Ryanair Ποιά η γνώμη σας για τη Ryanair;

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Εγώ με την εταιρία αυτή δεν έχω ταξιδέψει, αλλά έλιωσα στο γέλιο με αυτό:
http://www.dimokratiki.gr/31-03-2014/ftinia-troi-ton-para-stin-ryanair/

Να΄ναι καλά οι άνθρωποι!
Από κάτω τα σχόλια επίσης πολύ καλά ;) Εχω ταξιδέψει αρκετές φορές με αυτή την εταιρία όπως και φίλοι μου και νομίζω πως είναι αδύνατον να συμβούν όλα αυτά τα περιστατικά σε μια πτήση.Φαίνεται ότι είναι σικέ το ρεπορτάζ από χιλιόμετρα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.678
Likes
50.532
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στη συγκεκριμένη πτήση οι αεροσυνοδοί έκαναν και ενέσεις με μολυσμένες σύριγγες στους επιβάτες, σε περίπτωση που τη γλίτωνε κάποιος από τις αμπούλες Έμπολα με τις οποίες είχαν ποτίσει το αεροπλάνο. Το ρεπορτάζ είναι σικέ, αφού κανείς δεν επιβίωσε από αυτή την πτήση, αποκλείεται να πέταξε και να επιβίωσε και ο συγγραφέας.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Τι αντιδράτε ρε παιδιά, φαίνεται καθαρά ότι ο αρθρογράφος μόλις ανακάλυψε ότι υπάρχει περίπτωση στα αεροπλάνα να συνταξιδεύεις και με άλλους ανθρώπους! Ελπίζω να του έγινε μάθημα και να χρησιμοποιεί πλέον μόνο το προσωπικό του τζετ...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Φαντάσου τι θα λέει τώρα που θα τους το κλείσει το μαγαζί των απέναντι, αν έλεγε το 2011 αυτά.
Έχεις απόλυτο δίκιο... από το 2011 μέχρι σήμερα ο Λίγδης έχει πραγματικά μεταμορφωθεί... σερβίρει φραγκόκοτα με αρκτικά μούρα και σαμπάνια για γεύμα, χρησιμοποιεί στις πτήσεις του για Λονδίνο το ολοκαίνουργιο terminal 4 του Heathrow, έχει αναβαθμίσει τις θέσεις των αεροσκαφών του, προσφέροντας πια ένα ηγεμονικό seat pitch 34" , ενώ σε περίπτωση καθυστέρησης έχει συνεργασία για free business upgrade με όλες τις εταιρίες και στην στραβή της ακύρωσης, στα πλαίσια μιας καινούργιας συνεργασίας του κοιμίζει τους επιβάτες του στα Four Seasons. Tελευταίο και σπουδαιότερο, έχει σχεδόν μηδενίσει τα ψιλά γράμματα στους πτητικούς όρους. Αν π.χ ξεχάσεις να τυπώσεις την boarding card σου πληρώνεις penalty μόνο 80!!

Τα έχουμε πει χίλιες φορές να τα πούμε χίλιες μια... ο Λίγδης είναι μια χαρά για να πας μέχρι την Θεσσαλονίκη, τα Χανιά ή στο τσακίρ κέφι μέχρι την Ρώμη, αν τον βρεις με 9,99 την πτήση. Αν τον βρεις στα ίδια λεφτά με τον Θόδωρο ή κανένα τάληρο φτηνότερο αξίζει να πας μόνο για την εμπειρία για να γελάσεις. Για τα πιο μακρινά δεν σφάξανε εκτός,
1. Αν είσαι φραγκοφονιάς και λογαριάζεις το δεκάρικο.
2.Αν είσαι πιτσιρικάς, έχεις περιορισμένα οικονομικά, γουστάρεις τον χαβαλέ και δεν σε νοιάζει να ταλαιπωρηθείς.
3.Αν σου έχει πέσει το λότο και σε εξυπηρετεί το απίθανο αεροδρόμιο που πιάνει π.χ θες να πας στο Hahn αντί στη Φρανκφούρτη.
4.Αν είσαι ριψοκίνδυνος τύπος και σε ιντριγκάρει να χαλάσεις τις διακοπές σου ρισκάροντας μια αναβολή ή μια καθυστέρηση που θα τινάξει όλο το πρόγραμμά σου στον αέρα.

Τα ρέστα είναι για τον άνετο τον stratis τον καραμπουζουκλή, που πέταξε 10 φορές με τον Λίγδη, τα έμαθε όλα και το παίζει χιουμορίστας ταξιδιωτικός star...
 

stratis

Member
Μηνύματα
93
Likes
31
Έχεις απόλυτο δίκιο... από το 2011 μέχρι σήμερα ο Λίγδης έχει πραγματικά μεταμορφωθεί... σερβίρει φραγκόκοτα με αρκτικά μούρα και σαμπάνια για γεύμα, χρησιμοποιεί στις πτήσεις του για Λονδίνο το ολοκαίνουργιο terminal 4 του Heathrow, έχει αναβαθμίσει τις θέσεις των αεροσκαφών του, προσφέροντας πια ένα ηγεμονικό seat pitch 34" , ενώ σε περίπτωση καθυστέρησης έχει συνεργασία για free business upgrade με όλες τις εταιρίες και στην στραβή της ακύρωσης, στα πλαίσια μιας καινούργιας συνεργασίας του κοιμίζει τους επιβάτες του στα Four Seasons. Tελευταίο και σπουδαιότερο, έχει σχεδόν μηδενίσει τα ψιλά γράμματα στους πτητικούς όρους. Αν π.χ ξεχάσεις να τυπώσεις την boarding card σου πληρώνεις penalty μόνο 80!!

Τα έχουμε πει χίλιες φορές να τα πούμε χίλιες μια... ο Λίγδης είναι μια χαρά για να πας μέχρι την Θεσσαλονίκη, τα Χανιά ή στο τσακίρ κέφι μέχρι την Ρώμη, αν τον βρεις με 9,99 την πτήση. Αν τον βρεις στα ίδια λεφτά με τον Θόδωρο ή κανένα τάληρο φτηνότερο αξίζει να πας μόνο για την εμπειρία για να γελάσεις. Για τα πιο μακρινά δεν σφάξανε εκτός,
1. Αν είσαι φραγκοφονιάς και λογαριάζεις το δεκάρικο.
2.Αν είσαι πιτσιρικάς, έχεις περιορισμένα οικονομικά, γουστάρεις τον χαβαλέ και δεν σε νοιάζει να ταλαιπωρηθείς.
3.Αν σου έχει πέσει το λότο και σε εξυπηρετεί το απίθανο αεροδρόμιο που πιάνει π.χ θες να πας στο Hahn αντί στη Φρανκφούρτη.
4.Αν είσαι ριψοκίνδυνος τύπος και σε ιντριγκάρει να χαλάσεις τις διακοπές σου ρισκάροντας μια αναβολή ή μια καθυστέρηση που θα τινάξει όλο το πρόγραμμά σου στον αέρα.

Τα ρέστα είναι για τον άνετο τον stratis τον καραμπουζουκλή, που πέταξε 10 φορές με τον Λίγδη, τα έμαθε όλα και το παίζει χιουμορίστας ταξιδιωτικός star...

Σαΐνη δεν έχω ταξιδέψει ποτέ με ryanair ή οποιαδήποτε άλλη low-cost στα 4 ταξίδια που έκανα απο τον Σεπτέμβρη φέτος τα 3 ήτανε με Aegean (Αγγλία*2, Γερμανία) και ένα με BA αλλα το οτι ανακοινώνω 40% έκπτωση αφου έχω πρώτα ανεβάσει ενα 25% τις τιμές μου θα με αναγκάζει και ας ειναι και μικρή η διαφορά να κλείνω με τους άλλους γιατί δεν μου αρέσει να με θεωρούν χαζό. Εξάλλου η Α3 είναι μια εταιρία που δεν έχει νιώσει και έντονο συναγωνισμό όπως σε άλλες χωρές οι αντίστοιχες του επιπέδους της, κάποιες -πολιτικές- φιλίες των αφεντικών τους ερχόντουσαν λουκούμι τόσα χρόνια.

ΥΓ: Παρεμπιπτόντως η Α3 δεν χρησιμοποιεί Terminal 4 αλλα τον Terminal 1 και λογικά απο τον επόμενο μήνα ως star alliance member στον νέο Terminal 2. Αν και δεν ξέρω που είναι το κακό να πετάς Stansted μια χαρά αεροδρόμιο είναι με 5 pounds πας Λονδίνο. Στο Heathrow άμα έχει σε μέρα με κίνηση επικρατεί χάος.
 
Last edited:

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Tι σχέση έχουν όλα αυτά που μας λες με την Ryan και την γνώμη μας γιαυτή, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω... όποιος καταλαβαίνει τι θέλει να πει ο ποιητής ας μας πει κι εμάς...

Υ.Γ. Επίσης δεν καταλαβαίνω ποιος είπε και ποιον διορθώνεις όταν λες ότι η Α3 πετάει στο terminal 4. Όσο για το Stansted όντως είναι μια χαρά. Και του κόσμου τα connections έχει και όταν βιάζεσαι τι είναι η μιάμιση ωρίτσα με το λεωφορείο, ειδικά όταν εύκολα το πρωί μπορεί να γίνει γεμάτο δίωρο.
 

georgiou.cr

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Με την Ryanair έχω πετάξει από εξωτερικό και όχι από Ελλάδα τουλάχιστον 10-15 φορές και με τιμές απο 10Ε Charleroi-Όσλο ΑR μέχρι 40Ε Charleroi-Μαδρίτη AR. Καμία φορά δεν είχα πρόβλημα με καθυστέρηση στις πτήσεις. Για κάποιον που ταξιδεύει light (χωρίς μεγάλες βαλίτσες, καροτσάκια κλπ) και άρα δεν πληρώνει την τσιμπημένη τιμή για βαλίτσα, είναι μια χαρά. Δεν βρίσκω το λόγο να δώσει κάποιος τα 3 πλάσια στην Aegean,Lufthansa,British Airways,Alitalia κλπ, μόνο και μόνο για την έξτρα βαλίτσα και ένα ψευτογεύμα, σνομπάροντας εταιρίες low cost. Να θυμίσω επίσης ότι πριν έρθει η Ryanair στην Ελλάδα, η Aegean και η Olympic Airways είχαν το μονοπώλιο και δεν έβρισκες εισιτήριο κάτω απο 150Ε. Φέτος βρήκα εισιτήρια για αρκετούς προορισμούς εξωτερικού με Aegean απο 70Ε - 110Ε.
Ο κανόνας για μένα έχει ως εξής : αν βρεις με την Ryanair μια πτήση εξωτερικού χώμα (απο 10-50Ε) την τσιμπάς χωρίς καν να το σκεφτείς. Για ακριβότερα εισιτήρια απλά πας με άλλη εταιρία.
Τον Μάιο πάω Λισαβόνα με 40Ε AR απο Βρυξέλλες με ryanair ;)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δεν βρίσκω το λόγο να δώσει κάποιος τα 3 πλάσια στην Aegean,Lufthansa,British Airways,Alitalia κλπ, μόνο και μόνο για την έξτρα βαλίτσα και ένα ψευτογεύμα, σνομπάροντας εταιρίες low cost.
για ποια 3πλασια μιλάς? να συγκρινεις ιδια πραγματα. πόσο εχει η Ραιαν λοιπον Αθηνα-Φιουμιτσινο? οταν το μαθεις τοτε να ξαναμιλησεις και να συγκρινεις με Αλιταλια.
Να θυμίσω επίσης ότι πριν έρθει η Ryanair στην Ελλάδα, η Aegean και η Olympic Airways είχαν το μονοπώλιο και δεν έβρισκες εισιτήριο κάτω απο 150Ε.
λαθος φορουμ βρηκες να το θυμισεις μια και παρα παρα πολλα μελη ταξιδευουν στο 3μηνο οσα ταξιδια εκανες σε ολη σου τη ζωη. εγω γιατι θυμαμαι ημερησιο Αθηνα-Ρωμη με 55Ε (και βαλιτσα και σερβις εννοειται), Βυρηττο με 65, και και. αμφιβαλω αν εχω πληρωσει στη ζωη μου την Αιγαιου (που παιρνω μονο σε αναγκη ουτως ή αλλως..) πανω απο 120 Ε οπουδηποτε στην Ευρωπη-Ελλαδα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.792
Likes
18.364
Να θυμίσω επίσης ότι πριν έρθει η Ryanair στην Ελλάδα, η Aegean και η Olympic Airways είχαν το μονοπώλιο και δεν έβρισκες εισιτήριο κάτω απο 150Ε.
Να υποθέσω ότι ζεις στο εξωτερικό, διότι το παραπάνω απλά δεν ισχύει. Η Aegean έχει πτήσεις εσωτερικού από 66 ευρώ πολύ πριν την Ryanair και εξακολουθεί να παρέχει στο εσωτερικό την τιμή αυτή σταθερά για ΠΣΚ, με την Ryanair να έχει μικρή διαφορά ή να είναι και ακριβότερη (αφού τελείωσαν οι προσφορές των 9,90). Τώρα όσοι τσίμπησαν τα 20 ευρώ πήγαινε-έλα καλά έκαναν, μιλάμε για τσάμπα, αλλά αν δεις για Οκτώβριο εισιτήρια με Ryanair και Aegean θα διαπιστώσεις ότι η Ryanair είναι 12 ευρώ ακριβότερη στα 74 ευρώ.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Με την Ryanair έχω πετάξει από εξωτερικό και όχι από Ελλάδα τουλάχιστον 10-15 φορές και με τιμές απο 10Ε Charleroi-Όσλο ΑR μέχρι 40Ε Charleroi-Μαδρίτη AR. Καμία φορά δεν είχα πρόβλημα με καθυστέρηση στις πτήσεις.
Πέταξες 15 φορές?? Τι είπες τώρα ρε μεγάλε... τόσες πολλές? Πες το στο Μέγιστο να ψαρώσει...

Να θυμίσω επίσης ότι πριν έρθει η Ryanair στην Ελλάδα, η Aegean και η Olympic Airways είχαν το μονοπώλιο και δεν έβρισκες εισιτήριο κάτω απο 150Ε. Φέτος βρήκα εισιτήρια για αρκετούς προορισμούς εξωτερικού με Aegean απο 70Ε - 110Ε.
Το μυαλό σου και μια λίρα. Μια χαρά έβρισκες και κάτω από 150€. Γεγονός είναι ότι η Α3 φέτος μείωσε ΠΑΝΤΟΥ τις τιμές της. Το τι σχέση έχουν βέβαια οι μειωμένες αυτές τιμές στην Μυτιλήνη, την Χίο ή την Σάμο με τον Λίγδη αδυνατώ να το καταλάβω...
 

georgiou.cr

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
για ποια 3πλασια μιλάς? να συγκρινεις ιδια πραγματα. πόσο εχει η Ραιαν λοιπον Αθηνα-Φιουμιτσινο? οταν το μαθεις τοτε να ξαναμιλησεις και να συγκρινεις με Αλιταλια.
Όπως έγραψα και στην αρχή δεν έχω πετάξει με Ryanair απο Αθήνα και συγκρίνω με τιμές αεροπορικών που βρίσκω από Βέλγιο. Το να μου αναφέρεις σαν παράδειγμα το Αθήνα -Ρώμη δεν αποδεικνύει τίποτα! Εχω πετάξει για ρώμη με easyjet (που θεωρείται low cost airline) με 40Ε αν θυμάμαι καλά. Αν θες να εστιάζεις σε πτήσεις που βρίσκεις φτηνά 2-3 φορές τον χρόνο με καλές εταιρίες πάω πάσο
λαθος φορουμ βρηκες να το θυμισεις μια και παρα παρα πολλα μελη ταξιδευουν στο 3μηνο οσα ταξιδια εκανες σε ολη σου τη ζωη.
Αν ψάχνεις να βρεις αφορμή για να ανοίξουμε προσωπική αντιπαράθεση, εγώ προσωπικά δεν βρίσκω το λόγο. Δεν με ξέρεις και ούτε γνωρίζεις που και πόσο έχω ταξιδέψει. Τον αριθμό των ταξιδιών που εχω κάνει με Ryanair τον ανέφερα για να δείξω ότι έχω ενα δείγμα που μου επιτρέπει να έχω άποψη για την εταιρία.

ΥΓ Ελπίζω να μην συνεχίσουμε τον διάλογο σε αυτό το στυλ. Καταλαβαίνω οτι υπάρχουν παρεούλες στο φόρουμ που τους αρέσει να δείχνουν ότι είναι ψαγμένοι και να σνομπάρουν τους νέους χρήστες αλλά θα παρακαλούσα να προσέξουν τις ειρωνείες. Φιλικά πάντα
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.826
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom