Αμοργός Πληροφοριες για Αμοργο

lillia

Member
Μηνύματα
66
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
βόλος-πήλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Υπάρχει επίσης και καϊκι που σε πάει Κέδρο και Λιβάδι (επόμενη παραλία). Θα πάρεις πληροφορίες επιτόπου.
Θυμάμαι όταν είχα πρωτοπάει στη Δονούσα, υπήρχε ένα μαγαζί πάνω στο λιμάνι που ήταν απ'όλα: μπακάλικο, καφενείο, ταβέρνα, πρακτορείο εισιτηρίων. Το είχε μια απίστευτη γυναίκα, ντόπια με την κλασσική λουλουδάτη ρόμπα. Μόλις έφτασε το καράβι και κατέβηκε ο λιγοστός κόσμος, πλακώσανε όλοι στο μαγαζί για καφέ κλπ, κι αυτή τα έχασε. Καθόταν λοιπόν στο ταμείό, έκανε κουμάντο και οι πελάτες αυτοεξυπηρετούνταν (self service χαχαχα). Εμείς θέλαμε ελληνικό καφέ και τον φτιάξαμε μόνοι μας. Ειχε πολύ γέλιο!
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
+ 1 για Δονούσα από Αιγιάλη με τον Σκοπελίτη! Αλλά προσοχή: ΜΗΝ κάνετε αυτή την μονοήμερη με τον Σκοπελίτη εάν έχει πολλά μποφόρ- θα τα δείτε όλα!! Εάν πετύχετε κάποια μέρα blue star από Αιγιάλη για Δονούσα, να το προτιμήσετε σε κάθε περίπτωση! Προσωπικά μεταξύ Αιγιάλης-Χώρας, για διαμονή κ βραδινή διασκέδαση ψηφίζω Χώρα δαγκωτό! Αν όχι η ωραιότερη, σίγουρα μια από τις ωραιότερες κ γραφικότερες Χώρες στο Αιγαίο! Δες εδώ: http://www.travelstories.gr/members/eleva-6520-albums-%E1%F0%DD%F1%E1%ED%F4%EF-%E1%F0%FC%EA%F1%E7%EC%ED%EF-%E1%F3%FD%EB%EB%E7%F0%F4%EF-%E3%E1%EB%DC%E6%E9%EF-%E1%EC%EF%F1%E3%E9%E1%ED%FC-1466-picture9969-%E1%EC%EF%F1%E3%FC%F2-%E4%EF%ED%EF%FD%F3%E1-040.jpg
http://www.travelstories.gr/members/...F3%E1-016.html
http://www.travelstories.gr/422180-post204.html
Καλύτερες τιμές σε όλα, ακριβώς στη μέση του νησιού κ με λίγη καλή τύχη μπορείς ίσως να βρεις δωμάτιο με θέα τη θάλασσα στο βάθος. Εάν ενδιαφέρεσαι για δωμάτια στη Χώρα πες μου να σου στείλω προσωπικό μήνυμα. Για τα υπόλοιπα περί Αμοργού η Lillia έχει κάνει υπέροχες περιγραφές κ με κάλυψε απολύτως!!!
 
Last edited by a moderator:

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Για να μην επαναλαμβάνομαι θα σε παραπέμψω στην ιστορία που έχω γράψει
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...F1%DF%E1-%F3%F4%E7%ED-%E1%EC%EF%F1%E3%FC.html
στο 7ο κεφάλαιο γράφω κάποιες εντυπώσεις σχετικά με το νησί συνολικά. Εγώ έμεινα 15 μέρες συνολικά.
Θα σου πρότεινα οδικώς να κάνεις την παράκαμψη για Ασφονδυλίτη για να δεις τις βραχογραφίες και το χωριό-φάντασμα, να πας για μπάνιο στη Νικουριά (εγώ δεν πρόλαβα) καθώς και στη Γραμβούσα. Βέβαια τέλη Αυγούστου τα δρομολόγια των πλοιαρίων είναι πολύ πιο αραιά. Αν ισχύσουν τα περσινά η κίνηση πέφτει δραματικά μετά τις 20 Αυγούστου οπότε σίγουρα θα βρεις δωμάτια. Η μετακίνηση με αυτοκίνητο κατά τη γνώμη μου είναι μονόδορομος για να ευχαριστηθείς το νησί.
Προσωπικά είμαι φαν του νησιού από τη Χώρα και νοτιότερα. Ο κόλπος της Αιγιάλης είναι οπτικά εντυπωσιακότερος αλλά τα χωριά δεν μπορούν στο ελάχιστο να συναγωνιστούν την ατμόσφαιρα στη Χώρα. Μπορείς να συνδυάσεις μπάνιο στο Μούρο και φαγητό στο Βρουτσί (εξαιρετικά κρέατα, ειδικά το κοκκινιστό).
Για 5 μέρες μπορείς άνετα να αναλωθείς στο νησί. Αν πάλι το επιθυμείς μια μονοήμερη στα κουφονήσια είναι ότι πρέπει αλλά για μπάνιο μόνο γιατί για μένα δεν προσφέρουν κάτι άλλο σαν αξιοθέατο (προσωπικά δεν θα το χαλάλιζα). Στα Κατάπολα θα βρεις το πρόγραμμα του Σκοπελίτη
ΥΓ Οπωσδήποτε κάτι ζεστό για το βράδυ.
 

lillia

Member
Μηνύματα
66
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
βόλος-πήλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
+ 1 για Δονούσα από Αιγιάλη με τον Σκοπελίτη! Αλλά προσοχή: ΜΗΝ κάνετε αυτή την μονοήμερη με τον Σκοπελίτη εάν έχει πολλά μποφόρ- θα τα δείτε όλα!! Εάν πετύχετε κάποια μέρα blue star από Αιγιάλη για Δονούσα, να το προτιμήσετε σε κάθε περίπτωση! Προσωπικά μεταξύ Αιγιάλης-Χώρας, για διαμονή κ βραδινή διασκέδαση ψηφίζω Χώρα δαγκωτό! Αν όχι η ωραιότερη, σίγουρα μια από τις ωραιότερες κ γραφικότερες Χώρες στο Αιγαίο! Δες εδώ: http://www.travelstories.gr/members...%EF%F1%E3%FC%F2-%E4%EF%ED%EF%FD%F3%E1-040.jpg
http://www.travelstories.gr/members/...F3%E1-016.html
http://www.travelstories.gr/422180-post204.html
Καλύτερες τιμές σε όλα, ακριβώς στη μέση του νησιού κ με λίγη καλή τύχη μπορείς ίσως να βρεις δωμάτιο με θέα τη θάλασσα στο βάθος. Εάν ενδιαφέρεσαι για δωμάτια στη Χώρα πες μου να σου στείλω προσωπικό μήνυμα. Για τα υπόλοιπα περί Αμοργού η Lillia έχει κάνει υπέροχες περιγραφές κ με κάλυψε απολύτως!!!
eleva φαίνεται ότι εκτός από την Ανάφη, έχουμε τα ίδια γούστα και για την Αμοργό!:clap:
Οποτε μπορέσεις στειλε μου κι εμένα με π.μ. τα δωμάτια αυτά στη Χώρα...
 
Last edited by a moderator:

lillia

Member
Μηνύματα
66
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
βόλος-πήλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Προσωπικά είμαι φαν του νησιού από τη Χώρα και νοτιότερα. Ο κόλπος της Αιγιάλης είναι οπτικά εντυπωσιακότερος αλλά τα χωριά δεν μπορούν στο ελάχιστο να συναγωνιστούν την ατμόσφαιρα στη Χώρα. Μπορείς να συνδυάσεις μπάνιο στο Μούρο και φαγητό στο Βρουτσί (εξαιρετικά κρέατα, ειδικά το κοκκινιστό).
Για 5 μέρες μπορείς άνετα να αναλωθείς στο νησί. Αν πάλι το επιθυμείς μια μονοήμερη στα κουφονήσια είναι ότι πρέπει αλλά για μπάνιο μόνο γιατί για μένα δεν προσφέρουν κάτι άλλο σαν αξιοθέατο (προσωπικά δεν θα το χαλάλιζα). Στα Κατάπολα θα βρεις το πρόγραμμα του Σκοπελίτη
ΥΓ Οπωσδήποτε κάτι ζεστό για το βράδυ.
Συμφωνώ κι εγώ hydronetta! 'Αραγε εκείνο το καφενείο με τα γεροντάκια στο Βρούτση υπάρχει ακόμη? Εχω να πάω 5-6 χρονια...
 

lillia

Member
Μηνύματα
66
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
βόλος-πήλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Για να μην επαναλαμβάνομαι θα σε παραπέμψω στην ιστορία που έχω γράψει
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...F1%DF%E1-%F3%F4%E7%ED-%E1%EC%EF%F1%E3%FC.html
στο 7ο κεφάλαιο γράφω κάποιες εντυπώσεις σχετικά με το νησί συνολικά.
Hydronetta διαβάζω τώρα το οδοιπορικό σου στην Αμοργό και μ'εχει μαγέψει! Να μην πώ για τις φωτο! (είναι πολύ φωτογενής η άτιμη η Αμοργός...) αχ θυμάμαι τα δικά μου ταξίδια εκεί κι αναπολώ!
 

dimitra_tg

Member
Μηνύματα
128
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
ολα ετοιμα κ με δυο μερες παραπανω,δηλαδη ολοκληρη βδομαδα στο νησι!!! αλλα με 7-8 μποφορ στο αιγαιο αυριο...να ανυσυχησω?????
 

annoula

Member
Μηνύματα
253
Likes
524
Κατά την γνώμη μου η Χώρα δεν συγκρίνεται με την Αιγιάλη!!Η Αιγιάλη είναι ωραίο τουριστικό μέρος που σαν αυτό (ή και καλύτερα) βρίσκεις και στην ηπειρωτική Ελλάδα! Οκ έχει μαγαζιά και κάποιες παραλίες κοντά αλλά για μένα η Αμοργός είναι η εκπληκτική της Χώρα! Η απόσταση Αιγιάλης - Χώρας είναι 15 km αλλά ο δρόμος έχει πάρα πολλές στροφές και γενικά δεν είναι μια εύκολη διαδρομή...Τα Κατάπολα δεν έχουν ζωή αλλά είναι πολύ γραφικό λιμανάκι με το πλεονέκτημα ότι είναι δίπλα στην Χώρα! Στα must H Χοζοβιώτισσα και από παραλίες για μένα η πιο όμορφη είναι το Καμπί που όμως είναι γυμνιστών!!!:)
 

GStraveller

Member
Μηνύματα
12
Likes
12
Γεία σε όλους,

σε δυο εβδομάδες ξεκινούν οι διακοπές μου και μαζι μ αυτές ξεκινώ και γώ το ταξίδι μου προς Αμοργό..
Παραθέτω τις πληροφορίες που έχω συγκεντρώσει..
Σχόλια, παρατηρήσεις, διορθώσεις είναι ευπρόσδεκτα! :)

Όποιος θα είναι τον Ιούλιο Αμοργό,Δονούσα και θέλει να πιούμε παρέα καμια Ρακή, Πεζοπορεία,Κατάδυση κτλ.. ας μου στείλει ενα μήνυμα..

Θα με ενδιέφερε επίσης να μάθω περισσότερα για το νησί (συνταγές, προιόντα (βότανα) ,παρασκευή ρακής, αγγειοπλάστικη κτλ..)

Καλό μας καλοκαίρι!
Δημήτρης

Φαγητό
- Γαλακτομπούρεκο (Χώρα-Καλλιστώ & Νικόλα**)
- Κατάπολα (Μακαρονάδα του ψαρά)
- Τυρόπιτα (Καλοταρίτισα)
- Γιασεμί (Χώρα-πρωινό)
- Γεωργαλίνης (****Βρουτσί)
- Τσαγγαράδικο
- Λιοτρίβι (**** Χωρα-σπεσιαλιτέ "καλόγερος")
- Βιντσέντζος (****Κατάπολα)
- Πανόραμα (**Θολάρια)
- Ξυλοκερατίδι (**Κατάπολα)
- Καλή Καρδιά (***Θολάρια)
- Ηλιοβασίλεμα (Θολάρια)
- Κατίνα (***Αιγιαλή-Ψάρια)
- Μαρουσώ (**Αρκεσίνη)

Καφέ-Μπάρ
- Q (Ρακομελο-Αιγιαλή)
- Ζυγός(Χώρα)
- Μοσχουδάκι (Καφενές)
- Τρίπορτο (Ψημένη Ρακί)

Παραλίες
- Αγια Αννα
- Λεβρωσσος (Αιγιαλή)
- Μούρου***
- Καλοταρίτισα***
- Παραδείσι
- Καμπί (Γυμνιστές)
- Αγ. Παύλος***
- ΝΙΚΟΥΡΙΑ (***νησάκι απεναντι απο Αγ. Παύλο)
- Αμμουδι***
- Μαλτέζι

Αξιοθέατα

- Μοναστήρι της Χοζωβιωτισσας
- Θολαρια (χωριά με θέα)
- Λαγκαδια (χωριά με θέα)
- Στρούμπος (Χωριό με παραδοσιακά σπίτια)


Εκδηλώσεις

Τα πιο σημαντικά Πανηγύρια στην Αμοργό:

  • Γιορτή του Μοναστήριου της Παναγίας της Χοζοβιώτισσας --- 21 Νοεμβρίου
  • Πανηγύρι της Αγ. Παρασκευής στην Κάτω Μεριά --- 25 Ιουλίου
  • Εσπερινός Αγ. Παντελεήμονος (με καΐκια) στα Κατάπολα --- 26 Ιουλίου
  • Γιορτή της ψημένης ρακής στα Κατάπολα --- 26 Ιουλίου
  • Πανηγύρι του Χριστού στη Χώρα --- 6 Αυγούστου
  • Γιορτή του παστελιού στη Χώρα --- 22 Αυγούστου
  • Γιορτή του Σταυρού Αιγιάλη --- 14 Σεπτεμβρίου
  • Γιορτή του Θεολόγου Αιγιάλη --- 26 Σεπτεμβρίου
Καρναβάλι

  • Παρέλαση καρναβαλιού στα Κατάπολα το Σάββατο πρωί
  • Παραδοσιακό γλέντι του συλλόγου στην Κάτω Μεριά Σάββατο βράδυ
  • Έθιμο του καπετάνιου στην Λαγκάδα Κυριακή
  • Καθαρά Δευτέρα πανηγύρι στη Χώρα

Διάφορα
- Ρακι "Οίκοθεν" (Αγορά Ρακής)

Χρήσιμοι Ιστότοποι

- http://www.katapola-amorgos.com/

- http://www.iamata.gr/products.php



Διαδρομές
- Λαγκάδα -> Σταυρό (6h Διαδρομή)
- Λαγκάδα -> Θολάρια (1h Διαδρομή)
- Θολάρια -> Μικρή Βλυχάδα
- Αιγιαλή -> Χώρα (5h Διαδρομή)

-Χώρα -> Προφητης Ηλιας ***(1,5h Διαδρομή)


Το μονοπατι αρχίζει απο τον περιφεριακό δρομο Χωρας-Αιγιαλης, λιγο μετα την εισοδο για την χώρα. Η διαδρομη διαρκεια περιπου 1.15' απο ενα σχετικα καλο μονοπατι με κουκους, και καταλήγει σε κορυφογραμη 698 μέτρων!

Επίσης στον δρομο προς Καλοταρίτισα, υπάρχει ενα ναυαγιο! Για να το προσεγγίσεις περπατας μεσα απο ενα ρεμα περιπου 15' .

Στην Καλοταρίτισα να βρεθεις απογευμα! Στην πισω πλευρα της παραλίας (στα βραχια) εχω δει ενα απο τα καλύτερα ηλιοβασιλεματα.

Στο Ξυλοκερατιδι επισης υπαρχει η γραφική παραλία "Νεκροταφειο", με ενα νησακι με το αγαλμα της Ναυσικας (ψαξε για το μυθο του) στο οποιο πας κολυμπωντας!


Οι πιο κύριες διαδρομές του νησιού είναι
- Παλιά Στράτα (Χώρα- Χοζοβιώτισσα- Κάψαλα- Ασφοντυλίτης- Ποταμός- Ορμος Αιγιάλης)
- Φωτοδότης (Χώρα- Μηλιές- Αγ.Ειρήνη- Κατάπολα)
- Ιτώνια (Λεύκες- Αγ.Σαράντα-Καμάρι- Καστρί – Βρούτση- Ραχούλα- Αρκεσίνη)
- Μελανιά (Ορμος Αιγιάλης- Λαγκάδα- Στρούμπος- Επανοχωριανή- Θολάρια-Φωκιότρυπα)
- Παν (Λαγκάδα – Θεολόγος – Σταυρός)
- Βαλσαμίτης (Κατάπολα- Αγ.Γεώργιος Βαλσαμίτης –Αγ.Μαρίνα- Μινώα).
 
Last edited by a moderator:

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.005
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Γεία σε όλους,

σε δυο εβδομάδες ξεκινούν οι διακοπές μου και μαζι μ αυτές ξεκινώ και γώ το ταξίδι μου προς Αμοργό..
Παραθέτω τις πληροφορίες που έχω συγκεντρώσει..
Σχόλια, παρατηρήσεις, διορθώσεις είναι ευπρόσδεκτα! :)

Όποιος θα είναι τον Ιούλιο Αμοργό,Δονούσα και θέλει να πιούμε παρέα καμια Ρακή, Πεζοπορεία,Κατάδυση κτλ.. ας μου στείλει ενα μήνυμα..

Θα με ενδιέφερε επίσης να μάθω περισσότερα για το νησί (συνταγές, προιόντα (βότανα) ,παρασκευή ρακής, αγγειοπλάστικη κτλ..)

Καλό μας καλοκαίρι!
Δημήτρης

Φαγητό
- Γαλακτομπούρεκο (Χώρα-Καλλιστώ & Νικόλα**)
- Κατάπολα (Μακαρονάδα του ψαρά)
- Τυρόπιτα (Καλοταρίτισα)
- Γιασεμί (Χώρα-πρωινό)
- Γεωργαλίνης (****Βρουτσί)
- Τσαγγαράδικο
- Λιοτρίβι (**** Χωρα-σπεσιαλιτέ "καλόγερος")
- Βιντσέντζος (****Κατάπολα)
- Πανόραμα (**Θολάρια)
- Ξυλοκερατίδι (**Κατάπολα)
- Καλή Καρδιά (***Θολάρια)
- Ηλιοβασίλεμα (Θολάρια)
- Κατίνα (***Αιγιαλή-Ψάρια)
- Μαρουσώ (**Αρκεσίνη)

Καφέ-Μπάρ
- Q (Ρακομελο-Αιγιαλή)
- Ζυγός(Χώρα)
- Μοσχουδάκι (Καφενές)
- Τρίπορτο (Ψημένη Ρακί)

Παραλίες
- Αγια Αννα
- Λεβρωσσος (Αιγιαλή)
- Μούρου***
- Καλοταρίτισα***
- Παραδείσι
- Καμπί (Γυμνιστές)
- Αγ. Παύλος***
- ΝΙΚΟΥΡΙΑ (***νησάκι απεναντι απο Αγ. Παύλο)
- Αμμουδι***
- Μαλτέζι
Αξιοθέατα
- Μοναστήρι της Χοζωβιωτισσας
- Θολαρια (χωριά με θέα)
- Λαγκαδια (χωριά με θέα)
- Στρούμπος (Χωριό με παραδοσιακά σπίτια)

Διάφορα
- Ρακι "Οίκοθεν" (Αγορά Ρακής)

Διαδρομές
- Λαγκάδα -> Σταυρό (6h Διαδρομή)
- Λαγκάδα -> Θολάρια (1h Διαδρομή)
- Θολάρια -> Μικρή Βλυχάδα
- Αιγιαλή -> Χώρα (5h Διαδρομή)
- Από http://www.travelcyclades.gr/islands/amorgos-sightseeing.html

Οι πιο κύριες διαδρομές του νησιού είναι
- Παλιά Στράτα (Χώρα- Χοζοβιώτισσα- Κάψαλα- Ασφοντυλίτης- Ποταμός- Ορμος Αιγιάλης)
- Φωτοδότης (Χώρα- Μηλιές- Αγ.Ειρήνη- Κατάπολα)
- Ιτώνια (Λεύκες- Αγ.Σαράντα-Καμάρι- Καστρί – Βρούτση- Ραχούλα- Αρκεσίνη)
- Μελανιά (Ορμος Αιγιάλης- Λαγκάδα- Στρούμπος- Επανοχωριανή- Θολάρια-Φωκιότρυπα)
- Παν (Λαγκάδα – Θεολόγος – Σταυρός)
- Βαλσαμίτης (Κατάπολα- Αγ.Γεώργιος Βαλσαμίτης –Αγ.Μαρίνα- Μινώα).
Πολύ ωραιες οι πληροφορίες σου! Απο τις διαδρομές που εγραψες, ξεχασες την καλύτερη κατα την γνώμη μου!
Χώρα - Προφητης Ηλιας! Προκειται για μια μοναδική διαδρομή με θεα που σε καθηλώνει.
Το μονοπατι αρχίζει απο τον περιφεριακό δρομο Χωρας-Αιγιαλης, λιγο μετα την εισοδο για την χώρα. Η διαδρομη διαρκεια περιπου 1.15' απο ενα σχετικα καλο μονοπατι με κουκους, και καταλήγει σε κορυφογραμη 698 μέτρων!
11amorgos029w4018.jpg

amorgos_profitis_elias_3.jpg

Επίσης στον δρομο προς Καλοταρίτισα, υπάρχει ενα ναυαγιο! Για να το προσεγγίσεις περπατας μεσα απο ενα ρεμα περιπου 15' .

Στην Καλοταρίτισα να βρεθεις απογευμα! Στην πισω πλευρα της παραλίας (στα βραχια) εχω δει ενα απο τα καλύτερα ηλιοβασιλεματα.

Στο Ξυλοκερατιδι επισης υπαρχει η γραφική παραλία "Νεκροταφειο", με ενα νησακι με το αγαλμα της Ναυσικας (ψαξε για το μυθο του) στο οποιο πας κολυμπωντας!
 

GStraveller

Member
Μηνύματα
12
Likes
12
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες panlek30! ;)
Παραθέτω ξανα το κείμενο λοιπόν.. (Θα παρακαλούσα μια διόρθωση του ποστ..)
 
Last edited by a moderator:

coco_

Member
Μηνύματα
1.324
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
ξέχασες τον Αμοργιαλό στην Αιγιάλη...για ρακόμελα και γλέντι μέχρι το πρωί
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom