Τσεχική Δημοκρατία Πληροφοριες για μετακινηση απο Πραγα προς Δρεσδη

MJ 23

Member
Μηνύματα
233
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη ...επιτελους
Ταξίδι-Όνειρο
οπουδηποτε στον κοσμο
Καλησπερα σε ολους. Θα πραγματοποιησω ενα ταξιδι στις 16 Δεκεμβριου για Πραγα (5 ημερες) και σκεφτομαι να παω μια ημερησια εκδρομη στην Δρεσδη. Απο αυτα που εχω διαβασει αξιζει σαν προορισμος, απλα δεν ξερω πως ειναι καλυτερα να παω. Ειναι καλυτερα να παω με τρενο η υπαρχουν και λεωφορεια?.Εχω χαθει με τα σαιτ απο τα τρενα για αυτο σας ρωταω. Ευχαριστω εκ των προτερων:D
 

MJ 23

Member
Μηνύματα
233
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη ...επιτελους
Ταξίδι-Όνειρο
οπουδηποτε στον κοσμο
Ευχαριστω πολυ. Μεσα σε 5-6 ωρες προλαβαινω να δω τιποτα στη Δρεσδη? Γνωριζει κανεις?
 

MJ 23

Member
Μηνύματα
233
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη ...επιτελους
Ταξίδι-Όνειρο
οπουδηποτε στον κοσμο
Γνωριζει κανενας απο ποιο σημειο στην Πραγα μπορω να βγαλω εισητηρια αν δεν τα κλεισω μεσω ιντερνετ?
 

MJ 23

Member
Μηνύματα
233
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη ...επιτελους
Ταξίδι-Όνειρο
οπουδηποτε στον κοσμο
Και γω τόκανα αλλά απο Βερολίνο για 7-8 ώρες........ και ναι αξίζει και με το παραπάνω....;)
Απο τον σταθμο της Δρεσδης ξερεις πως μπορω να παω στο ΄¨κεντρ勤 της , εκει δηλαδη που ειναι τα παρισσοτερα αξιοθεατα της? Ειναι μακρυα με τα ποδια προφανως η οχι? Ευχαριστω
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Δεν ειμαι σιγουρη οτι αξιζει η Δρεσδη οταν μπορεις να επισκεφτεις αλλα μερη κοντα στην Πραγα. Ειναι γραφικη αλλα οταν εχεις παει Πραγα ε! Δεν φευγεις κατα την γνωμη μου για να πας Δρεσδη. Μια πλατεια με καταστηματα, ενας ναος και η βολτα διπλα στο ποταμι. Ουτε μια ωρα περπατημα. Αντε και το μουσειο και το παλατι που εχει. Ψαξε αλλα μερη, λεω εγω για μονοημερη. Εγω πηγα Πραγα και μετα απο 2 μηνες Βερολινο-Δρεσδη. Το μετανοιωσα. Οπως ειπα αν εχεις παει Πραγαη Δρεσδη σου φαινεται λιγη.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Απο τον σταθμο της Δρεσδης ξερεις πως μπορω να παω στο ΄¨κεντρ勤 της , εκει δηλαδη που ειναι τα παρισσοτερα αξιοθεατα της? Ειναι μακρυα με τα ποδια προφανως η οχι? Ευχαριστω
Έξω απο τον σταθμό έχει αστικά λεωφορεία και πληροφορίες για τουρίστες...εγω πήρα λεωφορείο αλλά το κέντρο είναι πολύ κοντά...υπάρχει αν θυμάμαι καλά ένα εισητήριο για όλη τη μέρα και ανεβαίνεις σε όποιο λεωφορείο θέλεις αλλά δεν ξέρω αν αξίζει..
Τώρα όσον αφορά μια ημερήσια στη Δρέσδη και αν αυτή αξίζει εγώ θα διαφωνήσω με την φίλη ioanna.gkan . Η Δρέσδη είναι από μια τις πιο όμορφες πόλεις και δεν είναι μόνο αυτά που περιγράφει η ioanna.gkan αλλά και το ποτάμι με τα ποταμόπλοια και απέναντι τα καταπράσινα προάστια, το πάρκο της ...
Τώρα για το αν η υπάρχει κάτι άλλο γύρω απο την Πράγα που να αξίζει περισσότερο απο το να πας Δρέσδη δεν γνωρίζω.....
Θα ξαναπήγαινα Δρέσδη οπωσδήποτε........
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Η Δρέσδη είναι από μια τις πιο όμορφες πόλεις και δεν είναι μόνο αυτά που περιγράφει η ioanna.gkan αλλά και το ποτάμι με τα ποταμόπλοια και απέναντι τα καταπράσινα προάστια, το πάρκο της ...
Τώρα για το αν η υπάρχει κάτι άλλο γύρω απο την Πράγα που να αξίζει περισσότερο απο το να πας Δρέσδη δεν γνωρίζω.....
Θα ξαναπήγαινα Δρέσδη οπωσδήποτε........
Δεν ειπα οτι ειναι ασχημη αλλα εαν την συνδυασεις με Πραγα, ειναι σαφως λιγοτερη σε ολα. Επισης πρασινο και γραφικοτητα εχουν πολλα περιχωρα οπως το Τσεσκι Κρουμλοφ για παραδειγμα. Να τονισω οτι στα περιχωρα δεν εχω παει παρα μονο στο καρλοβι βαρυ ( που αν δεν ηταν δωρεαν η μεταφορα ουτε που θα πατουσα αλλα θαυμασα ομως την διαδρομη. πολυ ωραιες εικονες που με εκαναν να αποφασισω να κανω τουρ στη Βοημια) αλλα απο ρεπορταζ στην tv και εμπειριες συμφοριτων εχω καταλαβει οτι αξιζουν της επισκεψης. Απο εκει και περα οπως κρινει καποιος κανει.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Δεν ειπα οτι ειναι ασχημη αλλα εαν την συνδυασεις με Πραγα, ειναι σαφως λιγοτερη σε ολα. Επισης πρασινο και γραφικοτητα εχουν πολλα περιχωρα οπως το Τσεσκι Κρουμλοφ για παραδειγμα. Να τονισω οτι στα περιχωρα δεν εχω παει παρα μονο στο καρλοβι βαρυ ( που αν δεν ηταν δωρεαν η μεταφορα ουτε που θα πατουσα αλλα θαυμασα ομως την διαδρομη. πολυ ωραιες εικονες που με εκαναν να αποφασισω να κανω τουρ στη Βοημια) αλλα απο ρεπορταζ στην tv και εμπειριες συμφοριτων εχω καταλαβει οτι αξιζουν της επισκεψης. Απο εκει και περα οπως κρινει καποιος κανει.
Πήγες να το σώσεις αλλά πάλι λάθος σου βγήκε. Η αλήθεια είναι ότι η Δρέσδη είναι όντως μια άσχημη πόλη αλλά πολύ ζωηρή και με πολύ πιο ενδιαφέροντα πράγματα να κανεις από την Πραγα και τα λοιπά χωριά που ανέφερες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.210
Μηνύματα
883.803
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom