Φινλανδία Πληροφοριες για Φινλανδια

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
Να ρωτησω κατι για την Φινλανδια.

Ενδιαφερομαι για να δω κυριως το Βορειο Σελας κ να παω στο Ροβανιεμι.

Για να δω το Βορειο Σελας πρεπει να ειμαι βορεια.Πιστευω οτι το Ροβανιεμι συνδιαζει κ τα δυο ετσι δεν ειναι?Αμα παω δηλαδη στο χωριο του Αι-Βασιλη τωρα το χειμωνα θα μπορω να δω κ το Σελας.

Λογικα παντα επειδη το Σελας ειναι ολο το χρονο κ εμεις το θεωρουμε οτι ειναι μονο το χειμωνα γιατι τοτε δεν εχει δυνατο ηλιο για να το καλυψει το φαινομενο Νοεμβρη-Δεκεμβρη-Γεναρη ειναι οι καταλληλες εποχες.

Θα μπορω εκει να κανω αυτα που δινουν τα γκρουπ (πχ τη βολτα με το ελκηθρο) αλλα αν παω μεμονομενα?

Δωστε (hint) και σωστε...:cool:
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
Συμφορουμίτη kosti,
σχεδιάζεις ένα ταξίδι που το έχω βάλει ήδη στη λίστα μου. Και εγώ θέλω πολύ να δω το βόρειο σέλας ή aurora borealis. Ψάχνοντας είχα βρει στο ίντερνετ ότι φαίνεται από της σκανδιναβικές χώρες , άρα σίγουρα και από τη φιλανδία. Βέβαια εκεί έλεγε ότι ιδανικοί μήνες για να το δεις είναι ο οκτώβριος και ο μάιος. Δεν ξέρω πώς το τεκμηρίωνε. Επίσης στην ισλανδία που πήγε ο mcell έγραψε ότι υπάρχουν οργανωμένες περιηγήσεις για να δεις το βόρειο σέλας, οι οποίες βέβαια τονίζουν ότι δεν εγγυώνται ότι θα φαίνεται. Ενδεχομένως να βρεις κάτι τέτοιο και στη Φιλανδία. Πότε σχεδιάζεις να πας; Θα περιμένω και εγώ και όλοι μάλλον την ιστορία σου.
 

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
Φιλε/φιλη Ελενικ ο λογος που παω Φινλανδια ειναι εκτος απο το χωριο του Αγιου Βασιλη και το οτι εχουν ευρω οποτε δεν θα μπερδευτω με τις μετατροπες συναλλαγματος που θα ειχα αν πηγαινα στην Νορβηγια ή στη Σουηδια.
Ελεγε το σαιτ που ειδες Οκτωβρη κ Μαιο ή Οκτωβρη μεχρι Μαιο (που ειναι κ θεοσκοτεινα).Αν ελεγε το πρωτο υποθετω οτι ειναι γιατι μπορει (δεν ξερω) να πιανει βαρυχειμωνια στο ενδιαμεσο...
Τωρα για το ποτε...χμμμμ
Τελος Νοεμβρη σκεφτομαι ή το Δεκεμβρη (αλλα δεν θελω να πεσω σε αλαλαζοντα πληθη-γκρουπ που θα πηγαινουν να δουν τον χωριου του Αγιου)
Διαβασα ολες τις ιστοριες απο Φινλανδια κ δεν με καλυψε καμια γιαυτο εκανα την ερωτηση χτες.
Σημερα ομως ειδα ενα αρθρο για την Λαπωνια που με καλυψε κ μπορει να βαδισω στα χναρια του...
Ειδωμεν...
Εσυ για ποτε λες?
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Φίλε Κωστή, δυστυχώς από ότι φαίνεται κανείς δεν μπορεί να σε βεβαιώσει οτι θα δεις το Σέλας οποιαδήποτε εποχή κι αν πας. Όταν ήρθε ο Φιλανδός φίλος μας από Ιναρι (Λαπωνία) στα μέσα Ιανουαρίου και τον ρώτησα αν βλέπουν το Σέλας μου είπε οτι το προηγούμενο βράδυ φαινόταν για πολλές ώρες. Όταν πήγα μέσα Απρίλη δεν το είδαμε καθόλου παρότι μείναμε 4 νύχτες στη Λαπωνία (Ροβανιέμι και βορειότερα). Όσον αφορά το σκοτάδι και το φως να έχεις υπόψη σου οτι η μέρα μεγαλώνει πολύ πιο γρήγορα εκεί πάνω απότι εδώ. Τον Απρίλη ο ήλιος έδυε στις 21.00 και μέχρι τα μεσάνυχτα ήταν σα βαθύ σούρουπο και ξημέρωνε στις 3.30. Όσον αφορά το χωριό του Αη Βασίλη σχετικά αδιάφορο. Πολύ μαγαζί και λίγες δραστηριότητες. Μόνο η αίσθηση του να είσαι στον Αρκτικό Κύκλο. αυτό δε σημαίνει οτι δεν αξίζει το ταξίδι
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Οντως είναι και θεμα τυχης Κωστή.
Η κόρη μου που ειναι αυτη την εποχή στη Φινλανδία, πηγε πριν 15 μερες στην Λαπωνία . Εμειναν στην πόλη Yllas και ειχαν την τυχη να δουν το Βορειο Σελας μια βραδια.
Μου περιεγραψε με ενθουσιασμό την εμπειρία, οπως επίσης και το εκπληκτικό χειμωνιάτικο τοπίο.
Θα σου συνιστουσα να αποφύγεις τα πολύ τουριστικά μερη κατα την περίοδο αιχμής
 

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Φιλε Δημο πιθανον να μην παω προς την Ανοιξη αλλα τωρα τον χειμωνα.Νομιζω οτι ειναι ολο το χρονο το Σελας απλα δεν φαινεται λογω μερας.Αρα η καλυτερη εποχη ειναι το βαρυ χειμωνα.(Ειναι παντως ενα ονειρο να το δω κ τα ονειρα πρεπει να τα κυνηγαμε)
Το οτι ειναι αδιαφορο το χωριο του Αι-Βασιλη δεν θα διαφωνησω.Ειδικα απο τις φωτο που εχω δει.Αλλα μιας που λεω να παω πανω θα ειναι κριμα να μην το δω.Στην τελικη 3-4 ωρες θα μου παρει πιστευω.
Φιλε Vagantos αν εμεινε η κορη σου 15 μερες κ το ειδε μονο μια βραδια τοτε τα πραγματα ειναι σκουρα για εμενα συμφωνα με το νομο των πιθανοτητων μιας που δεν θα κατσω τοσο πολυ.Ελπιζω να το δω.
Υ.Γ εχω ακουσει οτι εχει κ ενα πολικο ζωολογικο κηπο η Φινλανδια.Ξερετε κατι?
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Kωστή οι πιθανοτητες σου ειναι αυξημένες.
Ειπα οτι πηγε πριν 15 μερες στη Λαπωνία και εμεινε για 3 βραδια.
 
Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
Φινλανδια...

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Φιλε Δημο πιθανον να μην παω προς την Ανοιξη αλλα τωρα τον χειμωνα.Νομιζω οτι ειναι ολο το χρονο το Σελας απλα δεν φαινεται λογω μερας.Αρα η καλυτερη εποχη ειναι το βαρυ χειμωνα.(Ειναι παντως ενα ονειρο να το δω κ τα ονειρα πρεπει να τα κυνηγαμε)
Το οτι ειναι αδιαφορο το χωριο του Αι-Βασιλη δεν θα διαφωνησω.Ειδικα απο τις φωτο που εχω δει.Αλλα μιας που λεω να παω πανω θα ειναι κριμα να μην το δω.Στην τελικη 3-4 ωρες θα μου παρει πιστευω.
Φιλε Vagantos αν εμεινε η κορη σου 15 μερες κ το ειδε μονο μια βραδια τοτε τα πραγματα ειναι σκουρα για εμενα συμφωνα με το νομο των πιθανοτητων μιας που δεν θα κατσω τοσο πολυ.Ελπιζω να το δω.
Υ.Γ εχω ακουσει οτι εχει κ ενα πολικο ζωολογικο κηπο η Φινλανδια.Ξερετε κατι?
Καλα εχεις ακουσει υπαρχει ενας ζωολογικος κηπος με διαφορα ζωα απο τις εκει ψυχρες περιοχες.Εχει διαφορα ζωα αρκουδες πολικες λυκους αγριοχοιρους διαφορα πουλια σε μια φανταστικη διαδρομη μεσα στι χιονι.Αξιζει να πας.Οσον αφορα το σελας ουτε εμεις το ειδαμε δεν μας εκανε την χαρη...:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
 

Attachments

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
Aυτος ο ζωολογικος ειναι στο Ελσινκι ή στη Λαπωνια μερια?
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Είναι στη Ράνουα περίπου 80 χμ νότια του Ροβανιέμι στη Λαπωνία (δεν έχω πάει)
 
Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
Ειναι κοντα στα συνορα με Ρωσια αν δεν κανω λαθος.
 

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
Πω πω τελικα να πας στην Φινλανδια ειναι δυσκολο.Απευθειας πια δεν υπαρχει αν κ περιμενω για να επιβεβαιωθω απο το βιβλιαρακι χειμερινων δρομολογιων του ΑΙΑ.
Η λυση ειναι ειτε με SAS μεσω Κοπεγχαγης,ειτε μεσω Ταλιν που ειναι 8 ωρες με την ανταποκριση,ειτε μεσω Φρανκφουρτης....φφφφ

Θα με σκασουν.Μα οταν ειναι η high season τους να μην εχουν πτησεις κ να εχει η Finnair το καλοκαιρι? τς τς τς
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.456
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom