές για διαμονή σε Κίμωλο (είδα 2-3 πανάκριβα κ τα 'παιξα!!) κ αν μπορούμε να βρούμε δωμάτιο χωρίς να κλείσουμε?? Παίζει κανένα τοπικό πουλμανάκι σε Κίμωλο (νομίζω είδα στη σελ. της) κ αν ναι ποιές παραλίες ή περιοχές προσεγγίζει?

Κίμωλος - Διαμονή στην Κίμωλο


Εγω ειχα μεινει πριν προπερσι προς τα τελη Αυγουστου εδω: Διαμονή - sardis rooms - restaurant kimolos και ειχα πληρωσει 50 ευρω. Αλλα η τιμη ηταν μειωμενη επειδη εφευγε ο Αυγουστος. Φανταζομαι οτι την περιοδο που θα το θελεις πανω κατω στα ιδια πρεπει να ειναι. Παντως ακομη και αν δεν βρεις η δεν συμφωνησεις στην τιμη, μην παραλειψεις να επισκεφθεις την ταβερνα τους ειναι πολυ καλη.
Υπαρχει λεωφορειο που πηγαινει στις παραλιες. Με ειχε εντυπωσιασει η παραλια Πρασα, γιατι η αμμος της ηταν τριμενη κιμωλια. Μπορεις να φανταστεις: ασπρη αμμος και η αποχρωση των νερων της πολυ ιδιαιτερη γαλαζια! Επισης για παραλια που μπορεις να χαρεις μια υπεροχη δυση ειναι τα Ελληνικα. Υπαρχει και καραβακι που σε παει σε αλλες παραλιες οι οποιες δεν εχουν δρομο, η σε πηγαινει για μπανιο στην Πολυαιγο :clap:
 
Last edited by a moderator:

maria <3

Member
Μηνύματα
81
Likes
11

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Κοιταξε: μειναμε πεντε ημερες και την ειδαμε ολη γιατι φυσουσε παρα πολυ και δεν μπορεσαμε να παρουμε το "ταξι" να μας παει στις αλλες παραλιες που δεν ειναι προσεγγισιμες με αμαξι, ουτε και στην Πολυαιγο. Αν ηθελες να παρεις και το φερυ μποτ και να κανεις και μια βολτα στην Μηλο χρειαζοταν ακομη μια ημερα. Αν το επαιρνες αποφαση να γνωρισεις την κιμωλιατικη ενδοχωρα και το περιφημο Σκιαδι, βαλε αλλη μιση μερα. (αυτο δεν το καναμε: μας φανηκε οτι παραειχε ζεστη και που να τρεχουμε τωρα!). Γενικα ειμαστε ομως και χαλαροι τυποι, δεν τρεχοβολλαμε πανω κατω: παιρνουμε το βιβλιο μας και ριχνουμε καποιες ωρες αναγνωσης στην παραλια. Εχουμε καταληξει στο συμπερασμα οτι δε θα τα δουμε που δε θα τα δουμε ολα σε αυτην την ζωη, γιατι να ζοριστουμε τρεχοντας; Καποιος αλλος θα μπορουσε να την βγαλει και σε τρεις ημερες, αλλα πιστευω οτι θα εχανε.
Αυτοκινητο ειχαμε το δικο μας, οποτε δε μπορω να σου πω τιποτε για αυτο.
Οι τιμες στα φαγητα και στα ποτα θυμαμαι οτι ηταν νορμαλ. (η μαλλον καλυτερα δε θυμαμαι να μου φανηκε κατι εξτριμ ακριβο. Εχει καποια διαφορα).
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Νομιζω οτι συνδεεται και με τα δυο. Προπερσι τουλαχιστον. Μετα την Κιμωλο πηγαμε Σεριφο και αν θυμαμαι καλα το πλοιο ειχε κανει σταση στη Σιφνο.
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Σας ευχαριστώ πολύ βρε κορίτσια, αχ αυτά τα Κυκλαδονήσια τι μας κάνουν που καθόμαστε κ ξενυχτάμε για πάρτη τους!!! :)
Παναγιώτα μου, θυμάμαι κ από πέρσι το καλοκαίρι που μου είχες προτείνει αυτά τα δωμάτια σε μια άλλη σελίδα κ σε υπερευχαριστώ! Μου φαίνεται πρέπει να βιαστώ με τα τηλεφωνήματα κ το φιξάρισμα δωματίων-πλοίων ε?? Έχω κακομάθει από την Ανάφη πέρισι που ήταν΄οι τιμές κ γενικά η σχέση κόστους-ποιότητας... να κοιτάς κ να μην το πιστεύεις απ'τη χαρά σου! Κακόμαθα κ με τη Σίκινο που πήγαμε χωρίς να κλείσουμε τίποτα κ βρήκαμε λίαν συμπαθητικό δίκλινο δωμάτιο 25 Ευρώ τέλη Ιουλίου!!! Είπα μήπως έβρισκα κ έτσι, τουλάχιστον (αν συνδυάσουμε) σε Δονούσα ή Κίμωλο...
Σχετικά με τη Φολέγανδρο τώρα, το φαντάζομαι βρε Παναγιώτα μου πως δεν είναι η Φολέγανδρος τόσο αυθεντική όσο η Αμοργός κ όσο βεβαίως η Ανάφη, ούτε έχει πληθώρα πραγμάτων να δεις, αλλά είναι ατμοσφαιρική κ βολεύουν κ οι 5 ΄μέρες να τη γυρίσουμε χωρίς μέσο δικό μας. Επίσης βρήκα κάτι με 40 κ 50 Ευρώ για 9-14 Ιουλίου όλως περιέργως στη Φολέγανδρο. Θα είναι ακριβή η λοιπή ζωή (φαγητό κτλ)?? Αμοργό θα την προλάβουμε λες να δούμε τα βασικά τουλάχιστον σε 5 μέρες; Τι να πω, θέλω πολύ να τη δω κ την Αμοργό!!!
Είναι πανέμορφη, τι να σου λέω τώρα. Μη πάτε όμως Αύγουστο. Ιούλιο κίνηση de βρήκαμε, κάθε άλλο. Ρίξε μια ματιά κι εδώ:
http://www.travelstories.gr/%ED%E7%F3%E9%DC-%E1%E9%E3%E1%DF%EF%F5/17421-%F0%F1%FE%F4%E5%F2-%E4%E9%E1%EA%EF%F0%DD%F2-%E6%E5%F5%E3%E1%F1%DC%EA%E9.html#post167472

http://www.travelstories.gr/%ED%E7%...%E6%E5%F5%E3%E1%F1%DC%EA%E9-3.html#post167723
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.604
Όλα τα εγκεκριμένα δρομολόγια πλοίων υπάρχουν εδώ, εκτός από κάποιες τοπικές εταιρείες.
www.openseas.gr

Υπόψη πως δεν είναι καταχωρημένα τα δρομολόγια του Σκοπελίτη που συνδέει τα νησιά των Μικρών Κυκλάδων, πρέπει να πάρεις τοπικό πράκτορα για να τα μάθεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.275
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom