Ryanair Ποιά η γνώμη σας για τη Ryanair;

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Ο λογος ειναι πως ειδαν οτι ολοι σχεδον οι επιβατες ειχαν μια μικρη τσαντα και την χειραποσκευη των 10 κιλων που ηταν δωρεαν και αποφασισαν να βγαλουν απο την μυγα ξυγκι και να χρεωνουν την χειραποσκευη....
Απαραδεκτοι...Και τους χρειαζεται ενα καλο μποικοταζ απο τους πελατες.
Για να κάνεις μποικοταζ θα πρέπει να έχεις εναλλακτική ίδιου κόστους και για τους ίδιους προορισμούς..΄Εχεις;
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.751
Για να κάνεις μποικοταζ θα πρέπει να έχεις εναλλακτική ίδιου κόστους και για τους ίδιους προορισμούς..΄Εχεις;
Για να καταλάβει,εχθές έκοψα εισιτήρια με Ραυαν 70 ευρώ και το ίδιο δρομολόγιο με aegean είχε 361.
Ίδια ημέρα ,περίπου ίδιες ώρες αναχώρησης,(πιο βολικές για μένα με Ραυαν)
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Απλα είναι τραγικό να κλαιγόμαστε για αλλαγές που κάνει μια εταιρία Low Cost στους όρους της! Όποιος δεν θέλει ας πάει στις ακριβές! Τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβουν κάποιοι ? Η μήπως θέλουν να πετάξουν τσάμπα ? Εγώ μια φορά έχω ταξιδέψει και ήταν μια χαρά! Αλλα δεν γίνετε να θες να πας και φτηνά και να τα έχεις όλα δικά σου...Ήμαρτον!
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
5.365
και αποφασισαν να βγαλουν απο την μυγα ξυγκι και να χρεωνουν την χειραποσκευη....
Απαραδεκτοι..
Είχε δώσει η Ryan καμία υπόσχεση ότι οι ναύλοι θα μείνουν ίδιοι εις τους αιώνας των αιώνων?
Αντί να λες ευτυχώς που υπάρχει αυτή και οι άλλες low cost και κάνουμε περισσότερα ταξίδια.
Και τους χρειαζεται ενα καλο μποικοταζ απο τους πελατες.
Δεν ξεκινάτε καλύτερα από κάποια προιόντα τα οποία στα ελληνικά σούπερ μάρκετ τα βρίσκουμε από 30% έως και 100% ακριβότερα από ότι στα αντίστοιχα άλλων ευρωπαικών χωρών? ακόμη και της Γερμανίας?
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Άμα διαβάσεις ολόκληρο το μήνυμα μου και γενικά όλο αυτό που εννοώ συνολικά είναι ότι μετά απ αυτή την αλλαγή παρατήρησα μείωση στην τιμή των αεροπορικών για διαδρομές με επιστροφή κατά 10 ευρώ περίπου φθηνότερα από τον μήνα Νοέμβρη και μετά...Μπορεί να μπει κάποιος στην εξερεύνηση εύρεση εισιτηρίων για να το διαπιστώσει και λέω εγώ τώρα μήπως αυτή η μείωση έχει να κάνει με την αφαίρεση της χειραποσκευής...Από περσι τον Ιανουάριο που παρακολουθώ καθημερινά για εισιτήρια της Ryanair συνήθως έχει τα περισσότερα με 40κατι ευρώ και μόνο για 2-3 προορισμούς έβρισκες για 30 ενώ τώρα για τους περισσότερους 30 πλην κάποιων πιο ακριβών πχ Λονδίνο.Υπάρχει κάποιος να διαψεύσει ή να επιβεβαιώσει τον παραπάνω ισχυρισμό; Γιατί αν όντως μειώθηκαν οι τιμές οι αλλαγές δεν έχουν μεγάλη διαφορά με πριν γιατί με το priority πας στο 40κατι δηλαδή όσο η τιμή του παλιού ναύλου κατά μέσο όρο πάντα
Γενικα ο Νοεμβρης ειναι απο τους πιο φτηνους μηνες, εχω παρατηρησει (οχι απειρα χρονια, κοιταζω περιπου 3-4 χρονια τωρα) οτι τελος Αυγουστου που γυρνανε ολοι απο διακοπες και δεν εχουν ακομη διαθεση για νεο ταξιδι να δινουν προσφορες φτηνα εισητηρια για Νοεμβρη, λιγο πριν τα χριστουγεννα. Και Black friday για λιγο μετα τα χριστουγεννα που υποθετω οτι ταξιδεψαν οσοι ηθελαν και η διαθεση ειναι χαμηλα.

Φετος βρηκα τις χειροτερες τιμες απο καθε αλλη χρονια.
Δεν ειναι κακες σε σχεση με τις μη low cost αλλα ειναι διαφορετικο να πας καπου με 70 και διαφορετικο το ιδιο δρομολογιο να το εχεις κανει με 45.

Απλα είναι τραγικό να κλαιγόμαστε για αλλαγές που κάνει μια εταιρία Low Cost στους όρους της! Όποιος δεν θέλει ας πάει στις ακριβές! Τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβουν κάποιοι ? Η μήπως θέλουν να πετάξουν τσάμπα ? Εγώ μια φορά έχω ταξιδέψει και ήταν μια χαρά! Αλλα δεν γίνετε να θες να πας και φτηνά και να τα έχεις όλα δικά σου...Ήμαρτον!
Κακο ειναι να διεκδικουμε εμεις οι πελατες οσα περισσοτερα γινεται; Γιατι τοτε δεν ειναι κακο που οι εταιριες διεκδικουν απο εμας οσα περισσοτερα μπορουν; Γιατι σε ενοχλει μονο η θεληση του πελατη αλλα οχι η θεληση της εταιριας;
Προφανος αλλος εχει βαλει τα λεφτα και σιγουρα αυτος πρεπει να εισπραξει αλλα ειναι δικαιωμα του καθενος να ζηταει καλυτερες τιμες, ειδικα οταν ξερεις οτι βγαζουν αρκετα.

Το low cost δεν ειναι παντα low cost, πετυχαινω καποιες φορες κατι τρελες τιμες που σκεφτομαι "ποιος θα πληρωσει περισσοτερα απο μια ακριβη για να πεταξει με ryan που δεν θα του δωσουν ουτε νερο να πιει και θα του ζαλισουν τα παπακια με τα ξυστο και τα καλλυντικα, οταν με τα ιδια πετανε και οι αλλοι;"
Προφανος εγω εχω κανει το 90% με την ryan οταν βαζει πραγματικα καλες τιμες, ανταξιες low cost αλλα με σουπερ ελαστικες ημερομηνιες (με αλλα λογια παμε ταξιδι οταν η αεροπορικη εχει καλες τιμες μονο).
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Κακο ειναι να διεκδικουμε εμεις οι πελατες οσα περισσοτερα γινεται; Γιατι τοτε δεν ειναι κακο που οι εταιριες διεκδικουν απο εμας οσα περισσοτερα μπορουν; Γιατι σε ενοχλει μονο η θεληση του πελατη αλλα οχι η θεληση της εταιριας;
Προφανος αλλος εχει βαλει τα λεφτα και σιγουρα αυτος πρεπει να εισπραξει αλλα ειναι δικαιωμα του καθενος να ζηταει καλυτερες τιμες, ειδικα οταν ξερεις οτι βγαζουν αρκετα.

Το low cost δεν ειναι παντα low cost, πετυχαινω καποιες φορες κατι τρελες τιμες που σκεφτομαι "ποιος θα πληρωσει περισσοτερα απο μια ακριβη για να πεταξει με ryan που δεν θα του δωσουν ουτε νερο να πιει και θα του ζαλισουν τα παπακια με τα ξυστο και τα καλλυντικα, οταν με τα ιδια πετανε και οι αλλοι;"
Προφανος εγω εχω κανει το 90% με την ryan οταν βαζει πραγματικα καλες τιμες, ανταξιες low cost αλλα με σουπερ ελαστικες ημερομηνιες (με αλλα λογια παμε ταξιδι οταν η αεροπορικη εχει καλες τιμες μονο).
Πραγματικά πολύ κουβέντα για το τίποτα αγαπητέ. Θες να κάνεις ένα ταξίδι. Καλός. Μην το κάνουμε και σαν το Κυπριακό όμως. Επιλέγεις την εταιρία με βάση αυτά που βαστάει η τσέπη σου. Μήπως θα έπρεπε να υπάρχει και η επιλογή να κάνουμε παζάρι την τιμή? Σαν πελάτης διεκδικείς σε πράγματα που σε παίρνει. Σε μια αεροπορική εταιρία τι μπορείς να διεκδικήσεις? Αν θες πετάς αλλιώς όχι. Εν μέρη ίσως μπορώ να καταλάβω τι θελεις απλά πλέον έχει καταντήσει κουραστικό μερικοί να κράζουν τα αυτονόητα.

Αεροπορικές πολλές. Επιλογές πολλές. Άρα επιλέγεις αυτό που σου αρέσει. Αν ο οποιοσδήποτε δεν γουστάρει την Ryanair τότε ποιος ο λόγος να ασχολείται μαζί της συνεχώς? Αυτά δεν πάνε για εσένα κουβέντα κάνουμε.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Όταν διαφημίζεσαι ότι είσαι ο φθηνότερος, ο μέσος Kowalski/Παπαδόπουλος/Johan, αγόρασε μια φορά φθηνότερο από την Α3, ε λογικό είναι, ότι αν βρει το δρομολόγιο με Ryanair στα 200 ευρώ, αποκλείεται η Α3 να το έχει φθηνότερο.

Τα πέρι μποϊκοτάζ, είναι πέη μπλε. Δεν γουστάρεις; Δεν πετάς. Περισσότερες θέσεις για εμάς.

Τώρα, με την νέα χειραποσκευή, για εμένα είναι σούπερ, μιας και μπορώ να πακετάρω κρασιά/λάδι/τσίπουρο/μπύρες από τα weekend ταξίδια μου, με 10 ευρώ.
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Γενικα ο Νοεμβρης ειναι απο τους πιο φτηνους μηνες, εχω παρατηρησει (οχι απειρα χρονια, κοιταζω περιπου 3-4 χρονια τωρα) οτι τελος Αυγουστου που γυρνανε ολοι απο διακοπες και δεν εχουν ακομη διαθεση για νεο ταξιδι να δινουν προσφορες φτηνα εισητηρια για Νοεμβρη, λιγο πριν τα χριστουγεννα. Και Black friday για λιγο μετα τα χριστουγεννα που υποθετω οτι ταξιδεψαν οσοι ηθελαν και η διαθεση ειναι χαμηλα.
Ααα μάλιστα ετσι εξηγούνται τα 30αρια

Φετος βρηκα τις χειροτερες τιμες απο καθε αλλη χρονια.
Δεν ειναι κακες σε σχεση με τις μη low cost αλλα ειναι διαφορετικο να πας καπου με 70 και διαφορετικο το ιδιο δρομολογιο να το εχεις κανει με 45.
Σοβαρά;Εγώ δεν θα το λεγα.Με ραιαν κυρίως έχω βρει αρκετά καλές και έχω πάρει το μάθημα μου οταν βλέπω φθηνά εισιτήρια για κάπου που θέλω να πάω να τα κλείνω απευθείας και οχι να περιμένω λίγο,η καθυστέρηση οφείλεται βέβαια στο να καταφέρω να πείσω έγκαιρα την παρέα μου.Για το επόμενό μου ταξίδι έκλεισα εισιτήρια για Θεσσαλονίκη-Βαρσοβία 50 ευρω και μια βδομάδα πριν τα κλείσω τα έβλεπα 38 μέχρι να οργανωθώ με την παρέα ανέβηκαν.Θα μου πεις 12 ευρώ δεν είναι τρελή διαφορά αλλά τόσο κάνει το τρένο η μια διαδρομή από Βαρσοβία-Κρακοβία που σκοπεύουμε να πάμε.Κάθε φορά που οι φίλοι μου,με ρωτάνε για αεροπορικά εισιτήρια προσπαθώ να τους εξηγήσω πως αν κλείσεις εισιτήρια με ραιαν βαρια πάνω από 60 ευρώ έχεις πετάξει τα λεφτά σου γιατί οπως λές και εσύ μπορείς να βρείς άλλη φορά στην μισή τιμή,τα δίνεις μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις πχ high season περιορισμένες ημερομηνίες λόγω υποχρεώσεων κτλπ.Ένα ακόμα παράδειγμα,το 2014 που έκανα το πρώτο μου ταξίδι με αεροπλάνο για επισκεφθώ συγγενικά πρόσωπα στο εξωτερικό πλήρωσα με easyjet 220 ευρώ πήγαινε έλα,σήμερα που ξέρω τι παίζει με τις low cost απλά κλαίω τα λεφτά μου.


Κακο ειναι να διεκδικουμε εμεις οι πελατες οσα περισσοτερα γινεται; Γιατι τοτε δεν ειναι κακο που οι εταιριες διεκδικουν απο εμας οσα περισσοτερα μπορουν; Γιατι σε ενοχλει μονο η θεληση του πελατη αλλα οχι η θεληση της εταιριας;
Προφανος αλλος εχει βαλει τα λεφτα και σιγουρα αυτος πρεπει να εισπραξει αλλα ειναι δικαιωμα του καθενος να ζηταει καλυτερες τιμες, ειδικα οταν ξερεις οτι βγαζουν αρκετα.

Το low cost δεν ειναι παντα low cost, πετυχαινω καποιες φορες κατι τρελες τιμες που σκεφτομαι "ποιος θα πληρωσει περισσοτερα απο μια ακριβη για να πεταξει με ryan που δεν θα του δωσουν ουτε νερο να πιει και θα του ζαλισουν τα παπακια με τα ξυστο και τα καλλυντικα, οταν με τα ιδια πετανε και οι αλλοι;"
Προφανος εγω εχω κανει το 90% με την ryan οταν βαζει πραγματικα καλες τιμες, ανταξιες low cost αλλα με σουπερ ελαστικες ημερομηνιες (με αλλα λογια παμε ταξιδι οταν η αεροπορικη εχει καλες τιμες μονο).
Έχεις απόλυτο δίκιο γενικά αυτές οι εταιρίες προσπαθούν να σε χρεώσουν απ οπου βρουν αλλά έστω και με χρέωση στη χειραποσκευή παραμένει αρκετά οικονομική σε σύγκριση με άλλες εταιρίες άκομα και άλλες ανταγωνιστικές (πχ easyjet wizzair) και χωρίς αυτήν δεν ξέρω αν θα είχα καταφέρει να είχα πραγματοποιήσει κάποια από τα ταξίδια μου...
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
418
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Εμένα αν και την έχω χρησιμοποιήσει παρά πολλές φορές τη Ryanair αυτό που με κάνει σκεπτικό κ επιφυλακτικό απέναντι της είναι οι ακυρώσεις κ οι αλλαγές στις ώρες κ στις μερες κ όχι τόσο η αλλαγή στη πολιτική αποσκευών. Εσάς δεν σας έχει χαλάσει ποτέ τα σχέδια; Κ πως το αντιπαρέρχεστε; Γιατί δε είδα κάποιον να το αναφέρει
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.023
Likes
41.000
Εμένα αν και την έχω χρησιμοποιήσει παρά πολλές φορές τη Ryanair αυτό που με κάνει σκεπτικό κ επιφυλακτικό απέναντι της είναι οι ακυρώσεις κ οι αλλαγές στις ώρες κ στις μερες κ όχι τόσο η αλλαγή στη πολιτική αποσκευών. Εσάς δεν σας έχει χαλάσει ποτέ τα σχέδια; Κ πως το αντιπαρέρχεστε; Γιατί δε είδα κάποιον να το αναφέρει
Θυμαμαι 2 που μου κατεστρεψαν σχεδον τα ταξιδια. Κι αλλες 2 με wizz. Πλεον αν ειναι αδιαπραγματευτο το ταξιδιωτικο πλανο αποφευγω τις low cost.
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Εμένα αν και την έχω χρησιμοποιήσει παρά πολλές φορές τη Ryanair αυτό που με κάνει σκεπτικό κ επιφυλακτικό απέναντι της είναι οι ακυρώσεις κ οι αλλαγές στις ώρες κ στις μερες κ όχι τόσο η αλλαγή στη πολιτική αποσκευών. Εσάς δεν σας έχει χαλάσει ποτέ τα σχέδια; Κ πως το αντιπαρέρχεστε; Γιατί δε είδα κάποιον να το αναφέρει
Προσωπικά μου έχει τύχει 2 φορές 45 λεπτά καθυστέρηση για την αναχώρηση της πτήσης,ακύρωση ακόμα οχι και εύχομαι να μην μου συμβεί...είχα προβλήματα όμως με άλλη low cost,τα έχω γράψει σε άλλο τοπικ...
 

gianni1966

Member
Μηνύματα
211
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
Λοιπον, για να τελειωνουμε...
Το τι θα κανει με την τιμολογιακη της πολιτικη η καθε εταιρια, ειναι δικο της θεμα.
Οπως ειναι και δικο μου θεμα το αν θα κανω κριτικη στην εταιρεια η οχι.
Απο κει και περα, ο καθενας σταθμιζοντας τα οικονομικα του, τις ημερομηνιες που θελει να ταξιδεψει
η οσους παραγοντες θεωρει ο ιδιος σημαντικους, αποφασιζει και πραττει με ποιους θα πεταξει η δεν θα πεταξει.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.380
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom