Ζάκυνθος Πληροφοριες για Ζακυνθο

tdoumos

Member
Μηνύματα
52
Likes
40
Καλησπερα σας, αυριο πεταω ζακυνθο για 4 μερες και θα νοικιασω αμαξι.
Θα μεινω αλυκες σε ξενοδοχειο. Ειμαστε ενα ζευγαρι χωρις παιδι.
Με ενδιαφερει κυριως τα νερα του Λιμνιωνα και Πορτο Ροξα και οτι αλλο προτεινετε.
Για εξορμηση εκτος αυυοκινητου, προτεινετε να νοικιασω σκαφακι για να δουμε τις χελωνες?
Απο ποια εταιρεία μου προτεινετε να νοικιασω?
Πχ απο το λιμανι Κεριου, το big blue boat rentals?
Θα θελαμε να κανουμε λιγο snorkeling με τις χελωνες αν ειμαστε τυχεροι.
Ναυαγιο σκεφτομαι μονο με το αμαξι να δω απο ψηλα, οχι για την θαλασσα μιας και γινεται χαμος απο κοσμο και αποπνικτικη ατμοσφαιτα με τα καραβια.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
757
Likes
1.113
αν θέλεις να διαθέσεις χρήματα για να νοικιάσεις σκαφάκι μπορείς να πας με αυτό και στο ναυάγιο. Να κάνεις τον γύρο του νησιού να δεις παραλίες κτλ κτλ. Το κερί δεν έχει ωραία παραλία και είναι μακριά από Αλυκές , είναι όμως γραφικός πράσινος κολπίσκος. Αν δεν βρεις εταιρία για να νοικιάσεις σκάφος στις αλυκές(απίθανο το θεωρώ), προτείνω το πρώτο βράδυ, να κάνεις μια βόλτα στην χώρα και παραλιακά θα βρεις μαγαζιά που πουλάνε εισιτήρια- νοικιάζουν σκάφη.
 

tdoumos

Member
Μηνύματα
52
Likes
40
Το σκαφακκι το σκεφτομουν μονο για τις χελωνρς, αφου με το αμαξι θα δω τις παραλιες της δυτικης και νοτιας πλευρας..
Για full day ειναι απαγορευτικες τιμες.
Πχ ρωτησα τηλεφωνικα για ενα 30ρι και θελουν 140€ για 5 ωρες.
Βρηκα ομως αυτο το boat trip.
Eco Friendly Zakynthos Turtle Spotting boat trip - VIP Zante tour
 
Last edited:

Turin

Member
Μηνύματα
42
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Ζηλανδια, Περου
Καλησπερα σας, αυριο πεταω ζακυνθο για 4 μερες και θα νοικιασω αμαξι.
Θα μεινω αλυκες σε ξενοδοχειο. Ειμαστε ενα ζευγαρι χωρις παιδι.
Με ενδιαφερει κυριως τα νερα του Λιμνιωνα και Πορτο Ροξα και οτι αλλο προτεινετε.
Για εξορμηση εκτος αυυοκινητου, προτεινετε να νοικιασω σκαφακι για να δουμε τις χελωνες?
Απο ποια εταιρεία μου προτεινετε να νοικιασω?
Πχ απο το λιμανι Κεριου, το big blue boat rentals?
Θα θελαμε να κανουμε λιγο snorkeling με τις χελωνες αν ειμαστε τυχεροι.
Ναυαγιο σκεφτομαι μονο με το αμαξι να δω απο ψηλα, οχι για την θαλασσα μιας και γινεται χαμος απο κοσμο και αποπνικτικη ατμοσφαιτα με τα καραβια.
Καλημέρα, εγώ θα σου πρότεινα μιας και είσαι κοντά να επισκεφθείς και τις παραλίες τις Βολιμας, έχει πολύ ωραίους ορμισκους (πχ αγριοσυκια και κλιματι) πέρα από τα γνωστά μέρη. Προσοχή όμως δεν κατεβαίνει μέχρι κάτω το αμάξι οπότε θα πρέπει να παρκάρετε πάνω στον δρόμο η στις λίγες θέσεις πάρκινγκ στην αρχή του μονοπατιού.

Για το δεύτερο ερώτημα σου, από το Κερί αξίζει να νοικιάσεις σκαφακι και να κάνεις το τουρ μέχρι τις Μυζήθρες όπου θα βρεις αρκετά σημεία να σταματήσεις σε παραλίες που δεν έχει πρόσβαση αλλιώς, στις Μυζήθρες μάλιστα έχει δημιουργηθεί τα τελευταία χρόνια μια πολύ ωραία παραλία μετά από σεισμική δραστηριότητα (οι συνηθισμένες τιμές είναι 20-25 ευρώ το κεφάλι το 3ωρο νομίζω αλλά μπορεί να έχουν ανέβει). Δυστυχώς το Ναυάγιο αν δεν πας με κάποιο πριβε πακέτο σε περίοδο που να μην έχει πολύ κόσμο δεν θα το ευχαριστηθείτε...
 

L33T

Member
Μηνύματα
30
Likes
60
Επόμενο Ταξίδι
μακάρι "Japan"
Ονειρεμένο Ταξίδι
σίγουρα "Japan"
Ώρα να ξυπνήσει ξανά αυτό το θέμα! (έπειτα από 2 χρόνια)

Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα!

Θα έλεγα μια βασική ερώτηση πάνω από όλα, σκεφτόμαστε με την κοπέλα μου να πάμε Ζάκυνθο, για Αύγουστο μήνα (Ναι, το κλασσικό τότε έχουμε άδεια).
Θεωρείτε ότι τα 5 βράδια ή τα 6 βράδια είναι αρκετά ή μπορούμε και λιγότερα , παράδειγμα ότι και σε 4 μπορούμε να δούμε πράγματα ; (αν και με βάση τις ημερομηνίες βλέπω ήδη 98% πληρότητα )

Κατεβαίνουμε οδικώς από Θεσσαλονίκη.

Σας ευχαριστώ για όποιον ασχοληθεί.
 

poised

Member
Μηνύματα
858
Likes
6.310
Πιστεύω πως σε 4 μέρες μπορείτε να δείτε το νησί, αλλά θα τις περάσετε στους δρόμους. Η κίνηση θα είναι πολύ βαριά και θα δυσκολευτείτε τόσο στις μετακινήσεις όσο και με το πάρκιν σε οποιοδήποτε μέρος αξίζει.
 

L33T

Member
Μηνύματα
30
Likes
60
Επόμενο Ταξίδι
μακάρι "Japan"
Ονειρεμένο Ταξίδι
σίγουρα "Japan"
Πιστεύω πως σε 4 μέρες μπορείτε να δείτε το νησί, αλλά θα τις περάσετε στους δρόμους. Η κίνηση θα είναι πολύ βαριά και θα δυσκολευτείτε τόσο στις μετακινήσεις όσο και με το πάρκιν σε οποιοδήποτε μέρος αξίζει.
Ακόμα λιγότερες μέρες δηλαδή ,και πάλι μπορούμε να δούμε πράγματα ,αν κατάλαβα καλά.

Από ότι διάβασα έχει πολύ καλό οδικό δίκτυο ,άρα ίσως παλεύετε η κίνηση; Ζούμε και Fly-over τώρα, δεν μας σταματάει τίποτα.
Λέμε να μείνουμε στο Zante Palace, Τσιλιβί , αν βασιστώ σε αυτό που λες, μια που θα το βάλω το αμάξι ξενοδοχείο και μία που δεν θα το ξανά βγάλω?!
 

poised

Member
Μηνύματα
858
Likes
6.310
Το αμάξι θα το χρειάζεσαι για να μετακινείσαι να δεις το νησί (και εφ' όσον αυτό θέλετε, αλλιώς γιατί να πληρώσετε να το περάσετε) αλλά αν δεν έχεις πάρκιν όταν θα γυρνάς νομίζω θα είναι παραπάνω ζόρι. Το οδικό δίκτυο είναι καλό σε σύγκριση με άλλα νησιά, όμως οι δρόμοι είναι μικροί, πολλοί περνάνε μέσα από τα τουριστικά χωριά που είναι φίσκα στο κόσμο και χώροι πάρκιν δεν υπάρχουν ή δεν επαρκούν, ειδικά στα δημοφιλή μέρη.

Εγώ τέλος εποχής πέρυσι είδα μικρό μόνο πρόβλημα κάποιες ώρες στις εισόδους/εξόδους από την πόλη, τύπου να περιμένεις 2-3 φανάρια ξεκίνα σταμάτα για να ξεμπλοκάρεις. Στο viewpoint του ναυαγίου πάρκαρα πολύ πριν στην ανηφόρα και στην επιστροφή είχε μία τεράστια κολλημένη ουρά γιατί κάποιος μπροστά δε μπορούσε να κάνει αναστροφή, οι τουρίστες με γουρούνες δεν μπορούσαν να τις γυρίσουν και γενικά δε μπορώ να φανταστώ τι χάος γίνεται το καλοκαίρι. Έφαγα μισαωράκι να ελευθερωθώ, φίλοι 5 αυτοκίνητα πιο μπροστά έκαναν άλλο ένα τέταρτο και ήμασταν από τους πρώτους επάνω.

Σύμφωνα με αυτά που μου έλεγαν φίλοι που ζουν στο νησί, το καλοκαίρι με τα ενοικιαζόμενα πήζει και φορές φορές δεν παλεύεται ούτε με μηχανάκι. Μην σε αποθαρρύνω πάντως, είναι ωραίο νησί και δεν είναι όλη την ώρα της μέρας χάλια, κάθε τουριστικό μέρος στη κορυφή της σεζόν τα ίδια προβλήματα έχει.
 

L33T

Member
Μηνύματα
30
Likes
60
Επόμενο Ταξίδι
μακάρι "Japan"
Ονειρεμένο Ταξίδι
σίγουρα "Japan"
Το αμάξι θα το χρειάζεσαι για να μετακινείσαι να δεις το νησί (και εφ' όσον αυτό θέλετε, αλλιώς γιατί να πληρώσετε να το περάσετε) αλλά αν δεν έχεις πάρκιν όταν θα γυρνάς νομίζω θα είναι παραπάνω ζόρι. Το οδικό δίκτυο είναι καλό σε σύγκριση με άλλα νησιά, όμως οι δρόμοι είναι μικροί, πολλοί περνάνε μέσα από τα τουριστικά χωριά που είναι φίσκα στο κόσμο και χώροι πάρκιν δεν υπάρχουν ή δεν επαρκούν, ειδικά στα δημοφιλή μέρη.

Εγώ τέλος εποχής πέρυσι είδα μικρό μόνο πρόβλημα κάποιες ώρες στις εισόδους/εξόδους από την πόλη, τύπου να περιμένεις 2-3 φανάρια ξεκίνα σταμάτα για να ξεμπλοκάρεις. Στο viewpoint του ναυαγίου πάρκαρα πολύ πριν στην ανηφόρα και στην επιστροφή είχε μία τεράστια κολλημένη ουρά γιατί κάποιος μπροστά δε μπορούσε να κάνει αναστροφή, οι τουρίστες με γουρούνες δεν μπορούσαν να τις γυρίσουν και γενικά δε μπορώ να φανταστώ τι χάος γίνεται το καλοκαίρι. Έφαγα μισαωράκι να ελευθερωθώ, φίλοι 5 αυτοκίνητα πιο μπροστά έκαναν άλλο ένα τέταρτο και ήμασταν από τους πρώτους επάνω.

Σύμφωνα με αυτά που μου έλεγαν φίλοι που ζουν στο νησί, το καλοκαίρι με τα ενοικιαζόμενα πήζει και φορές φορές δεν παλεύεται ούτε με μηχανάκι. Μην σε αποθαρρύνω πάντως, είναι ωραίο νησί και δεν είναι όλη την ώρα της μέρας χάλια, κάθε τουριστικό μέρος στη κορυφή της σεζόν τα ίδια προβλήματα έχει.
Σε ευχαριστώ για τον χρόνο που ξόδεψες για να μου περιγράψεις λίγο την κατάσταση.
Κοίταξε, έτσι όπως το βλέπουμε εμείς σαν πρόγραμμα ,πόλη καταλήγουμε το βράδυ για κάποιο φαγητό , περπάτημα , έξοδο κτλ.
αλλιώς πρωί ξενοδοχείο (πρωινό) και βούρ να γυρίσουμε το νησί... πάντα φυσικά αγκαζέ με το googlemaps και την κυκλοφορία θα πηγαίνουμε να σου πω την αλήθεια.

Απλά όσο να'ναι αυτό που περιγράφεις για 30 λεπτά αναμονή ,ίσως το λέω και οριακά υποφερτό ,ξανά θα περιγράψω απόσταση 2-3 χλμ περιφερειακός fly-over 1 ώρα και βάλε :D

Από και έπειτα, μάλλον μας βλέπω να είμαστε νωρίς νωρίς στο δρόμο 8:30~ φευγάτοι , μπας και γλυτώσουμε το ξύλο και γενικά τις ώρες του φαγητού εμείς να είμαστε ακόμα θάλασσα και να γυρνάμε όταν θα έχουν "φύγει" όλοι ...

Θα διαβάσω και άλλες σελίδες, μπας και βρώ και άλλες πληροφορίες πρόσφατες για το νησί ,τι αξίζει να κάνουμε ,που να πάμε τι να γυρίσουμε κτλ κτλ .

Πάντως από Θεσσαλονίκη έτσι όπως τα βλέπουμε (πάνε + έλα )
70.20€ Διόδια έως Κυλλήνη (και επιστροφή)
126.80€ (αμάξι + 2 επιβάτες + Κυλλήνη μετ'επιστροφής Ζάκυνθο)
+ Βενζίνες που θα φάμε στο νησί ,πρότιμηση να γεμίσω πριν πάω στο νησί ,για να έχω "κέρδος" στην τιμή , μη φάω κανένα τηγάνι στο κεφάλι :cool:
 

AERAS

Member
Μηνύματα
757
Likes
1.113
Ώρα να ξυπνήσει ξανά αυτό το θέμα! (έπειτα από 2 χρόνια)

Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα!

Θα έλεγα μια βασική ερώτηση πάνω από όλα, σκεφτόμαστε με την κοπέλα μου να πάμε Ζάκυνθο, για Αύγουστο μήνα (Ναι, το κλασσικό τότε έχουμε άδεια).
Θεωρείτε ότι τα 5 βράδια ή τα 6 βράδια είναι αρκετά ή μπορούμε και λιγότερα , παράδειγμα ότι και σε 4 μπορούμε να δούμε πράγματα ; (αν και με βάση τις ημερομηνίες βλέπω ήδη 98% πληρότητα )

Κατεβαίνουμε οδικώς από Θεσσαλονίκη.

Σας ευχαριστώ για όποιον ασχοληθεί.
98% πληρότητα δεν υπάρχει περίπτωση να έχει ποτέ....καμιά περίοδο. Ειδικά τώρα για Αύγουστο...ειδικά μιας και οι Έλληνες που πάνε στα ελληνικά νησιά είναι της τελευταίας στιγμής.
Σε κάθε περίπτωση γράψε μας τι θα ήθελες να δεις, τι σου αρέσει. Σε 4-5 μέρες αν θέλεις τις πολύ κλασσικές παραλίες είναι οριακά.Αν θέλεις να χαλαρώσεις και να δεις όμορφες παραλίες χωρίς να προσπαθείς να χωρέσεις 2 3 σε μια μέρα τότε δεν φτάνουν.
Στο Zante palace νομίζω δεν θα έχεις θέμα με το Παρκινγκ είτε του ίδιου hotel είτε εκεί γύρω. Μένοντας γενικά στο Τσιλιβή δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα κίνησης για να πας στην χώρα οποιαδήποτε ώρα. Θα επιλέξεις τον δρόμο από Κρυονέρι ή έξω από την Μπόχαλη,ούτε φανάρια ούτε τίποτα. Προφανώς στην χώρα δεν θα βρεις να παρκάρεις έξω από την πλατεία στις 21:00 που πάνε όλοι,εκτός αν είσαι τυχερός και φεύγει κάποιος.Συνήθως με 2-3 πάνω κάτω βρίσκω,αλλά μπορείς να το αφήσεις κάπου κοντά στο εοτ ή στην προβλήτα και περπατάς λίγο. Κίνηση υπάρχει σίγουρα αν προσπαθείς να βγεις από την χώρα την ώρα που έρχετε καράβι,αλλά το βλέπεις φίλε μου το καράβι στο λιμάνι όταν αράζει οπότε περπάτησε 15 λεπτά ακόμη στη παραλία. Επίσης κίνηση έχει όταν έρχεσε στην χώρα από Αργάσι απογεύμα - βράδυ και όταν πηγαίνεις προς το Αργάσι Σάββατο βράδυ που ανοίγουν τα νυχτερινά μαγαζιά.
Ιούλιο - Αύγουστο υπάρχει κίνηση στους δρόμους γουρούνες μηχανάκια ενοικιαζόμενα κτλ αλλά πιο πολύ θέλει προσοχή για αποφυγή ατυχυμάτων παρά πήζουν οι δρόμοι και ακινητοποιούνται τα αμάξια.Επειδή αναφέρθηκε το σποτ του Ναυαγίου, όσες φορές έχω πάει ακόμη και την ώρα που δύει ο ήλιος ποτέ δεν αντιμετώπισα θέμα. Πέρισι το καλοκαίρι πήγα καμιά δεκαριά φορές.
 

poised

Member
Μηνύματα
858
Likes
6.310
Για το ναυάγιο πέρυσι μέσα Σεπτέμβρη 12 με 1 το μεσημέρι είδα αυτή την κατάσταση. Κάτω είχε μισή ώρα αναμονή από κόσμο για να φτάσεις στην πλατφόρμα να ινσταγκραμηθείς (δεν περίμενα, το έχω ξαναδεί, αλλά είχα μαζί ξένους που θέλανε). Μπορεί να πέσαμε στην περίπτωση τι να πω.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
757
Likes
1.113
Για το ναυάγιο πέρυσι μέσα Σεπτέμβρη 12 με 1 το μεσημέρι είδα αυτή την κατάσταση. Κάτω είχε μισή ώρα αναμονή από κόσμο για να φτάσεις στην πλατφόρμα να ινσταγκραμηθείς (δεν περίμενα, το έχω ξαναδεί, αλλά είχα μαζί ξένους που θέλανε). Μπορεί να πέσαμε στην περίπτωση τι να πω.
πέσατε στην περιπτώση , γενικά αναμονή δεν έχω συναντήσει ποτέ, εκτός από την κλασσική 5-10 άτομα που τους κάνουμε χάζι..οταν ινσταγκραμίζονται.....Βέβαια μέσα Σεπτέμβρη λόγω ανέμων κάποιες μέρες δεν είναι προσβάσιμη η παραλία με τα καραβάκια-βαρκούλες, οπότε πηγαίνουν από πάνω να το δούνε.έτσι μάλλον πέσατε στην κέντα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.639
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom