Ποιά η γνώμη σας για τα Hostels?

taver

Member
Μηνύματα
12.499
Likes
29.142
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Eσύ τι γνωρίζεις περα απο τα Hiltons & Mariotts ?
Αγαπητη fenia42, πιθανοτατα εχω μεινει σε περισσοτερα καταλυματα ολων (ΟΛΩΝ) των κατηγοριων, απο οσα ολοι οι υπολοιποι συμμετεχοντες στο θεμα μαζι... (με κανα δυο εξαιρεσεις στυλ samion)...

Το μυνημα αυτο σταλθηκε απο κινητο τηλεφωνο.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.890
Likes
14.560
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Αγαπητη fenia42, πιθανοτατα εχω μεινει σε περισσοτερα καταλυματα ολων (ΟΛΩΝ) των κατηγοριων, απο οσα ολοι οι υπολοιποι συμμετεχοντες στο θεμα μαζι... (με κανα δυο εξαιρεσεις στυλ samion)...

Το μυνημα αυτο σταλθηκε απο κινητο τηλεφωνο.
Ωστόσο εξακολουθείς να σνομπάρεις τα χόστελ, και δεν αναλογίζεσαι ότι όποιος καταφεύγει σε τέτοιες λύσεις το κάνει για οικονομικούς λόγους.
 
Μηνύματα
127
Likes
22
Τα χόστελ είναι ξενοδοχειακές μονάδες με πολύκλινα αλλά και μονόκλινα/δίκλινα δωμάτια χωρίς πολλές παροχές και προσφέρονται κυρίως για νέους ή για όσους ταξιδεύουν μόνοι τους. Συνήθως νοικιάζονται κρεβάτια σε μεγάλους θαλάμους (dorms) με τη βραδιά με/χωρίς πρωινό και στο χώρο υπάρχουν ερμάρια για κλείδωμα των προσωπικών αντικειμένων.
Έχω μείνει τουλάχιστον 20 φορές σε χόστελ γιατί προτιμώ το φιλόξενο περιβάλλον τους, να γνωρίσω κόσμο, να μαγειρέψω στην κουζίνα τους μαζί με άλλους ταξιδιώτες και να τη βγάλω πιό οικονομικά. Τα ξενοδοχεία με ξενερώνουν αφού έχουν αυτήν την σνομπ ατμόσφαιρα μόλις μπαίνεις.
Φοβερά τα χόστελ που έχω δει στη Στοκχόλμη, στη Γερμανία (άψογα), στην Ελβετία, στην Αυστρία, στο Λονδίνο, στην Ιρλανδία και αλλού. Απογοήτευση όμως στη Ρώμη, στην Πολωνία και στην Ισπανία.
Υπάρχει συνήθως μεγάλο σαλόνι για συναθροίσεις, επιτραπέζια, τηλεόραση/βίντεο, κουζίνα, χώρος για πρωινό και γενικά νιώθεις σαν το σπίτι σου. Η καθαριότητα που είδα σε γερμανικά χόστελ ήταν απερίγραπτη (Wombats, City Hostel, Generator), στη Στοκχόλμη (Citybackpackers) βγάζεις υποχρεωτικά τα παπούτσια σου στην είσοδο!
Τώρα στη νότια Ευρώπη, τα πράγματα είναι διαφορετικά, δεν υπάρχει αυτή καθεαυτή η έννοια του χόστελ. Καλύτερα να μείνει κανείς σε μικρό ξενοδοχείο.
Φωτεινές εξαιρέσεις για Ιταλία τα χόστελ του Μπέργκαμο (Central Hostel) και της Πίζα (HostelPisa) όπου επέλεξα και διαμένω όταν μετακινούμαι προς το εξωτερικό.
Στην "φιλόξενη" Ελλάδα τα χόστελ είναι σχεδόν ανύπαρκτα με εξαίρεση το Athenstyle στο Μοναστηράκι το οποίο αποτελεί μια αξιόλογη προσπάθεια.
 
Μηνύματα
127
Likes
22

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Ωστόσο εξακολουθείς να σνομπάρεις τα χόστελ, και δεν αναλογίζεσαι ότι όποιος καταφεύγει σε τέτοιες λύσεις το κάνει για οικονομικούς λόγους.
Λυπάμαι αλλά προσωπικά δεν επιλέγω τα χόστελ πρωτευόντως για οικονομικούς λόγους. Ωστόσο, δεν αντιλαμβάνομαι γιατί θα πρέπει κανείς να απολογείται για το ταξιδιωτικό του προφίλ. Ποσώς με αφορά η γνώμη λοιπών ταξιδιωτών για τις ταξιδιωτικές συνήθειες που με ευχαριστούν.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Αγαπητη fenia42, πιθανοτατα εχω μεινει σε περισσοτερα καταλυματα ολων (ΟΛΩΝ) των κατηγοριων, απο οσα ολοι οι υπολοιποι συμμετεχοντες στο θεμα μαζι... (με κανα δυο εξαιρεσεις στυλ samion)...

Το μυνημα αυτο σταλθηκε απο κινητο τηλεφωνο.
Σιγά ρε Μεγάλε ( ή μήπως είσαι ο Μέγιστος?) μας τρόμαξες πάλι...

το μύνημα αυτό στάλθηκε από τη κουζίνα του σπιτιού μου (στην Κοζάνη)
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
lonelytraveler σε ποιο χοστελ είχες πάει στην πολώνια? απλά για να ξέρω να μη πάω κι εγώ :Ρ
 
Μηνύματα
127
Likes
22
Hostels στην Πολωνία

lonelytraveler σε ποιο χοστελ είχες πάει στην πολώνια? απλά για να ξέρω να μη πάω κι εγώ :Ρ
Άκου, Θανάση, πήγα σε 3 χόστελ συνολικά:
-Krakau στο Blue Hostel, Westerplatte (έτσι και έτσι)
-Breslau, στο Babel Hostel (χμ, μέτρια πράγματα...)
-Warschau, στο Green Mazovia (μακριά!!!)


Πήγα τώρα το καλοκαίρι και σου μιλάω εγγυημένα. Καλύτερα κλείσε κανενα ξενοδοχείο, δεν είναι ακριβά τα 2κλινα δωμάτια. Αν είσαι μόνος όμως, ψάξε καλά για χόστελ και διάβασε όλα τα Reviews! Προτίμησε πάνω από 80% αξιολογήσεις.
Αν έχεις χρόνο να πας δυτικά, να πας και στο γερμανικό Breslau, οι Πολωνοί το λένε πλέον Wroclaw, όλα τα λεφτά η Marktplatz με το δημαρχείο. Ενοοείται θα πας και Oswiecim, Wieclicka, Tatra που είναι πολύ κοντά στην Κρακοβία (η δεύτερη Πράγα της Ευρώπης).
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
χαχα λονελυ, στην Πολώνια μένω κι σπουδάζω, ότι έχεις γράψει το έχω δει προ πολού :Ρ

απλά ερωτώ για τα χόστελ, για να ξέρω τι να κάνω αν θα ερθει κάνας γνωστος μου.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
α κι κάτι ακόμα, καλο είναι να μη χρησιμοπιεις τα Γερμανικά ονόματα σε Πολώνικες πόλεις, στους Πολωνούς ακούγενται το ίδιο όπως στους έλληνες το Ιζμιρ κι Ιστανμπουλ
Α! ώστε για αυτό γράφεις ιζμίρ στην αντίστροφη μέτρηση, θέλεις να προσβάλλεις τους Έλληνες! μην ανησυχείς όμως δεν κολλάμε σε τέτοια ούτε στις αγιογραφίες των Πολωνών!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.276
Μηνύματα
885.941
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom