Ryanair Ποιά η γνώμη σας για τη Ryanair;

werip

Member
Μηνύματα
280
Likes
126
Κάνεις δεν αμφισβήτησε το γεγονός ότι έχει ληστρικες πολιτικές και πολύ δυνατό τμήμα μάρκετινγκ. Απλά προτιμώ τα έστω και μαγειρεμένα σε ένα βαθμό νούμερα πάρα τα καθόλου νούμερα. Παιδί της στατιστικης γαρ. Σε μακρινα ταξίδια κοιτάω να την αποφεύγω όσο μπορώ και να προτιμώ τον ανταγωνισμό. Παρόλα αυτά ειδικά σε μικρά ταξίδια έχει ένα πολύ τίμιο συνολικό προϊόν που ανταποκρινεται στη σχέση τιμής ποιότητας. Δεν θεωρώ τον εαυτό μου Ryanair fanboy όπως και να έχει. Πάντως σε σύγκριση με Easyjet θα την βάλω ένα κλικ πιο πάνω. Ισπανικους ανταγωνιστές δεν έχω δοκιμάσει ακόμα βέβαια αλλά στο Barajas βλέπω στο Τ1 έχει σημαντική παρουσία και εξυπηρετεί αρκετό κόσμο. Και παρόλο την δυναμική του αεροδρομίου με τις μεγάλες τροχόδρομησεις, τα μικρά turnover time και τις δύο φορές που τη χρησιμοποιήσα από εκεί ήταν on time όπως επίσης κατά πλειοψηφία και σε δείγμα 50 πτήσεων που παρακολούθησα στο δρομολόγιο MAD-OPO (ναι είμαι ψυχαναγκαστικος :p)
Όταν δοκιμάσω και το προϊόν της Vueling θα επανέλθω δριμύτερος!
 

tham

Member
Μηνύματα
62
Likes
62
συγνωμη εκτων προτερων για το υφος μου αλλα με μερικα σχολια μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι.
επιλεγω να πεταξω ας πουμε με 50 ευρω αντι για 120 του ανταγωνισμου, και μετα μυξοκλαιω για το 2ευρω της θεσης και για το 5ευρω του σαντουιτς η του νερου ή για τα 15 λεπτα καθυστερηση.
πηγαινε με τα 120 ρε φιλε αφου εισαι λαρτζ και ασε εμας το λαουτζικο στα φτηνιαρικα.
απορω ομως στις μεγαλεεεεςς και ακριβες εταιριες που τα εχεις χρυσοπροπληρωσει ολα αυτα ,αφηνουν κενες τις μεσαιες θεσεις ή τις τελευταιες σειρες επειδη ειναι στενες???
αν καθυστερησουν κανα 15λεπτο στο τριωρο το κανεις θεμα στις ακριβες ή γαργαρα???
και να αντιστρεψω λιγο τα πραγματα.
αν η καλυτερη και ακριβοτερη εταιρια του κοσμου, σου ελεγε "απο την τιμη του εισητηριου αφαιρεστε χ ευρω αν δεν θελετε θεση, ψ ευρω αν δεν θελετε φαγητο" ολοι εσεις οι λαρτζ τι θα κανατε??
εκει θα ηταν καλο, τωρα που γινετε αντιθετα ειναι κακο??
στη βδομαδα της black friday εκλεισα 3 ταξιδια ΟΛΑ με ryanair, αλλιως πιθανως να μην εκανα κανενα απο τα αυτα, ελπιζω οταν γινω κροισος με 9 γραμματα να πεταω και εγω με τις high cost
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
...να πεταω και εγω με τις high cost
Δεν υπάρχουν high cost αεροπορικές... υπάρχουν low-cost και regular. Kαι το low-cost δεν αναφέρεται στο χαμηλό αντίτιμο εισιτηρίου, αναφέρεται στο επιχειρηματικό πλάνο χαμηλότερου λειτουργικού κόστους της εταιρείας. Mια low-cost εταιρεία μπορεί να είναι ακριβότερη από μια regular και αυτό δεν έχει να κάνει με το πώς λέγεται.
 

tham

Member
Μηνύματα
62
Likes
62

dpapatsimpas

Member
Μηνύματα
134
Likes
199
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Ιραν
Νομιζω και εχοντας πεταξει με τη Ryanair πανω απο 30 φορες οτι ειναι μια πολυ <τιμια < αεροπορικη.Απιστευτα χαμηλες τιμες,καλοι χρονοι,οποτε να μην τα θελουμε και ολα δικα μας...Σου προσφερει ακριβως οτι λεει,φθηνα εισητηρια,παροχες ΚΤΕΛ και στην τελικη απο καπου πρεπει να βγαλουν κερδος και αυτοι
 

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
Νομιζω και εχοντας πεταξει με τη Ryanair πανω απο 30 φορες οτι ειναι μια πολυ <τιμια < αεροπορικη.Απιστευτα χαμηλες τιμες,καλοι χρονοι,οποτε να μην τα θελουμε και ολα δικα μας...Σου προσφερει ακριβως οτι λεει,φθηνα εισητηρια,παροχες ΚΤΕΛ και στην τελικη απο καπου πρεπει να βγαλουν κερδος και αυτοι
Συμφωνώ απολύτως. :shock:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Συμφωνω κι εγω απολυτως. Ουαι κι αλιμονο κ συμβει κατι, οπως συνεβη το φθινοπωρο σε δεκάδες χιλιαδες επιβατες. Θα επιστρέψεις με ΚΤΕΛ. Παντα με ραιαν να υπάρχει πλαν Β.
 

Kati

Member
Μηνύματα
154
Likes
203
Συγγνώμη, παιδιά, θα πω κι εγώ τη γνώμη μου κι ελπίζω να μη με φάτε (πολύ). Οι low cost ως ιδέα δε μου εμπνέει εμπιστοσύνη. Κάποια στιγμή που κλήθηκα να μεταφράσω ντοκιμαντέρ αεροπορικού περιεχομένου όμως έλεγε ότι ναι μεν φροντίζουν να τηρούν όσα είναι απαραίτητα για το αεροσκάφος (συντηρήσεις κτλ.), αλλά στις πιο πολλές περιπτώσεις αεροπορικών ατυχημάτων (μην πω και δυστυχημάτων) από τέτοιες εταιρείες έφταιγε η ελλιπής εκπαίδευση του πληρώματος ή η πιο ελαστική επιλογή ανθρώπων που σε πρωτοκλασάτες εταιρείες (αν μπορώ να τις πω έτσι) δε θα γίνονταν δεκτοί. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει, αλλά σίγουρα με προβλημάτισε, οπότε δε με πειράζει η ''έκπτωση'' στις υπηρεσίες τους αν μιλάμε για το φαγητό ή τις ανέσεις, αλλά αν παίζει και μία στις χίλιες φορές να γίνει κάποιο λάθος λόγω στραβής πολιτικής της εταιρείας καλύτερα να κάνω λιγότερα ταξίδια με λίγο πιο ακριβά εισιτήρια. Έχετε μία λιγότερη πάντως που θα σας έτρωγε φτηνό εισιτήριο. :p
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.055
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
Συμφωνω κι εγω απολυτως. Ουαι κι αλιμονο κ συμβει κατι, οπως συνεβη το φθινοπωρο σε δεκάδες χιλιαδες επιβατες. Θα επιστρέψεις με ΚΤΕΛ. Παντα με ραιαν να υπάρχει πλαν Β.
Στην πτηση αυτη στην οποια αναφερεσαι (αν μιλαμε για την ιδια απο Μόναχο) ηταν κολλητος μου φιλος. Ο λόγος που προσγειώθηκαν στην Αθηνα ήταν το "υπερσυχρονο¨ Θεσσαλονικιώτικο αεροδρομιο μας και δεν ηταν η μονη αεροπορική που το κανει αυτό όταν εχουμε ομιχλη. Την Τετάρτη που μας πέρασε δεν μπορούσε να πετάξει τίποτα και ήμασταν εγκλωβισμενοι στην αιθουσα αεροδρομίου για 2 ώρες , για προσγείωση βεβαια ουτε συζήτηση:innocent::innocent:.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Οι low cost ως ιδέα δε μου εμπνέει εμπιστοσύνη. Κάποια στιγμή που κλήθηκα να μεταφράσω ντοκιμαντέρ αεροπορικού περιεχομένου όμως έλεγε ότι ναι μεν φροντίζουν να τηρούν όσα είναι απαραίτητα για το αεροσκάφος (συντηρήσεις κτλ.), αλλά στις πιο πολλές περιπτώσεις αεροπορικών ατυχημάτων (μην πω και δυστυχημάτων) από τέτοιες εταιρείες έφταιγε η ελλιπής εκπαίδευση του πληρώματος ή η πιο ελαστική επιλογή ανθρώπων που σε πρωτοκλασάτες εταιρείες (αν μπορώ να τις πω έτσι) δε θα γίνονταν δεκτοί.
Το 738 της Ryanair κοστίζει εκατό εκατομμύρια δολλάρια έκαστο. Λες να διακινδυνεύουν ένα τόσο ακριβό περιουσιακό στοιχείο για να γλιτώσουν μερικές ώρες εκπαίδευσης πληρώματος; Mην αφήνεις τη φαντασία σου να καλπάζει τόσο μόνο και μόνο επειδή δεν μπορείς να κατανοήσεις πώς δουλεύει το low-cost επιχειρηματικό μοντέλο της Ryanair και μην ανησυχείς δεν κόβουν πόρους απ' την ασφάλεια των επιβατών.
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Όσον αφορά τις θέσεις να παραθέσω και εγώ την μικρή εμπειρία που έχω με την εταιρεία. Έχω πετάξει μόλις 2 φορές με Ryanair. Και οι 2 στη Ρώμη.
Την πρώτη φορά ήμασταν 2 άτομα. Στο Αθήνα-Ρώμη μας είχαν μαζί, διπλανές θέσεις, στο Ρώμη-Αθήνα ξεχωριστά αλλά με 2 μόλις σειρές διαφορά. Να σημειώσω ότι είχαν γίνει 2 διαφορετικές κρατήσεις, σχεδόν ταυτόχρονα όμως χρονικά. Το ίδιο ισχύει και για τα τσεκ ιν, προφανώς αφού είχαμε 2 διαφορετικούς κωδικούς κράτησης έγιναν ξεχωριστά αλλά πάλι σχεδόν ταυτόχρονα και έτσι τουλάχιστον στην μια πτήση πετύχαμε διπλανές θέσεις. Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό απλά το αναφέρω.
Τη δεύτερη φορά ήμασταν 3άδα, όλα τα εισιτήρια κλείστηκαν μαζί, οπότε είχαμε έναν κωδικό κράτησης και κατά το τσεκ ιν μας έβγαλε και στις 2 πτήσεις όλες μαζί.
Αντιλαμβάνομαι ότι δεν μπορεί να βγει κάποιο συμπέρασμα δεδομένου του μικρού πλήθους των πτήσεων απλά ήθελα να καταθέσω και την δική μου εμπειρία.
Πάντως είμαι της άποψης ότι αν ντε και καλά θέλω να καθίσω με κάποιον δίπλα δίπλα και δεδομένου ότι για να έχω επιλέξει την Ryanair για την πτήση μου το έχω κάνει για την χαμηλή τιμή, ε θα έδινα κάτι παραπάνω για να κάτσω με την παρέα μου. Στην τύχη δε θα το άφηνα γνωρίζοντας την πολιτική της εταιρείας. Απλά και στις 2 περιπτώσεις μέχρι τώρα, ακριβώς επειδή επρόκειτο για μικρές πτήσεις δεν με απασχόλησε και δεν πλήρωσα θέση.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.074
Μέλη
38.911
Νεότερο μέλος
ell

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom