Γενικά Γουατεμάλα Πληροφοριες για Γουατεμαλα και γειτονικες περιοχές

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Εντός της επόμενης 2ετίας αν δεν συμβεί τίποτα απρόοπτο οικονομικά, εγώ με έναν Πολωνό φίλο μου σχεδιάζουμε ταξιδάκι στην Κεντρική Αμερική με βάση τη Γουατεμάλα (λόγω φίλης εκεί). Και στους 2 μας αρέσουν γενικά αυτά για τα οποία είναι γνωστή για τουρισμό η Κ.Αμερική (αρχαία προκολομβιανών πολιτισμών- μαγια, τοπια φυσης κλπ) και θα θελαμε να συμπεριλαβουμε κι αλλα μερη μιας που δεν ειναι ταξιδι που κανεις συχνα σε αλλη ηπειρο.

Δεν εχουμε ιδεα ομως απο την περιοχη τι αξιζει, τι ειναι ακριβο, τι ειναι επικινδυνο και τι οχι. Επισης δεν μιλαμε Ισπανικα (εγω ενα κουτσα-στραβα επιπεδο Α2 και αυτος καθολου) επομενως εκτος της Guatemala που θα εχουμε τη φιλη μας μπορει να υπαρχει προβλημα επικοινωνιας υποθετουμε.

Για Γουατεμαλα εχουμε τις 2 μεγαλες πολεις (Guatemala City, Antigua) κατα νου, αξιζει καποιο off the beaten track μερος ; Και απο πλευρας ασφαλειας ;

Μια ιδεα που εκανα ηταν για το Μπελιζε, που ειναι αγγλοφωνη και πολυ μικρη χωρα και δεν εχει τη φημη των Ελ Σαλβαδορ και Ονδουρας για δολοφονιες, απαγωγες κλπ. Αξιζει ομως ή ειναι αμερικανικο προτεκτορατο tourist-trap ;

Το Yucatan επίσης ειναι στα υπ οψιν μου, μιας που θα ναι κριμα να μην δουμε τιποτα απο Μεξικο.

Για Σαλβαδορ-Ονδουρα-Νικαραγουα το ψιλοφοβομαστε, πληροφορηθηκαμε και απο εναν Πολωνο διπλωματη στην Κ.Αμερικη οτι ειναι φουλ επικινδυνες χωρες.

Μιας που το φορουμ αγαπα την περιοχη γενικα, τι γνωμη εχετε για μερη, τιμες, ασφαλεια, καλυτερη εποχη (μην πεσουμε σε κανα μηνα τροπικων καταιγιδων nonstop) σε αυτες τις χωρες ; Και ποσο νωρις συνισταται να γινουν bookings εισητηριων, διαμονης κλπ για να μην πληρωσουμε τρελες τιμες ;
 

SSSakiSSS

Member
Μηνύματα
10
Likes
6
ερωτηση απο αεροδρομιο τησ γουατεμαλα σιτι προσ γουατεμαλα βιεχα με τι πρεπει να παω για ποιο οικονομικα αλλα και ασφαλεια?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.257
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πολύ επικίνδυνη πόλη η Γουατεμάλα Σίτι, και δεν έχει και ιδιαίτερο ενδιαφερον. Η μόνη πόλη όπου με έκλεψαν με πιστόλι και μάλιστα μέρα μεσημέρι μέσα σε λεωφορείο με άλλους επιβάτες.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Πολύ επικίνδυνη πόλη η Γουατεμάλα Σίτι, και δεν έχει και ιδιαίτερο ενδιαφερον. Η μόνη πόλη όπου με έκλεψαν με πιστόλι και μάλιστα μέρα μεσημέρι μέσα σε λεωφορείο με άλλους επιβάτες.
Το ίδιο έπαθε και ένας φίλος μου στο δρόμο τον πήραν από πίσω με πιστόλι ,μπήκε σε ένα μπαρ για να "γλιτώσει" -μπήκαν και αυτοι .... τελικα τη γλιτωσε αλλά φοβηθηκε πολύ!
 

alltheworld

Member
Μηνύματα
83
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Ταϋλάνδης
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Πολύ επικίνδυνη πόλη η Γουατεμάλα Σίτι, και δεν έχει και ιδιαίτερο ενδιαφερον. Η μόνη πόλη όπου με έκλεψαν με πιστόλι και μάλιστα μέρα μεσημέρι μέσα σε λεωφορείο με άλλους επιβάτες.
Τα αλλα μερη πως είναι; λιμνη ατιτλαν, εθνικο παρκο,αντικουα κλπ . σκεφτομαι καθολικο πασχα. περσυ ημουν ριο και μου φανηκε απολυτως ασφαλες αλλα ειμαι στα 30 και σου μοιαζω γι αυτο απορησα που σε ξεχωρισαν για γκρινγκο
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.257
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τα αλλα μερη πως είναι; λιμνη ατιτλαν, εθνικο παρκο,αντικουα κλπ . σκεφτομαι καθολικο πασχα. περσυ ημουν ριο και μου φανηκε απολυτως ασφαλες αλλα ειμαι στα 30 και σου μοιαζω γι αυτο απορησα που σε ξεχωρισαν για γκρινγκο
Στη Γουατεμάλα αν δεν εισαι ινδιανικης καταγωγής είσαι προφανώς ξένος.

Θέλουν προσοχή όλα Αυτά τα μέρη που λες, αλλά γίνονται.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.849
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Τα αλλα μερη πως είναι; λιμνη ατιτλαν, εθνικο παρκο,αντικουα κλπ . σκεφτομαι καθολικο πασχα. περσυ ημουν ριο και μου φανηκε απολυτως ασφαλες αλλα ειμαι στα 30 και σου μοιαζω γι αυτο απορησα που σε ξεχωρισαν για γκρινγκο
Το πασχα του 18 περασα τη μεγαλη βδομαδα στην Αντιγκουα, γυριζοντας απο Μεξικο. Κατ αρχην ο εορτασμος του ειναι απο τις καλυτερες εμπειριες που εχω, μην τον χασεις. Κατα δευτερον, δεν υπηρξε προβλημα ασφαλειας αν και ημουν τελειως μονη μου. Μαλιστα μια μερα -νυχτα- ακολουθωντας την πομπη απομακρυνθηκαμε αρκετα απο το κεντρο και οταν τελικα την αφησα περπατησα για κανα μισαωρο σε δρομους οχι τοσο πολυσυχναστους. Αγχωθηκα λιγο, αλλα χωρις λογο τελικα, δεν δυνεβη τιποτα δυσαρεστο.
Πηγα για δυο μερες στη λιμνη Ατιτλαν, αλλα επειδη ειχα διαβασει τοςα για την επικυνδυνοτητα της χωρας, καθως και την ατυχια του Γιωργου μεσα στο λεωφορειο, επελεξα να παω και να γυρισω με τουριστικο βανακι και οχι με τα κουκλιστικα λεωφορεια τους. Εκανα και μια ημερησια στο ηφαιστειο, νομιζω στο Pacaya. Τη Γουατεμαλα σιτυ την απεφυγα, απο το αεροδρομιο πηρα κατευθειαν βανακι για αντιγκουα. Θεωρω οτι δυο αντρες δεν θα εχετε προβλημα....
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΛΟΜΒΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
πέρασμα καρακορουμ
Απο το αεροδρομιο της πρωτευουσας στην γουατεμαλα εχει βανακια που σε πανε στην αντιγκουα με 10 usd το ατομο. η αντιγκουα ειναι safe 100%.
Η λιμνη αττιτλαν ειναι εντυπωσιακη με τρια μεγαλα χωρια γυρω-γυρω . πολυ ευκολη η μετακινηση και χωρις κανενα προβλημα .
Η πολη βασης για την λιμνη ατιτλαν ειναι η πολη πανατζαχελ οπου υπαρχουν τα ...πάντα .απο δω μπορεις να βρεις εκδρομες για την αγορα chichicastenango την πεμπτη και κυριακη .
Σχετικα με το el salvador θα ελεγα οτι τα οπλα ειναι παντου προτεταμενα και το .....συνηθιζεις , το ιδιο και στην ονδουρα . παντου θελει την προσοχη μας να εχουμε και μακρυα απο .....καυγαδες !!!!!
υπαρχουν πολυ καλες συγκοινωνιες στο ελ σαλβαδορ οπου το νομισμα ειναι το αμερικανικο δολλαριο .
 

alltheworld

Member
Μηνύματα
83
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Ταϋλάνδης
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. Γενικά κατάλαβα ότι ο προορισμός δεν είναι τόσο απομονωμένος και πηγαίνουν αρκετοί ξανθοί αμερικανοί hippies άρα έχει «καλύτερους» στόχους από εμένα .@Depy το είχα στο πίσω μέρος του μυαλού μου ως προορισμό αλλά όταν κατάλαβα ότι κάνουν εορτασμούς αποφάσισα αμέσως . Γουατεμαλα Σιτυ θα την αποφύγω πέρα από καμία βόλτα κεντρικά με κάποιο local ίσως αν βρω από διαφορά μέσα . @elgeo στο Ελ Σαβαδορ δε θα πάω ούτε ουνδουρα. Στο ΡΙΟ είχα τη πιο «ακραία» εμπειρία όταν αραζα στα σύνορα Ιπανεμα-Κοπα με τη κοπέλα μου,ήρθε ένας και ζητούσε τσιγάρο αλλά δε το έπαιρνε . Κάποια στιγμή κατάλαβα ότι θέλει να πάρει το κινητό αλλά τελικά όλο το θέμα ήταν ότι δε δεχόταν τσιγάρο από χέρι γυναίκας και έπρεπε να του το δώσω εγώ... άνοιξε και το πουκάμισο να μου δείξει τατουάζ φυλακής . Ενοειται ότι συμφώνησα μαζί του στο μισογυνισμό και του έδωσα και το χέρι ΓΙΟ έχεις δίκαιο....
 

Nick_St

Member
Μηνύματα
136
Likes
2.235
Ονειρεμένο Ταξίδι
Venezuela
Ήμουν Γουατεμάλα το Δεκέμβρη που μας πέρασε μαζί με ένα φίλο, παραθέτω εν συντομία το πως είδα τα πράγματα περί ασφάλειας.

Αντίγουα: Πολύ όμορφη πόλη αποικιακού τύπου αλλά ταυτόχρονα και πολύ τουριστική. Ειδικά τον τελευταίο καιρό είναι γεμάτη με Αμερικάνους. Πολλοί την χρησιμοποιούν ως βάση για διάφορες δραστηριότητες (πχ ανάβαση σε ηφαίστεια) και εκδρομές σε άλλα μέρη (πχ Chichicastenago, Atitlan, Xela). Στο κέντρο κυκλοφορεί κόσμος μέχρι αργά με πολλά εστιατόρια και bars ανοικτά και υπάρχει ασφάλεια. Στο Cerro de la Cruz παρατηρούνται πολλές μικροκλοπές μετά τις 6 το απόγευμα που φεύγουν οι σεκιουριτάδες. Όταν νυχτώνει επίσης οι περιοχές κοντά στο γήπεδο, κοντά στο νεκροταφείο San Lazaro ή προς την εκκλησία El Calvario θέλουν προσοχή γιατί δεν υπάρχει επαρκής φωτισμός. Ο τουρισμός είναι η κύρια πηγή εσόδων (μαζί με τον καφέ) στην πόλη, υπάρχει αίσθημα ασφάλειας, χρειάζεται όμως προσοχή το βράδυ κυρίως όσο απομακρύνεται κανείς από το κέντρο.

Λίμνη Ατιτλάν: Πανέμορφο μέρος, η λίμνη μαζί με τα ηφαίστεια συνθέτουν ένα μαγικό τοπίο. Η βάση των περισσότερων είναι το Panajachel ως μεγαλύτερη πόλη και πιο τουριστική, αλλά υπάρχουν και άλλες επιλογές. Το San Marcos είναι γνωστό για το χίπικο στοιχείο (γνωρίσαμε αρκετούς ευρωπαίους που βρίσκονταν στο χωριό για αρκετό διάστημα φτιάχνοντας και πουλώντας βραχιολάκια και λοιπά μπιχλιμπίδια και ζώντας πολύ λιτά), στο Jaibalito και στο Santa Cruz έχει κάτι σπιτάρες για ρομαντίκ ζευγαροκαταστάσεις με απίστευτη θέα, το San Pedro έχει όμορφη street art και είναι περισσότερο γνωστό για τα spanish schools. Υπάρχουν βάρκες που κάνουν όλες τις διαδρομές και περνάνε από όλα τα χωριά κάθε μέρα μέχρι να νυχτώσει (δεν υπάρχουν στάνταρ ωράρια, η βάρκα φεύγει όταν γεμίσει). Όλα τα χωριά μας φάνηκαν ασφαλέστατα, ειδικά το San Pedro.

Γουατεμάλα Σίτι: Άσχημη, αδιάφορη, επικίνδυνη κατά γενική ομολογία. Εμείς μείναμε ένα βράδυ σαν στάση πριν κατεβούμε Ελ Σαλβαδόρ και περπατήσαμε το κέντρο της όσο προλάβαμε τόσο βράδυ όσο και πρωί. Δεν είναι ότι πετύχαμε δολοφονία σε δημόσιο χώρο ούτε ότι ήμασταν μάρτυρες σε καμία ληστεία, αλλά ένα vibe ανασφάλειας στην ατμόσφαιρα το νιώσαμε. Αν κάποιος δεν θέλει να επισκεφτεί οπωσδήποτε το αρχαιολογικό μουσείο ή κάποιο άλλο αξιοθέατο (πχ Palacio Nacional), δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να μείνει στην πόλη. Οι περισσότεροι ταξιδιώτες δεν ξοδεύουν χρόνο στην πόλη, μένουν 1 βράδυ και μετά συνεχίζουν κυρίως προς Peten αλλά και νότια προς Ελ Σαλβαδόρ, Νικαράγουα κλπ. Μπορεί να είναι η πρωτεύουσα, αλλά η χώρα έχει πολύ πιο όμορφα μέρη για να δει κανείς.

Κοινή λογική χρειάζεται και η χώρα γυρνιέται μια χαρά. Εμείς για όσο κάτσαμε δεν συναντήσαμε κανένα πρόβλημα. @alltheworld πόσες καιρό λες να κάτσεις στο περίπου;
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Ήμουν Γουατεμάλα το Δεκέμβρη που μας πέρασε μαζί με ένα φίλο, παραθέτω εν συντομία το πως είδα τα πράγματα περί ασφάλειας.

Αντίγουα: Πολύ όμορφη πόλη αποικιακού τύπου αλλά ταυτόχρονα και πολύ τουριστική. Ειδικά τον τελευταίο καιρό είναι γεμάτη με Αμερικάνους. Πολλοί την χρησιμοποιούν ως βάση για διάφορες δραστηριότητες (πχ ανάβαση σε ηφαίστεια) και εκδρομές σε άλλα μέρη (πχ Chichicastenago, Atitlan, Xela). Στο κέντρο κυκλοφορεί κόσμος μέχρι αργά με πολλά εστιατόρια και bars ανοικτά και υπάρχει ασφάλεια. Στο Cerro de la Cruz παρατηρούνται πολλές μικροκλοπές μετά τις 6 το απόγευμα που φεύγουν οι σεκιουριτάδες. Όταν νυχτώνει επίσης οι περιοχές κοντά στο γήπεδο, κοντά στο νεκροταφείο San Lazaro ή προς την εκκλησία El Calvario θέλουν προσοχή γιατί δεν υπάρχει επαρκής φωτισμός. Ο τουρισμός είναι η κύρια πηγή εσόδων (μαζί με τον καφέ) στην πόλη, υπάρχει αίσθημα ασφάλειας, χρειάζεται όμως προσοχή το βράδυ κυρίως όσο απομακρύνεται κανείς από το κέντρο.

Λίμνη Ατιτλάν: Πανέμορφο μέρος, η λίμνη μαζί με τα ηφαίστεια συνθέτουν ένα μαγικό τοπίο. Η βάση των περισσότερων είναι το Panajachel ως μεγαλύτερη πόλη και πιο τουριστική, αλλά υπάρχουν και άλλες επιλογές. Το San Marcos είναι γνωστό για το χίπικο στοιχείο (γνωρίσαμε αρκετούς ευρωπαίους που βρίσκονταν στο χωριό για αρκετό διάστημα φτιάχνοντας και πουλώντας βραχιολάκια και λοιπά μπιχλιμπίδια και ζώντας πολύ λιτά), στο Jaibalito και στο Santa Cruz έχει κάτι σπιτάρες για ρομαντίκ ζευγαροκαταστάσεις με απίστευτη θέα, το San Pedro έχει όμορφη street art και είναι περισσότερο γνωστό για τα spanish schools. Υπάρχουν βάρκες που κάνουν όλες τις διαδρομές και περνάνε από όλα τα χωριά κάθε μέρα μέχρι να νυχτώσει (δεν υπάρχουν στάνταρ ωράρια, η βάρκα φεύγει όταν γεμίσει). Όλα τα χωριά μας φάνηκαν ασφαλέστατα, ειδικά το San Pedro.

Γουατεμάλα Σίτι: Άσχημη, αδιάφορη, επικίνδυνη κατά γενική ομολογία. Εμείς μείναμε ένα βράδυ σαν στάση πριν κατεβούμε Ελ Σαλβαδόρ και περπατήσαμε το κέντρο της όσο προλάβαμε τόσο βράδυ όσο και πρωί. Δεν είναι ότι πετύχαμε δολοφονία σε δημόσιο χώρο ούτε ότι ήμασταν μάρτυρες σε καμία ληστεία, αλλά ένα vibe ανασφάλειας στην ατμόσφαιρα το νιώσαμε. Αν κάποιος δεν θέλει να επισκεφτεί οπωσδήποτε το αρχαιολογικό μουσείο ή κάποιο άλλο αξιοθέατο (πχ Palacio Nacional), δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να μείνει στην πόλη. Οι περισσότεροι ταξιδιώτες δεν ξοδεύουν χρόνο στην πόλη, μένουν 1 βράδυ και μετά συνεχίζουν κυρίως προς Peten αλλά και νότια προς Ελ Σαλβαδόρ, Νικαράγουα κλπ. Μπορεί να είναι η πρωτεύουσα, αλλά η χώρα έχει πολύ πιο όμορφα μέρη για να δει κανείς.

Κοινή λογική χρειάζεται και η χώρα γυρνιέται μια χαρά. Εμείς για όσο κάτσαμε δεν συναντήσαμε κανένα πρόβλημα. @alltheworld πόσες καιρό λες να κάτσεις στο περίπου;
Αγαπητέ μια ιστοριούλα, 5 λέξεις (ή και παραπάνω) 10 φωτογραφίες κάτι τέλος πάντων!!
Ειδικά απο Ελ Σαλβαδόρ που δεν έχουμε και πολλές ιστορίες.
Οπως και να'χει ευχαριστούμε για τις πληροφορίες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.488
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom