Ryanair Ποιά η γνώμη σας για τη Ryanair;

STKF

Member
Μηνύματα
1.149
Likes
5.373
Κακο ειναι να διεκδικουμε εμεις οι πελατες οσα περισσοτερα γινεται;
Έτσι γενικά και αόριστα φυσικά και δεν είναι κακό. Στην προκειμένη περίπτωση όμως ξέρεις ότι οι χαμηλοί ναύλοι βασίζονται στην εξοικονόμηση κόστους ,με την αφαίρεση υπηρεσιών και διευκολύνσεων, από την εταιρεία. Οπότε ποιά διεκδίκηση? Να την κάνεις εκεί που έχει νόημα, εκεί που δεν έχει χάνεις τον χρόνο σου και εκνευρίζεσαι άδικα.
Πήγα με 28 ευρώ Σόφια πριν από λίγες ημέρες. Τι πιστεύεις ότι θα έπρεπε να διεκδικήσω?
Λύσε μου αν θες την απορία. Αν τύχει να πληρώσεις κανένα εισητήριο 150-200 ευρώ σε εταιρεία που δεν είναι low cost τι θα πας να διεκδικήσεις?:)

αλλα ειναι δικαιωμα του καθενος να ζηταει καλυτερες τιμες,
Σαφώς αλλά δεν είναι υποχρεωμένη και η εταιρεία να τις δώσει.

ειδικα οταν ξερεις οτι βγαζουν αρκετα.
Από που το ξέρεις?Παρακολουθείς τους ετήσιους ισολογισμούς των αεροπορικών εταιρειών?:)

Υ.Γ Όπως και να το κάνουμε η Ryan και οι άλλες low cost έδωσαν στον ταξιδιωτικό λαό(σε εμάς τους low budget δηλαδή) την δυνατότητα να κάνουμε περισσότερα ταξίδια. Μερικές φορές κουτσά, στραβά με προβλήματα κ.λ.π Αλλά την έδωσαν.
Ούτε λεει κανείς ότι το έκαναν από την καλή τους την καρδιά, ούτε να μην διαμαρτυρόμαστε αν χρειαστεί.
Απλά κοιτάξτε τις πινέζες στον χάρτη και σκεφθείτε πόσες θα έλειπαν αν δεν υπήρχαν.:)
 
Last edited:

dpapatsimpas

Member
Μηνύματα
134
Likes
199
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Ιραν
ρε παιδια,μην τρελαθουμε κιολας...Μου δινει τη δυνατοτητα με 16 ευρω να παω στη Ρωμη,αλλα δεν μου προσφερει χυμο στην πτηση?Στο κατω κατω αν θελεις γευμα στην πτηση σου,πληρωσε 250 ευρω και φαε το πλαστικο σου...
 

duty_free

Member
Μηνύματα
904
Likes
3.237
Αιώνιο μπαν σε οσους διαμαρτύρονται επειδης μια εταιρεια (φθηνη ή ακριβή δεν εχει σημασια) ακριβαίνει - "επινοεί" μια υπηρεσία. Ακούς εκει να χαλιέσαι επειδή προκυπτει να δώσεις 10 ευρώ επιπλέον. Εμεις κύριε*1, τα δέκα ευρώ (το πορτοκαλοσομονερυθρό τραπεζογραμματιον ντέ) αν τα δουμε χάμου, τά πατουμε λυσσασμένως ωσάν την γοπα την τεως γαλάζια γκωλουάζ - άσε μας κουκλιτσα *2 μου τώρα, σε έχει πέσει βαρύ το κριθινο ψωμι και μας την βγαινεις λουμπενοειδώς!


*1 *2: μην παραβλέψωμε και το ασθενες φύλον και μας πούνε και σεξιστάς.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
ρε παιδια,μην τρελαθουμε κιολας...Μου δινει τη δυνατοτητα με 16 ευρω να παω στη Ρωμη,αλλα δεν μου προσφερει χυμο στην πτηση?Στο κατω κατω αν θελεις γευμα στην πτηση σου,πληρωσε 250 ευρω και φαε το πλαστικο σου...
Για την χειραποσκευη λεμε τοση ωρα, πως σου ηρθε ο χυμος η το πλαστικο φαγητο;
Αυτο που κανεις ειναι λογικη πλανη. Τι σημασια εχει βεβαια εαν μαζευεις like; Σωστα :)
 

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Για μένα το πρόβλημα της Ryanair δεν είναι ούτε στους χυμούς που δεν προσφέρει αλλά ούτε και στις κουτοπόνηρες χρεώσεις της.

Το πρόβλημα της είναι η ΕΛΛΕΙΨΗ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑΣ!!!!

Στην τελευταία μου περιπέτεια μαζί της, ακυρώθηκε η πτήση μετά από 3 ώρες αναμονής στο αεροδρόμιο που μας διαβεβαιώνανε ότι το αεροπλάνο έρχεται από στιγμή σε στιγμή και όπως μάθαμε μετά είχε προσγειωθεί σε άλλη χώρα!!!
Η περιπέτεια όμως με την Ryanair ξεκινά μετά την ακύρωση. Με τα πολλά βρήκαμε εισιτήρια μετά από 5 μέρες, από άλλη πόλη (αντί για Μόναχο πήγαμε στο Ντύσελντορφ) σε άλλη πόλη προορισμού (αντί για Αθήνα μας έστειλε Θεσσαλονίκη!!!.
Μέχρι σήμερα, τρεις μήνες μετά, και έπειτα από χιλια, λίγο πολύ, e-mail που έχουμε στείλει για αποζημιώσεις (καινούργια αεροπορικά, ξενοδοχεία, οδοιπορικά, φαγητά κλπ κλπ), δεν έχει ούτε καν απαντήσει και ακολουθεί μια πολιτική στρουθοκαμηλισμού!!!
Και αναρωτιέμαι τώρα ... σε αυτούς τους γελοίους που κρύβονται πίσω από το δάκτυλο τους είναι δυνατό εμείς να εμπιστευόμαστε τις ζωές μας και τις ζωές των παιδιών μας???
 

Λυμπι

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Εχω βρει πολυ φθηνα εισητηρια με ryanair αλλα μου ειπανε οτι η εταιρια κλεινει και πολλοι χανουν τα λεφτα τους επειδη ακυρώνονται πτήσεις. Ισχύει αυτο; κοίταξα τα τελευταία μηνυματα και δεν εχει ειπωθει κατι αναλογο
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Εχω βρει πολυ φθηνα εισητηρια με ryanair αλλα μου ειπανε οτι η εταιρια κλεινει και πολλοι χανουν τα λεφτα τους επειδη ακυρώνονται πτήσεις. Ισχύει αυτο; κοίταξα τα τελευταία μηνυματα και δεν εχει ειπωθει κατι αναλογο
Οτι κλεινει αυτο δεν ισχυει, αλλα οτι ακυρωνουν πτησεις αυτο καποιες φορες ναι ισχυει γιατι ειναι υπερβολικα τσιπηδες και δεν πληρωνουν ουτε τους πιλοτους καλα και κανουν συχνες απεργιες.
Και να ακυρωθει πτηση παλι δεν νομιζω να εχει χασει κανεις λεφτα αλλα σου χαλαει ολο το σχεδιασμο και οτι λεφτα εχεις προπληρωσει για ξενοδοχεια.
Γενικα εαν εχεις ακουσει την παροιμια "το φτηνο το κρεας το τρωνε οι σκυλοι" αυτο ακριβως συμβαινει.

Γαβ-γαβ.
 

Λυμπι

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Οτι κλεινει αυτο δεν ισχυει, αλλα οτι ακυρωνουν πτησεις αυτο καποιες φορες ναι ισχυει γιατι ειναι υπερβολικα τσιπηδες και δεν πληρωνουν ουτε τους πιλοτους καλα και κανουν συχνες απεργιες.
Και να ακυρωθει πτηση παλι δεν νομιζω να εχει χασει κανεις λεφτα αλλα σου χαλαει ολο το σχεδιασμο και οτι λεφτα εχεις προπληρωσει για ξενοδοχεια.
Γενικα εαν εχεις ακουσει την παροιμια "το φτηνο το κρεας το τρωνε οι σκυλοι" αυτο ακριβως συμβαινει.

Γαβ-γαβ.

Ελήφθη το μηνυμα ;) ευχαριστώ πολυυ
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Γενικα εαν εχεις ακουσει την παροιμια "το φτηνο το κρεας το τρωνε οι σκυλοι" αυτο ακριβως συμβαινει.
Αν τα αεροπορικά ήταν κρέας κάποιος θα αγοράσει το κρέας φθηνά στην αρχή και κάποιος άλλος θα αγοράσει το ίδιο κρέας πολύ ακριβά στο τέλος. Ο πρώτος είναι αυτός που ρισκάρει το πρόγραμμά του μήνες πριν σε περίπτωση ακύρωσης και ο δεύτερος είναι το κορόιδο της υπόθεσης που θα πληρώσει τους μισθούς της αεροπορικής. Εσύ προτιμάς να είσαι ο πρώτος πελάτης που θα αγοράσει το φθηνό κρέας ή το κορόιδο;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.149
Likes
20.458
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
και ο δεύτερος είναι το κορόιδο της υπόθεσης που θα πληρώσει τους μισθούς της αεροπορικής.
O δεύτερος, που είναι το "κορόιδο της υπόθεσης", πολλές φορές είναι αυτός που δεν μπορεί να καθορίσει τις άδειες του μήνες πρίν την υλοποίηση κάθε ταξιδιού του!
Κάποιος πρέπει να κάνει και τη χαμαλοδουλειά....για να επιβιώνουν οι αεροπορικές εταιρείες!
 

dpapatsimpas

Member
Μηνύματα
134
Likes
199
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Ιραν
Για την χειραποσκευη λεμε τοση ωρα, πως σου ηρθε ο χυμος η το πλαστικο φαγητο;
Αυτο που κανεις ειναι λογικη πλανη. Τι σημασια εχει βεβαια εαν μαζευεις like; Σωστα :)
Οτι κλεινει αυτο δεν ισχυει, αλλα οτι ακυρωνουν πτησεις αυτο καποιες φορες ναι ισχυει γιατι ειναι υπερβολικα τσιπηδες και δεν πληρωνουν ουτε τους πιλοτους καλα και κανουν συχνες απεργιες.
Και να ακυρωθει πτηση παλι δεν νομιζω να εχει χασει κανεις λεφτα αλλα σου χαλαει ολο το σχεδιασμο και οτι λεφτα εχεις προπληρωσει για ξενοδοχεια.
Γενικα εαν εχεις ακουσει την παροιμια "το φτηνο το κρεας το τρωνε οι σκυλοι" αυτο ακριβως συμβαινει.

Γαβ-γαβ.
Μάλλον δεν βλέπεις τι λέει 6θεμα της συζήτησης
Για την χειραποσκευη λεμε τοση ωρα, πως σου ηρθε ο χυμος η το πλαστικο φαγητο;
Αυτο που κανεις ειναι λογικη πλανη. Τι σημασια εχει βεβαια εαν μαζευεις like; Σωστα :)
Το θέμα πάνω αν μπορεί να καταλάβεις γιατί συζητάμε είναι Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ Ryanair.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom