Ποιά η γνώμη σας για τα Hostels?

turms

Member
Μηνύματα
2.071
Likes
2.833
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
προτεινω ολοι να δειτε το Hostel I & II για να ηρεμησετε
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Αυτό που με έχει ενοχλήσει σε αυτή τη συζήτηση (και όχι μόνο) είναι το θέμα κοινωνικότητας των hostel. Φυσικά είναι παραμύθι. Τα hostels σε γενικότερες γραμμές απευθύνονται σε ένα συγκεκριμένο κοινό. Μία ομάδα ανθρώπων τους οποίους αν έχεις συναντήσει μια φόρα έναν από αυτούς τότε τους έχεις γνωρίσει όλους. Η πραγματικότητα είναι ότι δεν ενδιαφέρομαι να ανοίξω συζήτηση με ένα δεκαοχτάχρονο Αυστραλό ή Βέλγο. Ξέρω τι θα με ρωτήσουν και τι θα μου πουν πριν καν μου απευθύνουν το λόγο. Γνωρίζω πάρα πολύ καλά ότι πριν καν αποκτήσουν οποιαδήποτε ευθύνη στη ζωή τους θα ταξιδεύουν για μερικές βδομάδες ή μήνες (με τις πλάτες της μαμάς ή του μπαμπά) για να "βρουν" τον εαυτό τους, την επιφοίτηση που θα τους έρθει όταν δουν φτωχούς ντόπιους στην Ασία (με τους οποίους θα παζαρεύουν μέχρι τέλος για το αντίστοιχο ποσό του 0.1Ε) και να ασκήσουν μια νεο-χίπικη κριτική στο μοντέρνο δυτικό τρόπο ζωής (από τον οποίο βγάζουν τον εαυτό τους έξω και φυσικά δεν ξεχνούν να το υπενθυμίζουν στους γνωστούς τους μέσω Facebook, Skype και IPhone).

Κοινωνικότητα στα ταξίδια δεν σημαίνει συναναστροφή με 18-19χρονα πάνω ή δίπλα απο το κρεββάτι μου. Όπως έχω ξαναπεί, θα δείτε περισσότερους Ινδούς στο Holiday Inn του Varanasi παρά σε κάποιο Ινδικό χόστελ (τα οποία συνήθως δεν θα επέτρεπαν σε Ινδούς να μείνουν εκεί). Ούτε σημαίνει ότι πρέπει σώνει και καλά να κοιμηθώ στο ίδιο δωμάτιο με άλλα 10 άτομα.

Αυτό που καταντάει ενοχλητικό σε αυτές τις συζητήσεις είναι η ιδιοτελής συμπεριφορά κάποιων ατόμων. Ο καθένας ξοδεύει αυτά που νομίζει αλλά η ανύψωση του low budget ταξιδιού σε πιο αυθεντικό/κοινωνικό/κτλ καταντάει κουραστική και το μόνο που δείχνει είναι το πόσο εγωκεντρικοί είναι κάποιοι. Αυτοί που εδώ μέσα ποστάρουν για 4*/5* δεν κριτικάρουν τόσο έντονα (ή καθόλου) αυτούς που είτε δεν μπορούν είτε δεν θέλουν να ταξιδεύουν έτσι. Ενώ αντίθετα πρέπει συνέχεια να ακούμε για αποστειρωμένα ξενοδοχεία και τουρίστες (όρος αρνητικός φυσικά προς τους αληθινούς "ταξιδευτές").

Όποιος θέλει να δει τι σημαίνει κοινωνικότητα ακόμα και σε ένα business 5* ας πάει κατά τις 7 το βράδυ στο μπαρ του εστιατορίου και θα δει τι γκάμα ανθρώπων υπάρχει και τι ιστορίες έχουν να πουν...
 
Μηνύματα
127
Likes
22
Αυτό που με έχει ενοχλήσει σε αυτή τη συζήτηση (και όχι μόνο) είναι το θέμα κοινωνικότητας των hostel. Φυσικά είναι παραμύθι. Τα hostels σε γενικότερες γραμμές απευθύνονται σε ένα συγκεκριμένο κοινό. Μία ομάδα ανθρώπων τους οποίους αν έχεις συναντήσει μια φόρα έναν από αυτούς τότε τους έχεις γνωρίσει όλους...
Δεν ξέρω σε πόσα Hostel έχεις πάει αλλά δεν νομίζω ότι έχεις γνωρίσει αυτόματα όλον τον κόσμο επειδή είναι "της ίδιας ομάδας". Την οποία όμως ομάδα περιγράφεις πολύ εύστοχα. Κριτική στο δυτικό τρόπο ζωής με το iphone στην τσέπη. Έτσι είμαι και εγώ. Δεν μαρέσει ο καπιταλισμός και απευχθάνομαι τη χλίδα. Γιαυτό και προτιμώ το χαμηλό κόστος παντού. Έτσι, μαγκιά μου.

Δεν χρειάζεται να γνωρίσεις όλα τα παιδιά του Hostel σε μια βραδιά, ίσως έπεσες σε κακή περίπτωση, τί να πώ...
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Καλα,προφανως και σε καμια περιπτωση στα χοστελ δεν μενουν μονο τα δεκαοχταχρονα που λετε παραπανω.Εχω γνωρισει μεχρι και μια πολυ ενδιαφερουσα η αληθεια ειναι γιαγια που ταξιδευε μονη της αφου ο παππους ειχε πεθανει ενα χρονο πριν απο οτι μου ειπε.Αυτο σε ενα χοστελ στο Βιετναμ,στο Hue νομιζω..

Επισης η αληθεια ειναι οτι ειναι πολυ πιο ευκολο να γνωρισεις κοσμο αμα ταξιδευεις μονος σου κυριως,σε αντιθεση με τα ξενοδοχεια στα οποια τουλαχιστον εμενα μου ειναι πιο δυσκολο,στον ανθρωπο βεβαια ειναι αυτο.

Γενικα τα προτιμω λογω τιμης(στην Ισλανδια ειχα δωσει για χοστελ οσο εχει ενα δικλινο φουλ season στη καλντερα της Σαντορινης!) και ηλικιας αν και δεν φανταζομαι τον εαυτο μου να φτασω 30 χρονων και να μενω σε χοστελ!

Δεν καταλαβαινω αυτη την κοντρα παντως ο καθενας οπως βολευεται και προτιμα!Πανως για γαμηλιο ταξιδι που ειδα σε καμια περιπτωση!
 
Μηνύματα
127
Likes
22
Γενικα τα προτιμω λογω τιμης(στην Ισλανδια ειχα δωσει για χοστελ οσο εχει ενα δικλινο φουλ season στη καλντερα της Σαντορινης!) και ηλικιας αν και δεν φανταζομαι τον εαυτο μου να φτασω 30 χρονων και να μενω σε χοστελ!
Θυμάσαι πως λέγεται αυτό το Hostel στην Ισλανδία; Ήταν κοντά στην προκυμαία του λιμανιού στο Ρέικιαβικ;
 

turms

Member
Μηνύματα
2.071
Likes
2.833
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Καλα,προφανως και σε καμια περιπτωση στα χοστελ δεν μενουν μονο τα δεκαοχταχρονα που λετε παραπανω.Εχω γνωρισει μεχρι και μια πολυ ενδιαφερουσα η αληθεια ειναι γιαγια που ταξιδευε μονη της αφου ο παππους ειχε πεθανει ενα χρονο πριν απο οτι μου ειπε.Αυτο σε ενα χοστελ στο Βιετναμ,στο Hue νομιζω..

Επισης η αληθεια ειναι οτι ειναι πολυ πιο ευκολο να γνωρισεις κοσμο αμα ταξιδευεις μονος σου κυριως,σε αντιθεση με τα ξενοδοχεια στα οποια τουλαχιστον εμενα μου ειναι πιο δυσκολο,στον ανθρωπο βεβαια ειναι αυτο.

Γενικα τα προτιμω λογω τιμης(στην Ισλανδια ειχα δωσει για χοστελ οσο εχει ενα δικλινο φουλ season στη καλντερα της Σαντορινης!) και ηλικιας αν και δεν φανταζομαι τον εαυτο μου να φτασω 30 χρονων και να μενω σε χοστελ!
γιατι; εγω 36 ειμαι και αν βρω κανα hostel της προκοπης και ειμαι σε οικονομικες δυσκολιες κλπ θα παω να μεινω....
εκτος αν υπαρχει περιορισμος σε ηλικια..
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
τι να πρωτοσχολιασω?εχει μερες που εβλεπα αυτο το θεμα αλλα δεν το ανοιγα γιατι απλα δεν με αφορα το θεμα ''hostel'' αλλα τελικα πριν λιγο μπηκα και διαβασα ολα μαζεμενα τα μηνυματα!

ξεκινησε απο τα καπως γλυκαναλατα σχολια της κοπελιας αντε να τα πω χαριτωμενιες που θα παει γαμηλιο ταξιδι με τον αδερφο της (οχι δεν παντρευτηκαν 2 αδερφια απλα θα τον συνοδεψει στο ταξιδι του μελιτος και θα ειναι κι αυτη με τον αντρα της στο ιδιο δωματιο σε hostel!!!)

μετα πηγε σε ειρωνικα σχολια αναμεσα σε καποιους,
μετα σε αντιπαραθεση για τους gay και
μετα σε αντιπαραθεση και κοντρα για την εννοια των hostel και το ποσο καλυτερα ειναι απ τα ξενοδοχεια!!!!!

εχω εχω να πω οτι απλα δεν στεκει μονο και μονο για τα χρηματα να κανεις ''εκπτωση'' και να επιλεξεις να μεινεις σε hostel σε ταξιδι του μελιτος και μαλιστα τετραδα!επελεξε εναν αλλον προορισμο με φτηνοτερα αεροπορικα,οικονομικοτερα ξενοδοχεια ωστε να εχεις ενα ταξιδι ανταξιο σ'αυτο που ο καθενας εχει στο μυαλο του σαν ταξιδι του μελιτος.

εγω ειμαι 31 και εχω τα ιδια μυαλα που ειχα στα 18..δεν εχω παιδια σκυλια,εχω τα φιλαρακια μου και εχουμε και τρελα..αλλα σε hostel δεν θα εμενα..τι θα πει ειναι σαν το σπιτι μου?τι θα πει να γνωρισω κοσμο?τι θα πει τα ξενοδοχεια ειναι απροσωπα?μα σοβαρολογουμε?πρεπει να ειμαι πολυ μονος στη ζωη μου για να ψαχνω την κοινωνικοτητα μεσα απο τα hostel..ποιος ειπε οτι στα ξενοδοχεια πανε ηλικιωμενοι?μη γραφετε οτι θελετε ρε παιδια για να υποστηριξετε απλα την αποψη σας.

εγω δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα να μεινω στα διασημα 5αστερα hotel ομως εχω το μυαλο και τη διαθεση να ψαξω μεχρι να βρω την ιδιανικη οικονομικη επιλογη..εχω ταξιδεψει πολυ μεσα στην ελλαδα και πολυ λιγοτερο στο εξωτερικο..βρηκα οικονομικες,αξιολογες πολυ καλες επιλογες σε ξενοδοχεια και με πρωινο..χωρις να γνωριζω αν διπλα απο μενα μενουν νεοι η γεροι γιατι απλα δεν με απασχολει..γιατι να επιλεξω το hostel λοιπον?

δεν συμφωνω ουτε με την αποψη οτι αν δεν μεινεις σε 5* ξενοδοχειαρα,αν δεν πας στα γκλαμουρ διασημα εστιατορια καλυτερα να μην ταξιδεψεις.γιατι αυτη κι αν ειναι ακραια αποψη.

σεβαστη καθε γνωμη αλλα στην προσπαθεια μας να υπερασπιστουμε τη γνωμη μας ας μη λεμε οτι να ναι..
 
Μηνύματα
127
Likes
22
σεβαστη καθε γνωμη αλλα στην προσπαθεια μας να υπερασπιστουμε τη γνωμη μας ας μη λεμε οτι να ναι..
Να σου πω, και εγώ φτάνω στα 31, δες αυτό: www.wombats-hostels.com
Θα έμενες σε κάτι τέτοιο; Πού θα πέρναγες καλύτερα αν πήγαινες π.χ. μόνος στο Βερολίνο; Σε Hotel ή σε Hostel;
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Να σου πω, και εγώ φτάνω στα 31, δες αυτό: www.wombats-hostels.com
Θα έμενες σε κάτι τέτοιο; Πού θα πέρναγες καλύτερα αν πήγαινες π.χ. μόνος στο Βερολίνο; Σε Hotel ή σε Hostel;
κοιτα εισαι ψαγμενος στο θεμα και αυτο δεν μπορει να στο αμφισβιτησει κανεις..η διαφορα ειναι οτι εγω δεν κανω ταξιδια μονος.δεν ειμαι αυτης της νοοτροπιας.μπραβο σου που μπορεις και τα κανεις..

στο να μεινω σε κοινοβιο ειμαι καθετα αρνητικος και δεν το συζητω καν..να μεινω σε hostel με δικο μου δωματιο και ατομικο μπανιο και η τιμη να ειναι πολυ καλυτερη απο ενα απλο ξενοδοχειο ναι..αλλα οχι για να συναντιεμαι με τους αγνωστους και να μαγειρευουμε να μιλαμε κτλ

απλα μονο για την συμφερουσα τιμη..γιαυτο λεω ειναι θεμα νοοτροπιας.ισως ακουγετε ενδιαφερον ισως και να ειναι αλλα εγω δεν θα εμπαινα στη διαδικασια.αυτο δεν σημαινει οτι το σνομπαρω.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
δεν φανταζομαι τον εαυτο μου να φτασω 30 χρονων και να μενω σε χοστελ!
Απο προσωπική εμπειρία ...κ αφού αποφάσισα να δίνω 2-3 μισθούς μου το χρόνο στα ταξίδια κατέληξα στο να κάνω όσο το δυνατόν περισσότερα κ ας θυσιάσω κάτι έστω κ σπουδαίο απο τη χλύδα της διαμονής.
Αυτό σημαίνει οτι προτιμώ να μείνω σε χοστελ-καποιο αξιόλογο γιατί υπάρχουν πολλά τέτοια-κ να συμπυκνώσω έτσι το κόστος της εκδρομής με αποτέλεσμα στην επόμενη άδειά μου να μπορώ να κάνω πάλι κάτι ζουμερά ταξιδιωτικό!

Ακόμη κ με παρέα στα ταξίδια που έκανα μέναμε σε hostels, είχε κ την πλάκα του.. σύντομα που θα κάνω αν όλα πάνε καλά ταξίδι εκτός Ευρώπης, θα πάμε σε χλυδάτο ξενοδοχείο γιατί θα είναι οικονομικό :D
κ να θέλαμε χόστελ εκεί δεν έχει :bleh: στην πυρά τους ρίχνουν τους χοστελόμενους :D

Σε καμια περίπτωση δεν θα πήγαινα με τον σύντροφό μου σε χόστελ παρά μόνο αν είχαμε δίκλινο ή ήταν ο ένας πάνω στον άλλον :D..πόσο μάλλον σε μήνα του μέλιτος αλλά δεν μπορώ να κρίνω τις επιλογές κανενός, εκφέρω μόνο μια άποψη τη δική μου φυσικά ;)

Έρχονται στιγμές που επιζητώ την πολυτέλεια ενός κάστρου, ενός hyte, ενός αγροτόσπιτου στη μέση του πουθενά αλλά αυτά προαπαιτούν ενοικίαση αυτοκινήτου κ προς το παρόν δεν γίνεται.
Άλλοι τρελαίνονται για σπα κ να πασαλείβονται με σοκολάτες εγώ προτιμώ να τις τρώω :haha: κ να κοιτάζω Ατλαντικό Ωκεανό μέσα απο ένα ψαρόσπιτο είναι θέμα επιλογών κ προτεραιοτήτων ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.764
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom