Πάρος Πληροφοριες για Παρο

panosil

Member
Μηνύματα
117
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Καλησπέρα σας!
Αφού έφαγα άκυρα από κάποια μικρά Κυκλαδονησια, έκλεισα τελικά για Πάρο και συγκεκριμένα Παροικία.
5 ημερες ολόκληρες, 4 διανυκτερεύσεις, 2 γυναικες και ένα νήπιο 4,5 ετών χωρις μεταφορικό μέσο!
Τι προτείνετε από παραλίες, αξιοθέατα, οικονομικό και έντιμο φαγητό( αποκλείουμε οτιδήποτε έχει να κάνει με ψάρια και θαλασσινά); Να επισημάνω προτιμάμε ανοργάνωτες κατά βάση παραλίες η τουλάχιστον παραλίες που να υπάρχει χωρος και να μην πέφτει ο ένας πάνω στον άλλο, κυρίως για να έχει ελευθερία το παιδί να παιξει και να χαρεί. Η πρόσβαση να μπορεί να γίνει είτε οδικώς μέσω ΚΤΕΛ, είτε με εκδρομικά καραβάκια.
Τελος έψαξα στα ΚΤΕΛ να βρω δρομολόγια από και προς το αεροδρόμιο και μέχρι στιγμής το προγραμμα αφορά τον μήνα Ιούνιο. Να ελπίζω σε περισσότερα δρομολόγια για τον μήνα Αύγουστο σωστά;
Επισκέφθηκα την Πάρο το 2019. Δε ξέρω κατά πόσο καλά είναι τα ΚΤΕΛ της όσον αφορά την αξιοπιστία και τη συνέπεια γιατί εμείς είχαμε μεταφορικό, ωστόσο έχω ακούσει καλά λόγια από γνωστούς.

Όσον αφορά τα εστιατόρια στην Παροικιά (όχι ψαροταβέρνες): Μπριζολάδικο (μεγάλες μερίδες, προσοχή), Κεμπαπτζίδικο Σταύρος (ωραίο σουβλάκι, όχι τόσο τουριστικό όσο "Το σουβλάκι του Πεπέ"), Impasto (πίτσα με το μέτρο, ξεφουρνίζονται συνεχώς), Magaya (λίγο έξω από την Παροικιά, τροπικό στυλ). Επίσης, αν σας αρέσουν τα Mc Donald's, μπορείτε να επισκεφθείτε και το Nick's hamburger στην Παροικιά που κάνει πανομοιότυπα burgers.
Μερικά καφέ/μπαρ στην Παροικιά: Αλέξανδρος (πολύ όμορφο, με τον ανεμόμυλο), COSA.

Θεωρώ ότι εκτός από την Παροικιά που θα μείνετε, αξίζει να επισκεφθείτε οπωσδήποτε τη Νάουσα (ιδανικά βράδυ). Στη Νάουσα μπορείτε να δοκιμάσετε γλυκά από τον Ραγκούση και λουκουμάδες από το "Παραδοσιακό".

Ωραίες παραλίες επίσης (αλλά τουριστικές, όμως μπορείς να βρεις χώρο θεωρώ και είναι και ρηχές κι όλας): Κολυμπήθρες, Χρυσή Ακτή, Σάντα Μαρία. Επίσης, ήσυχα είναι στην Αλυκή (ωστόσο αυτή δε μας ενθουσίασε), όπως και στον Λολαντώνη, τον Καλόγερο και τα Τσουκαλιά.

Αν έχει ΚΤΕΛ, ωραία θα ήταν να κάνετε και μια επίσκεψη στις Λεύκες (όμορφο γραφικό χωριό) και να φάτε στον εστιατόριο Κλαρίνος που φημίζεται για τα κρεατικά του, όπως και στο Πίσω Λιβάδι και στην παραλία του και να φάτε μετά στο εξαιρετικό εστιατόριο "Μαρκάκης" λίγο πιο δίπλα!

Μην παραλέιψετε να επισκεφθείτε επίσης την Αντίπαρο (με φέρι από Πούντα). Πιστεύω αξίζει να αφιερώσετε μία μέρα ή έστω μισή εκεί.

Γενικά, προφανώς και δε μπορείς να επισκεφθείς όλα αυτά που σου είπα, καθώς οι επιλογές είναι πολλές και είναι πολύ δύσκολο αν δεν έχεις μεταφορικό να τα δεις όλα. Εγώ στη θέση σου θα επέλεγα να επισκεφθώ Κολυμπήθρες, Χρυσή Ακτή, Σάντα Μαρία, Πίσω Λιβάδι και Αντίπαρο. Νάουσα θα πήγαινα βράδυ καλύτερα.
 

Victar44

New Member
Μηνύματα
4
Likes
5
Παιδιά καλησπέρα , πάω με την κολλητή μου Νάουσα αρχές Ιουλίου
1.Ψάχνουμε οικονομικά μαγαζιά με φαγητό και γλυκό ακόμη εκεί.Που προτείνετε ;
2.Επίσης ξέρετε κάποιο μαγαζί για βράδυ και στο οποίο πρέπει οπωσδήποτε να πάμε ;
3.Γνωρίζετε μήπως ποιες είναι οι τιμές για 2 ξαπλώστρες και ομπρέλα στις Κολυμπήθρες, στη Σάντα Μαρία, στη Χρυσή Ακτή και στο Punda Beach ;

Ευχαριστώ πολύ!!!
 

michalis87

Member
Μηνύματα
88
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Καλησπέρα, μπορεί κάποιος να μου προτείνει ταβερνούλες με ωραίο φαγητό στη πάρο όχι τόσο τουριστικές? Γενικά σε όλο το νησί. Ευχαριστω
 

panosil

Member
Μηνύματα
117
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Καλησπέρα, μπορεί κάποιος να μου προτείνει ταβερνούλες με ωραίο φαγητό στη πάρο όχι τόσο τουριστικές? Γενικά σε όλο το νησί. Ευχαριστω
Το 2019 που είχα επισκεφθεί την Πάρο, θυμάμαι ότι αρκετά καλές εντυπώσεις μας είχε αφήσει ο Μαρκάκης στο Πίσω Λιβάδι (αν πάτε δοκιμάστε τις τηγανιτές μελιτζάνες με σάλτσα πιπεριάς φλωρίνης) και ο Κλαρίνος στις Λεύκες (για κρεατικά).
 

pepakos

Member
Μηνύματα
162
Likes
416
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή 🇦🇷

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Καλησπέρα, μπορεί κάποιος να μου προτείνει ταβερνούλες με ωραίο φαγητό στη πάρο όχι τόσο τουριστικές? Γενικά σε όλο το νησί. Ευχαριστω
Like για Αραντό και Θαλάμι που είπαν παραπάνω. Πήγα Μαρκάκη πρόσφατα, ισχύει το πιάτο που σου πρότειναν και γενικά σαν εστιατόριο... συμπαθητικό! Θα προσθέσω τις εξής:

  • "Αλυκή" στο ομώνυμο χωριό, όπως επίσης και "Μουράγιο" λίγο πιο δίπλα
  • "Το γλυκό λεμόνι" στο (καθόλου τουριστικό) χωριό Κώστος, λίγο υπομονή με το service...
 

michalis87

Member
Μηνύματα
88
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Καλησπέρα, πολύ σας ευχαριστώ για τις προτάσεις σας. είστε οι καλύτεροι!!!

ξέρετε κάποιο οικονομικό γραφειο ενοικίασης αυτοκινήτου;
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.747
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom