Αμοργός Πληροφοριες για Αμοργο

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Πάντως άμα τώρα καθόμουν στο Καλλιστώ στην Χώρα και έπινα το καφεδάκι μου, μία θα ήταν η επιλογή γλυκού που θα το συνόδευε... Μπανόφι!
 

Attachments

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Πάντως άμα τώρα καθόμουν στο Καλλιστώ στην Χώρα και έπινα το καφεδάκι μου, μία θα ήταν η επιλογή γλυκού που θα το συνόδευε... Μπανόφι!
Το οποίο το τσάκισα κι εγώ κατά την παραμονή μου στην Αμοργό κι αξιώθηκα σχεδόν 3 χρόνια μετά να το φτιάξω και στο σπίτι
Επίσης η Αμοργός έχει μια παραδοξότητα στην εστίαση: προτιμώνται και πλεονάζουν τα κρέατα σε σχέση με τα ψάρια. Όπως προανέφερε ο αρχικός πόστερ, τον Γεωργαλίνη στο Βρούτσι τον συνιστώ ανεπιφύλακτα μετά από ένα μπάνιο στο Μούρο ή στο νοτο του νησιού. Το κοκκινιστό ήταν λουκούμι
 

Ar1s

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα σας,

Είμαι 23 χρονών και λέμε με την κοπέλα να μου να πάμε διακοπές στην Αμοργό. Ψάχνουμε γενικά για camping οπότε εαν τελικά αποφασίσουμε να πάμε, θα μείνουμε στο Camping της Αιγιαλης. Για την ομορφία του νησιού έχω ακούσει καλά λόγια.. αν και δεν έχει καθολου πράσινο. Θέλω να ρωτήσω αν το νησί έχει γενικά κόσμο και νυχτερινή ζωή. Δεν ψάχνουμε νησί για ζευγαροκατάσταση, ησυχία και ηρεμία αλλά ούτε και ξέφρενο χαμό όπως πχ Σκιάθο, αλλά κάτι ενδιάμεσο. Θα θέλαμε ενα όμορφο νησι με ωραίες παραλίες, κόσμο, κέφι, μαγαζακια, μπαράκια, beach bar, ρακομελαδικα (αυτο το ξέρω πως έχει κ μάλιστα πολυ καλό).
Σε ένα πιο παλίο post αφέρεται γενικά οτι ψιλοέχει αυτά που ζητάω αλλά θα ήθελα πιο συγκεκριμένες απόψεις απο όσα άτομα έχουν πάει πρόσφατα και γνωρίζουν.

α ξέχασα να σημειώσω οτι θα πάμε 23 με 31 Αυγούστου.. κάτι για το οποίο φοβάμαι μήπως τέτοια περίοδο δεν έχει πολύ κόσμο..

Ευχαριστώ και πάλι!
 
Last edited by a moderator:

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Καλησπέρα σας,

Είμαι 23 χρονών και λέμε με την κοπέλα να μου να πάμε διακοπές στην Αμοργό. Ψάχνουμε γενικά για camping οπότε εαν τελικά αποφασίσουμε να πάμε, θα μείνουμε στο Camping της Αιγιαλης. Για την ομορφία του νησιού έχω ακούσει καλά λόγια.. αν και δεν έχει καθολου πράσινο. Θέλω να ρωτήσω αν το νησί έχει γενικά κόσμο και νυχτερινή ζωή. Δεν ψάχνουμε νησί για ζευγαροκατάσταση, ησυχία και ηρεμία αλλά ούτε και ξέφρενο χαμό όπως πχ Σκιάθο, αλλά κάτι ενδιάμεσο. Θα θέλαμε ενα όμορφο νησι με ωραίες παραλίες, κόσμο, κέφι, μαγαζακια, μπαράκια, beach bar, ρακομελαδικα (αυτο το ξέρω πως έχει κ μάλιστα πολυ καλό).
Σε ένα πιο παλίο post αφέρεται γενικά οτι ψιλοέχει αυτά που ζητάω αλλά θα ήθελα πιο συγκεκριμένες απόψεις απο όσα άτομα έχουν πάει πρόσφατα και γνωρίζουν.

α ξέχασα να σημειώσω οτι θα πάμε 23 με 31 Αυγούστου.. κάτι για το οποίο φοβάμαι μήπως τέτοια περίοδο δεν έχει πολύ κόσμο..

Ευχαριστώ και πάλι!
Αν σε ενδιαφερει camping, αυτο της Αιλιάλης ειναι μονοδρομος! Η Αιγιαλη εχει ζωη αλλα club δε θα βρεις. Παρειστικες καταστασεις με live μουσικουλα, ναι! Φαγητο εξαιρετικο και νερα κρυσταλινα!
Αμάξι θα έχεις;
Να σε ενημερωσω οτι οι αποστασεις ειναι μεγαλες και οι δρομοι δυσκολοι! Κατα την γνωμη μου, το πιο ενδιαφερον κομματι του νησιου ειναι το νοτιο τμημα (απο την χωρα) και κατω. Οποτε εαν μεινεις Αιγιαλη, δε θα ειναι και πολυ ευκολο να μετακινησε χωρις αμαξι!
Πιθανον να μην εχει τοσο κοσμο την περιοδο που θα πας αλλα στα θετικα ειναι αυτο! 25 Ιουλιου που ειχα παει εγω στην Αγ. Αννα δεν ειχε ουτε βραχακι ελευθερο να κατσεις... Θεωρητικα οταν θα πας θα εχει κυριως γαλλους!
Δες τον οδηγο μου για το νησι, και οτι αλλο θες εδω ειμαστε...
http://www.travelstories.gr/community/threads/Αμοργός-Η-ακριβή-μου.48989/
 

Ar1s

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα! Ευχαριστώ για την απάντηση! Διάβασα τον οδηγό σου και με άγχωσες λίγο :p Φοβάμαι μήπως βαρεθούμε κτλ..

"Επίσης τιτοτα δεν προκειται να σου προσφερθει αβίαστα, άκοπα! Για να θαυμασεις το υπεροχο μοναστήρι της, θα πρέπει να ανέβεις εκατοντάδες σκαλιά. Για να βουτίξεις στα κρυστάλινα νερα της, μπορει να χρειαστει να περπατήσεις αρκέτα. Για να θαυμάσεις θέα που κόβει την ανάσα, θα πρέπει να πεζοπορίσεις πάνω από μια ώρα"

H αλήθεια είναι οτι ψάχνουμε για πιο "εύκολες" διακοπές.. Διάβασα εδώ το ποστ "Αμοργός - Είναι για φοιτητές;; " και τα σχόλια ήταν πολύ θετικά οτι έχει beach bar και baro-club. Ψάχνουμε για νησί που να έχει το beachbar του που θα παίζει ελληνική και ξένη mainstream μουσική, το ταβερνάκι με την Live μουσική, τσιπουράδακια κτλ.. και γενικά διασκέδαση όλες τις ώρες.. μέχρι τις πρωινές, όχι όπως πχ Άνδρος που μετά τη 1 αδειάζει ο τόπος και κλείνουν όλα. Επίσης απο την νότια πλευρά, δλδ απο την χώρα και κάτω όπως λες, διαβάζω οτι δεν έχει σχεδόν τίποτα περα απο ομορφία. Θα ήθελα απόψεις για να μην κάνω λάθος επιλογή :/

Ευχαριστώ και πάλι.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Καλησπέρα! Ευχαριστώ για την απάντηση! Διάβασα τον οδηγό σου και με άγχωσες λίγο :p Φοβάμαι μήπως βαρεθούμε κτλ..

"Επίσης τιτοτα δεν προκειται να σου προσφερθει αβίαστα, άκοπα! Για να θαυμασεις το υπεροχο μοναστήρι της, θα πρέπει να ανέβεις εκατοντάδες σκαλιά. Για να βουτίξεις στα κρυστάλινα νερα της, μπορει να χρειαστει να περπατήσεις αρκέτα. Για να θαυμάσεις θέα που κόβει την ανάσα, θα πρέπει να πεζοπορίσεις πάνω από μια ώρα"

H αλήθεια είναι οτι ψάχνουμε για πιο "εύκολες" διακοπές.. Διάβασα εδώ το ποστ "Αμοργός - Είναι για φοιτητές;; " και τα σχόλια ήταν πολύ θετικά οτι έχει beach bar και baro-club. Ψάχνουμε για νησί που να έχει το beachbar του που θα παίζει ελληνική και ξένη mainstream μουσική, το ταβερνάκι με την Live μουσική, τσιπουράδακια κτλ.. και γενικά διασκέδαση όλες τις ώρες.. μέχρι τις πρωινές, όχι όπως πχ Άνδρος που μετά τη 1 αδειάζει ο τόπος και κλείνουν όλα. Επίσης απο την νότια πλευρά, δλδ απο την χώρα και κάτω όπως λες, διαβάζω οτι δεν έχει σχεδόν τίποτα περα απο ομορφία. Θα ήθελα απόψεις για να μην κάνω λάθος επιλογή :/

Ευχαριστώ και πάλι.
Άλλαξε νησάκι! Δεν ειναι για σένα ακομα η Αμοργος! Στα 30 σου, θα σου αρέσει! Και εγώ μέχρι τα 27 Μύκονο πήγαινα! Τώρα έχω πιάσει τα παραμεθόρια! ;)
 

Ar1s

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ποιό νησί θα πρότεινες;; πάντως όχι δεν λέμε για Μυκόνο κτλ.. αλλά κάτι σαν την Σίφνο πχ που έχουμε πάει. Η Αμοργός είναι πιο ήρεμη και απο την Σίφνο θα έλεγες; λίγοτερες επιλογές;
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Ποιό νησί θα πρότεινες;; πάντως όχι δεν λέμε για Μυκόνο κτλ.. αλλά κάτι σαν την Σίφνο πχ που έχουμε πάει. Η Αμοργός είναι πιο ήρεμη και απο την Σίφνο θα έλεγες; λίγοτερες επιλογές;
Πολύ πιο ήρεμη! Το στενό της Σίφνου που ειναι τιγκα στα μπαράκια κ στον κόσμο δε θα το βρεις στην Αμοργό. Σκιαθο ίσως;
 

Kostas.b

Member
Μηνύματα
15
Likes
11
Οτι αξιζει απο την Αμοργο ειναι η χωρα που διατυρει τον παραδοσιακο της χαραχτηρα μεσα απο την κυκλαδιτικη αρχιτεκτονικη , η Αγια Αννα και ο Μουρος με τα υπεροχα νερα τους και το Μοναστηρι της Χοζοβιωτισσας.
Αιγιαλη και Καταπολα ειναι παραδειγματα του πως μπορουν δυο πανεμορφοι κολποι να καταστραφουν απο την παρεμβαση του ανθρωπου.Κακογουστοι και αναρχα κτισμενοι οκισμοι ειδικα τα Καταπολα.
Θα ελεγα πως το νησι σου δεν ειναι η Αμοργος και οτι ποιο πολυ για Ιο μου ταιριαζουν αυτα που ζητας.
Νησι με ατελειωτη διασκεδαση ποιοτικη και μη και με καλες τιμες και κοσμο την περιοδο που θα πας.
 

alexvovo

Member
Μηνύματα
35
Likes
8
Τον Αύγουστο του 2008 που πήγα στην Αμοργό, έμεινα 7 βράδια – 8 ημέρες. Τότε τα δρομολόγια βόλευαν να πάρω το γρήγορο (και πιο ακριβό) και να κερδίσω την ημέρα, παρά το αργό (και φθηνότερο) και να μείνω λιγότερο στο νησί.

Στο χρονικό διάστημα που έμεινα επισκέφτηκα όλα τα μέρη που αναφέρεις και μετακινήθηκα μόνο με λεωφορείο, με εξαίρεση τη φορά που πήγα στην Καλοταρίτισσα όπου πήρα ταξί, το οποίο όμως μοιράστηκα με ένα ζευγάρι Γάλλων.

Είχα κλείσει δωμάτιο στα Θολάρια, σε σχετικά καλή τιμή για Αύγουστο. Έχω τηλ της Κας Σοφίας που είχε τα δωμάτια. Αν θες στείλε μου πμ να στο δώσω, να καλέσεις να ρωτήσεις αν έχει site (ώστε να τα δεις κιόλας) και να σε ενημερώσει για διαθεσιμότητα και τιμές!!

Σχετικά με το δρομολόγιο Θολάρια-Αιγιάλη, τότε υπήρχαν τουλάχιστον 7, τα οποία συνδυάζονταν πολύ καλά με τα υπόλοιπα δρομολόγια. Επίσης, η απόσταση Θολάρια-Αιγιάλη είναι περίπου 3-3,5 χλμ., την οποία εγώ την έκανα σχεδόν όλες τις ημέρες με τα πόδια άλλοτε από το δρόμο και άλλοτε από το μονοπάτι (έχει πάρα πολλά μονοπάτια και μάλιστα χαρτογραφημένα).

Τέλος, είμαι της άποψης ότι όλα εξαρτώνται από το τι αρέσει στον καθένας μας και συνεπώς με ποιο τρόπο διοργανώνει και διαμορφώνει τις διακοπές-ταξίδι.
Θυμάσαι μήπως το κόστος του ταξί μέχρι την Καλοταρίτισσα? Τι ρωτάω και εγώ μετα από τόσα χρόνια αλλα λέω μήπως.. :)
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Θυμάσαι μήπως το κόστος του ταξί μέχρι την Καλοταρίτισσα? Τι ρωτάω και εγώ μετα από τόσα χρόνια αλλα λέω μήπως.. :)
Δεν ξέρω να σου πω για ταξί αλλά δεν ξέρω αν συμφέρει κιόλας. Εμείς που είχαμε πάει τέλη Ιουλίου το 2014 είχαμε νοικιάσει αμάξι με 25€/μέρα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom