Φινλανδία Πληροφοριες για Φινλανδια

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Μια πιθανή λύση είνα να ρωτήσεις σε κάποιο από τα πρακτορεία που κάνουν την εκδρομή μήπως βάζουν τσάρτερ κατευθείαν και να πάρεις μόνο τα αεροπορικά.
 

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
Λες ε? Δεν το ειχα σκεφτει γιατι δεν κλεινω με γκρουπ στην Ευρωπη.
Θα ρωτησω βρε φιλε.Ευχαριστω
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Θα με σκασουν.Μα οταν ειναι η high season τους να μην εχουν πτησεις κ να εχει η Finnair το καλοκαιρι? τς τς τς
Προφανώς το καλοκαίρι κατεβαίνουν περισσότεροι Φιλανδοί για μπάνια στην Ελλάδα απ' ότι πηγαίνουν Έλληνες τα Χριστούγεννα στη Φιλανδία. Δοκίμασες να δεις τι παίζει μέσω Ζυρίχης;
 

CTG

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
USA
Πω πω τελικα να πας στην Φινλανδια ειναι δυσκολο.Απευθειας πια δεν υπαρχει αν κ περιμενω για να επιβεβαιωθω απο το βιβλιαρακι χειμερινων δρομολογιων του ΑΙΑ.
Η λυση ειναι ειτε με SAS μεσω Κοπεγχαγης,ειτε μεσω Ταλιν που ειναι 8 ωρες με την ανταποκριση,ειτε μεσω Φρανκφουρτης....φφφφ

Θα με σκασουν.Μα οταν ειναι η high season τους να μην εχουν πτησεις κ να εχει η Finnair το καλοκαιρι? τς τς τς

θα σου πρότεινα να κοιτάξεις την σελίδα blue1.com, είναι εταιρεία χαμηλού κόστους και πετάει απευθείας για Ελσίνκι και απο εκεί για Ροβανιέμι. Δεν έχει πολλά δρομολόγια, αλλά είναι αρκετά οικονομική αν βρείς κάποια ημερομηνία/ώρα που να σε βολεύει.
 
Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
Φινλανδια...

Λες ε? Δεν το ειχα σκεφτει γιατι δεν κλεινω με γκρουπ στην Ευρωπη.
Θα ρωτησω βρε φιλε.Ευχαριστω
Κωστα σχεδον ολα τα πρακτορεια δινον μονο τα εισητηρια με τσαρτερ απλα δεν θα ταπληρωσεις οσο κανουν κανονικα.....
 

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
Ευχαριστω για τις απαντησεις κ τις βοηθειες...Ερση μου για Ζυριχη δεν παιζει δεν με βολευουν οι ωρες...

Βασικα για να δειτε πως εχει το πραγμα εχω 5 μερες ελευθερες κ συνεχως με ανταποκριση μου βγαινει απο 5.45 - 8.45 ωρες για Ελσινκι μονο.Αρα αν αναχωρησω απο το Βενιζελο (οχι τον Ευαγγελο) στις 14.30 που φευγουν θα ειμαι στις 22.00 εκει οποτε ειναι μια μερα χαμενη...

CTG για ροβανιεμι ειναι 70 ευρω ανα διαδρομη αλλα το θεμα ειναι οτι Αθηνα - Ελσινκι δεν εχει τις μερες που θελω...

Παντως για Ελσινκι - Ροβανιεμι εχει καθημερινα κ αυτο ειναι θετικο...

Ψαχνω ακομα...
 

Nikoletta!

Member
Μηνύματα
46
Likes
109
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Αν είχατε μια εβδομάδα στη διάθεσή σας για Λαπωνία(Ροβανιέμι και ίσως λίγο πιο βόρεια) και μπορούσατε να πάτε είτε αρχές Δεκεμβρίου είτε Φεβρουάριο-Μάρτιο ποια περίοδο θα επιλέγατε;
-Αρχές Δεκεμβρίου θα υπάρχει σίγουρα το χριστουγεννιάτικο κλίμα και πολλές δραστηριότητες, φώτα, στολισμοί, μια "μαγεία" λόγω των γιορτών. Η λεγόμενη high season που πάνε όλοι για το christmas spirit! Αυτό συνεπάγεται βέβαια και μεγάλη ζήτηση σε όλες τις δραστηριότητες και διπλές τιμές στα ξενοδοχεία. Επίσης η διάρκεια της μέρας είναι μικρή και νυχτώνει πολύ νωρίς, αυτό είναι ένα ακόμα μείον. Και από χιόνι τι γίνεται;

-Φεβρουάριο-Μάρτιο από την άλλη η μέρα μεγαλώνει που σημαίνει περισσότερο φως και χρόνος για δραστηριότητες έξω, το χιόνι είναι πιο πυκνό και οι τιμές στα ξενοδοχεία πιο προσιτές. Όμως τι γίνεται με το χριστουγεννιάτικο κλίμα; Πάει περίπατο όλο αυτό;Το Ροβανιέμι σαν πόλη παραμένει στολισμένο ή απλά είναι αδιάφορο όταν φεύγουν οι γιορτές;
Διάβασα πως στο Santa Claus Village μπορείς να πας κάθε μέρα του χρόνου για να δεις τον Santa, αλλά είναι το ίδιο κάθε εποχή από άποψη στολισμού;
-Βόρειο Σέλας πότε έχουμε πιο πολλές πιθανότητες να δούμε;

Ξέρω ..λίγο εκτός εποχής η ερώτηση! 😄 Θα μου άρεσε πολύ να ακούσω τις απόψεις σας.
 
Last edited:

Alex0077

Member
Μηνύματα
235
Likes
117
Έχω κλείσει για Ελσινκι προς το παρόν αλλά κοιτάζω να κλείσω και Ελσινκι - Ροβανιεμι. Μέσα Δεκεμβρίου .

Λέμε να να πάμε αεροπορικώς και να γυρίσουμε με τρένο.
Έχει άποψη κανείς για το τρένο από vr που κοιτάω; Υπάρχει περίπτωση να βγουν κάποιες προσφορές ή επιπλέον δρομολόγια ή να τα κλείσω από τώρα ;

επίσης αξίζει η ενοικίαση αυτοκινήτου στο Ροβανιεμι; Οι δρόμοι είναι οκ; Από αυτή την άποψη κυρίως ρωτάω ώστε να γυρίσουμε και κοντινές πόλεις
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.456
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom