Ντουμπάι Πληροφοριες για ντουμπαι!

andreas38

Member
Μηνύματα
48
Likes
27
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΟΡΛΕΑΝΗ
Λοιπόν, πήγα στο Ντουμπάι το Πάσχα , πέταξα και εγώ από Σόφια με την Flydubai. Το ταξίδι ήθελα να είναι οικονομικό και ταυτόχρονα να δω από κοντά αυτό το θαύμα που εξελίσσεται και θα εξελίσσεται τα επόμενα χρόνια. Εντάξει στο Ντουμπάι δεν πας για την ιστορία τον πολιτισμό ή τα τοπία Στο Ντουμπάι θα πας να δεις την υπερβολή τον πλούτο τα κατασκευαστικα θαύματα αλλά και την φτώχεια και την ανέχεια που την κρύβουν όσο μπορούν. Το ξενοδοχείο που μείναμε καλό φθηνό και ελληνικό http://www.dubaimajestic.com 52 ευρώ σουίτα ενός δωματίου, μια χαρά. Θα συμφωνήσω για την ζέστη όταν πήγα εγώ είχε 32-34 περίπου αλλά συνηθίζεις. Δεν θα επεκταθώ άλλο το μόνο που θα πω είναι ότι άλλο το Ντουμπάι το 2007 και άλλο το 2018 όπως και άλλο θα είναι μετά από 2 χρόνια Ναι μπορείς να πας και να περάσεις καλά και φθηνά και να σου μείνουν ωραίες εικόνες και στιγμές
 

Sakis.serres

Member
Μηνύματα
38
Likes
25
Καλησπερα. Θελω καποιες πληροφοριες για το ντουμπαι. Οι ερωτησεις μου ειναι απλες και παρακαλω οποιος πηγε ας μπει στο κοπο να με βοηθήσει.
1) Απο που να δω το σοου συντριβανιων χωρις να μου αδειάσουν τις τσέπες? Καμια καφετερια ας πουμε με λογικες τιμες.
2)Απο που μου προτείνετε να φωτογραφίσω το μπουτζ χαλίφα ώστε να μην φαινεται μπουγιο και να μπορω να το φωτογραφίσω ολόκληρο?
3) Απο που μου προτείνετε να φωτογραφίσω το μπουτζ αλ αράμπ?
4) Υπάρχει κανενας τρόπος να φωτογραφίσω το νησι φοίνικα χωρίς να κάνω ελευθερη πτώση?
5) Υπάρχει κανα ψηλο καφε που να εχει θέα το μπουρτζ χαλίφα εστω και απο μακριά?
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
1) Μονο το Paul αλλα δεν θα έχεις πλήρη εικόνα των συντριβανιών και μονο απο 4-5 τραπέζια. Ισως να υπάρχει και άλλη αλλα τα υπόλοιπα είναι εστιατόρια που τα καλά τραπέζια θέλουν κράτηση αρκετο καιρό πριν.
2) Θεωρητικά απο το γεφυράκι που έχει έξω απο το Dubai Mall αν είσαι πρωτος δεν θα σε ενοχλεί τιποτα. Ανάλογα με το φακό θα μπορείς να το φωτογραφίσεις ολόκληρο.
3) Απο την Public beach που είναι οπως το κοιτάς απο την στεριά δεξιά. Απο τα αριστερά νομίζω ειναι ιδιωτικές παραλιές ξενοδοχείων. Επισης αν θυμάμαι καλα απο μια καφετέρια του Al Naseem φαινεται πολυ καλα.
4) Δεν έχω απάντηση
5) Level43 αλλα θα το βλέπεις αναμεσα απο άλλους ουρανοξύστες. Αν θέλεις πιο μακρινη εικόνα με το sklyline ολης της περιοχής τότε Tomo.

Δεν σημαίνει οτι δεν υπάρχουν και άλλες απαντήσεις σε αυτα εχω παει και σου λεω.
 

Sakis.serres

Member
Μηνύματα
38
Likes
25
1) Μονο το Paul αλλα δεν θα έχεις πλήρη εικόνα των συντριβανιών και μονο απο 4-5 τραπέζια. Ισως να υπάρχει και άλλη αλλα τα υπόλοιπα είναι εστιατόρια που τα καλά τραπέζια θέλουν κράτηση αρκετο καιρό πριν.
2) Θεωρητικά απο το γεφυράκι που έχει έξω απο το Dubai Mall αν είσαι πρωτος δεν θα σε ενοχλεί τιποτα. Ανάλογα με το φακό θα μπορείς να το φωτογραφίσεις ολόκληρο.
3) Απο την Public beach που είναι οπως το κοιτάς απο την στεριά δεξιά. Απο τα αριστερά νομίζω ειναι ιδιωτικές παραλιές ξενοδοχείων. Επισης αν θυμάμαι καλα απο μια καφετέρια του Al Naseem φαινεται πολυ καλα.
4) Δεν έχω απάντηση
5) Level43 αλλα θα το βλέπεις αναμεσα απο άλλους ουρανοξύστες. Αν θέλεις πιο μακρινη εικόνα με το sklyline ολης της περιοχής τότε Tomo.

Δεν σημαίνει οτι δεν υπάρχουν και άλλες απαντήσεις σε αυτα εχω παει και σου λεω.
Ευχαριστω πολύ για την απάντηση και για το χρονο που αφιέρωσες. Σε γενικές γραμμές καλύφθηκα. Το level 43 φαίνεται πολύ καλο. Αλλα για να καταφέρω να βγάλω φωτό με όλο το burj khalifa απο εκεί χλωμό το κόβω. Μονο με ρύθμιση πανόραμα απο το κινητο ίσως...Θα συνεχίσω το ψάξιμο . Αν ξέρει κάποιος άλλος ας μου απαντήσει παιδιά..
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ευχαριστω πολύ για την απάντηση και για το χρονο που αφιέρωσες. Σε γενικές γραμμές καλύφθηκα. Το level 43 φαίνεται πολύ καλο. Αλλα για να καταφέρω να βγάλω φωτό με όλο το burj khalifa απο εκεί χλωμό το κόβω. Μονο με ρύθμιση πανόραμα απο το κινητο ίσως...Θα συνεχίσω το ψάξιμο . Αν ξέρει κάποιος άλλος ας μου απαντήσει παιδιά..
Οχι χλωμό είναι αδύνατο να βγάλεις φωτο απο εκει όλο το πύργο.Νομιζα απλα να το βλέπεις. Δες τι παίζει με τα καφε και τα μπαρ του Address Downtown.
 

Annoubi

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπέρα σας,
Ταξιδεύω στο Ντουμπάι στις 2/10-6/10 και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες.μονο aed χρησιμοποιουν ή και άλλα νομίσματα???συναλλαγμα που μου προτείνετε να κάνω??ο καιρός τι λέει εκείνη την εποχη???
 

dpapatsimpas

Member
Μηνύματα
134
Likes
199
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Ιραν
Συναλλαγές μόνο σε τοπικό νομισμα

Εγώ πήγα τέλη Ιουλίου με πολύ ζέστη και υγρασία αλλά όλοι οι χώροι είναι κλιματιζομενοι
 
Last edited by a moderator:

Annoubi

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Εγώ πήγα τέλη Ιουλίου με πολύ ζέστη και υγρασία αλλά όλοι οι χώροι είναι κλιματιζομενοι
Ευχαριστώ πολύ

Συνάλλαγμα που έκανες??σε ποια περιοχή έμεινες??ψάχνω να βρω κάτι σχετικά οικονομικό γιατί πάμε σταματάμε μετά από Μπαλί που είναι ο βασικός προορισμός.
 
Last edited by a moderator:

dpapatsimpas

Member
Μηνύματα
134
Likes
199
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Ιραν
Στην Deira. Σε όλα τα mall μπορείς να κάνεις συνάλλαγμα.Παντως όλα τα πενταστερα τους αν εξαιρέσεις τα πολύ γνωστά είναι πολύ φθηνά.Μειναμε στο Asiana με 60 ευρώ την βραδιά και φοβερό πρωινό
 

n_siou90

Member
Μηνύματα
13
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Καλησπέρα στην παρέα, κανόνισα να πάω με την αρραβωνιαστικιά μου για μια εβδομάδα στο Ντουμπάι μέσα Οκτωβρίου, θα πάω απο Σόφια με Wizz Air και είναι το δεύτερο ταξίδι που κάνω με την συγκεκριμένη εταιρεία(η πρώτη δεν μ'άρεσε καθόλου αλλα δεν είναι της παρούσης) μας αφήνει στο αεροδρόμιο "DWC Al Maktoum International Airport" Και από εδώ και πέρα θα ήθελα να με βοηθήσετε σε όσους έχουν πάει πως θα πάω απο το αεροδρόμιο στην πλησιέστερη στάση του μετρο για να πάω στο ξενοδοχείο μου, επίσης λέμε μια μέρα να πάμε για σαφάρι αν έχετε κάποια εταιρία να προτείνετε και αν κλείνεις online, επίσης σκέφτομαι μια μέρα να νοικιάσουμε αυτοκίνητο και να πάμε Άμπου Ντάμπι, αν αξίζει και είναι εύκολος αυτός ο τρόπος ή καλύτερα να πάμε με λεωφορείο ή τρένο, τέλος εκτός απο τα πολλά εμπορικά που έχει αν αξίζει να κάνουμε κάποιο άλλο σπορ, αν είναι επιτρεπτή η πρόσβαση στο Burj Al Arab και αν μπορούμε να κάνουμε μπάνιο στην παραλία του Ντουμπάι!
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Για σαφάρι έχει κάνα δυο εταιρείες που έχουν σταντ στα μεγάλα εμπορικά. Η επόμενη λύση είναι να κλείσεις από το ξενοδοχείο σου αν ειναι 3-5 αστέρων. Σίγουρα με κάποιο θα συνεργάζεται. Τρένο δεν υπάρχει. Υπάρχουν εκδρομές με λεωφορείο που σε πάνε Αμπου Νταμπι με ξενάγηση που επίσης θα βρείς στο ξενοδοχείο σου. Στο Burj Al Arab μπορείς να πας μόνο αν έχεις κλείσει κάποιο τραπέζι στα εστιατόρια του!Για βραδινό μπουφέ υπολόγισε 100-120 το άτομο. Σε περίπτωση που πάτε θα δείτε μόνο το κεντρικό χώρο του λόμπι και μόνο το εστιατόριο που θα έχετε κράτηση. Δεν θα μπορείτε να πάτε πουθενά αλλου. Μπάνιο μπορείς να κάνεις στις public beach (πχ kite beach) δωρεάν ή σε διάφορα beach club αλλα για αυτά ετοιμάσου για κάνα 20-25αρι το άτομο είσοδο.
 

Vl59

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα σας είμαι καινούργια στο φορούν . Τον Νοέμβρη σχεδιάζω ένα ταξίδι στο Ντουμπάϊ . Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για τις δραστηριότητες που δεν πρέπει να παραλείψω αν υπάρχουν κάποια σαιτ για να κλείνω τα εισιτήρια για τις δραστηριότητες . Και γενικά αν πρέπει να προσέξω κάτι εκεί πέρα . Θα χαρώ ακούσω τις συμβουλές σας :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.543
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom