Τσεχική Δημοκρατία Πληροφοριες για μετακινηση απο Πραγα προς Δρεσδη

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Μαλλον εσυ δεν καταλαβες.Δρεσδη εχω παει. Δεν μου αρεσε και δεν θα ξαναπηγαινα. Πραγα επισης εχω παει και θα ξαναπηγαινα μονο εαν την συνσυαζα με τουρ στα περιχωρα που απο οσο εχω ψαξει και διαβασει αξιζουν ενα περασμα. Ωστοσο δεν μπορω να ειμαι παρα μονο ευγενικη στον τροπο που θα το εκφρασω στους υπολοιπους διοτι αυτο που εμενα δεν μου αρεσε καποιον αλλον τον ξετρελανε. Δεν μπορω να ειμαι απολυτη.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.004
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ευχαριστω πολυ. Μεσα σε 5-6 ωρες προλαβαινω να δω τιποτα στη Δρεσδη? Γνωριζει κανεις?
Είναι πάρα πολύ λίγο. Η Δρέσδη έχει ιδιαιτερότητες (ιδιαίτερο κόσμο, ιδιαίτερο αέρα) που δεν προλαβαίνεις ούτε επιδερμικά να μυρίσεις σε τόσο λίγο χρόνο. Δώσε της τουλάχιστον 24 ώρες (παραπάνω αν σε ενδιαφέρουν και τα μουσεία τέχνης).

Δεν ειμαι σιγουρη οτι αξιζει η Δρεσδη οταν μπορεις να επισκεφτεις αλλα μερη κοντα στην Πραγα. Ειναι γραφικη αλλα οταν εχεις παει Πραγα ε! Δεν φευγεις κατα την γνωμη μου για να πας Δρεσδη. Μια πλατεια με καταστηματα, ενας ναος και η βολτα διπλα στο ποταμι. Ουτε μια ωρα περπατημα. Αντε και το μουσειο και το παλατι που εχει. Ψαξε αλλα μερη, λεω εγω για μονοημερη. Εγω πηγα Πραγα και μετα απο 2 μηνες Βερολινο-Δρεσδη. Το μετανοιωσα. Οπως ειπα αν εχεις παει Πραγαη Δρεσδη σου φαινεται λιγη.
Μάλλον σε έχουν πάει, σε έχουν περάσει επιδερμικά από τα καρατουριστικά των 2 πόλεων και δεν έχεις πάρει ούτε μυρουδιά ούτε από τη μία ούτε από την άλλη πόλη. Μόνο - μα μόνο - έτσι εξηγούνται αυτά που γράφεις.
"Μια πλατεία με καταστήματα, ένας ναός και η βόλτα δίπλα στο ποτάμι." είναι ακριβώς η εκδρομή-ξεπέτα που κάνουν τα περισσότερα πρακτορεία στη Δρέσδη. Προφανώς αν είδες αυτό, μπορεί να μη σου άρεσε, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είδες τη Δρέσδη.
Επίσης, αν θεωρείς την Πράγα γραφική τότε α) Δεν έχεις πάει σε πραγματικά γραφικές ευρωπαϊκές πόλεις και β) Δε σε ενόχλησε το υπερ-υπερ-υπερ-τουριστικό πανηγυράκι και γ) Δεν είδες τίποτα πέρα από αυτά που σου δείξανε, δεν άγγιξες την τοπική κουλτούρα, δεν μίλησες με ένα ντόπιο.
Συμπέρασμα: Να αλλάξεις πρακτορείο. (Έχω πάει, δε με έχουν πάει, 2 φορές στη μία και 3 φορές στην άλλη πόλη, ξέρω πάρα πολύ καλά τι λέω).
 

theomp1

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Λιγες γρηγορες συμβολες λογω περασμενης ωρας ...
Εχω κανει το ταξιδι ...με την ακολουθη σειρα ... Βερολινο ενοικιαση ιχ - πραγα και τρεις εκδρομες μια καρλο βιβαρυ δευτερη τσεκυ κουμλοβ και τριτη δερσδη.
Απο πραγα Δρεσδη ειναι περιπου 3 ωρες με το ιχ ...αξιζει ωραια πολη ...
Δεν γνωριζω για λεωφορεια και τρενα .. αν μπορεις να κοιταξεις για ενοικιαση ιχ πιστευω θα ηταν καλλιτερα.
Σου γραφω ενα site που χρισημοποιω κατα κορον για ενοικιασεις στο εξωτερικο με φοβερες τιμες με τ εταιρεις avis -sixt - hertz Traveljigsaw.gr ..κοιταξε δεν θα χασεις ...
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
να ρωτήσω k εγώ κάτι μιας k έχω ήδη κλείσει εισιτήρια για βερολίνο...
θέλω να κατεβω πράγα από βερολίνο, θα νοικιάσω αυτοκίνητο μάλλον με hertz... δεν ρώτησα ακόμα εκεί, αλλα γνωρίζει κανεις εάν έχω πρόβλημα να περάσω τα σύνορα γερμανίας τσεχίας με τo ενοικιαζόμενο ??? καταρχάς υπάρχουν σύνορα? περνάω ανενόχλητα ? ( ξέρω μονο ότι η τσεχία είναι στις χώρες schegen!! )

οποιος τo έχει κάνει ας μου πει... ευχαριστω
 

thalia 35

Member
Μηνύματα
162
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
να ρωτήσω k εγώ κάτι μιας k έχω ήδη κλείσει εισιτήρια για βερολίνο...
θέλω να κατεβω πράγα από βερολίνο, θα νοικιάσω αυτοκίνητο μάλλον με hertz... δεν ρώτησα ακόμα εκεί, αλλα γνωρίζει κανεις εάν έχω πρόβλημα να περάσω τα σύνορα γερμανίας τσεχίας με τo ενοικιαζόμενο ??? καταρχάς υπάρχουν σύνορα? περνάω ανενόχλητα ? ( ξέρω μονο ότι η τσεχία είναι στις χώρες schegen!! )

οποιος τo έχει κάνει ας μου πει... ευχαριστω

Το αυτοκίνητο πού θα το παραδώσεις στο Βερολίνο ή στην Τσεχία;
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
από εκεί που θα το πάρω βερολίνο
έχει σύνορα για τσεχία?? πληρώνω κάτι για να μπω??
όχι
θα πρέπει να αγοράσεις Vineta (είναι ένα αυτοκόλλητο το οποίο το κολάς στο τζάμι, για να μπορέσεις να ταξιδέψεις μέσα στην Τσεχία)
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
όχι
θα πρέπει να αγοράσεις Vineta (είναι ένα αυτοκόλλητο το οποίο το κολάς στο τζάμι, για να μπορέσεις να ταξιδέψεις μέσα στην Τσεχία)
οποτε έχει σύνορα ...
απλά τo ρωτάω μιας που ταξιδεύουμε με ταυτότητες καινούριες και όχι με διαβατήρια!!
την vineta την προμηθεύομαι από που??

ευχαριστώ για τις πληροφορίες σας
 

thalia 35

Member
Μηνύματα
162
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Το είχα ψάξει παλαιότερα γι' αυτό το δρομολόγιο, νομίζω ότι δεν επιτρέπουν όλες οι εταιρείες ενοικίασης είσοδο στην Τσεχία. Jose δεν είναι πολλά τα χιλιόμετρα αξίζει λες οικονομικά (βενζίνες, διόδια κλπ);
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
οποτε έχει σύνορα ...
απλά τo ρωτάω μιας που ταξιδεύουμε με ταυτότητες καινούριες και όχι με διαβατήρια!!
την vineta την προμηθεύομαι από που??

ευχαριστώ για τις πληροφορίες σας
σε όλα τα βενζινάδικα της Τσεχίας, κι σε Βενζινάδικα της γερμανίας, δίπλα στα σύνορα με την Τσεχία. Καλό είναι να την πάρεις γρήγορα, μιας κι το πρόστιμο είναι τσουχτερό (ειδικά αν θα έχεις κι Γερμανικές πινακίδες)
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
οποτε έχει σύνορα ...
απλά τo ρωτάω μιας που ταξιδεύουμε με ταυτότητες καινούριες και όχι με διαβατήρια!!
την vineta την προμηθεύομαι από που??

ευχαριστώ για τις πληροφορίες σας
οχι δεν εχει συνορα περνας ελευθερα. Προσεχε να αγορασεις βινιετα στην γερμανια σε ευρω. Η τσεχια εχει κορωνες και δινουν πολυ χαμηλες τιμες τα βενζιναδικα στην ανταλλαγη. Εκτος αν εχεις ηδη κανει κορωνες.:xmas_lol:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.829
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom