Αμοργός Πληροφοριες για Αμοργο

Ntina_Nst

Member
Μηνύματα
13
Likes
8
Αρχικά θα πρότεινα να χωρίσετε τις διανυκτερευσεις σε 2 αιγιαλη και 4 χώρα / καταπολα.

Φτάσε στο νησί γυρισε το και σε περίπτωση που την τελευταία σου νύχτα δεν έχεις κάτι να δεις και να κάνεις πηγαινε μονοήμερη μικρές Κυκλάδες.

Αν δεν έχεις όχημα να παρεις μαζί (κατά προτίμηση Μηχανάκι) πηγαινε κουφονησι όλα άνετα με τα πόδια. Αν έχεις όχημα εγώ θα πήγαινα Δονούσα που ειναι στο ίδιο μουντ με την Αμοργό.

Μέσα Ιουλίου με μέσα τέλη Αυγούστου κάνει και ωραίες εκδρομές ο Ρουσετος από καλοταριτισσα σε σημεία που δεν είναι προσβάσιμα με κανένα άλλο τρόπο ιδίως στα ανατολικά του νησιού.

Πότε θα πατε;
Δυστυχώς είχαμε κλείσει και δεν έβρισκα τίποτα στην Χώρα οπότε αναγκαστικά Κατάπολα. Θα πάμε 15 με 22 Ιουλίου. Ελπίζω να μην έχει πολύ κόσμο να χαρούμε και το νησί αλλά στο booking δεν έχουν μείνει πολλά καταλύματα οπότε φαντάζομαι θα γίνει χαμός. Σκεφτόμουν κ γω Δονούσα που μου πρότεινε και ένα άλλο μέλος, μιας κ έχουμε μηχανή. Ελπίζω να πείσω κ τ αγόρι μου γιατί είναι πιο πολύ πάμε κ αράζουμε κάπου.

Θα σου προτεινα αφου θα πας μεχρι εκει να πας και την μονοήμερη σου! Ειναι τοσο κοντα οι μικρές Κυκλάδες. Σιγουρα θα ηταν καλυτερο με διαμονή αλλα καποιες φορες δεν βγαινει. Αν βγαινει με δρομολογια πλοιων και διαμονη εννοειτε να μεινετε κι ενα βραδυ. 6 ημερες στην Αμοργό και μαλιστα με μεταφορικό ειναι υπεραρκετες.
Σε ευχαριστώ πολύ! :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ελπίζω να μην έχει πολύ κόσμο να χαρούμε και το νησί αλλά στο booking δεν έχουν μείνει πολλά καταλύματα οπότε φαντάζομαι θα γίνει χαμός. Σκεφτόμουν κ γω Δονούσα που μου πρότεινε και ένα άλλο μέλος, μιας κ έχουμε μηχανή.
Το νησί θα το χαρείτε όπως και να χει, καθώς σχεδόν ποτέ δεν έχει το χαμό που φαντάζεσαι, ούτε καν την υψηλή σεζόν. Να περάσετε τέλεια κι αν δε βγεί ημερήσια εκδρομή δε πειράζει, η Αμοργός είναι τέτοια που μπορεί να καλύψει άνετα όλο το επταήμερο!
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Η εποχή είναι ιδανική στην καρδιά της σεζόν με σχετικά μικρές πιθανότητες για υπερβολές στους ανέμους.

Για να τον πείσεις δείξε του μερικές φώτο. Η Δονούσα βολεύει αρκετά γιατί αν πάτε με σκοπελιτη θα σας αφήσει πρώτους και θα σας πάρει τελευταίους στο γυρισμό. Εννοείτε αν βολέψει τη μία διαδρομή να την κάνετε με bluestar γιατί κουνάει άσχημα. Είναι τρελή εμπειρία. Τα καταπολα είναι καλή περίπτωση. Το κακό είναι να είσαι αιγιαλη όλες τις ημέρες και να έχεις τόσα χιλιόμετρα πηγαινε ελα ειδικά βράδυ και χωρίς αλκοολ εννοείτε για τον οδηγό. Στα καταπολα έχει και τις μοναδικές καλές επιλογές για ψάρι. Θα πρότεινα να ανεβαιτε 2 φορές αιγιαλη όχι μόνο μια γιατί και τα χωριά στο βουνό αξίζουν πολύ.[/QUOTE]
 
Last edited:

EnKay

Member
Μηνύματα
91
Likes
389
Επόμενο Ταξίδι
Αιγαίο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Η εποχή είναι ιδανική στην καρδιά της σεζόν με σχετικά μικρές πιθανότητες για υπερβολές στους ανέμους.

Για να τον πείσεις δείξε του μερικές φώτο. Η Δονούσα βολεύει αρκετά γιατί αν πάτε με σκοπελιτη θα σας αφήσει πρώτους και θα σας πάρει τελευταίους στο γυρισμό. Εννοείτε αν βολέψει τη μία διαδρομή να την κάνετε με bluestar γιατί κουνάει άσχημα. Είναι τρελή εμπειρία. Τα καταπολα είναι καλή περίπτωση. Το κακό είναι να είσαι αιγιαλη όλες τις ημέρες και να έχεις τόσα χιλιόμετρα πηγαινε ελα ειδικά βράδυ και χωρίς αλκοολ εννοείτε για τον οδηγό. Στα καταπολα έχει και τις μοναδικές καλές επιλογές για ψάρι. Θα πρότεινα να ανεβαιτε 2 φορές αιγιαλη όχι μόνο μια γιατί και τα χωριά στο βουνό αξίζουν πολύ.
[/QUOTE]

Συμφωνώ σε όλα. Εννοείτε καλύτερα τα Κατάπολα λόγω εγγύτητας στην Χώρα και στις περισσότερες παραλίες.
Στην Αιγιάλη πλην των χωριών δεν με ενθουσίασε κάτι. Ούτε η ίδια η Αιγιάλη ούτε οι κοντινές παραλίες. Αντιθέτως στα Κατάπολα και ειδικά απέναντι στο Ξυλοκερατίδι είναι πανέμορφα, έχει ωραίο ηλιοβασίλεμα και κάποιες επιλογές για καλό φαγητό.
 

Ntina_Nst

Member
Μηνύματα
13
Likes
8
Η εποχή είναι ιδανική στην καρδιά της σεζόν με σχετικά μικρές πιθανότητες για υπερβολές στους ανέμους.

Για να τον πείσεις δείξε του μερικές φώτο. Η Δονούσα βολεύει αρκετά γιατί αν πάτε με σκοπελιτη θα σας αφήσει πρώτους και θα σας πάρει τελευταίους στο γυρισμό. Εννοείτε αν βολέψει τη μία διαδρομή να την κάνετε με bluestar γιατί κουνάει άσχημα. Είναι τρελή εμπειρία. Τα καταπολα είναι καλή περίπτωση. Το κακό είναι να είσαι αιγιαλη όλες τις ημέρες και να έχεις τόσα χιλιόμετρα πηγαινε ελα ειδικά βράδυ και χωρίς αλκοολ εννοείτε για τον οδηγό. Στα καταπολα έχει και τις μοναδικές καλές επιλογές για ψάρι. Θα πρότεινα να ανεβαιτε 2 φορές αιγιαλη όχι μόνο μια γιατί και τα χωριά στο βουνό αξίζουν πολύ.
[/QUOTE]
Ελπίζω ότι στο τέλος θα καταφέρω να τον πείσω! Ναι έριξα μια ματιά (ιντερνετ) στα χωριά κοντά στην Αιγιάλη κ θα ήθελα πολύ να τα δω, οπότε κ γω έλεγα 2 μέρες να τις περάσουμε εκεί (παραλίες κ μετά φαγητό, βολτουλα). Ελπίζω όταν πάμε να μν έχει ανέμους γτ το αγόρι έχει κ λίγο θέμα στο καράβι!
Ανυπομονώ τόσο με όλα όσα έχω διάβασει εδώ!
 

elenoul

Member
Μηνύματα
15
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τόκυο
Καλησπέρα κι απο μένα. Ειμαι νεο μελος στο υπεροχο (οπως διαπιστωσα) travelstories.
Κυριακη αναχωρω για Αμοργο. Θα μεινουμε 5 βραδια στη Χωρα. Έχετε καποιες προτασεις σχετικά με παραλίες, μαγαζια για φαγητό και γενικοτερα μερη που πρεπει να επισκεπτω; Καθε τιπ καλοδεχουμενο!
 

EnKay

Member
Μηνύματα
91
Likes
389
Επόμενο Ταξίδι
Αιγαίο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα κι απο μένα. Ειμαι νεο μελος στο υπεροχο (οπως διαπιστωσα) travelstories.
Κυριακη αναχωρω για Αμοργο. Θα μεινουμε 5 βραδια στη Χωρα. Έχετε καποιες προτασεις σχετικά με παραλίες, μαγαζια για φαγητό και γενικοτερα μερη που πρεπει να επισκεπτω; Καθε τιπ καλοδεχουμενο!
Καλησπερα και καλοσορισες!
Παραλιες: Αγία Άννα, Μουρος, Καλοταριτισσα, Άγιος Παύλος (οι δυο τελευταιες εχουν και καραβακια που σε πηγαινουν στα απεναντι νησακια)
& Λεβρωσσος οι πιο γνωστες.
Αξιζει να επισκεφθεις το μοναστηρι και τα χωριουδακια πανω απ την Αιγιαλη.
Επισης εχει μονοπατια για πεζοπορια.
Απο φαγητό υπαρχουν πολλες καλες επιλογες. Οπου φαγαμε στη Χωρα μειναμε ευχαριστημένοι. Εκτός Χωρας αξιζει η Μαρουσω στην Αρκεσινη και ο Βιτσεντζος στο Ξυλοκερατιδι.
Για το βραδυ η Χωρα ειναι μονοδρομος. Αφου θα μεινετε εκεί θα κανετε τις βολτες σας το βραδυ και επιλεγετε τι σας ταιριαζει. Τα μπαρακια ηταν σε εσωτερικους χωρους βεβαια.
Αν θυμηθώ κατι αλλο θα στα γραψω. Δυστυχώς ονοματα απο μαγαζια δεν θυμαμαι :icon_redface:
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα κι απο μένα. Ειμαι νεο μελος στο υπεροχο (οπως διαπιστωσα) travelstories.
Κυριακη αναχωρω για Αμοργο. Θα μεινουμε
Καλώς ήρθες και καλή αρχή. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα περάσεις τέλεια, έκανες ιδανική επιλογή.
Ξεκινάς να διαβάζεις τα θέματα εδώ:
Νησιά Αιγαίου
κι ότι χρειαστεί ρωτάς να βοηθήσουμε. ;)
 

elenoul

Member
Μηνύματα
15
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τόκυο
Καλησπερα και καλοσορισες!
Παραλιες: Αγία Άννα, Μουρος, Καλοταριτισσα, Άγιος Παύλος (οι δυο τελευταιες εχουν και καραβακια που σε πηγαινουν στα απεναντι νησακια)
& Λεβρωσσος οι πιο γνωστες.
Αξιζει να επισκεφθεις το μοναστηρι και τα χωριουδακια πανω απ την Αιγιαλη.
Επισης εχει μονοπατια για πεζοπορια.
Απο φαγητό υπαρχουν πολλες καλες επιλογες. Οπου φαγαμε στη Χωρα μειναμε ευχαριστημένοι. Εκτός Χωρας αξιζει η Μαρουσω στην Αρκεσινη και ο Βιτσεντζος στο Ξυλοκερατιδι.
Για το βραδυ η Χωρα ειναι μονοδρομος. Αφου θα μεινετε εκεί θα κανετε τις βολτες σας το βραδυ και επιλεγετε τι σας ταιριαζει. Τα μπαρακια ηταν σε εσωτερικους χωρους βεβαια.
Αν θυμηθώ κατι αλλο θα στα γραψω. Δυστυχώς ονοματα απο μαγαζια δεν θυμαμαι :icon_redface:
Καλώς ήρθες και καλή αρχή. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα περάσεις τέλεια, έκανες ιδανική επιλογή.
Ξεκινάς να διαβάζεις τα θέματα εδώ:
Νησιά Αιγαίου
κι ότι χρειαστεί ρωτάς να βοηθήσουμε. ;)
Σας ευχαριστω παρα πολυ! Ξεκιναω τη "μελετη"!!
 

EnKay

Member
Μηνύματα
91
Likes
389
Επόμενο Ταξίδι
Αιγαίο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
245
Likes
630
Εγώ πάλι ανοίγω το google maps, πατάω να εμφανιστούν τα κρεβατάκια, ανοίγω την ιστοσελίδα σε όποιο κατάλυμα έχει ιστοσελίδα και αρχίζω τα τηλέφωνα.

Φέτος νομίζω ότι τα καταλύματα επέλεξαν (δεν ξέρω γιατί) να μην αναρτήσουν καν τα δωμάτιά τους στο booking, έτσι τουλάχιστον κατάλαβα από τη διαθεσιμότητα που έβλεπα να υπάρχει μέσω τηλεφώνου, όταν την ίδια στιγμή στο booking εμφανιζόταν μόνο ένα, κι αυτό βίλα.
Τα καταλύματα στην booking πληρώνουν μια αρκετά μεγάλη προμήθεια για κάθε κράτηση. Θεωρώ πως αυτός είναι ο λόγος που προτίμησαν να πουλήσουν τα δωμάτια τους "απευθείας", χωρίς διαμεσολάβηση της booking. Πάντα ο πιο αξιόπιστος τρόπος για να βρεις την χαμηλότερη τιμή αλλά και διαθεσιμότητα τελευταίας στιγμής είναι τα τηλέφωνα στα καταλύματα ή μέσω του google maps, όπως ακριβώς είπες.
 

andalusia

Member
Μηνύματα
37
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή, Κούβα, Μεξικό
Μπορειτε να κατατοπισετε και εμενα την πτωχη? φτανω μυκονο και σκεφτομουνα να παω ναξο αλλα ειδα οτι υπαρχει ενδεχομενο για κλεισιμο λογω αυξημενων κρουσματων, ισχυει? Οποτε το σκεφτηκα για Αμοργο... τι μου προτεινετε? Τρεις μερες θα μεινω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.694
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom