Ryanair Ποιά η γνώμη σας για τη Ryanair;

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Αχ αυτο το επιχειρημα "το ξερεις απο πριν και το αποδεχεσαι"
Αυτο βρε παιδια δεν μας ακυρωνει το δικαιωμα να διατυπωσουμε την εκπληξη μας, η την αποστροφη μας για την συγκεκριμενη πρακτικη. Η μηπως δεν εχουμε τετοιο δικαιωμα;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Έχουμε καθε δικαιωμα να εκδηλωνουμε την αποστροφη μας προς πρακτικες που δεν μας αρεσουν. Την εκδηλωνω και πρακτικα αποφευγοντας την εταιρεια σαν το διαολο με το λιβανι. Εκτος ακρως απαραιτητων περιστασεων. Πριν την αγορα όμως θα ηταν πολιτικα ορθοτερο. Μετα την απομάκρυνση απο το ταμειο....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Προσφατη εμπειρια απο πτηση με τη Ryan με τον γιο μου. Ο γιος μου ανήλικος, σειρα 6 , εγω 22
Σορυ τωρα προσεξα καλυτερα..η πολιτική για ταξιδι με ανήλικο δεν ισχυει?

Ισχύει από τον Οκτώβριο του 2016 για έναν ενήλικα που ταξιδεύει με παιδιά κάτω των 12 ετών (εξαιρουμένων των βρεφών) – θα είναι υποχρεωτικό για έναν ενήλικα να αγοράσει θέση κατά την κράτηση ούτως ώστε τα παιδιά στην κράτησή του να έχουν μία δωρεάν κρατημένη θέση
https://www.ryanair.com/gr/el/useful-info/help-centre/faq/travelling-with-children#0-9
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.055
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
Θα συμφωνησω με τον @Samion. Η πολιτικη της εταιρειας ειναι ξεκαθαρη. θες διπλανες θεσεις, τις πληρώνεις αλλιως όπου κάτσει η μπιλια... Ωστοσο η εμπειρια μου με τις τελευταιες αλλαγες εδειξε οτι στην περιπτωση παιδιου που δεν εισαι υποχρεωμενος να αγορασεις θεσεις (για παιδι μεχρι 12 χρονων εισαι υποχρεωμενος να αγορασεις θεση) βοηθανε να καθισεις διπλα στο παιδι σου.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.039
Likes
41.045
Σορυ τωρα προσεξα καλυτερα..η πολιτική για ταξιδι με ανήλικο δεν ισχυει?
Δεν μου προταθηκε καν κατα τη διαρκεια της κρατησης, οπως πριν λιγο καιρο, ουτε ηρθε μειλ που συστηνει να αγοραστουν θεσεις μαζι. Στη δε Aegean πια στα 12 κλεινω εισιτηριο ενηλικου. Μαλλον μπηκαμε στην κατηγορια εφηβων πια...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δεν μου προταθηκε καν κατα τη διαρκεια της κρατησης, οπως πριν λιγο καιρο, ουτε ηρθε μειλ που συστηνει να αγοραστουν θεσεις μαζι. Στη δε Aegean πια στα 12 κλεινω εισιτηριο ενηλικου. Μαλλον μπηκαμε στην κατηγορια εφηβων πια...
Ξανα σορυ που επιμενω, μηπως δηλωσες 12+ ηλικια κατα την κρατηση? Γιατι αν βαλεις 11 δεν σε αφηνει να προχωρήσεις αν δεν πλερω τη θεση του συνοδου ενηλικου. Μετα τα συμπληρωμενα 12 κατα την εταιρεια μπορει να καθησει μονος ξεχωριστα κ επομενως πρεπει να πληρωνεις αν θέλεις διπλανες θεσεις.
 

werip

Member
Μηνύματα
280
Likes
126
Δεν υπάρχει περίπτωση να δώσει η Ryan διπλανες θέσεις αν δεν έχεις πληρώσει και σας το λέω εγγυημένα τις τελευταίες 5 φορές που πέταξα μαζί τους δεν άλλαξε κάτι. Μια συμβουλή αν δεν θέλετε να στριμωχτειτε στη μεσαία θέση είναι να κάνετε check in όσο πιο αργά γίνεται. Συμπλήρωνουν πρώτα τις μεσαίες θέσεις για να έχουν τις θέσεις σε παράθυρα και διάδρομο κενές για αγορά. Όσες φορές το έκανα αυτό ειδικά σε γεμάτες πτήσεις ήμουν παράθυρο :p δύο φορές κιόλας μου έκατσε και έξοδος κινδύνου και παράθυρο. Στην τελευταία πτήση που φάγαμε και καθυστέρηση λόγω των αναθεματισμενων έργων στο SKG χώρισα και ένα ζευγαράκι 18χρονών μέσα στα μέλια για να κάτσω στη θέση μου στην έξοδο κινδύνου παράθυρο (ναι είμαι κακός :twisted:)

Θεωρώ ότι ειδικά για μικρές πτήσεις κάτω της μιας ώρας δεν πρέπει να επικρατεί αυτό το μπάχαλο με τις αλλαγές θέσεων της τελευταίας στιγμής μέσα στο αεροσκάφος. :rolleyes: Πράγμα που εννοείται συμβαίνει κατά κόρον εδώ Ελλάδα, καθώς όσες φορές και αν πετάξα από το εξωτερικό για άλλη χώρα ο καθένας καθόταν ευλαβικά στη θέση του χωρίς παράπονο. Θες να κάθεστε μαζί; πλήρωσε άνθρωπε μου. Μην αναστάτωνεις ολόκληρο το αεροπλάνο για 40 λεπτά πτήση.

Όσο για τις καθυστερησεις, είναι δύσκολος μήνας ο Δεκέμβρης με καιρό κλπ αλλά 79% ποσοστό on time πτήσεων δεν είναι κακό. Ας μιλάμε με νούμερα και όχι στον αέρα. Low fares made simple guys. :cool:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.039
Likes
41.045
12+ δηλωσα, το οποιο και ηταν αληθες με βαση την ημερομηνια γεννησης. Γι αυτό και δεν μου ζητηθηκε να πληρωσω διπλανες θεσεις. Εξαλλου, το ξαναπα, και στην Aegean σε μια περιπτωση μας εβαλαν χωριστα οταν εμφανιστηκαμε αργα για τσεκ ιν στο αεροδρομιο απο αμελεια οταν ηταν στα 10. Αυτα μπορουν να συμβουν, και για πτησεις των 40 λεπτων δεν το θεωρω σοβαρο θεμα.
 

Cindy S.

Member
Μηνύματα
44
Likes
15
Προσφατη εμπειρια απο πτηση με τη Ryan με τον γιο μου. Ο γιος μου ανήλικος, σειρα 6 , εγω 22. Για 45 λεπτα ταξιδι, λεω δε με νοιαζει και τοσο που χωριστηκαμε, το εχουμε ξαναπάθει και με regular εταιρεια. Τελος παντων περιμενω διπλα του να δω αν υπαρχει περιθωριο διαπραγματευσης και καθησουμε μαζι.
Ενα ζευγαρακι κοιταζει εντονα τη θεση διπλα στο γιο μου. Λεω "μια στιγμη, παω στη θεση μου ειναι στην 22". Και εκπληκτη ακουω το αγορι να λεει περιχαρής " Καθηστε εδω γιατι τη διπλανη θεση στο παιδι σας την εχουν δωσει στην κοπελα μου και θα καθομασταν χωριστα. Χαρη μας κανετε!"
Δηλαδη χωρισαν τα δυο ζευγη ταξιδιωτων μεταξυ τους χωρις λογο, ενω μπορουσαν να τους βαλουν να καθησουν μαζι!
Ενταξει, οι ανθρωποι δεν παιζονται...
Αυτό έγινε και με δική μου πτήση
Προσφατη εμπειρια απο πτηση με τη Ryan με τον γιο μου. Ο γιος μου ανήλικος, σειρα 6 , εγω 22. Για 45 λεπτα ταξιδι, λεω δε με νοιαζει και τοσο που χωριστηκαμε, το εχουμε ξαναπάθει και με regular εταιρεια. Τελος παντων περιμενω διπλα του να δω αν υπαρχει περιθωριο διαπραγματευσης και καθησουμε μαζι.
Ενα ζευγαρακι κοιταζει εντονα τη θεση διπλα στο γιο μου. Λεω "μια στιγμη, παω στη θεση μου ειναι στην 22". Και εκπληκτη ακουω το αγορι να λεει περιχαρής " Καθηστε εδω γιατι τη διπλανη θεση στο παιδι σας την εχουν δωσει στην κοπελα μου και θα καθομασταν χωριστα. Χαρη μας κανετε!"
Δηλαδη χωρισαν τα δυο ζευγη ταξιδιωτων μεταξυ τους χωρις λογο, ενω μπορουσαν να τους βαλουν να καθησουν μαζι!
Ενταξει, οι ανθρωποι δεν παιζονται...
Αυτή την περίπτωση την συνάντησα όταν γύριζα από Βαρσοβία! Είχαν χωρίσει δύο ζευγάρια..... Ε προφανώς και το κάνουν για να μαζέψουν € με κάθε τρόπο.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
για τις καθυστερησεις, είναι δύσκολος μήνας ο Δεκέμβρης με καιρό κλπ αλλά 79% ποσοστό on time πτήσεων δεν είναι κακό. Ας μιλάμε με νούμερα και όχι στον αέρα.
Να μιλαμε με νουμερα σωστα. Αλλα οχι νουμερα απο το newsletter της εταιρειας..η οποια δεν αποδέχεται αλλες μετρησεις πλην των δικων της. Ενω απαντες ξερουν οτι φυσικα ποτε δεν ηταν η ακριβεστερη εταιρεια (ηταν κ ειναι η KLM) αλλα κ με τα δικα της στοιχεία, κατευθειαν απο τα κεντρικα μαγειρεια της, φαινεται μια σαφης πτωση σε σχεση με τον ιδιο μηνα των τελευταιων ετων. Συμπαθουμε ολοι τις τιμες της αλλα παρα πολλοι απεχθανονται τα ψευδη κ τις τακτικες της. Σε αυτό τον τομεα είναι πολυ καλυτερη η easy και οι Ισπανοί.
 

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
Λοιπόν φίλοι μου,
είμαστε μια πενταμελής οικογένεια και ταξιδέψαμε από Αθήνα προς Ρώμη στις 11/01 και αντίστοιχα Ρώμη -Αθήνα στις 16/01.
Και στις δύο πτήσεις είχαμε αποδεχθεί την τυχαία επιλογή θέσεων και όλοι είχαμε όχι απλώς διαφορετικές θέσεις αλλά σε άσχετα σημεία ,βέβαια και τις δύο φορές με το επιβιβαστήκαμε στο αεροσκάφος υπήρχε ένας αναβρασμός για το άν μπορούσαν αν αλλάξουν θέσεις διότι όλοι ήταν στην ίδια κατάσταση με μας.
Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής ,
αυτό είναι προσωπική επιλογή του καθένα από μας και κακώς δυσανασχετούμε μόλις το αντιμετωπίσουμε , αφού την ώρα της αγοράς του εισιτήριου ή πριν το τσεκ ιν σε ξαναρωτάει αν θέλεις να αγοράσεις προκαθορισμένη θέση.
Εγώ τις περισσότερες φορές που ταξιδεύω με Ryanair , είναι συνειδητή επιλογή να μην αγοράζω θέση γιατί πρώτον δεν θέλω να δώσω παραπάνω χρήματα πέραν κόστους του εισιτηρίου και δεύτερον γιατί οι πτήσεις μου δεν είναι μεγάλης διάρκειας.
Τώρα σχετικά με τις καθυστερήσεις θα ήθελα να επισημάνω ότι ενώ επιβιβαστήκαμε στο Ε. Βενιζέλος κανονικά στο αεροπλάνο καθυστερήσαμε να απογειωθούμε περίπου 20 ' διότι μας ανακοίνωσαν ότι υπήρχε κάποια βλάβη στο αεροσκάφος , οπότε η καθυστέρηση δεν είχα σχέση με την εταιρία , ενώ στην πτήση της επιστροφής η αναχώρηση καθυστέρησε 40' γιατί δεν είχε έρθει το αεροπλάνο αλλά η διάρκεια πτήσης ήταν μικρότερη όποτε η τελική καθυστέρηση ήταν σχεδόν 20'.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.764
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom