Ντουμπάι Πληροφοριες για ντουμπαι!

ARGYRO S.

Member
Μηνύματα
124
Likes
16
Πέρα από την μεταφορά που θα κινηθούμε με ταξί αφού είναι οικονομικό για αυτο ρωτάω π.χ. αφου μου ειπατς για τις αλλες περιοχές ότι δεν ειναι τοσο καλά , αν μεινεις πχ κοντα στο mall of emirates ειναι ωραια , ειναι ασφαλη η περιοχή ;;;;
 

Melina_theo

Member
Μηνύματα
25
Likes
4
Πέρα από την μεταφορά που θα κινηθούμε με ταξί αφού είναι οικονομικό για αυτο ρωτάω π.χ. αφου μου ειπατς για τις αλλες περιοχές ότι δεν ειναι τοσο καλά , αν μεινεις πχ κοντα στο mall of emirates ειναι ωραια , ειναι ασφαλη η περιοχή ;;;;
Επειδή είναι καθαρά τουριστικό μέρος το ντουμπαι και ποντάρουν πολύ σε αυτό είναι από τα ελάχιστα μέρη που νιωθεις τέτοια ασφάλεια δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα , απλά στα 3στερα ξενοδοχεία έχει διάφορες εθνικότητες ινδοί, πακιστανοί που μπορεί να νιώσεις άβολα αλλά όχι ότι θα σε πειράξουν .. Ελπίζω να σε βοήθησα
 

ARGYRO S.

Member
Μηνύματα
124
Likes
16
Εννοείται πως με βοήθησες...θα κλεισουμε σε 4-5 αστερων αφου εχουμε επιλογη μεχρι 80-90 € την βραδια.... Σε ευχαριστώ!
 

Melina_theo

Member
Μηνύματα
25
Likes
4
Εννοείται πως με βοήθησες...θα κλεισουμε σε 4-5 αστερων αφου εχουμε επιλογη μεχρι 80-90 € την βραδια.... Σε ευχαριστώ!
Μια χαρά είναι να περασετε τελεια!!!! Κ αν κλεισεις για το σαφαρι να πάρεις καποιο πανωφορι μαζι γτ οταν πεφτει ο ήλιος εχει λιγο ψύχρα
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Δηλαδή ως προς τι;
Τι εννοεις "έχει πολύ Πακισταν"? Εννοεις Πακιστανούς? Μετανάστες? Πακιστανική κουλτουρα? μουσουλμανική κουλτουρα? κελεμπίες? και τι σχεση εχει με την ασφάλεια?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.630
Likes
12.448
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
απλά στα 3στερα ξενοδοχεία έχει διάφορες εθνικότητες ινδοί, πακιστανοί που μπορεί να νιώσεις άβολα αλλά όχι ότι θα σε πειράξουν ..
Δηλαδή στα 5αστερα δεν πατάνε? Βάζω στοίχημα ότι όλο και κάποιος Ινδός θα κάνει τις διακοπές του στη διπλανή σουίτα. Και γιατί να νιώσεις άβολα?
 

Melina_theo

Member
Μηνύματα
25
Likes
4
Τι εννοεις "έχει πολύ Πακισταν"? Εννοεις Πακιστανούς? Μετανάστες? Πακιστανική κουλτουρα? μουσουλμανική κουλτουρα? κελεμπίες? και τι σχεση εχει με[/QUOTE
Δηλαδή στα 5αστερα δεν πατάνε? Βάζω στοίχημα ότι όλο και κάποιος Ινδός θα κάνει τις διακοπές του στη διπλανή σουίτα. Και γιατί να νιώσεις άβολα?
Εσύ αν συνάντησες σε 5αστερο δεν ξέρω, εγώ πάντως όχι... Ο καθένας όπου πιστεύει καλύτερα για τον εαυτό του πάει, εγώ δίνω τις πληροφορίες απο τις 3 φορές που πήγα που ίσως βοηθήσουν να περάσει κάποιος καλά και να μην ξενερώσει ...
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Γιατί να ξενερωσει κάποιος αν σε ενα διεθνες ξενοδοχείο μένει στο διπλανό δωμάτιο από αυτόν ένας Ινδός?
Επίσης δεν απάντησες περί συνδυασμού ασφάλειας και "Πακιστάν".
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.040
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Και αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα με το Ντουμπάι. Έχει τους άραβες, έχει τους δυτικούς expatriates, κι έχει και το υπηρετικό προσωπικό (τυπικά είναι εργαζόμενοι, αλλά με τέτοιες συνθήκες άλλος όρος ταιριάζει), που προέρχεται κυρίως από τη Νότια Ασία. Οι Ινδούληδες εργαζόμενοι, περιορίζονται να μένουν στις γειτονιές που έχουν εννοίκια στα οποία μπορούν να ανταπεξέλθουν, και η παρουσία τους σε μια γειτονιά είναι μια χονδροειδής ένδειξη για τις τιμές του real estate.
Ασφαλώς και υπάρχουν Πακιστανοί παντού, και στις σουίτες του πεντάστερου. Αλλά όταν μια εθνική κοινότητα απαρτίζεται από 1.200.000 άτομα που διαμένουν στα ΗΑΕ υπό συνθήκες σχεδόν δουλείας (το 12.5% του πληθυσμού της χώρας), η αναφορά σ' αυτούς δε γίνεται για τους επισκέπτες στο Burj-Al-Arab.
Και μετά είναι και οι 2.800.000 Ινδοί...
 

Melina_theo

Member
Μηνύματα
25
Likes
4
Γιατί να ξενερωσει κάποιος αν σε ενα διεθνες ξενοδοχείο μένει στο διπλανό δωμάτιο από αυτόν ένας Ινδός?
Επίσης δεν απάντησες περί συνδυασμού ασφάλειας και "
Και αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα με το Ντουμπάι. Έχει τους άραβες, έχει τους δυτικούς expatriates, κι έχει και το υπηρετικό προσωπικό (τυπικά είναι εργαζόμενοι, αλλά με τέτοιες συνθήκες άλλος όρος ταιριάζει), που προέρχεται κυρίως από τη Νότια Ασία. Οι Ινδούληδες εργαζόμενοι, περιορίζονται να μένουν στις γειτονιές που έχουν εννοίκια στα οποία μπορούν να ανταπεξέλθουν, και η παρουσία τους σε μια γειτονιά είναι μια χονδροειδής ένδειξη για τις τιμές του real estate.
Ασφαλώς και υπάρχουν Πακιστανοί παντού, και στις σουίτες του πεντάστερου. Αλλά όταν μια εθνική κοινότητα απαρτίζεται από 1.200.000 άτομα που διαμένουν στα ΗΑΕ υπό συνθήκες σχεδόν δουλείας (το 12.5% του πληθυσμού της χώρας), η αναφορά σ' αυτούς δε γίνεται για τους επισκέπτες στο Burj-Al-Arab.
Και μετά είναι και οι 2.800.000 Ινδοί...
Νομίζω δεν θα μπορούσες να το περιγράψεις καλύτερα
 

ARGYRO S.

Member
Μηνύματα
124
Likes
16
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες που σίγουρα θα μσς βοηθήσουν...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.630
Likes
12.448
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Νομίζω δεν θα μπορούσες να το περιγράψεις καλύτερα
Ναι όντως ο @taver περιέγραψε εμπεριστατωμένα την κατάσταση στο Ντουμπάι με τους μετανάστες. Κατάσταση που λίγο να διαβάζεις την γνωρίζεις κι ας μην έχεις πάει Ντουμπάι. Εσύ όμως δεν μας εξήγησες για τα 3στερα. Υπάρχει θέμα γιατί εκεί μένουν τουρίστες από την Ινδία ή επειδή το υπηρετικό προσωπικό είναι Πακιστανοί?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.983
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom