Ζάκυνθος Πληροφοριες για Ζακυνθο

Μηνύματα
135
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλησπερα θα ηθελα την βοηθεια σας γιατι νομιζω εκανα γκαφα :( εκλεισα να μεινω λαγανα για 13 με 18 αυγουστου αλα διαβαζε αυτα που λετε οτι δεν αξιζει να το ακυρωσω? Βοηθεια παιδια
Δεν ξέρω αν σε πρόλαβα αλλά ναι ακύρωσε το βρες Τσιλιβι
 

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
Παιδιά ποιο είναι το catch με τα πλοία από Κυλλήνη; Γιατί βλέπω ότι με το ionian group 2 άτομα και αμάξι βγαίνει περίπου 90 ευρώ, ενώ με το kefalonian lines είναι περίπου 70.
 

v.angel

Member
Μηνύματα
15
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
γεια σας! ξέρει κανείς αν οι ξαπλώστρες και οι ομπρέλες χρεώνονται στο νησί και ιδιαίτερα στο Λαγανά; ευχαριστώ
 

Eirini 88

Member
Μηνύματα
46
Likes
19
v.angel δεν μας χρέωσαν πουθενα ξαπλώστρες στο νησί.Ούτε στο Λαγανα.Μόνο σε μια παραλία την ομπρελα 3 ευρώ με όσες ξαπλώστρες ηθελες.Καλές διακοπές σε όλους!
 

AnastasiaNt

New Member
Μηνύματα
3
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Ανδαλουσία
Έχω 1 βδομάδα που γύρισα από Ζάκυνθο, θα θελα να μοιραστώ τις εντυπώσεις μου. (λίγο πριν τον 15Αύγουστο με καύσωνα...)
Θετικά:
1) πεντακάθαρες θάλασσες (ρηχές και ζεστές, απ'ότι είδα τις προτιμάνε πολύ οι οικογένειες με παιδιά)
2)εύκολο οδικό δίκτυο, άνετα γυρνάς όλο το νησί
3)ευκολα προσβάσιμη με το καράβι (δεν έκλεισα εισητήρια από πριν και στο λιμάνι της Κυλλήνης πέτυχα προσφορά για 50% στην επιστροφή μου και για εμάς και για το ΙΧ)
4) η εμπειρία με την κρουαζιέρα για γαλάζιες σπηλιές και ναυάγιο (προτίμησα το καράβι από τον Αγιο Νικόλαο όπως πρότεινε κάποιο μέλος εδώ μέσα - πιό φθηνά - πιό ξεκούραστα)

Αρνητικά:
1) όπου κ αν πήγα μου χρεώνανε ομπρέλα - ξαπλώστρες (από 6 ευρώ έως 10 στον Γέρακα το σετ)
2) το ότι υπάρχουν άπειροι άγγλοι και ιταλοί στο νησί δεν με πειράζει, το ότι τα μαγαζιά σχίζονταν να τους εξυπηρετήσουν πιό γρήγορα μιλώντας πάντα την γλώσσα τους με πείραξε!επιπλέον στον Αλικανά που έμενα δεν υπήρχε φρέντο στο χωριό καθώς δεν περιλαμβάνεται στο english breakfast!!!
3) δεν υπάρχει κάποιο γραφικό χωριουδάκι για βόλτα (παντού κιτς μαγαζιά για ποτό για ξένους τουρίστες)
4)Ναυάγιο....μάλλον φταίει η περίοδος...καταγάλανα νερά που δεν ευχαριστιέσαι λόγω του όγκου των τουριστών και των καραβιών....μυρωδειά βενζίνης και μόλις ελάχιστος χώρος να βουτήξει ο ένας από τους δυο,ο άλλος προσέχει τα πράγματα!

Αν θα ξαναπήγαινα?οχι...Αν θα την πρότεινα??Ναι, για τρεις μέρες το πολύ...
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Έχω 1 βδομάδα που γύρισα από Ζάκυνθο, θα θελα να μοιραστώ τις εντυπώσεις μου. (λίγο πριν τον 15Αύγουστο με καύσωνα...)
Θετικά:
1) πεντακάθαρες θάλασσες (ρηχές και ζεστές, απ'ότι είδα τις προτιμάνε πολύ οι οικογένειες με παιδιά)
2)εύκολο οδικό δίκτυο, άνετα γυρνάς όλο το νησί
3)ευκολα προσβάσιμη με το καράβι (δεν έκλεισα εισητήρια από πριν και στο λιμάνι της Κυλλήνης πέτυχα προσφορά για 50% στην επιστροφή μου και για εμάς και για το ΙΧ)
4) η εμπειρία με την κρουαζιέρα για γαλάζιες σπηλιές και ναυάγιο (προτίμησα το καράβι από τον Αγιο Νικόλαο όπως πρότεινε κάποιο μέλος εδώ μέσα - πιό φθηνά - πιό ξεκούραστα)

Αρνητικά:
1) όπου κ αν πήγα μου χρεώνανε ομπρέλα - ξαπλώστρες (από 6 ευρώ έως 10 στον Γέρακα το σετ)
2) το ότι υπάρχουν άπειροι άγγλοι και ιταλοί στο νησί δεν με πειράζει, το ότι τα μαγαζιά σχίζονταν να τους εξυπηρετήσουν πιό γρήγορα μιλώντας πάντα την γλώσσα τους με πείραξε!επιπλέον στον Αλικανά που έμενα δεν υπήρχε φρέντο στο χωριό καθώς δεν περιλαμβάνεται στο english breakfast!!!
3) δεν υπάρχει κάποιο γραφικό χωριουδάκι για βόλτα (παντού κιτς μαγαζιά για ποτό για ξένους τουρίστες)
4)Ναυάγιο....μάλλον φταίει η περίοδος...καταγάλανα νερά που δεν ευχαριστιέσαι λόγω του όγκου των τουριστών και των καραβιών....μυρωδειά βενζίνης και μόλις ελάχιστος χώρος να βουτήξει ο ένας από τους δυο,ο άλλος προσέχει τα πράγματα!

Αν θα ξαναπήγαινα?οχι...Αν θα την πρότεινα??Ναι, για τρεις μέρες το πολύ...
Όσον αφορά τις παραλίες ειδικά φέτος έχουν υπάρξει αρκετά κρούσματα σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια που τα ημερόπλοια πετούν τα λύματα στα ανοικτά. Δυο φορές βλάκες οι τύποι μιας και ζουν από τον τουρισμό αλλά τι να πεις για την ασυνειδισία ορισμένων που βρομίζουν τις παραλίες.
Σχετικά με τα γραφικά χωριά ίσως ο Κοιλιομένος ή οι Βολίμες μπορούν να χαρακτηριστούν γραφικά αλλά δεν έχουν κάτι να σε τραβήξει για ώρα και βόλτα.Ως ντόπιοι μπορεί να πάμε να περπατήσουμε μια χειμωνιάτικη Κυριακή πρωί πριν καταλήξουμε σε κάποια ταβέρνα αλλά ώς τουρίστες σίγουρα θα θέλουμε κάτι διαφορετικό. Δεν γίνεται όμως να περιμένεις γραφικά χωριά στην Ζάκυνθο που έχει άναρχη δόμηση κυρίως και λόγω του σεισμού το 1953.
Σχετικά με την εξυπηρέτηση των μαγαζιών πήγες απλά σε τουριστικά μαγαζιά.Προφανώς και η ποιότητα των όσων έφαγες δεν θα ήταν η καλύτερη, κάτι μου περίμενα να το σχολιάσεις.
Ξαπλώστρα και ομπρέλα δεν χρεώνουν σε πολλές παραλίες αρκεί να είναι κάποιου μαγαζιού για να καταναλώσεις από εκεί καφέ ,φαγητά και άλλα.Σε μια παραλία όπως ο Γέρακας που δεν έχει τίποτα λογικό να χρεώνουν,παράλογο όμως να χρεώνουν τόσο πολύ.Το εθνικό θαλάσσιο πάρκο ευθύνεται για αυτό.
Όσον αφορά το καράβι κάποιες Παρασκευές απόγευμα του Αυγούστου είναι πιθανό να είναι γεμάτες και οι δύο εταιρίες αλλά υπάρχει η επιλογή να κάνεις κράτηση ακόμη και αγορά από το ίντερνετ ή τηλεφωνικώς.
 

Iliaxtida

Member
Μηνύματα
29
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
άγνωστο (?)
Ταξίδι-Όνειρο
Βαρκελώνη και Σκωτία
Καλησπέρα! Σχεδιάζουμε να πάμε Ζάκυνθο μέσα Ιουλίου περίπου. Ήθελα να ρωτήσω, επειδή δεν έχουμε αποφασίσει αν θα πάρουμε αμάξι ακόμα, παλευεται η κατάσταση με τις συγκοινωνίες; Καλύπτουν επίσης αρκετα μέρη ή θα περιοριστούμε πολύ; Και τέλος, αν τελικά δεν πάρουμε αμάξι, σε ποια περιοχή θα προτείνατε να μείνουμε;
Ευχαριστώ
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Καλησπέρα! Σχεδιάζουμε να πάμε Ζάκυνθο μέσα Ιουλίου περίπου. Ήθελα να ρωτήσω, επειδή δεν έχουμε αποφασίσει αν θα πάρουμε αμάξι ακόμα, παλευεται η κατάσταση με τις συγκοινωνίες; Καλύπτουν επίσης αρκετα μέρη ή θα περιοριστούμε πολύ; Και τέλος, αν τελικά δεν πάρουμε αμάξι, σε ποια περιοχή θα προτείνατε να μείνουμε;
Ευχαριστώ
από που είσαι και σκέφτεσαι το ενδεχόμενο να μην πάρεις αμάξι? Δεν μπορώ να φανταστώ διακοπές στην Ζάκυνθο χωρίς αμάξι.Εκτός αν θέλεις να μείνεις σε ένα ξενοδοχείο πολύ κοντά σε παραλία και να μην δεις τίποτα άλλο. Υπάρχει επιλογή να νοικιάσεις από εκεί μηχανάκι,για πιο οικονομικα, που θα σου λύσει τα χέρια.
 
Μηνύματα
135
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Έχω 1 βδομάδα που γύρισα από Ζάκυνθο, θα θελα να μοιραστώ τις εντυπώσεις μου. (λίγο πριν τον 15Αύγουστο με καύσωνα...)
Θετικά:
1) πεντακάθαρες θάλασσες (ρηχές και ζεστές, απ'ότι είδα τις προτιμάνε πολύ οι οικογένειες με παιδιά)
2)εύκολο οδικό δίκτυο, άνετα γυρνάς όλο το νησί
3)ευκολα προσβάσιμη με το καράβι (δεν έκλεισα εισητήρια από πριν και στο λιμάνι της Κυλλήνης πέτυχα προσφορά για 50% στην επιστροφή μου και για εμάς και για το ΙΧ)
4) η εμπειρία με την κρουαζιέρα για γαλάζιες σπηλιές και ναυάγιο (προτίμησα το καράβι από τον Αγιο Νικόλαο όπως πρότεινε κάποιο μέλος εδώ μέσα - πιό φθηνά - πιό ξεκούραστα)

Αρνητικά:
1) όπου κ αν πήγα μου χρεώνανε ομπρέλα - ξαπλώστρες (από 6 ευρώ έως 10 στον Γέρακα το σετ)
2) το ότι υπάρχουν άπειροι άγγλοι και ιταλοί στο νησί δεν με πειράζει, το ότι τα μαγαζιά σχίζονταν να τους εξυπηρετήσουν πιό γρήγορα μιλώντας πάντα την γλώσσα τους με πείραξε!επιπλέον στον Αλικανά που έμενα δεν υπήρχε φρέντο στο χωριό καθώς δεν περιλαμβάνεται στο english breakfast!!!
3) δεν υπάρχει κάποιο γραφικό χωριουδάκι για βόλτα (παντού κιτς μαγαζιά για ποτό για ξένους τουρίστες)
4)Ναυάγιο....μάλλον φταίει η περίοδος...καταγάλανα νερά που δεν ευχαριστιέσαι λόγω του όγκου των τουριστών και των καραβιών....μυρωδειά βενζίνης και μόλις ελάχιστος χώρος να βουτήξει ο ένας από τους δυο,ο άλλος προσέχει τα πράγματα!

Αν θα ξαναπήγαινα?οχι...Αν θα την πρότεινα??Ναι, για τρεις μέρες το πολύ...
Έχεις απόλυτο δίκιο σε όλα. Μέχρι και πέρυσι πήγαινα 4 χρόνια σερί στο Ζάντε. Πανέμορφο νησί αλλά αυτό με το Ναυάγιο ΤΡΑΓΙΚΟ.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
αυτό με το Ναυάγιο ΤΡΑΓΙΚΟ.
Δηλ? Θα περιμενε καποιος να απολαυσει ενα απο τα σηματα κατατεθεντα του ελληνικου τουρισμου 15αυγουστο μονος? Στη χωρα μας ειναι, πανευκολη η προσβαση, πηγαινε σεπτεμβρη για λιγο κοσμο η οκτωβρη να εισαι εσυ κι οι γλαροι.
 
Μηνύματα
135
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Δηλ? Θα περιμενε καποιος να απολαυσει ενα απο τα σηματα κατατεθεντα του ελληνικου τουρισμου 15αυγουστο μονος? Στη χωρα μας ειναι, πανευκολη η προσβαση, πηγαινε σεπτεμβρη για λιγο κοσμο η οκτωβρη να εισαι εσυ κι οι γλαροι.
Δεν έχει καμία σχέση το ότι είναι 15 Αυγούστου ή Ιούλιος. Μυρίζει βενζίνη ρε φίλε. Το βρίσκεις λογικό; Ή μήπως είναι λογικό να μην μπορείς να κολυμπήσεις με τόσα σκάφη γύρω;;;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δεν έχει καμία σχέση το ότι είναι 15 Αυγούστου ή Ιούλιος. Μυρίζει βενζίνη ρε φίλε. Το βρίσκεις λογικό; Ή μήπως είναι λογικό να μην μπορείς να κολυμπήσεις με τόσα σκάφη γύρω;;;
Επαναλαμβανω. Πηγα παντα σεπτ κ οκτ. Μυριζε αρμυρα κ κολυμπησα με αλλους 4-5 κ 10 γλαρους. 15αυγουστο που αναφερθηκε πριν οι εμπειριες των επισκεπτων θα ειναι διαφορετικες αφου μιλαμε για μερος-συμβολο του ελληνικου τουρισμου. Επισκεφθειτε το μονο οφ σιζον.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.315
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom