Πάρος Πληροφοριες για Παρο

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
233
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία, Αίγυπτος
Καλησπέρα θα είμαι από 10-17 Αυγούστου στην Πάρο και την Ίο (3 μέρες στο κάθε ένα).

Θα ήθελα την βοήθεια σας για καλές οργανωμένες παραλίες ,καλά ,μπαράκια , ελλινάδικα και για καλό φαγητό σε όσο γίνεται λογικές τιμές.

Ποιες είναι οι τιμές γενικά στο νησί?

Μας συμφέρει να νοικιάσουμε μηχανές ή αυτοκίνητο. Θα είμαστε 6 άτομα!

Γνωρίζεται κάποιο φτηνό ξενοδοχείο να μου προτείνεται?

Ευχαριστώ
Καλησπέρα!

Για Πάρο έχω να προτείνω τα εξής:
1. Παραλίες: Πούντα beach (προσοχή γιατί υπάρχει και χωριό Πούντα, απ' όπου παίρνεις το καράβι για Αντίπαρο.), Σάντα Μαρία, Χρυσή ακτή, Κολυμπήθρες. όμορφες παραλίες, καλά οργανωμένες. Στην Πούντα βρίσκεται το περίφημο Punda beach bar!

2. Πολλά μπαράκια (αλλά και clubs) που παίζουν ελληνική και ξένη μουσική μέχρι πρωϊας θα βρείτε στη Νάουσα. Πρόκειται για το κατεξοχήν μέρος για διασκέδαση στην Πάρο και μαζεύεται πολλή νεολαία εκεί. Οπότε θα σε συμβούλευα να μείνετε Νάουσα.

3. Για καλό φαγητό σε λογικές τιμές προτείνω το "Τακίμι". Πρόκειται για ένα μαγαζί με νοστιμότατα πιάτα, ευγενικό προσωπικό. Αν είστε τυχεροί, ίσως πετύχετε και live μουσική. Βρίσκεται κοντά στην αφετηρία των ΚΤΕΛ στη Νάουσα. https://www.facebook.com/pages/Mousiko-Kafeneio-to-Takimi/128190517258479
Εμάς μας άρεσε πολύ και το κάναμε στέκι, όσο μείναμε στην Πάρο.

4. Γενικά, οι τιμές στο νησί είναι τσιμπημένες, αλλά με μια έρευνα μπορείς να βρεις και οικονομικά μέρη για φαγητό ή ποτό.

5. Ξενοδοχείο δεν έχω να σου προτείνω, καθώς μας φιλοξενούσε μια φίλη μας. Επίσης, δεν μπορώ να βοηθήσω ως προς το τι είναι καλύτερα να νοικιάσετε.

Αν χρειαστείς έξτρα πληροφορίες ή διευκρινήσεις, μη διστάσεις να με ρωτήσεις.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Φίλε @Antonis Apoel καλημέρα.
Διάλεξες νησιά για διασκέδαση φουλ, οπότε καταλαβαίνω ότι αυτός είναι ο ξεκάθαρος στόχος!
Όπως προαναφέρθηκε, μη ψαχτεις να μείνεις αλλού πέρα απο τη Νάουσα (και Ιο στη χώρα), προκειμένου να είσαι στο κέντρο των γεγονότων.
Όσο πιο νωρίς κλείσεις, τόσο πιο πιθανό είναι το ενδεχόμενο να βρεις καλές τιμές στη διαμονή με τη σχετική πάντα έρευνα. Καταλύμματα υπάρχουν πολλά.
Οι τιμές στη Πάρο είναι λίγο τσιμπημένες, αλλά προσαρμόζεσαι. Στην Ιο δεν ισχύει κάτι τέτοιο, είναι το πιο φθηνό κυκλαδονήσι που έχω επισκεφτεί.
Τα οδικά δίκτυα και στα δυο νησιά είναι σχετικά καλά, οπότε δείτε τι σας συμφέρει να νοικιάσετε. Αυτο που έχω να πω είναι οτι το βράδυ για ευνόητους λόγους πρέπει να μετακινείστε με τα πόδια. Γι αυτό και η διαμονή σου καλό θα είναι να κλειστεί εκεί που πρότεινα.
Καλά μπαράκια κτλ, δε χρειάζεται καν να αναφέρω. Θα πέσετε πάνω θέλετε δε θέλετε!
 

paraskevi78

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
καλησπερα σας .
φετος τελιωνω το λυκειο και εχουμε κανονισει διακοπες με την παρεα για παρο . θα μενουμε ναουσα.
θα ηθελα να μαθω προτασεις για καλες παραλιες (οργανωμενες και μη ) , club οπως και μερη για καλο φαγητο . επισης , οι μετακινησεις με λεωφορειο γινονται ευκολα ? εχω ακουσει οτι ειναι σχετικα ακριβο νησι , αληθευει ? αξιζει να επισκεφτουμε αντιπαρο η οχι ?
 

Zoumpi elen

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
καλησπερα σας .
φετος τελιωνω το λυκειο και εχουμε κανονισει διακοπες με την παρεα για παρο . θα μενουμε ναουσα.
θα ηθελα να μαθω προτασεις για καλες παραλιες (οργανωμενες και μη ) , club οπως και μερη για καλο φαγητο . επισης , οι μετακινησεις με λεωφορειο γινονται ευκολα ? εχω ακουσει οτι ειναι σχετικα ακριβο νησι , αληθευει ? αξιζει να επισκεφτουμε αντιπαρο η οχι ?
κοριτσάκι μου γλυκό πριν απο 2 χρόνια πήγε η κόρη μου μετά τις Πανελλήνιες !Πέρασε τέλεια προτεινόμενο beach bar-club Πούντα χρεώνονται οι ξαπλώστρες γύρω στα 8 ευρώ αλλά μπορείς να μείνεις όλη μέρα και να συνεχίσεις και το βράδυ τη διασκέδαση!Τα λεωφορεία έχουν αφετηρία το λιμάνι και με συχνά δρομολόγια (ανα 20 λεπτά) πηγαίνουν σε όλα τα in μερη της Πάρου.στη Νάουσα έχει την πιο πολύ νυχτερινή ζωή !Καλή διασκέδαση!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
καλησπερα σας .
φετος τελιωνω το λυκειο και εχουμε κανονισει διακοπες με την παρεα για παρο . θα μενουμε ναουσα.
θα ηθελα να μαθω προτασεις για καλες παραλιες (οργανωμενες και μη ) , club οπως και μερη για καλο φαγητο . επισης , οι μετακινησεις με λεωφορειο γινονται ευκολα ? εχω ακουσει οτι ειναι σχετικα ακριβο νησι , αληθευει ? αξιζει να επισκεφτουμε αντιπαρο η οχι ?
Καλώς ήρθες!
Έχουν απαντηθεί και αναλυθεί όλα αυτά που ρωτάς.
Πριν λίγες μέρες μάλιστα, σε κόσμο που έκανε ακριβώς τις ίδεις ερωτήσεις.
Ξεκίνα διάβασμα αρχικά από εδω :

http://www.travelstories.gr/community/threads/Διακοπές-στην-Πάρο.49620/page-5

Και ότι χρειαστεί εδώ είμαστε
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Κινηθηκα με λεωφορεια την τελευταια βδομαδα του Αυγουστου. Αν εξαιρεσειςς το δρομολογιο Παροικια Ναουσα που εχει πολυ συχνα, τα λοιπα για τις παραλιες δεν ειναι και τοσο συχνα θα ελεγα. Για παραδειγμα στη Συρο ειχε οντως συχνα δρομολογια κ μεχρι αργα.
 

Fenia20

Member
Μηνύματα
16
Likes
2
Πανεμορφη η Πάρος ειχαμε πάει με την αδερφή μου το 2005 περάσαμε τέλεια ! Ειχαμε νοικίασει μηχανάκι και όλη μερα γυρνούσαμε !
Ειχαμε μείνει στην Παροικία δεν μας χάλασε ειχαμε μια γνωστη με δωματια και ενα βραδυ βρεθήκαμε να πίνουμε ποτακι με τον Παντελη Θαλασσινο και τον Παριο.
 

paraskevi78

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Καλώς ήρθες!
Έχουν απαντηθεί και αναλυθεί όλα αυτά που ρωτάς.
Πριν λίγες μέρες μάλιστα, σε κόσμο που έκανε ακριβώς τις ίδεις ερωτήσεις.
Ξεκίνα διάβασμα αρχικά από εδω :

http://www.travelstories.gr/community/threads/Διακοπές-στην-Πάρο.49620/page-5

Και ότι χρειαστεί εδώ είμαστε
ευχαριστω πολυ . ηταν ιδιαιτερο κατατοπιστικο !

κοριτσάκι μου γλυκό πριν απο 2 χρόνια πήγε η κόρη μου μετά τις Πανελλήνιες !Πέρασε τέλεια προτεινόμενο beach bar-club Πούντα χρεώνονται οι ξαπλώστρες γύρω στα 8 ευρώ αλλά μπορείς να μείνεις όλη μέρα και να συνεχίσεις και το βράδυ τη διασκέδαση!Τα λεωφορεία έχουν αφετηρία το λιμάνι και με συχνά δρομολόγια (ανα 20 λεπτά) πηγαίνουν σε όλα τα in μερη της Πάρου.στη Νάουσα έχει την πιο πολύ νυχτερινή ζωή !Καλή διασκέδαση!
ευχαριστω πολυ !
 
Last edited by a moderator:

paraskevi78

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
καλημερα! θα παμε παρο για διακοπες μεσα ιουλιου και μεσα απο μια συζητηση δημιουργηθηκε το παρακατω θεμα
για την επιστροφη μας σκοπευαμε να παρουμε το πλοιο απο παρο για πειραια το οποιο ξεκιναει 4 και φτανει 7:00 το απογευμα αθηνα.το αεροπλανο της επιστροφης μας ειναι στις 10 :30 το βραδυ . ωστοσο, μου ειπαν οτι επειδη υπαρχει πιθανοτητα να φυσαει ,μπορει το πλοιο ειτε να αργησει ειτε να μην ξεκινησει καθολου για αυτο και θα ηταν καλο να παρουμε το προηγουμενο πλοιο το οποιο ειναι 10:45 με 14:45. προσωπικα , δεν θελω να παρω το πρωινο πλοιο και να χασω ολη μου την τελευταια μερα, αλλα απο το να χασουμε τα αεροπορικα εισητηρια... υπαρχει τετοια πιθανοτητα ? και αν , η διαδρομη πειραιας αεροδρομιο ειναι τοσο μακρυα που αν καθυστερησει το πλοιο ,μπορει να μην προλαβουμε ?
ευχαριστω.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
καλημερα! θα παμε παρο για διακοπες μεσα ιουλιου και μεσα απο μια συζητηση δημιουργηθηκε το παρακατω θεμα
για την επιστροφη μας σκοπευαμε να παρουμε το πλοιο απο παρο για πειραια το οποιο ξεκιναει 4 και φτανει 7:00 το απογευμα αθηνα.το αεροπλανο της επιστροφης μας ειναι στις 10 :30 το βραδυ . ωστοσο, μου ειπαν οτι επειδη υπαρχει πιθανοτητα να φυσαει ,μπορει το πλοιο ειτε να αργησει ειτε να μην ξεκινησει καθολου για αυτο και θα ηταν καλο να παρουμε το προηγουμενο πλοιο το οποιο ειναι 10:45 με 14:45. προσωπικα , δεν θελω να παρω το πρωινο πλοιο και να χασω ολη μου την τελευταια μερα, αλλα απο το να χασουμε τα αεροπορικα εισητηρια... υπαρχει τετοια πιθανοτητα ? και αν , η διαδρομη πειραιας αεροδρομιο ειναι τοσο μακρυα που αν καθυστερησει το πλοιο ,μπορει να μην προλαβουμε ?
ευχαριστω.
Εξαρτάται με ποιο πλοίο θα φύγεις. Νομίζω οτι σε παίρνει χρονικά, αλλά τσέκαρε το λίγο τι έχεις για επιστροφή. Αν πχ μιλάμε για το Seajet/Superjet, τη χειρότερη μακράν ακτοπλοϊκή εταιρία της Ελλάδας, εγώ μια ανησυχία θα την είχα.
Τώρα αν μιλάμε για bluestar κτλ, δε νομίζω, πρέπει να έχει 12 μποφωρ για να καθυστερήσει τόσο πολύ πια... Ας απαντήσει και κάποιος που γνωρίζει καλύτερα ίσως.
Τώρα όσον αφορά το Πειραιάς-Αεροδρόμιο, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις το λεωφορείο Χ96 express, απο το λιμάνι απευθείας για το Βενιζέλος.
Υπολόγισε περίπου 1 ώρα και 20 λεπτά απόσταση.
Εναλλακτικά, ηλεκτρικό απο Πειραιά και αλλαγή με Μετρο στο Μοναστηράκι, αν και δε γλιτώνεις χρόνο έτσι..
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
καλημερα! θα παμε παρο για διακοπες μεσα ιουλιου και μεσα απο μια συζητηση δημιουργηθηκε το παρακατω θεμα
για την επιστροφη μας σκοπευαμε να παρουμε το πλοιο απο παρο για πειραια το οποιο ξεκιναει 4 και φτανει 7:00 το απογευμα αθηνα.το αεροπλανο της επιστροφης μας ειναι στις 10 :30 το βραδυ . ωστοσο, μου ειπαν οτι επειδη υπαρχει πιθανοτητα να φυσαει ,μπορει το πλοιο ειτε να αργησει ειτε να μην ξεκινησει καθολου για αυτο και θα ηταν καλο να παρουμε το προηγουμενο πλοιο το οποιο ειναι 10:45 με 14:45. προσωπικα , δεν θελω να παρω το πρωινο πλοιο και να χασω ολη μου την τελευταια μερα, αλλα απο το να χασουμε τα αεροπορικα εισητηρια... υπαρχει τετοια πιθανοτητα ? και αν , η διαδρομη πειραιας αεροδρομιο ειναι τοσο μακρυα που αν καθυστερησει το πλοιο ,μπορει να μην προλαβουμε ?
ευχαριστω.
Το πλοίο των 4 από Πάρο που φτάνει Πειραιά στις 19.05 να ξέρεις ότι είναι το Highspeed 4 το οποίο σε ενημερώνω ότι είναι ταχύπλοο και έχει και πιο ακριβό εισιτήριο (50 ευρώ). Γενικά προλαβαίνεις άνετα την πτήση σου στις 22.30 εάν προτιμάς αυτή τη λύση, ειδικά εάν η πτήση σου είναι εσωτερικού (Να υπολογίζεις ότι Πειραιάς-αεροδρόμιο με μετρό είναι γύρω στη μία ώρα και κάτι). Πρόβλημα ίσως υπάρξει μόνο εάν πετάς μετά για εξωτερικό και έχεις να παραδώσεις και αποσκευή. Σε αυτή την περίπτωση χρειάζεται να είσαι νωρίτερα στο αεροδρόμιο, οπότε τα πράγματα στριμώχονται κάπως χρονικά. Εάν όμως ταξιδεύεις μόνο με χειραποσκευή (και ειδικά για εσωτερικό) κανένα πρόβλημα...προλαβαίνει ανετότατα. Όσο για το να μην ξεκινήσει το Highspeed από την Πάρο λόγω αέρα το θεωρώ αρκετά δύσκολο. Είναι αρκετά μεγάλο ταχύπλοο (παίρνει και αυτοκίνητα), και μόνο από 7 μποφώρ και πάνω μπορεί να βγει απαγορευτικό. Συνήθως πρόβλημα έχουν τα seajets & τα Flyingcats. Πάντως για να είμαι απόλυτα ειλικρινής.... στη θέση σου θα προτιμούσα τη λύση του Blue Star Patmos που φεύγει 10.45 από την Πάρο. Είναι εκπληκτικό πλοίο, έχει φθηνότερο εισιτήριο, και σε περίπτωση αέρα δεν κουνάει (το highspeed με αέρα 6 μποφώρ ναι μεν ταξιδεύει αλλά κουνάει και αρκετά), και με το χρόνο στο αεροδρόμιο θα είσαι εντάξει
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.690
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom