Ryanair Ποιά η γνώμη σας για τη Ryanair;

bebes

Member
Μηνύματα
154
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Σεβίλλη, Λισσαβόνα, Πόρτο
Ταξίδι-Όνειρο
Νοrd Kapp οδικως
Μπορεί να εχω ταξιδέψει καμια 20αρια φορές με Ryan. Γενικά με οικονομικές πτησεις.
Δεν ειχε ποτε καθυστέρηση πανω απο 15', δεν αντιμετώπισα ποτέ αγένεια απο το πλήρωμα.

Εντάξει, δεν είναι aegean ή ακομα περισσότερο Emirates, αλλά για οικονομική λύση ειναι ΟΚ.

Δεν αξίζει ίσως να πληρώσεις "ακριβό" εισιτήριο, αλλά τη δουλειά του μεταφορέα την κάνει ικανοποιητικότατα.

Τελευταία έκλεισα εισιτήρια για βρυξέλλες το Πάσχα.
Βγήκαν περίπου 80€ το ένα για 5 άτομα πήγαινελα και με βαλίτσα.

Μ'αυτα που διαβάζω θα δώσω άλλα 8€ το άτομο να κλείσω και θέσεις.
Οι αμέσως φτηνότερες τιμές που βρήκα είναι αρκετά πάνω απο το διπλάσιο.

Τι να κάνω; Να στεναχωρηθω που δεν θα με κεράσουν καφέ και κάποιο σνάκ;
Μην τυχόν και με κακολογίσουν οι γνωστοι και φίλοι οτι παω με τα φτηνά;

Με τα (πάνω απο) 700€ που εξοικονομώ θα πληρώσω και τα ξενοδοχεία, οπότε θα μετριαστεί ο πόνος μου.

Αν η Ryan ειχε εισιτήρια με 200€/άτομο, εννοείται οτι θα πήγαινα με την Aegean me 250€, αλλά με τέτοιες τιμές δεν τίθεται θέμα.

Με ενόχλησε και μενα που πληρώνω πλέον για τη βαλίτσα, αλλά ξερουν που τους πάιρνει να απλώνονται αφου πάλι ειναι φτηνότεροι και με διαφορά
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Στα 16 ευρώ που έχει εισιτήρια πήγαινε έλα αυτές τις ημέρες για αρκετούς προορισμούς είναι υπερευκαιρία.Ακόμα και χειραποσκευή να αγοράσεις ή και θεσή (που το θεωρώ περιττό) η τιμή είναι γύρω στα 30 ευρώ ακόμα παμφθηνο είναι.Αρκετές φορές έχει τύχει με τυχαία επιλογή θέσεων να καθόμαστε όλοι η παρέα μαζί και άλλες χωριστά ακόμα αι παράθυρο κάποιοι.Αλλά δεν μ απασχολεί που για 2 ώρες δν θα κάτσω με τους φίλους μου ή που θα έχω μια αποσκευή λιγότερη,ταξιδιώτης είμαι το νόημα του ταξιδιού δεν χάνεται.Αλλά ακόμα και αν θέλει κάποιος να πληρώσει για τις υπηρεσίες είναι και πάλι χαμηλό το κόστος.Αμα δεν σας αρέσει πηγαίντε στην Aegean ή Αιγαίου ή Α3 ή όπως αλλιώς την λέτε τέλος πάντων έχει καταντήσει κουραστικό αυτό το κράξιμο,ίδιες υπηρεσίες προσφέρουν και αυτοί αλλά με χαμηλότερο κόστος.Ακόμα και φαγητό να αγοράσεις η τιμή παραμένει χαμηλή.Το παραπάνω παράδειγμα είναι τελείως άστοχο γιατί το πιτόγυρο μπορεί να είναι ανθυγιεινό η Ryanair όμως δεν είναι επικίνδυνη για τους επιβάτες εφόσον πετάει σε διεθνή αεροδρόμια τηρούνται όλοι οι κανόνες ασφαλείας.Κάποιοι εδώ μέσα μπορεί να έχετε λεφτά και να επιλέγετε τις high cost και καλά κάνετε μην υποτιμάτε όμως τις υπόλοιπες εταιρίες γιατί κανείς δεν είναι τέλειος,στραβές γίνονται σε όλες τις εταιρίες.Σήμερα το 2018 καθόμαστε και παραπονιόμαστε που κάποιες εταιρίες μας δίνουν την ευκαιρία να κάνουμε παμφθηνα ταξίδια στην Ευρώπη ή ακόμα και για άλλες ηπείρους που έχουν ξεκινήσει κάποιες εταιρίες τελευταία,δηλαδή κάπου έλεος.Δεν αρέσει σε κάποιον,δεκτό δεν τον υποχρέωσε κανένας να πετάξει αλλά δεν πρέπει να την υποτιμάμε κιόλας.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Έχουμε φτάσει στο σημείο να λέμε τα αυτονόητα εδώ μέσα! Επειδή κάποιοι τρολαρουν αβέρτα! Και εμείς καθόμαστε και δίνουμε αξία! Θα μπορούσα να πω κ άλλα άλλα είναι κρίμα πάλι τα λέμε τα ίδια!

Από εκεί που τα ταξίδια για εμάς (εμένα και την γυναίκα μου) στο εξωτερικό ήταν άγνωστα έφτασα σε σημείο μέσα σε 1 χρόνο να κάνω 2 ταξίδια με την ΑΣΧΗΜΗ και ΚΑΚΗ εταιρία την Ryanair! 100 ΕΥΡΩ 2 εισιτήρια με θέσεις και βαλίτσα με προτεραιότητα για Ρώμη! Μπορεί κάποιος να μου βρει φτηνότερα εισιτήρια παρακαλώ ? Αν μου βρει τότε συγγνώμη άλλα έκανα μεγάλη πατάτα που εκλεισα με την Ryanair!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αμα δεν σας αρέσει πηγαίντε στην Aegean ή Αιγαίου ή Α3 ή όπως αλλιώς την λέτε τέλος πάντων έχει καταντήσει κουραστικό αυτό το κράξιμο,ίδιες υπηρεσίες προσφέρουν και αυτοί
Καποιο λαθος κανεις η εχει χαθει εντελως το νημα. Εδω κριτικαρουμε την εταιρεια οταν δεν σεβεται τους νομους, τις υποχρεωσεις της. Η Aegean οταν δεν μπορεσει να εκτελεσει μια πτηση θα σε προωθησει στον προορισμο σου, αυτοι εδω πολλες φορες δεν σεβονται τιποτε. Οικογενεια γνωστη με 2 παιδια απο Ιταλια προς Ελλαδα εχασε τις διακοπες της γιατι λογω απεργιας δεν εγινε η πτηση κ τους ειπε αντε ελατε την αλλη εβδομαδα (εβδομαδιαια πτηση).. Δεν ειναι κουραστικο το κραξιμο οταν σε καταστρεφει. Δεν ειμαστε ολοι 16χρονοι που κλεινουμε με 15€ πηγαινελα αμστερνταμ για να πιουμε. Πρεπει να σεβεται τη νομοθεσια, τους εργαζομενους κ τους πελατες. Οπως κανει η Easyjet, volotea, norwegian κ ενα σωρο αλλες low cost.
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Καποιο λαθος κανεις η εχει χαθει εντελως το νημα. Εδω κριτικαρουμε την εταιρεια οταν δεν σεβεται τους νομους, τις υποχρεωσεις της. Η Aegean οταν δεν μπορεσει να εκτελεσει μια πτηση θα σε προωθησει στον προορισμο σου, αυτοι εδω πολλες φορες δεν σεβονται τιποτε. Οικογενεια γνωστη με 2 παιδια απο Ιταλια προς Ελλαδα εχασε τις διακοπες της γιατι λογω απεργιας δεν εγινε η πτηση κ τους ειπε αντε ελατε την αλλη εβδομαδα (εβδομαδιαια πτηση).. Δεν ειναι κουραστικο το κραξιμο οταν σε καταστρεφει. Δεν ειμαστε ολοι 16χρονοι που κλεινουμε με 15€ πηγαινελα αμστερνταμ για να πιουμε. Πρεπει να σεβεται τη νομοθεσια, τους εργαζομενους κ τους πελατες. Οπως κανει η Easyjet, volotea, norwegian κ ενα σωρο αλλες low cost.
Απεργίες μπορούν να συμβούν παντού δεν μπορούμε να το ελέγξουμε σαν επιβάτες.Και στα πλοία γίνονται απεργίες το καλοκαίρι και καταστρέφουν τις διακοπές δεκάδων ανθρώπων δεν είδα κανέναν από εσας όμως να το αναφέρει,λογικά δεν θα ενοχλεί κανέναν αυτή η περίπτωση επειδή έχουμε εμμονή μόνο με Ryanair.Δυστυχώς οι διακοπές μπορούν να καταστραφούν από πολλους παράγοντες και είναι αρκετά στενάχωρο αλλά απ την άλλη δεν είναι και λογική να κλειστούμε σπίτι μας και να μην πηγαίνουμε πουθενά επειδή πιθανό να φοβόμαστε μην συμβει κάτι και πάει στραβά το ταξίδι μας.Δεύτερον ούτε εγώ είμαι 16χρονος και ούτε έχω όνειρο της ζωής μου να πάω Άμστερνταμ να πιώ για αυτό καλύτερα να μην κρίνεις άτομα χωρίς να τα γνωρίζεις.Αλλά για πιο λόγο να είναι κακό ενας νέος ή ακόμα και ένας ενηλικας να πάει ένα 3ημερο κάπου με 15 ευρώ για να ξεσκάσει;Το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο με αυτόν που θα πληρώσει 350 ευρώ το ίδιο εισιτήριο με άλλη εταιρία.Πραγματικά λυπάμαι να διαβάζω παρόμοια μηνύματα σε ταξιδιωτικό φόρουμ.Προφανώς και σέβονται την νομοθεσία εφόσον πετούν σε διεθνή αεροδρόμια.
Καμία εταιρία low cost ή high cost δεν είναι άγια όλες κοιτάνε το συμφέρον τους.Ακόμα και αυτή που πλήρωσες το εισιτήριο 350 ευρώ θα σου κάνει την ζημιά κάποια στιγμή.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί επιμένουμε.Απλά σεβαστείτε το γεγονός οτι υπάρχουμε εδώ μέσα άτομα που γουστάρουμε να κάνουμε ταξίδια και χρησιμοποιούμε κυρίως low cost επειδή μονο αυτό αντέχει η τσέπη μας (και να ναι καλά που μας δίνουν την ευκαιρία να πετάξουμε) και τελειώνει εδώ η συζήτηση.
Συγγνώμη για το offtopic.
 
Last edited:

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Καποιο λαθος κανεις η εχει χαθει εντελως το νημα. Εδω κριτικαρουμε την εταιρεια οταν δεν σεβεται τους νομους, τις υποχρεωσεις της. Η Aegean οταν δεν μπορεσει να εκτελεσει μια πτηση θα σε προωθησει στον προορισμο σου, αυτοι εδω πολλες φορες δεν σεβονται τιποτε. Οικογενεια γνωστη με 2 παιδια απο Ιταλια προς Ελλαδα εχασε τις διακοπες της γιατι λογω απεργιας δεν εγινε η πτηση κ τους ειπε αντε ελατε την αλλη εβδομαδα (εβδομαδιαια πτηση).. Δεν ειναι κουραστικο το κραξιμο οταν σε καταστρεφει. Δεν ειμαστε ολοι 16χρονοι που κλεινουμε με 15€ πηγαινελα αμστερνταμ για να πιουμε. Πρεπει να σεβεται τη νομοθεσια, τους εργαζομενους κ τους πελατες. Οπως κανει η Easyjet, volotea, norwegian κ ενα σωρο αλλες low cost.
Καλα , κ η Norwegian δεν ειναι πολυ καλυτερη προς τους επιβατες, εχουν κανει κ αυτοι διαφορα...
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Απεργίες μπορούν να συμβούν παντού δεν μπορούμε να το ελέγξουμε σαν επιβάτες.Και στα πλοία γίνονται απεργίες το καλοκαίρι και καταστρέφουν τις διακοπές δεκάδων ανθρώπων δεν είδα κανέναν από εσας όμως να το αναφέρει,λογικά δεν θα ενοχλεί κανέναν αυτή η περίπτωση επειδή έχουμε εμμονή μόνο με Ryanair.Δυστυχώς οι διακοπές μπορούν να καταστραφούν από πολλους παράγοντες και είναι αρκετά στενάχωρο αλλά απ την άλλη δεν είναι και λογική να κλειστούμε σπίτι μας και να μην πηγαίνουμε πουθενά επειδή πιθανό να φοβόμαστε μην συμβει κάτι και πάει στραβά το ταξίδι μας.Δεύτερον ούτε εγώ είμαι 16χρονος και ούτε έχω όνειρο της ζωής μου να πάω Άμστερνταμ να πιώ για αυτό καλύτερα να μην κρίνεις άτομα χωρίς να τα γνωρίζεις.Αλλά για πιο λόγο να είναι κακό ενας νέος ή ακόμα και ένας ενηλικας να πάει ένα 3ημερο κάπου με 15 ευρώ για να ξεσκάσει;Το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο με αυτόν που θα πληρώσει 350 ευρώ το ίδιο εισιτήριο με άλλη εταιρία.Πραγματικά λυπάμαι να διαβάζω παρόμοια μηνύματα σε ταξιδιωτικό φόρουμ.Προφανώς και σέβονται την νομοθεσία εφόσον πετούν σε διεθνή αεροδρόμια.
Καμία εταιρία low cost ή high cost δεν είναι άγια όλες κοιτάνε το συμφέρον τους.Ακόμα και αυτή που πλήρωσες το εισιτήριο 350 ευρώ θα σου κάνει την ζημιά κάποια στιγμή.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί επιμένουμε.Απλά σεβαστείτε το γεγονός οτι υπάρχουμε εδώ μέσα άτομα που γουστάρουμε να κάνουμε ταξίδια και χρησιμοποιούμε κυρίως low cost επειδή μονο αυτό αντέχει η τσέπη μας (και να ναι καλά που μας δίνουν την ευκαιρία να πετάξουμε) και τελειώνει εδώ η συζήτηση.
Συγγνώμη για το offtopic.
απλα οταν τους κατσει η στραβη επανερχονται στο forum και αρχιζουν τα καντηλια για τη ryan ρωτωντας πως θα αποζημιωθουν...
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
απλα οταν τους κατσει η στραβη επανερχονται στο forum και αρχιζουν τα καντηλια για τη ryan ρωτωντας πως θα αποζημιωθουν...
Εαν δικαιουνται αποζημιωση τοτε πολυ καλα κανουν και ρωτανε, οπου μπορουνε, πως θα αποζηιωθουν.
Γιατι το αναφερεις αυτο;
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Εαν δικαιουνται αποζημιωση τοτε πολυ καλα κανουν και ρωτανε, οπου μπορουνε, πως θα αποζηιωθουν.
Γιατι το αναφερεις αυτο;
ρωτα πχ αυτους που αντι να τους προσγειωσει θεσσαλονικη ,τους προσγειωσε Σοφια μεσ στα χιονια και εκλεισαν μονοι τους πουλμαν να γυρισουν σπιτι τους...
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Το έχω ξαναπεί. Όταν η πτήση σου γίνει κανονικά, δηλαδή δεν ακυρωθεί 3-4 μέρες πριν την πτήση, δεν έχει καθυστέρηση 5-6 ώρες και βάλε τότε η ρυαν είναι μια πολύ καλή εταιρεία και αξίζει 110% να ταξιδέψει κάποιος μαζί της. Αν συμβεί όμως κάτι από τα παραπάνω τότε σχεδόν πάντα σε αφήνει ξεκρέμαστο ή σου προτείνει λύσεις που πιο πολύ μοιάζουν με ανέκδοτο πχ αντί να πετάξεις σήμερα Μποβέ-Θεσ/νίκη να πετάξεις μετά από 2 μέρες Νυρεμβέργη Κέρκυρα και οι ενδιάμεσες διανυκτερεύσεις θα βαρύνουν την δικιά σου τσέπη.
Αν εχω πετάξει με ρυαν? Φυσικά
Αν θα ξαναπετάξω? Σχεδόν σίγουρο οτι θα το ξανακάνω αλλα όταν έχω εναλλακτική με λογική διαφορα τιμής θα την αποφύγω.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.378
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom