Ζάκυνθος Πληροφοριες για Ζακυνθο

annoula

Member
Μηνύματα
257
Likes
530
Ώρα να ξυπνήσει ξανά αυτό το θέμα! (έπειτα από 2 χρόνια)

Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα!

Θα έλεγα μια βασική ερώτηση πάνω από όλα, σκεφτόμαστε με την κοπέλα μου να πάμε Ζάκυνθο, για Αύγουστο μήνα (Ναι, το κλασσικό τότε έχουμε άδεια).
Θεωρείτε ότι τα 5 βράδια ή τα 6 βράδια είναι αρκετά ή μπορούμε και λιγότερα , παράδειγμα ότι και σε 4 μπορούμε να δούμε πράγματα ; (αν και με βάση τις ημερομηνίες βλέπω ήδη 98% πληρότητα )

Κατεβαίνουμε οδικώς από Θεσσαλονίκη.

Σας ευχαριστώ για όποιον ασχοληθεί.
Θα ελεγα οτι τα 5 βραδια τα χρειαζεσαι. Δεν ειναι και μικρο το νησι. Ναυαγιο θα προτιμουσα να παω με καραβακι. Το Τσιλιβι μαλλον η καλυτερη επιλογη για να μεινεις. Δεν την βαζω στα αγαπημενα μου νησια αλλα το ναυαγιο ειναι απ τις παραλιες που αξιζει να πας μια φορα στην ζωη σου. Προσοχη στην παραλια με το θειαφι, ο.τι ασημενιο φορας γινεται καταμαυρο. Καλα να περασετε!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Θεωρείτε ότι τα 5 βράδια ή τα 6 βράδια είναι αρκετά ή μπορούμε και λιγότερα , παράδειγμα ότι και σε 4 μπορούμε να δούμε πράγματα ; (αν και με βάση τις ημερομηνίες βλέπω ήδη 98% πληρότητα )

Κατεβαίνουμε οδικώς από Θεσσαλονίκη.
Μπορείτε να δείτε πράγματα και σε τόσες μέρες αλλά συμφωνώ με όσα έγραψαν όλοι οι υπόλοιποι, το νησί είναι μεγαλούτσικο και τις αξίζει τις διανυκτερεύσεις του, εκτός αν έχετε κάτι άλλο κατά νου.
Είναι λίγο ταλαιπωρία με το αυτοκίνητο βέβαια, προσωπικά προτίμησα τον συνδυασμό φθηνού αεροπορικού κι ενοικίαση αυτοκινήτου επιτόπου, αλλά αυτό πρέπει να το βρείτε και σε προσφορά ίσως για να έχει νόημα σε σχέση με τα έξοδα.
 

L33T

Member
Μηνύματα
57
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
μακάρι "Japan"
Ταξίδι-Όνειρο
σίγουρα "Japan"
Να σας ευχαριστήσω όλους για τα comment, τα σημείωσα και είμαστε υπό- συζήτηση.
Σίγουρα δεν συμφέρει το αεροπλάνο + ενοικιάση αυτοκινήτου εκεί , καθότι μόνο πήγαινε-έλα το αεροπλάνο είναι 310€ το άτομο χωρίς βαλίτσα. + Ενοικίαση για 4 μέρες μας βγαίνει 200€ για ένα aygo .

Ενώ με βάση την απόσταση (Ναι ,θα πέσει ξύλο οδήγηση) , και τα διόδια και την μεταφορά αυτοκινήτου θα μας βγεί πιο φθηνά / σχετικά. . Συν ότι μπορούμε να κουβαλήσουμε μαζί και καμία ομπρέλα/καρέκλα πράγματα για να μη τρέχουμε μόνο σε μπαρ και πληρώνουμε ξαπλώστρες / ομπρέλες.

Να προσθέσω ; Στην τελική θα ταλαιπωρηθούμε και λίγο ,δεν πειράζει .
Ας μην έχω στο κεφάλι μου την δουλειά και ας οδηγάω όλη μέρα :cool: (χιουμοριστικό πάντα comment ύφος)
 

L33T

Member
Μηνύματα
57
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
μακάρι "Japan"
Ταξίδι-Όνειρο
σίγουρα "Japan"
Να ενημερώσω ότι εν τέλει με τούτα και με εκείνα κλείσαμε. Αφού μου βγήκε η πίστη για άλλες τόσες επιλογές που χάναμε τελευταία στιγμή , Σικελία , Εύβοια ,και Κύθηρα.. και παρόλα αυτά , ξανά επιστρέψαμε στην Ζάκυνθο.
Κλείσαμε 3 με 9 Αυγούστου (στην καρδιά του πολέμου) .
Θα μείνουμε στο αργάσι, στα παράλια, 6 βράδια.
Θα κατέβουμε με αμάξι όπως τα υπολόγισαμε μας σύμφερει ,για να το γυρίσουμε σαν νησί όσο μπορούμε , ομπρέλες ιστορίες κακό θα το φορτώσω το αμάξι σαν μουλάρι...
Όπως επίσης και με ένα τόνο βαλεριάνα και χαλαρωτικά γιατί θα τρώω ξύλο στο δρόμο με την κίνηση...αχαχα!
Ελπίζω το αργάσι ,παρότι είναι "παραλιακά" και εκεί που θα μείνουμε είναι 3.5 χλμ μακριά οριακά, οπότε ίσως να μη έχει τόσο "ξύλο" σε σχέση με το "κέντρο" πράγμα που το εύχομαι κιόλας.

Οπότε τώρα "καλοιιιιιιιιιιιιιιιιιι μου άνθρωποι όπως έλεγε και ο Βέγγος" .

Δεν λέτε ιδέες, τι μέρη να επισκεφτούμε ; Όσο ναναι ,δεν θα είμαστε λίγες μέρες,και τυχόν συμβουλές ,όπως σαν αυτή που διάβασα πιο πάνω, για το ότι "να αφήσω το αμάξι" μακριά ώστε να πάω στο ναυάγιο..

Αν έχει κανείς όρεξη; βαράτε !
 

L33T

Member
Μηνύματα
57
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
μακάρι "Japan"
Ταξίδι-Όνειρο
σίγουρα "Japan"
και φυσικά ,ότι είναι για φαγητό ποτό κτλ
 
Μηνύματα
135
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Να ενημερώσω ότι εν τέλει με τούτα και με εκείνα κλείσαμε. Αφού μου βγήκε η πίστη για άλλες τόσες επιλογές που χάναμε τελευταία στιγμή , Σικελία , Εύβοια ,και Κύθηρα.. και παρόλα αυτά , ξανά επιστρέψαμε στην Ζάκυνθο.
Κλείσαμε 3 με 9 Αυγούστου (στην καρδιά του πολέμου) .
Θα μείνουμε στο αργάσι, στα παράλια, 6 βράδια.
Θα κατέβουμε με αμάξι όπως τα υπολόγισαμε μας σύμφερει ,για να το γυρίσουμε σαν νησί όσο μπορούμε , ομπρέλες ιστορίες κακό θα το φορτώσω το αμάξι σαν μουλάρι...
Όπως επίσης και με ένα τόνο βαλεριάνα και χαλαρωτικά γιατί θα τρώω ξύλο στο δρόμο με την κίνηση...αχαχα!
Ελπίζω το αργάσι ,παρότι είναι "παραλιακά" και εκεί που θα μείνουμε είναι 3.5 χλμ μακριά οριακά, οπότε ίσως να μη έχει τόσο "ξύλο" σε σχέση με το "κέντρο" πράγμα που το εύχομαι κιόλας.

Οπότε τώρα "καλοιιιιιιιιιιιιιιιιιι μου άνθρωποι όπως έλεγε και ο Βέγγος" .

Δεν λέτε ιδέες, τι μέρη να επισκεφτούμε ; Όσο ναναι ,δεν θα είμαστε λίγες μέρες,και τυχόν συμβουλές ,όπως σαν αυτή που διάβασα πιο πάνω, για το ότι "να αφήσω το αμάξι" μακριά ώστε να πάω στο ναυάγιο..

Αν έχει κανείς όρεξη; βαράτε !
Καλημέρα φίλε και με το καλό να πάτε! Το Αργάσι έχει κίνηση επειδή είναι πάνω στον δρόμο ανάμεσα σε πόλη και Βασιλικό. Τώρα για βράδυ δεν γνωρίζω. Λογικά θα έχει διότι εκεί κοντά είναι μαζεμένα και.τα club του νησιού. Παραλίες τώρα..
Και τί δεν έχει στον Βασιλικό..
Άγιος Νικόλαος (top για μένα)
Porto Azzurro
Γέρακας (επίσης top)
Porto Μπανάνα

Επίσης περισσότερο κοντά στην πόλη αλλά απο τις αγαπημένες μου είναι το Καλαμάκι σαν παραλία.
Ότι απορίες έχεις, εδώ είμαστε
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Μια χαρά επιλογή το Αργάσι! Έχει κ πολύ ωραίο μπεργκεράδικο! Για μπάνιο είναι καθαρά κάτω στο Βασιλικο όπως σου είπαν! Ο άγιος Νικόλαος φανταστική παραλία! Με ωραίο beach bar , το ammos. Αν σας φαίνονται ακριβές οι ξαπλώστρες μπορείτε να καθίσετε κ πάνω για καφεδάκι σε τραπέζι κ να βουτάτε! Ή έχει κ χώρο για ομπρέλες. Γέρακας να δείτε τις χελώνες και ;οκ μια βόλτα Τσιλιβί, καλαμάκι. Έχει κ ωραίες νεροτσουλήθρες με ωραίο παιδότοπο το ξενοδοχείο careta. Ωραία ροκ καφετέρια είναι στο Λαγανά τι καφενείο, αλλά θέλει προσοχή η περιοχή γιατί θα έχει μεθυσμένους τι βράδυ κλπ κλπ.... Ωραίες είναι κ κρουαζιέρες που κάνουν το γύρω του νησιού, μάλιστα ένα καράβι είχε διάφανο πάτο κ έβλεπες τις χελώνες! Για θέα πάτε στη Μπόχαλη που θα δείτε από ψηλά την πόλη.
IMG_20240407_083321.jpg

Ammos beach bar

IMG_20240407_083306.jpg

Θέα από τη Μπόχαλη
Ώραια καφετέρια - μπαράκι ήταν κ το τριάντα τέσσερα, λίγο πιο εναλλακτικό με ροκ μουσική,χύμα αν είναι στα γούστα σας.... Πιο εναλλακτικό...
IMG_20240407_084140.jpg
με ωραίους μεζεδες.

Κυριλέ μπαράκια δεν προτείνω, θα τα βρείτε μόνοι σας στο κέντρο στην πλατεία .... Ακούγονται κιόλας ....
 
Last edited:

L33T

Member
Μηνύματα
57
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
μακάρι "Japan"
Ταξίδι-Όνειρο
σίγουρα "Japan"
Μια χαρά επιλογή το Αργάσι! Έχει κ πολύ ωραίο μπεργκεράδικο! Για μπάνιο είναι καθαρά κάτω στο Βασιλικο όπως σου είπαν! Ο άγιος Νικόλαος φανταστική παραλία! Με ωραίο beach bar , το ammos. Αν σας φαίνονται ακριβές οι ξαπλώστρες μπορείτε να καθίσετε κ πάνω για καφεδάκι σε τραπέζι κ να βουτάτε! Ή έχει κ χώρο για ομπρέλες. Γέρακας να δείτε τις χελώνες και ;οκ μια βόλτα Τσιλιβί, καλαμάκι. Έχει κ ωραίες νεροτσουλήθρες με ωραίο παιδότοπο το ξενοδοχείο careta. Ωραία ροκ καφετέρια είναι στο Λαγανά τι καφενείο, αλλά θέλει προσοχή η περιοχή γιατί θα έχει μεθυσμένους τι βράδυ κλπ κλπ.... Ωραίες είναι κ κρουαζιέρες που κάνουν το γύρω του νησιού, μάλιστα ένα καράβι είχε διάφανο πάτο κ έβλεπες τις χελώνες! Για θέα πάτε στη Μπόχαλη που θα δείτε από ψηλά την πόλη.
Ammos beach bar


Θέα από τη Μπόχαλη
Ώραια καφετέρια - μπαράκι ήταν κ το τριάντα τέσσερα, λίγο πιο εναλλακτικό με ροκ μουσική,χύμα αν είναι στα γούστα σας.... Πιο εναλλακτικό... με ωραίους μεζεδες.

Κυριλέ μπαράκια δεν προτείνω, θα τα βρείτε μόνοι σας στο κέντρο στην πλατεία .... Ακούγονται κιόλας ....
Καταρχάς ευχαριστώ πολύ και για τις φωτογραφίες.
Ναι, θέλουμε να γυρίσουμε αρκετά , οπότε θέλω βαρκούλες ,βόλτες , ιστορίες κακό , πιστεύω ότι το ammos δεν παίζει να είναι πιο ακριβό από ότι εδώ, Χαλκιδική που πέρυσι είδα 30€ το άτομο για να καθίσω σε Ομπρέλα... Οπότε ,ακόμα και έτσι , θα έχουμε μαζί μας ομπρέλες κτλ. απλά καμιά μέρα ίσως κάτσουμε κάπου ώστε να είμαστε και λίγο πιο άνετοι ,καμία τουαλέτα κτλ.

Χελώνες (θέλω εγώ προσωπικά να δώ αν μπορέσω). Οπότε ότι βρώ, από αντίστοιχο βόλτα κτλ .δεν με ενδιαφέρει θα το πληρώσω και με το παραπάνω (παιδί πόλης γαρ).

Ναι, είμαστε και του εναλλακτικού οπότε το θέμα περί ρόκ κτλ. κάθεται ΑΚΡΙΒΏΣ.

Φοβάμαι , η αλήθεια είναι πόσο ζόρι θα φάω με το πάρκινγκ ,παρότι γράφουν τα δωμάτια ότι υπάρχει πριβέ χώρος , αλλά πόσο πριβέ θα είναι παραθαλλάσια ο θεός και η ψυχή του μέσα στον Αύγουστο....

Όνομα από το μπεργκεράδικο; Όχι για εμένα για ένα φίλο μου αχαχα...
 

L33T

Member
Μηνύματα
57
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
μακάρι "Japan"
Ταξίδι-Όνειρο
σίγουρα "Japan"
Καλημέρα φίλε και με το καλό να πάτε! Το Αργάσι έχει κίνηση επειδή είναι πάνω στον δρόμο ανάμεσα σε πόλη και Βασιλικό. Τώρα για βράδυ δεν γνωρίζω. Λογικά θα έχει διότι εκεί κοντά είναι μαζεμένα και.τα club του νησιού. Παραλίες τώρα..
Και τί δεν έχει στον Βασιλικό..
Άγιος Νικόλαος (top για μένα)
Porto Azzurro
Γέρακας (επίσης top)
Porto Μπανάνα

Επίσης περισσότερο κοντά στην πόλη αλλά απο τις αγαπημένες μου είναι το Καλαμάκι σαν παραλία.
Ότι απορίες έχεις, εδώ είμαστε
Σημειώθηκαν όλα ,και ευχαριστώ.
Πρόταση περί 1 καλού δείπνου; Το Utopia αξίζει ; ( το είδα από το βίντεο του Δούση ).

Επίσης οι παραλίες που μου είπες, είναι όλες οργανωμένες ή με την ομπρέλα μου αγκαζέ ;
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Street λέγεται το μπεργκεράδικο. Στο Αργάσι θα βρεις πάρκινγκ.... Στο κέντρο είναι το δυσκολότερο με τι πάρκινγκ υποθέτω.... Αλλά όλα καλά θα πάνε. Με την οδήγηση οδηγανε χάλια ...οπότε προσοχή... Κ πάντα να θυμάστε ότι κάνει σεισμούς, να έχετε στο μυαλό σας κολώνα να κρυφτείτε.... ψυχραιμία βέβαια ... Αλλά εγώ είχα πετύχει 7 Ρίχτερ....στο 2018
 
Μηνύματα
135
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Σημειώθηκαν όλα ,και ευχαριστώ.
Πρόταση περί 1 καλού δείπνου; Το Utopia αξίζει ; ( το είδα από το βίντεο του Δούση ).

Επίσης οι παραλίες που μου είπες, είναι όλες οργανωμένες ή με την ομπρέλα μου αγκαζέ ;
Δεν έχω άποψη για το Utopia. Θα σου προτείνω πάντως κοκτέιλ φοβερό στο Base roof bar. Κέντρο Ζάκυνθος τρομερά κοκτέιλ..
Άμμος στον Άγιο Νικόλαο νομίζω δεν θα έχεις θέμα αν πάς λίγο πιο δεξιά. Porto Azzurro εμείς στήναμε ομπρέλες κτλ δεξιά κοντά στον άργιλο. Γέρακας έχει πάρα πολύ χώρο για ομπρέλες.
Εμάς μας άρεσε πάρα πολύ το Καλαμάκι η παραλία τσεκαρε το είναι μεγάλη στήνεις όπου θέλεις.
 

L33T

Member
Μηνύματα
57
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
μακάρι "Japan"
Ταξίδι-Όνειρο
σίγουρα "Japan"
Street λέγεται το μπεργκεράδικο. Στο Αργάσι θα βρεις πάρκινγκ.... Στο κέντρο είναι το δυσκολότερο με τι πάρκινγκ υποθέτω.... Αλλά όλα καλά θα πάνε. Με την οδήγηση οδηγανε χάλια ...οπότε προσοχή... Κ πάντα να θυμάστε ότι κάνει σεισμούς, να έχετε στο μυαλό σας κολώνα να κρυφτείτε.... ψυχραιμία βέβαια ... Αλλά εγώ είχα πετύχει 7 Ρίχτερ....στο 2018
Καλά σίγουρα πάμε με το vibe του όλα θα πάνε καλά. Θεωρώ πως κέντρο κέντρο θα κατέβουμε 1 άντε 2 φορές και άμα, για βράδυ. Δεν είμαστε του τόσου τζέρτζελου ,να ησυχάσουμε θέλουμε κυρίως.
ΟΚ, καλό αυτό περί σεισμών κτλ. να το έχουμε κατά νού.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom