Ποιά η γνώμη σας για τα Hostels?

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.163
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αφού εσύ τριπάκια πας διακοπές στη Χαλκιδική, τί έχεις να μας πεις για τα χόστελ;;;
Ξαναβάλτο πάλι στο στόμα σου!
Τουλαχιστον ο ΑΛΛΟΣ ειναι μονο Traveller...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.499
Likes
29.142
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλά τώρα σοβαρά, πιστεύεις ότι θα σε ανάγκαζε κανείς να κάνεις κάτι που δεν θέλεις σε ένα χόστελ τουριστών;;; Σαν να φοβάσαι τα gay άτομα ή νομίζω;;;
όχι.
Εσυ έχεις τη μύγα και μυγιάζεσαι?:D
Μπορείτε να σταματείσετε να συμπεριφέρεστε σα 12χρονα?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.499
Likes
29.142
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Λοιπόν με τη σειρά γιατί διαβάζω τέρατα...

Θέματα για τα hostel (γενικώς), τα καλά τους, τα κακά τους κλπ, υπάρχουν μπόλικα στο forum.
ΑΥΤΟ ΕΔΩ όμως, είναι ένα θέμα που άνοιξε ένα συγκεκριμένο νέο μέλος, για να ζητήσει πληροφορίες για ένα συγκεκριμένο ταξίδι που σχεδιάζει να κάνει.
Και μείναμε όλοι με το στόμα ανοικτό, καθώς γνωρίζουμε όχι μόνο το σύστημα και τον τρόπο λειτουργίας ενός hostel, αλλά κυρίως το ύφος, το στυλ και τα λοιπά χαρακτηριστικά του κόσμου που επίσης το επιλέγει (όπως επίσης και το γεγονός πως με τα ίδια χρήματα μπορεί κάποιος να βρεί κατάλλυμα και σε οικονομικό ξενοδοχείο ενός ή 2 αστέρων).
Για μένα δεν είναι αποδεκτό σε ταξίδι του μέλλιτος να είσαι μαζί με κόσμο που κατά κύριο λόγο "ψάχνει να γνωρίσει" ή που είναι εκεί για να κάνει πάρτυ κάθε βράδυ, ακόμα κι αν δε μένετε στο ίδιο δωμάτιο. Κι αυτό ισχύει ότι τύπου ταξίδι του μέλιτος κι αν θέλετε, είτε ρομαντικό, είτε ξεκούραση από τις φασαρίες του γάμου, είτε οτιδήποτε. Σε άλλο ταξίδι, αν το budget δεν επαρκεί, είναι μια ενδεχόμενη λύση, αλλά όχι σε αυτό.
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Μπορείτε να αφήσετε τους ομοφυλόφιλους έξω από τη συζήτηση σας? Είναι γνωστό ότι gay άτομα άνω των 22 τα διαγράφουμε από το σύλλογο όταν μείνουν σε hostels!
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Λοιπόν με τη σειρά γιατί διαβάζω τέρατα...

Θέματα για τα hostel (γενικώς), τα καλά τους, τα κακά τους κλπ, υπάρχουν μπόλικα στο forum.
ΑΥΤΟ ΕΔΩ όμως, είναι ένα θέμα που άνοιξε ένα συγκεκριμένο νέο μέλος, για να ζητήσει πληροφορίες για ένα συγκεκριμένο ταξίδι που σχεδιάζει να κάνει.
Και μείναμε όλοι με το στόμα ανοικτό, καθώς γνωρίζουμε όχι μόνο το σύστημα και τον τρόπο λειτουργίας ενός hostel, αλλά κυρίως το ύφος, το στυλ και τα λοιπά χαρακτηριστικά του κόσμου που επίσης το επιλέγει (όπως επίσης και το γεγονός πως με τα ίδια χρήματα μπορεί κάποιος να βρεί κατάλλυμα και σε οικονομικό ξενοδοχείο ενός ή 2 αστέρων).
Για μένα δεν είναι αποδεκτό σε ταξίδι του μέλλιτος να είσαι μαζί με κόσμο που κατά κύριο λόγο "ψάχνει να γνωρίσει" ή που είναι εκεί για να κάνει πάρτυ κάθε βράδυ, ακόμα κι αν δε μένετε στο ίδιο δωμάτιο. Κι αυτό ισχύει ότι τύπου ταξίδι του μέλιτος κι αν θέλετε, είτε ρομαντικό, είτε ξεκούραση από τις φασαρίες του γάμου, είτε οτιδήποτε. Σε άλλο ταξίδι, αν το budget δεν επαρκεί, είναι μια ενδεχόμενη λύση, αλλά όχι σε αυτό.
Επιτελους γιατι ειχα αρχίσει να αμφιβαλω για τον εαυτό μου... μήπως παραμεγάλωσα ή ζω σε αλλη εποχη...
 
Μηνύματα
127
Likes
22
...(όπως επίσης και το γεγονός πως με τα ίδια χρήματα μπορεί κάποιος να βρεί κατάλλυμα και σε οικονομικό ξενοδοχείο ενός ή 2 αστέρων).
Για μένα δεν είναι αποδεκτό σε ταξίδι του μέλλιτος να είσαι μαζί με κόσμο που κατά κύριο λόγο "ψάχνει να γνωρίσει" ή που είναι εκεί για να κάνει πάρτυ κάθε βράδυ, ακόμα κι αν δε μένετε στο ίδιο δωμάτιο. Κι αυτό ισχύει ότι τύπου ταξίδι του μέλιτος κι αν θέλετε, είτε ρομαντικό, είτε ξεκούραση από τις φασαρίες του γάμου, είτε οτιδήποτε. Σε άλλο ταξίδι, αν το budget δεν επαρκεί, είναι μια ενδεχόμενη λύση, αλλά όχι σε αυτό.
Ποιός υποστήριξε το Hostel στην περίπτωση ενός μήνα του μέλιτος;;; Και ποιό ξενοδοχείο (όχι αχούρι 1*) είναι φθηνότερο από ένα Hostel;;; (Για να πάμε να ανταλλάξουμε τις ταμπέλες απέξω δηλάδή!) Και ποιός σου είπε πως στα Hostel δεν έχουν μονόκλινα ή δίκλινα δωμάτια;;;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.499
Likes
29.142
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ποιός υποστήριξε το Hostel στην περίπτωση ενός μήνα του μέλιτος;;; Και ποιό ξενοδοχείο (όχι αχούρι 1*) είναι φθηνότερο από ένα Hostel;;; (Για να πάμε να ανταλλάξουμε τις ταμπέλες απέξω δηλάδή!) Και ποιός σου είπε πως στα Hostel δεν έχουν μονόκλινα ή δίκλινα δωμάτια;;;
Ξαναδιάβασε τι έγραψα. Μαλλον δεν το έκανες αρκετά προσεκτικά.
 
Μηνύματα
127
Likes
22
Καλησπερουδάκια πουλάκια μου.Καλησπερουδάκια!!Εχω μια ερωτησούλα για εσάς..πριν την θέσω να ενημερωσω: ΑΣΧΕΤΗ ΕΔΩ!!!
Βρε παιδιά..τί στο καλό ειναι αυτα τα Hostels? Ψαχνω ξενοδοχειάκι στην βαρκελώνη για Σεπτέμβρη και τραβάω τα μαλλιά μου.! 400 ευρω για 3 νυχτες σε κατι χαλια ξενοδοχεια και οχι κεντρικα..ελεοςςςςςς!!
Επομενως οπως εψαχνα βρηκα αυτα τα Hostels...!Τί ειναι αυτα?Κοινόβια??Αξιζουν?Είναι επικινδυνα?Θα ταξιδεψουμε με ενα ακομα ζευγαρι..!Helppppppppppppppppppppppppppppppppp:shock:
Από τα καλύτερα Hostel στη Βαρκελώνη που έχω δει και έχω ακούσει άλλους ταξιδιώτες είναι αυτό εδώ:
Backpackersbcn - Cheap Accommodation site
Έχω μείνει στο Casanova που βρίσκεται κοντά στο Πανεπιστήμιο, πολύ κεντρικά. Γνωρίζεις ένα σωρό κόσμο, δεν βαριέσαι ποτέ και είναι και πολύ οικονομικό. Έχει το τρένο δίπλα, η La Rambla είναι πολύ κοντά, όπως και η παλιά αγορά Boqueria για να ψωνίσεις τίποτα να φτιάξεις στην κουζίνα. Εκεί έχει άνετο κόσμο από όλες τις ηπείρους εκτός από κομπλεξικούς Έλληνες!
Όπου και αν πάτε, να περάσετε καλά!
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Μπορείτε να σταματείσετε να συμπεριφέρεστε σα 12χρονα?
εμένα γιατί με μαλώνεις? :(
Παρερμηνεύει διαρκώς τα λεγόμενά μου, να τον πας στον διευθυντή! :shock:

άντε να του δώσω ένα :kiss:ως δείγμα καλής θέλησης-το φιλί του Ιούδα :haha::haha::haha::haha:

Πλακα πλάκα στα τελευταία posts των πιο ζουμερών θεμάτων ξαμαλλιάστηκαν πολλοί :D Διακρίνω μια νευρικότητα?Περιμένετε κ σεις τα νέα μέτρα? :shock:
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Και ποιός σου είπε πως στα Hostel δεν έχουν μονόκλινα ή δίκλινα δωμάτια;;;
Τα δίκλινα δωμάτια των χόστελ έχουν συνήθως την ίδια τιμή με τα δωμάτια μιας πανσιόν ή ενός οικονομικού ξενοδοχείου, προσωπικά δε βρίσκω λόγο να τα προτιμήσω.
 
Μηνύματα
127
Likes
22
Τα δίκλινα δωμάτια των χόστελ έχουν συνήθως την ίδια τιμή με τα δωμάτια μιας πανσιόν ή ενός οικονομικού ξενοδοχείου, προσωπικά δε βρίσκω λόγο να τα προτιμήσω.
Τα δίκλινα δωμάτια στις πανσιόν ή στα φθηνά ξενοδοχεία του ενός αστέρα είναι συνήθως αχούρια όπου συχνάζουν παπούδες ή ματζίριδες που θα τους συναντάς κάθε πρωί στο πρωινό αν υπάρχει και αυτό.
Τα δίκλινα στα Hostel όμως έχουν άλλο αέρα, συναντάς νέο κόσμο, μπορείς να φτιάξεις καφε, να μιλήσεις με ταξιδιώτες από άλλα μέρη, να μαγειρέψεις, να δεις ταινίες, να ψήσεις. Νιώθεις σαν στο σπίτι σου, αυτό θα πει Hostel!
Δεν είναι τυχαίο πως δεν συναντάς εκεί ποτέ Έλληνες!
Γιαυτό εγώ επιλέγω τα Hostel.
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Από τα καλύτερα Hostel στη Βαρκελώνη που έχω δει και έχω ακούσει άλλους ταξιδιώτες είναι αυτό εδώ:
Backpackersbcn - Cheap Accommodation site
Έχω μείνει στο Casanova που βρίσκεται κοντά στο Πανεπιστήμιο, πολύ κεντρικά. Γνωρίζεις ένα σωρό κόσμο, δεν βαριέσαι ποτέ και είναι και πολύ οικονομικό. Έχει το τρένο δίπλα, η La Rambla είναι πολύ κοντά, όπως και η παλιά αγορά Boqueria για να ψωνίσεις τίποτα να φτιάξεις στην κουζίνα. Εκεί έχει άνετο κόσμο από όλες τις ηπείρους εκτός από κομπλεξικούς Έλληνες!
Όπου και αν πάτε, να περάσετε καλά!
Αν θεωρειται "κομπλεξικός Ελληνας" καποιος που δεν του αρεσει να γνωριζει κόσμο μενοντας σε χοστελ ( γιατι προς το παρον το νουμερο δυο επιχειρημα του να προτιμήσεις χοστελ ειναι να γνωριζεις κοσμο:shock: λες και δεν μπορεις να το κανεις αν μενεις σε ξενοδοχειο) τοτε εγω ειμαι πολύ κομπλεξική. Ε οχι δεν μου αρεσει να μοιραζομαι το δωματιο μου με τον καθενα αγνωστο απο την Χ χωρα που μπορει να ειναι το καλυτερο παιδι του κοσμου αλλα μπορει και οχι. Και εν πασει περιπτωση, για γαμήλιο ταξιδι? Αν ψαξει λιγο καλυτερα η κοπελα θα βρει και φθηνοτερα ξενοδοχεία ή διαμερισματα να μεινει..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.276
Μηνύματα
886.025
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom