Νότια Αφρική Πληφορορίες για πτήσεις προς Cape Town

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Το σκέφτομαι πλεον σοβαρά, να βάλω ..μπρος το ταξίδι ονειρο μου...
Να πετάξω προς Νοτια Αφρική, και συγκεκριμένα προς Gansbaai, για να βρεθω κοντα σε εναν Carcharodon carcharias, γνωστό και ως λευκό καρχαρία.
Nα τον δω face to face, να τον αποθανατίσω, να τον απολαύσω και να τον χαρώ :haha:, οσο ακόμα υπάρχει:(

Καμια ιδέα προταση για πτήσεις προς Cape town τον ερχόμενο Αύγουστο;
Από Αθήνα υπαρχει πτήση προς Νότια Αφρική η θα πρεπει να πετάξει κανεις προς Λονδίνο η Φρανκφούρτη και μετά προς Νοτια Αφρική;

Καθε πληροφορία ευπροσδεκτη!!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!:clap:

Καλή μας χρονια με υγεία κ ταξιδια αξέχαστα και πολλά!:cool:
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Photography trip
Καταρχάς καλή χρονιά and HAPPY NEW YEAR!!! Για ρίξε μια ματιά στο Expedia.com έβαλα στην τύχη κάποιες ημ/νίες για Αύγουστο 2009 και μου έβγαλε ως μικρότερη τιμή με QATAR με ενδιάμεση στάση Doha $1212. Ο κωδικός για Cape Town είναι CPT. Ομως έχε υπόψιν ότι ο καιρός τους είναι το αντίστροφο από τον δικό μας, δηλαδή κοίτα εδώ Cape Town climate and weather South Africa, Cape Town Rainfall Temperature Climate and Weather
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Πολύ χρησιμες οι πληροφορίες σου Μένια. Ευχαριστώ πολύ!
Το εχω υποψη μου για το αναποδο κλιμα εκεί.
Το συγκεκριμένο μέρος θεωρείται η πρωτεύουσα των ,..μεγαλων λευκών, και την περιοδο εκεινη γινεται ενα ενδιαφέρον workshop πάνω στην μελέτη των μεγάλων λευκών!

Και απο εδώ, καλή μας, ευτυχισμένη και άκρως ταξιδιάρικη χρονιά χωρίς απρόοπτα και με υγεία!:clap::cool:
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Photography trip
Το συγκεκριμένο μέρος θεωρείται η πρωτεύουσα των ,..μεγαλων λευκών,
Το ξέρω, τον έχω ψάξει κι εγώ αυτόν τον προορισμό! Γενικά η Νότια Αφρική είναι στα μελλοντικά σχέδια (πάρκο Κρούγκερ κλπ)! Το κακό είναι ότι οι τιμές τσούζουν λιγουλάκι...:D
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Πήγα για σένα στην ταξιδιωτική Πυθία αγαπητέ thanosth και αυτή έβγαλε χρησμό μεγάλο...

Αν θελήσεις στο Cape Town να προσκυνήσεις Αυγουστιάτικα πρέπει ο δρόμος σου να περάσει από τις Πυραμίδες... 610? θα δώσεις και θα βρεθείς στο JNB... Από εκεί θα φτάσεις στο ποθητό σου μέρος αν δώσεις 100? ακόμα αγοράζοντας ένα Mango ή ψάξε βρες Kulula τι σημαίνει...

Συμπέρασμα... με 700 περίπου ευρουδάκια θα κάνεις παρέα με τους καρχαρίες στο Cape Town... H Πυθία δεν κάνει ποτέ λάθη...
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Η Emirates δίνει τιμές με 558€!!!
Αλλοιώς πέταξε Γιοχάνεσμπουργκ και μετά με low cost (kulula, mango, 1 time) για Κέιπ Τάουν. Απλά έχε υπόψιν ότι εκεί είναι χειμώνας τόν Αύγουστο!
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ονειρεμένο Ταξίδι
Trobriand Islands...
Θάνο, 325 για Γιοχάνεσμπουργκ με Iberia, σημερινή τιμή! Σπεύσε!!!
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Τελικά το πραγματοποίησες το ταξίδι?
Σκέφτομαι κι εγώ να πάω να γνωρίσω αυτό το υπέροχο πλάσμα από κοντά τον Αύγουστο
αλλά μυρίζομαι απάτες στις εταιρίες που οργανώνουν τις εξορμήσεις.
Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία?
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
εμεινε όνειρο :-(
ειναι αλήθεια οτι εκει κάτω υπαρχει πληθωρα διοργανωτων για τέτοιες εξορμήσεις...
μια εγγυημένη διευθυνση ειναι αυτη
http://www.sharkschool.com/
ο επικεφαλής της εξορμησης ειναι αναγνωρισμένος επιστημονας κ την διοργανώνει μόνο μια φορά τον χρονο....
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Εγώ βρήκα αυτό, κοστίζει περίπου 100 Ευρώ η όλη εξόρμηση και
φαίνεται αρκετά καλό. Μπορείς να πας και για εθελοντική εργασία
αλλά δεν το έχω ψάξει.

Αύγουστο βέβαια που λέω να πάω υπάρχει πιθανότητα να δημιουργήσει προβλήματα ο καιρός... (και σε περίπτωση ακύρωσης
θα είναι αμαρτία γιατί είναι από τα όνειρά μου να βουτήξω με λευκό..)

Θα το ψάξω και θα δω αν αξίζει μια βδομαδούλα cape town για shark diving και κάποιες άλλες δραστηριότητες
 
Μηνύματα
5
Likes
2
Έχω πάει Αύγουστο,
μεγάλες πιθανότητες να δεις τον λευκό,
αλλά : να έχετε χρόνο διότι ο καιρός είναι χάλια και μπορεί να περάσουν και 4 μέρες χωρίς να βγούνε τα καραβάκια "έξω".
Επίσης αν δεν δειτε λευκό τα περισσότερα πρακτορεία σας δίνουν δώρο άλλη μια μέρα, αλλα αν πρέπει να φύγεις ?

Η βουτιά είναι στο Gungsbaii 3 ώρες από το Cape Town ..

Μακρυά από το γρεφείο Shark Alley Express μας πούλησε.....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom