Γενικά Γουατεμάλα Πληροφοριες για Γουατεμαλα και γειτονικες περιοχές

alltheworld

Member
Μηνύματα
83
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Ταϋλάνδης
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ήμουν Γουατεμάλα το Δεκέμβρη που μας πέρασε μαζί με ένα φίλο, παραθέτω εν συντομία το πως είδα τα πράγματα περί ασφάλειας.

Αντίγουα: Πολύ όμορφη πόλη αποικιακού τύπου αλλά ταυτόχρονα και πολύ τουριστική. Ειδικά τον τελευταίο καιρό είναι γεμάτη με Αμερικάνους. Πολλοί την χρησιμοποιούν ως βάση για διάφορες δραστηριότητες (πχ ανάβαση σε ηφαίστεια) και εκδρομές σε άλλα μέρη (πχ Chichicastenago, Atitlan, Xela). Στο κέντρο κυκλοφορεί κόσμος μέχρι αργά με πολλά εστιατόρια και bars ανοικτά και υπάρχει ασφάλεια. Στο Cerro de la Cruz παρατηρούνται πολλές μικροκλοπές μετά τις 6 το απόγευμα που φεύγουν οι σεκιουριτάδες. Όταν νυχτώνει επίσης οι περιοχές κοντά στο γήπεδο, κοντά στο νεκροταφείο San Lazaro ή προς την εκκλησία El Calvario θέλουν προσοχή γιατί δεν υπάρχει επαρκής φωτισμός. Ο τουρισμός είναι η κύρια πηγή εσόδων (μαζί με τον καφέ) στην πόλη, υπάρχει αίσθημα ασφάλειας, χρειάζεται όμως προσοχή το βράδυ κυρίως όσο απομακρύνεται κανείς από το κέντρο.

Λίμνη Ατιτλάν: Πανέμορφο μέρος, η λίμνη μαζί με τα ηφαίστεια συνθέτουν ένα μαγικό τοπίο. Η βάση των περισσότερων είναι το Panajachel ως μεγαλύτερη πόλη και πιο τουριστική, αλλά υπάρχουν και άλλες επιλογές. Το San Marcos είναι γνωστό για το χίπικο στοιχείο (γνωρίσαμε αρκετούς ευρωπαίους που βρίσκονταν στο χωριό για αρκετό διάστημα φτιάχνοντας και πουλώντας βραχιολάκια και λοιπά μπιχλιμπίδια και ζώντας πολύ λιτά), στο Jaibalito και στο Santa Cruz έχει κάτι σπιτάρες για ρομαντίκ ζευγαροκαταστάσεις με απίστευτη θέα, το San Pedro έχει όμορφη street art και είναι περισσότερο γνωστό για τα spanish schools. Υπάρχουν βάρκες που κάνουν όλες τις διαδρομές και περνάνε από όλα τα χωριά κάθε μέρα μέχρι να νυχτώσει (δεν υπάρχουν στάνταρ ωράρια, η βάρκα φεύγει όταν γεμίσει). Όλα τα χωριά μας φάνηκαν ασφαλέστατα, ειδικά το San Pedro.

Γουατεμάλα Σίτι: Άσχημη, αδιάφορη, επικίνδυνη κατά γενική ομολογία. Εμείς μείναμε ένα βράδυ σαν στάση πριν κατεβούμε Ελ Σαλβαδόρ και περπατήσαμε το κέντρο της όσο προλάβαμε τόσο βράδυ όσο και πρωί. Δεν είναι ότι πετύχαμε δολοφονία σε δημόσιο χώρο ούτε ότι ήμασταν μάρτυρες σε καμία ληστεία, αλλά ένα vibe ανασφάλειας στην ατμόσφαιρα το νιώσαμε. Αν κάποιος δεν θέλει να επισκεφτεί οπωσδήποτε το αρχαιολογικό μουσείο ή κάποιο άλλο αξιοθέατο (πχ Palacio Nacional), δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να μείνει στην πόλη. Οι περισσότεροι ταξιδιώτες δεν ξοδεύουν χρόνο στην πόλη, μένουν 1 βράδυ και μετά συνεχίζουν κυρίως προς Peten αλλά και νότια προς Ελ Σαλβαδόρ, Νικαράγουα κλπ. Μπορεί να είναι η πρωτεύουσα, αλλά η χώρα έχει πολύ πιο όμορφα μέρη για να δει κανείς.

Κοινή λογική χρειάζεται και η χώρα γυρνιέται μια χαρά. Εμείς για όσο κάτσαμε δεν συναντήσαμε κανένα πρόβλημα. @alltheworld πόσες καιρό λες να κάτσεις στο περίπου;
2 μέρες Αντίκουα,2 μέρες Λίμνη και Μέτα στις πυραμίδες στο εθνικό πάρκο. 6-7 μέρες
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.981
Likes
12.029
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί

alltheworld

Member
Μηνύματα
83
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Ταϋλάνδης
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση. Όχι δεν έκλεισα ακόμη αλλά ζω στη Βρετανία και εδώ όλα χαλαρά .Business as usual. Παρακολουθώ την κατάσταση από site της Γουατεμαλας και το παραπάνω δεν είναι αληθές. Η λίστα από Ευρώπη ισχυει για Ιταλία ,Ισπανία, Γερμανία ,Γαλλίας.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.981
Likes
12.029
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση. Όχι δεν έκλεισα ακόμη αλλά ζω στη Βρετανία και εδώ όλα χαλαρά .Business as usual. Παρακολουθώ την κατάσταση από site της Γουατεμαλας και το παραπάνω δεν είναι αληθές. Η λίστα από Ευρώπη ισχυει για Ιταλία ,Ισπανία, Γερμανία ,Γαλλίας.
Ναι, εχεις δικιο. Στην αρχη ειχαν πει για ολα τα ευρωπαικα κρατη και μετα το αλλαξαν σε Γερμανια, Ιταλια, Ισπανια μονο. Δεν το γνωριζα.

On 11 March 2020, Guatemalan authorities announced that from Thursday 12 March 2020 all citizens of Europe, China, Korea and Iran are prohibited from entering Guatemala. This measure was later modified. The new measures introduced from today, 12 March 2020, will prevent people travelling from China, Iran, Korea, Germany, Italy, and Spain from entering Guatemala. If your travel plans will be affected by this announcement, please check with your nearest Guatemalan embassy before travel.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Έχει πάει κάποιος στο Semuc champey?
2021-08-17_13-56-27_747.jpg

Βλέπω οτι είναι κάπου ανάμεσα στη διαδρομή Αντίγουα-Φλόρες που η πλειοψηφία συστήνει να γίνει με πτήση γιατί χρόνος και ταλαιπωρία είναι τεράστια.
Εμένα μου φαίνεται υπέροχο το να βρεθείς εκεί και να περάσεις λίγες ημέρες χαμένος στη ζούγκλά, να κρέμεσαι από κούνιες και να βουτάς στα νερά του ποταμού, να εξερευνάς σπήλαια και να κάνεις river tubing... Έτσι το φαντάζομαι, αλλά ξέρει κάποιος από πρώτο χέρι αν είναι έτσι και αν αξίζει η ταλαιπωρία? (Φεύγω σε ένα μήνα για Άγιο Δομινικο αλλά ψάχνω ήδη για το επόμενο :lol:)
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
Έχει πάει κάποιος στο Semuc champey?
View attachment 385907
Βλέπω οτι είναι κάπου ανάμεσα στη διαδρομή Αντίγουα-Φλόρες που η πλειοψηφία συστήνει να γίνει με πτήση γιατί χρόνος και ταλαιπωρία είναι τεράστια.
Εμένα μου φαίνεται υπέροχο το να βρεθείς εκεί και να περάσεις λίγες ημέρες χαμένος στη ζούγκλά, να κρέμεσαι από κούνιες και να βουτάς στα νερά του ποταμού, να εξερευνάς σπήλαια και να κάνεις river tubing... Έτσι το φαντάζομαι, αλλά ξέρει κάποιος από πρώτο χέρι αν είναι έτσι και αν αξίζει η ταλαιπωρία? (Φεύγω σε ένα μήνα για Άγιο Δομινικο αλλά ψάχνω ήδη για το επόμενο :lol:)
θα παω γουατεμαλα μαρτιο, το χω βαλει στο προγραμμα αν πανε ολα καλα, οποτε θα σε ενημερωσω

ελπιζω να αξιζει την ταλαιπωρια
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
θα παω γουατεμαλα μαρτιο, το χω βαλει στο προγραμμα αν πανε ολα καλα, οποτε θα σε ενημερωσω,ελπιζω να αξιζει την ταλαιπωρια
Τέλεια! Εγώ Μάρτιο επιστρέφω Δομίνικο :) αλλά η Γουατεμάλα είναι στο πρόγραμμα. Κάτι μου έχει κάνει τελευταία, αν και υστερεί σε παραλίες..δεν ξέρω θέλω πολύ να πάω ειδικά το Πάσχα τους. Πρέπει να είναι μοναδική εμπειρία.
Καλά να περάσουμε λοιπόν και θα περιμένω ιστορία και εντυπώσεις από Semuc champey :clap:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
θα παω γουατεμαλα μαρτιο, το χω βαλει στο προγραμμα αν πανε ολα καλα, οποτε θα σε ενημερωσω ελπιζω να αξιζει την ταλαιπωρια
Γυρίιισατεε? Πήγες τελικά στο Semuc Champey?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.580
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom