Κύθνος Πληροφοριες για κυθνο (οποιος ξερει με σωζει)

achisAK

Member
Μηνύματα
74
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ποιος ξερει...??
Λοιπον ανοιξα αυτο θεμα γιατι το αλλο μπερδευτηκε.
(αν και με ενδιαφερει η γνωμη ολων)

Λοιπον ξεκιναμε. (να διευκρυνησω πως θα παω για διακοπες Κυθνο-Συρο!!!

Με ενδιαφερει να μαθω για την Κυθνο εδω και μονο για αυτην.

1) ποσο ειναι ολο το οδικο δικτυο του νησιου (αν και δεν μου φαινεται και μεγαλο) γιατι θα το γυρισω με μηχανακι. δεν ειναι και η πρωτη φορα :p:p

2) οι τιμες σε μηχανακια - σπιτια (δεν με ενδιαφερουν χλιδατα δωματια..οικονομικα να ειναι...:rolleyes::rolleyes:) π.χ. σκιαθο και ανδρο που πηγα μια χαρα δωματια βρηκα με 40ε/βραδυ το δικλινο..

2)α) και αν εχετε να προτεινετε κανενα δωματιο..

3) γενικα οι τιμες εκει..φαγητο και τετοια.

4) για μια παραλια που ακουω μονο καλα λογια που λγεται κολωνα πως παμε εκει? διαβασα με καικι ή 4χ4..αλλα ελα που εγω δεν εχω διπλωμα...
και φοβαμαι μην γινει και καμια στραβη με τον ''καπετανιο'' και τελικα δεν παω. παει λοιπον εκει μηχανακι? εστω και με δυσκολια.
γιατι και στην Ανδρο μου λεγανε για να πας σε καποιες παραλιες πως δεν παει μηχανακι (αν θυμαμαι καλα Βιταλη) και ομως πηγα !! 35-40 λεπτα σε χωματοδρομο-κατσικοδρομο αλλα εφτασα...!!!
αν ξερει καποιος αν μπορω να παω με μηχανακι..;);)

5) που ειναι καλυτερα να μεινω? μεριχα ή χωρα ? αν και οι ποιο πολλοι λενε μεριχα μιας και εχει τα ποιο πολλα πραγματα εκει.

6) γενικα στις αλλες παραλιες πας με μηχανακι ??


αυτα προς το παρον..
ελπιζω να παρω απαντησεις στις ερωτησεις μου. :bleh:
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Αφού δε σου άρεσε η Άνδρος, τότε η γνώμη μου είναι ότι ούτε η Κύθνος θα σου αρέσει.

'Εχει συμπαθητικές παραλίες, είναι αρκετά ήσυχο νησί, φθηνό (φαντάζομαι ακόμα), έχει καλό φαγητό, το οδικό δίκτυο δεν είναι κακό και με μηχανάκι το γυρνάς πολύ εύκολα. Από νυχτερινή ζωή μην περιμένεις και πολλά.

Τέλος, για το μηχανάκι να ξέρεις ότι αν δεν έχεις δικό σου και θέλεις να νοικιάσει εκεί, επειδή δεν υπάρχουν πολλές επιχειρήσεις που νοικιάζουν και δεν έχουν και μεγάλο στόλο, αν ξεκινάς τις διακοπές σου ΠΣΚ και είναι και σε high season, θα πρέπει να βρεις τρόπο να κάνεις τηλεφωνική κράτηση από πριν για να βρεις σίγουρα. Αλλιώς μπορεί να βρεθείς προ εκπλήξεως.
 

achisAK

Member
Μηνύματα
74
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ποιος ξερει...??
Αφού δε σου άρεσε η Άνδρος, τότε η γνώμη μου είναι ότι ούτε η Κύθνος θα σου αρέσει.

'Εχει συμπαθητικές παραλίες, είναι αρκετά ήσυχο νησί, φθηνό (φαντάζομαι ακόμα), έχει καλό φαγητό, το οδικό δίκτυο δεν είναι κακό και με μηχανάκι το γυρνάς πολύ εύκολα. Από νυχτερινή ζωή μην περιμένεις και πολλά.

Τέλος, για το μηχανάκι να ξέρεις ότι αν δεν έχεις δικό σου και θέλεις να νοικιάσει εκεί, επειδή δεν υπάρχουν πολλές επιχειρήσεις που νοικιάζουν και δεν έχουν και μεγάλο στόλο, αν ξεκινάς τις διακοπές σου ΠΣΚ και είναι και σε high season, θα πρέπει να βρεις τρόπο να κάνεις τηλεφωνική κράτηση από πριν για να βρεις σίγουρα. Αλλιώς μπορεί να βρεθείς προ εκπλήξεως.

μα η Ανδρος δεν μου αρεσε γιατι πηγα και για παραλιες και διασκεδαση.. σαν μερος ηταν φανταστικο.
οπως ειπα θα παω για 6ημερο..
μαλλον με βλεπω για 2 1/2 μερες κυθνο και 3 1/2 συρο.
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Το δυνατό χαρτί του νησιού, όπως σίγουρα θα υποψιαστήκατε, είναι οι παραλίες του. Περισσότερες από 60 στο σύνολό τους, με κρυστάλλινα νερά, χρυσαφένια άμμο και πολύχρωμα βότσαλα, απειλούν να σας… αιχμαλωτίσουν τόσο με την ομορφιά τους που να μην δείτε τίποτα άλλο επάνω στο νησί. Κοιτα εδω: Προορισμοί | Κύθνος: Οι Κυκλάδες της διπλανής πόρτας

κι εδω: http://www.travelstories.gr/%ED%E7%F3%E9%DC-%E1%E9%E3%E1%DF%EF%F5/22015-%EA%F5%E8%ED%EF%F2-basics.html
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
μα η Ανδρος δεν μου αρεσε γιατι πηγα και για παραλιες και διασκεδαση.. σαν μερος ηταν φανταστικο.
οπως ειπα θα παω για 6ημερο..
μαλλον με βλεπω για 2 1/2 μερες κυθνο και 3 1/2 συρο.

Εμένα και τα δύο νησιά μου άρεσαν. Η Άνδρος περισσότερο.

Οι παραλίες της Άνδρου είναι σίγουρα πιο ωραίες και πιο πολλές από αυτές της Κύθνου.
Αν στην Κύθνο πας μόνο για να κάνεις δυό ωραία μπανάκια, να κάνεις μια γύρα στο νησί (πολύ λιγότερα χιλιόμετρα από την Ανδρο), να βγάλεις μερικές ωραίες φωτογραφίες στη χώρα και να φας μερικά καλά φαγάκια, τότε πήγαινε, απλά μην περιμένεις να δεις ιδιαίτερη ζωή στο νησί.
 

achisAK

Member
Μηνύματα
74
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ποιος ξερει...??
Εμένα και τα δύο νησιά μου άρεσαν. Η Άνδρος περισσότερο.

Οι παραλίες της Άνδρου είναι σίγουρα πιο ωραίες και πιο πολλές από αυτές της Κύθνου.
Αν στην Κύθνο πας μόνο για να κάνεις δυό ωραία μπανάκια, να κάνεις μια γύρα στο νησί (πολύ λιγότερα χιλιόμετρα από την Ανδρο), να βγάλεις μερικές ωραίες φωτογραφίες στη χώρα και να φας μερικά καλά φαγάκια, τότε πήγαινε, απλά μην περιμένεις να δεις ιδιαίτερη ζωή στο νησί.


Mα αυτο θελω...;);)
 

achisAK

Member
Μηνύματα
74
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ποιος ξερει...??
Λοιπον ανοιξα αυτο θεμα γιατι το αλλο μπερδευτηκε.
(αν και με ενδιαφερει η γνωμη ολων)

Λοιπον ξεκιναμε. (να διευκρυνησω πως θα παω για διακοπες Κυθνο-Συρο!!!

Με ενδιαφερει να μαθω για την Κυθνο εδω και μονο για αυτην.

1) ποσο ειναι ολο το οδικο δικτυο του νησιου (αν και δεν μου φαινεται και μεγαλο) γιατι θα το γυρισω με μηχανακι. δεν ειναι και η πρωτη φορα :p:p

2) οι τιμες σε μηχανακια - σπιτια (δεν με ενδιαφερουν χλιδατα δωματια..οικονομικα να ειναι...:rolleyes::rolleyes:) π.χ. σκιαθο και ανδρο που πηγα μια χαρα δωματια βρηκα με 40ε/βραδυ το δικλινο..

2)α) και αν εχετε να προτεινετε κανενα δωματιο..

3) γενικα οι τιμες εκει..φαγητο και τετοια.
  • μου ειπατε ειναι γενικα φθηνα

4) για μια παραλια που ακουω μονο καλα λογια που λγεται κολωνα πως παμε εκει? διαβασα με καικι ή 4χ4..αλλα ελα που εγω δεν εχω διπλωμα...
και φοβαμαι μην γινει και καμια στραβη με τον ''καπετανιο'' και τελικα δεν παω. παει λοιπον εκει μηχανακι? εστω και με δυσκολια.
γιατι και στην Ανδρο μου λεγανε για να πας σε καποιες παραλιες πως δεν παει μηχανακι (αν θυμαμαι καλα Βιταλη) και ομως πηγα !! 35-40 λεπτα σε χωματοδρομο-κατσικοδρομο αλλα εφτασα...!!!
αν ξερει καποιος αν μπορω να παω με μηχανακι..;);)

5) που ειναι καλυτερα να μεινω? μεριχα ή χωρα ? αν και οι ποιο πολλοι λενε μεριχα μιας και εχει τα ποιο πολλα πραγματα εκει.

6) γενικα στις αλλες παραλιες πας με μηχανακι ??

  • απ'οτι καταλαβα πας.


αυτα προς το παρον..
ελπιζω να παρω απαντησεις στις ερωτησεις μου. :bleh:


μερικες αποριες λυθηκαν..
περιμενω αν καποιος ξερει και για τα υπολοιπα..;);)
1 , 2 , 2α , 4 , 5
 
Last edited by a moderator:

rosacruz

Member
Μηνύματα
12
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Είχα την τύχη να ζήσω 1 χρόνο στην κύθνο μπορώ να σου πώ τα εξής :
1)Το οδικό δίκτυο είναι πολύ καλό σε γενικές γραμμές αλλά κάποιες αποστάσεις θα σου φανούν "καπως" μεγάλες,ειδικά αν μείνεις χώρα.Γενικά όμως μπορείς άνετα να το γυρίσεις με μηχανάκι.
2)Για μηχανάκι δεν ξερω να σου πω,αλλά από σπίτια πανω κατω τα ιδια με Ανδρο(40-60),εκτώς εξαιρέσεων φυσικά!Γενικά παντού καλά είναι!
3)ΦΑΓΗΤΟ: εδώ έχω να σου πω πολλά.Έχουμε κ λέμε:Χωρα: Θα πας οπωσδιποτε στου Ντετζη,γινεται ψηλοχαμός αλλά αξίζει,θα φας τρομερό κρέας,φοβερούς μεζέδες και πολλά άλλα,απο τιμή πολύ λογικά! Μεριχα κατα την γνώμη μου το μονο που αξίζει είναι το "καντούνι".Ενα πολυ πολυ πολυ καλο μαγαζι που ευτυχως δεν το ξερει πολύς κοσμος είναι "Η ταβερνα του Καντρί" στον αγ.Στέφανο,το ΚΑΛΥΤΕΡΟ φαγητο ever στις κυκλάδες θα έλεγα κι απο τιμες πολυ καλα.Ειναι ομως λιγο μακρια με το μηχανάκι αλλά θα το συνδυασεις με μπανακι σε μια απο τις πολλες κοντινες παραλιες που παίζουν προς εκείνη τη μεριά του νησιου!Πηγαινε εκει,θα με θυμηθείς!Για πιο ψηλό budget αλλά παραδεισένιο φαγητο δίπλα στο κύμα πήγαινε στην Αγ.Ειρήνη(λιγο μετά τα λουτρά) στο "Αρία",γραφικοτατο αλλά τσουχτερό!
4)Κολώνα:Ολα τα λεφτα,θα φας πολλή σκονη ομως επειδη για 2 χλμ περιπου ειναι ανηφορικος χωματοδρομος.Πας με μηχανακι(εγω πηγαινα συνεχεια με ενα μικρό ΙΧ,οποτε τα περι 4χ4 δεν ισχυουν.Τωρα για καϊκι,ρώτα στον μέριχα,κάτι θα βρείς αν κ δεν γνωριζω να υπάρχουν οργανωμενα ταξιδάκια προς τα εκει.Παντως κ με το μηχανακι πας!
5)Γενικά η χωρα ειναι πιο κυριλέ αλλά έχει λιγοτερα δωμάτια,κι αφού εισαι κ με μηχανάκι κ θα θες να πας κ στην αλλη άκρη του νησιου τοτε θα ελεγα οτι ο μέριχας είναι μονοδρομος για σενα,αφού εκει ειναι κ τα 3-4 μπαρακια που υπαρχουν(εκτος απο ενα στην χωρα το "αποκαλυψη") .Επισης εχει ενα κλαμπ το "ακρωτηρι" στον μεριχα,πολύ καλο.Οποτε ανετα σου προτεινω μέριχα για διαμονή!
6)Πας σε παρα πολλές παραλιες με το μηχανάκι,απο μεγάλες μέχρι ερημικες!Μερικά "καλά"ονόματα :Δυτικα,ψηλοκοντα στον μεριχα : Αποκρουση,επισκοπή,μαρτινάκια.Βορεια(λιγο πιο μακρια,κοντα στον οικισμό ΛΟΥΤΡΑ : Σχιναρι , Αγ.Σώστης,ποτάμια.Για μένα ομως οι καλύτερες παραλίες του νησιού ομως ειναι ανατολικά (Γαϊδουρομαντρα,σιμουσί,ναουσα, Αί γιάννης,του σκύλου,λιοτρίβι...)ειναι αμέτρητες οι παραλίες!!!κωλονα ειναι must!Καλά να περάσετε!
 

Kat - Sta

Member
Μηνύματα
35
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΗΡΑΚΛΕΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Λοιπον ανοιξα αυτο θεμα γιατι το αλλο μπερδευτηκε.
(αν και με ενδιαφερει η γνωμη ολων)

Λοιπον ξεκιναμε. (να διευκρυνησω πως θα παω για διακοπες Κυθνο-Συρο!!!

Με ενδιαφερει να μαθω για την Κυθνο εδω και μονο για αυτην.

1) ποσο ειναι ολο το οδικο δικτυο του νησιου (αν και δεν μου φαινεται και μεγαλο) γιατι θα το γυρισω με μηχανακι. δεν ειναι και η πρωτη φορα :p:p

2) οι τιμες σε μηχανακια - σπιτια (δεν με ενδιαφερουν χλιδατα δωματια..οικονομικα να ειναι...:rolleyes::rolleyes:) π.χ. σκιαθο και ανδρο που πηγα μια χαρα δωματια βρηκα με 40ε/βραδυ το δικλινο..

2)α) και αν εχετε να προτεινετε κανενα δωματιο..

3) γενικα οι τιμες εκει..φαγητο και τετοια.

4) για μια παραλια που ακουω μονο καλα λογια που λγεται κολωνα πως παμε εκει? διαβασα με καικι ή 4χ4..αλλα ελα που εγω δεν εχω διπλωμα...
και φοβαμαι μην γινει και καμια στραβη με τον ''καπετανιο'' και τελικα δεν παω. παει λοιπον εκει μηχανακι? εστω και με δυσκολια.
γιατι και στην Ανδρο μου λεγανε για να πας σε καποιες παραλιες πως δεν παει μηχανακι (αν θυμαμαι καλα Βιταλη) και ομως πηγα !! 35-40 λεπτα σε χωματοδρομο-κατσικοδρομο αλλα εφτασα...!!!
αν ξερει καποιος αν μπορω να παω με μηχανακι..;);)

5) που ειναι καλυτερα να μεινω? μεριχα ή χωρα ? αν και οι ποιο πολλοι λενε μεριχα μιας και εχει τα ποιο πολλα πραγματα εκει.

6) γενικα στις αλλες παραλιες πας με μηχανακι ??


αυτα προς το παρον..
ελπιζω να παρω απαντησεις στις ερωτησεις μου. :bleh:
1) Με μηχανακι 125 ρι γυρίσαμε όλο το νησί σε 2,5 μέρες
καλο σχετικα οδικο δικτυο,προσοχη στα εντομα οταν εισαι χωρις γυαλι ηλιου μπορουν να σε τυφλοσουν και ειναι πολλααααα!!!
Εμεις πεσαμε σε σμηνος απο μικροσκοπικα μυγακια οταν γυρίζαμε απο Κολώνα πανω στην ανηφόρα ..βγαζαμε μυγακια απο πανω μας μεχρι το βραδυ..

2) τιμες για μηχανακια >>20 ευρω για 2 μιση μερες νοικιασαμε ενα 125 ρι αυτοματο απο μεριχα αρχες ιουνιου ομως φουλ σεζον θα ναι πιο ακριβα ισως

2 α ) Εμεις μείναμε Μαρτίνος Στουντιος (30 ευρα ) καλο δωματιακι με ολα τα απαραιτητα aircodion ,χτιστο ντουζακι σε γαλαζιο χρωματακι :p
χτιστο κρεβατι παραδοσιακη κυκλαδιτικη διακοσμιση.
Μπαλκονάκι με θέα στη θάλασσα και 2 βηματάκια Βεγγέαρα με τις τέλεις βάφλες παμφηναααα σουπερ καφεδακι και γλυκακια σπιτικα:)
Μειονέκτημα ενα παλιο ξενοδοχειο εγκαταληλλημενο ακριβως απεναντι.

4 ) Κολώνα πηγαμε με παπακι 125 ρι αυτοματο δυο ατομα (ζευγαρι)
Δυσκολη διαδρομη μας πόνεσε λίγο απ τα τρανταγματα(πολυ πετρα πολυ σκονη πολυ ανηφορα-κατηφορα) αλλα είχε πλακα και εννοειται οτι σε αποζημιωνει η παραλια μια απ τις καλυτερες που εχω παει!
Να πας και παραλια του Σκυλου κιε εκει παιζει χωματοδρομος αφηνεις το μηχανακι και μετα ποδαρατο το κατεβασμα
Μετραει ομως!!!

5 ) Αν θέλεις να είσαι κοντά σε όλα μείνε Μεριχα έχεις πολλές επιλογές για όλα και εισαι κοντά από παντου.
:DΚαλα να περασεις
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
1) Με μηχανακι 125 ρι γυρίσαμε όλο το νησί σε 2,5 μέρες
καλο σχετικα οδικο δικτυο,προσοχη στα εντομα οταν εισαι χωρις γυαλι ηλιου μπορουν να σε τυφλοσουν και ειναι πολλααααα!!!
Εμεις πεσαμε σε σμηνος απο μικροσκοπικα μυγακια οταν γυρίζαμε απο Κολώνα πανω στην ανηφόρα ..βγαζαμε μυγακια απο πανω μας μεχρι το βραδυ..

2) τιμες για μηχανακια >>20 ευρω για 2 μιση μερες νοικιασαμε ενα 125 ρι αυτοματο απο μεριχα αρχες ιουνιου ομως φουλ σεζον θα ναι πιο ακριβα ισως

2 α ) Εμεις μείναμε Μαρτίνος Στουντιος (30 ευρα ) καλο δωματιακι με ολα τα απαραιτητα aircodion ,χτιστο ντουζακι σε γαλαζιο χρωματακι :p
χτιστο κρεβατι παραδοσιακη κυκλαδιτικη διακοσμιση.
Μπαλκονάκι με θέα στη θάλασσα και 2 βηματάκια Βεγγέαρα με τις τέλεις βάφλες παμφηναααα σουπερ καφεδακι και γλυκακια σπιτικα:)
Μειονέκτημα ενα παλιο ξενοδοχειο εγκαταληλλημενο ακριβως απεναντι.

4 ) Κολώνα πηγαμε με παπακι 125 ρι αυτοματο δυο ατομα (ζευγαρι)
Δυσκολη διαδρομη μας πόνεσε λίγο απ τα τρανταγματα(πολυ πετρα πολυ σκονη πολυ ανηφορα-κατηφορα) αλλα είχε πλακα και εννοειται οτι σε αποζημιωνει η παραλια μια απ τις καλυτερες που εχω παει!
Να πας και παραλια του Σκυλου κιε εκει παιζει χωματοδρομος αφηνεις το μηχανακι και μετα ποδαρατο το κατεβασμα
Μετραει ομως!!!

5 ) Αν θέλεις να είσαι κοντά σε όλα μείνε Μεριχα έχεις πολλές επιλογές για όλα και εισαι κοντά από παντου.
:DΚαλα να περασεις
30 ευρώ για ποιά περίοδο???Σκεφτόμουν ένα 3ήμερο στη Κύθνο μια κ χάλασαν οι διακοπές μ φέτος, έτσι να πάρω μια στάλα μυρωδιά από κυκλάδες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.189
Μηνύματα
883.389
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom