Ryanair Ποιά η γνώμη σας για τη Ryanair;

evaT

Member
Μηνύματα
1.555
Likes
12.626
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Έχω ταξιδέψει δεκάδες φορές με εισητήρια σε εξευτελιστικές τιμές. Κοινή λογική. Αγοράζεις προτεραιότητα κ 2 χειραποσκευες κάνεις τσεκ ιν λίγο πριν κλείσει η πτήση για να πάρεις καλή θέση (2 στις 3 πιάνει) κ διπλοτσεκαρεις τα στοιχεία σου όταν καταχωρεις...Σ όσους δεν αρέσει η πολιτική της εταιρείας ας διαλέξει Αegean, lufthansa η δεν ξέρω τι , με τριπλάσιες κ βάλε τιμές εισητηρίων. Ο στόλος της εταιρείας είναι καινούργιος , είναι συνεπής και φθηνή προσωπικά μου είναι αρκετό!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Η πιο γελοια, τουλαχιστον, εταιρεια που εχω ταξιδεψει! Προσφερει φτηνα εισιτηρια και μεσω διαφορων τεχνασματων σου αποσπα χρηματα. Εκλεισα εισιτηρια απο Αθηνα για Βουκουρεστι, Ρουμανια με 35€. Στη διαδικασια του check in online (48ωρες πριν την πτηση) δεν μου εδινε επιλογη να συνεχισω, παρολο που υπηρχε η επιλογη τυχαιας θεσης) αν δεν επελεγα να πληρωσω 4€ για επιλογη συγκεκριμένης θεσης. Αφοτου απελπιστηκα, ειπα να κανω το check in στο αεροδρομιο. Εκει λογω του οτι εκλεισε το online check in για 2 λεπτα..αναγκαστηκα να πληρωσω 50€. Μεγαλη προσοχη με αυτην την εταιρεια!

The worst air company ever!! I booked tickets from Athens to Bucharest for 35€. While I was trying to check in online (48hrs before flight), even though there was an option for random seat selection, the system wouldn't let me continue unless I paid 4€ for specific seat selection. I decided to check in at the airport. Unfortunately the time had passed for online check in hence I was forced to pay extra 50€. Be careful with this company. They have cheap flights but after all they are taking money from you with other ways!
Ό, τι να 'ναι...
Δεν πειράζει, άσε εμάς τους υπόλοιπους που ξέρουμε να διαβάζουμε τους όρους της λίγο καλύτερα να ταξιδεύουμε όχι με 35, αλλά με 10 και 15 ευρώ και να μην παραπονιόμαστε.
 

xaris_di

Member
Μηνύματα
19
Likes
44
Ακόμα και να μη σου αρέσει να πετάς με Raynair, και προτιμάς πχ Aegean ή άλλες όχι low-cost εταιρείες
(ευνόητο πως και εγώ αυτές προτιμώ), και πάλι ωφελημένος είσαι από την ύπαρξη της Ryanair καθώς σε συγκεκριμένες γραμμές αναγκάζει και τον ανταγωνισμό να συμπιέσει τις τιμές τους. Τα τελευταία 15 χρόνια κάνουμε αθροιστικά εγώ η γυναίκα μου και τα πεθερικά μου ετησίως 30 φορές το ταξίδι Αθήνα-Θεσ/νίκη, και η ύπαρξη της Ryanair με τα εισιτήρια των 12-15 Ευρώ (και κάποια στιγμή παλιότερα η Cyprus που είχε αντίστοιχες τιμές και πιο πρόσφατα η Ellinair) αντικατέστησε το κλασσικό κουραστικό ταξίδι με το τρένο. Επιπλέον, σε ταξίδια που κάναμε και με τα παιδιά σε βρεφική ηλικία και προτιμήσαμε για μεγαλύτερη άνεση την Aegean, βρήκαμε και εκεί εισιτήρια με 30 Ευρώ. Οπότε για μένα το θέμα δεν είναι με ποια εταιρεία προτιμώ να ταξιδεύω, αλλά αν το ταξίδι μου θα είναι value for money (ειδικά τώρα που έχει σταματήσει τα δρομολόγια η Ryan) .
 

Kostasicebar

Member
Μηνύματα
39
Likes
63
Έχοντας πετάξει πάνω από 50 φορές με Ryanair μόνο καλά λόγια έχω να πω.Δεν είχα ποτέ μου τη παραμικρή καθυστέρηση με υπαιτιότητα της εταιρίας είτε κάποια άσχημη εμπειρία . Αντιθέτως έχω πετάξει σε πόλεις που πριν την Ryanair δεν υπήρχε πιθανότητα να δω φθηνά,με την εν λόγω εταιρία πετάω πάνω από μια δεκαετία καθότι η σύζυγος Βρετανή και πολλές φορές πετάξαμε από Αγγλία.Εχει τα χούγια της σαν εταιρία τα οποία πρέπει να τα μάθεις για να μη την πατήσεις .Βεβαιως όλες οι εταιρίες σιγά σιγά μπαίνουν στο ίδιο μοτίβο με τις αποσκευές και γίνονται σκληρές με τα μεγέθη (πχ Aegean).Οποτε ,προσέχουμε το μέγεθος της αποσκευής που έχουμε πληρώσει (όπως πρέπει να κάνουμε πλέον με όλες τις αεροπορικές),κάνουμε το ηλεκτρονικό μας τσεκ ιν όποτε προβλέπεται είτε με το smartphone μας είτε από κομπιούτερ με εκτύπωση δική μας και όλα είναι κομπλέ! Τιμές ασυναγώνιστες και προορισμοί ακρως ενδιαφέροντες !!! Καλά ταξίδια !
 

8avos

Member
Μηνύματα
650
Likes
6.355
Η πιο γελοια, τουλαχιστον, εταιρεια που εχω ταξιδεψει! Προσφερει φτηνα εισιτηρια και μεσω διαφορων τεχνασματων σου αποσπα χρηματα. Εκλεισα εισιτηρια απο Αθηνα για Βουκουρεστι, Ρουμανια με 35€. Στη διαδικασια του check in online (48ωρες πριν την πτηση) δεν μου εδινε επιλογη να συνεχισω, παρολο που υπηρχε η επιλογη τυχαιας θεσης) αν δεν επελεγα να πληρωσω 4€ για επιλογη συγκεκριμένης θεσης. Αφοτου απελπιστηκα, ειπα να κανω το check in στο αεροδρομιο. Εκει λογω του οτι εκλεισε το online check in για 2 λεπτα..αναγκαστηκα να πληρωσω 50€. Μεγαλη προσοχη με αυτην την εταιρεια!

The worst air company ever!! I booked tickets from Athens to Bucharest for 35€. While I was trying to check in online (48hrs before flight), even though there was an option for random seat selection, the system wouldn't let me continue unless I paid 4€ for specific seat selection. I decided to check in at the airport. Unfortunately the time had passed for online check in hence I was forced to pay extra 50€. Be careful with this company. They have cheap flights but after all they are taking money from you with other ways!
Σε μια πτήση το πρώτο που θα πρέπει να μας ενδιαφέρει,είναι να ναι ασφαλής!Η Ryan το περνάει με άριστα αυτό το στάδιο!

Όλα τα υπόλοιπα είναι «να χαμε να λέγαμε» γιατί φαντάσου ότι κάποιοι χρειαζόμαστε αεροπλάνο να πάμε στα σπίτια μας και με την συγκεκριμένη εταιρία το κάνουμε χωρίς να χρειάζεται να πληρώνουμε ένα μισθό!

Την επόμενη φορά περισσότερη προσοχή στην διαδικασία και μην πας με πρώτο ποστ να βγάλεις χολή επειδή πλήρωσες παραπάνω!
 

ionios

New Member
Μηνύματα
1
Likes
2
Εχοντας διαβασει τοσα πολλα για την low cost-επανασταση,πιο πολλα απο τις σελιδες των μνημονιων που διαβασαν οι υπογραφοντες,εκανα κι εγω το πρωτο ταξιδι μου με αυτην,οικογενειακως,απο Αθηνα στο Λονδινο με επιστροφη.Τιμες κλεισμενες 3 μηνες πριν,ακριβως μισες απο αυτες που θα εβγαζα με "συστημικες" αερογραμμες...Τι με χαλασε;(που σιγουρα πρεπει να μπουν σε αντιδιαστολη με τα χρηματα που εξοικονομεις για την διαμονη σου στον προορισμο σου).Βασικα,οχι τοσα πολλα οσα με φοβιζαν απο τις αναγνωσεις..κι αν επικεντρωθεις στο δογμα "οτι πληρωσεις παιρνεις",σου ερχονται κι αυτα που μενουν πιο ελαφρια..Μακρινα τερμιναλ αεροδρομιου και στο πηγαινε και στο ελα..μιλαμε για περπατημα,οχι αστεια..κι επιβαρυνεται η κατασταση αυτη οταν ενα μελος της παρεας τυγχανει Αμεα(οχι κινητικων προβληματων).Τα δρομολογια τους ειναι παντα τιγκα,κι οχι μονο απο επιβατες αλλα κι απο χειραποσκευες που τα ντουλαπια και οι χωροι κατω απο το καθισμα απλα δεν φτανουν..η priority και η μη δεν διαφερουν επι της ουσιας παρα μονο αν εχεις αγχος οτι θα κατσετε ολοι μαζι(αφου συνοδευτει απο κρατηση θεσεων)...τελευταιο και πιο..παραξενο:διαβαζοντας και προσφατα και παλιοτερα για περιεργες καμμια φορα συνθηκες πιεσης κι οξυγονου στην καμπινα,κι εχοντας ως μετρο συγκρισης καποια ταξιδια αλλα,ομολογω οτι πολυ πριν την διαδικασια εναρξης προσγειωσης(ειδικα στο πηγαινε για Λονδινο),ο πονοκεφαλος και το μεχρι αναζητησης βοηθειας εντονο πονοαυτιο(πονοι αυτιων) απλα ηταν περα απο το ανεκτο..ισως μη διαχειρισιμο,κι οχι μονο απο μενα...δεν ξερω αν εφταιγαν οι συνθηκες του προορισμου ή τι αλλο,αλλα εμας μας συνταραξε...κατα τα αλλα,αποσκευες δεν ετυχε να κοιταχτουν ή μετρηθουν καθολου(για ογκο μιλαω),ουτε ειδα να κοιταχτουν σε κανεναν,για φαγητο ή ποτο-καφε,ακομη κι οταν η πτηση ειναι πανω απο 3-3,5 ωρες οπως για Λονδινο,ειτε απο τον χωρο αεροδρομιου τα παρεις μαζι ειτε απο μεσα στο αεροσκαφος ψωνισεις σχεδον το ιδιο ειναι(εκτός νερου),ο χωρος ποδιων και πλατους ελαχιστα διαφορα εχουν ισως απο πολλες εταιρειες που εχω πεταξει(ενταξει,οχι γκλαμουρατες)...αυτα..τελος,θα ξαναπηγαινα μαζι τους,οχι με ατομο με ειδικες αναγκες,οχι με αγχωτικους τυπους για παρεα(αν κι εγω ενας απο αυτους ειμαι),αλλά με βασικο λογο οτι εξοικονομω χρηματα για να τα διαθεσω για τον προορισμο που παω κι οχι ενα μεγαλο μερος τους στα αεροπορικα που θα με μεταφερουν...
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Ακύρωση πτήσης για Βαρσοβία το Δεκέμβριο. Αίτημα επιστροφής χρημάτων εκ μέρους μου, σε 5 εργάσιμες μέρες τα χρήματα στην κάρτα μου.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Σε ακυρωμένη πτήση για Χανιά, άλλα έγραφε στο email, άλλα σου επέτρεπε η εφαρμογή να κάνεις.
Θεωρητικά μπορούσε να γίνει αλλαγή σε άλλη διαθέσιμη πτήση, όμως έβγαζε μήνυμα για αδυνμία μεταφοράς κράτησης λόγω διαφοράς ΦΠΑ!
Στη πρώτη μας επικοινωνία μέσω chat μας είπαν ότι δε γίνεται αλλαγή και ότι το μόνο που μπορούμε να ζητήσουμε είναι επιστροφή χρημάτων.
Στη δεύτερη επικοινωνία σήμερα το πρωί μου έκαναν κατευθείαν την αλλαγή. Τι να πεις...
Διανύουμε δύσκολες μέρες και χρειάζεται υπομονή. Σε γενικές γραμμες πάντως η Ryan κρατιέται στο ύψος της.
 

Stavros1986

Member
Μηνύματα
39
Likes
265
Επόμενο Ταξίδι
ΑΙΓΥΠΤΟΣ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΗΠΑ
Βεβαιως όλες οι εταιρίες σιγά σιγά μπαίνουν στο ίδιο μοτίβο με τις αποσκευές και γίνονται σκληρές με τα μεγέθη (πχ Aegean)
Χρειαζόταν κάποια στιγμή, όμως. Ειδικά στην Aegean το κακό είχε παραγίνει τον τελευταίο χρόνο, με πολλούς να χώνουν από πάνω θηριώδεις χειραποσκευές, τέσσερις σακούλες ψώνια από τα duty free και τα μπουφάν τους. Έφτανες 10 θέσεις παρακάτω για να βρεις χώρο για τη βαλίτσα σου...
 

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.333
Ειδικά στην Aegean το κακό είχε παραγίνει τον τελευταίο χρόνο, με πολλούς να χώνουν από πάνω θηριώδεις χειραποσκευές, τέσσερις σακούλες ψώνια από τα duty free και τα μπουφάν τους. Έφτανες 10 θέσεις παρακάτω για να βρεις χώρο για τη βαλίτσα σου...
Το οποίο ξεκίνησε από τότε που άρχισε να χρεώνει όλες τις αποσκευές, γιατί όσο είχε την πρώτη δωρεάν ("δεν είμαστε low cost εμείς"), όχι μόνο δεν υπήρχε πρόβλημα αλλά περίσσευε και χώρος.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Το οποίο ξεκίνησε από τότε που άρχισε να χρεώνει όλες τις αποσκευές, γιατί όσο είχε την πρώτη δωρεάν ("δεν είμαστε low cost εμείς"), όχι μόνο δεν υπήρχε πρόβλημα αλλά περίσσευε και χώρος.
Εννοεις οτι αυτο το προβλημα ξεκινησε τωρα που εχει κανει 3 ειδη ναυλων η ετζιαν;;ας γελασω!!!!αυτο το κακο με τα 25.000 πραγματα του καθενος πανω στο χωρο αποσκευων,ενω επιτρεπετε ΜΟΝΟ η χειραποσκευη του καθε ενος επιβατη,υπαρχει χρονια...σε οσα ταξιδια εχω κανει με ετζιαν απο το 2017 και μετα παντα μα ΠΑΝΤΑ δε μπορω να βρω χωρο πανω απο τη θεση μου για τη χειραποσκευη μου γιατι παντα καποιος εχει φορτωσει οτι του ρθε και εχει πιασει το χωρο για 4 συνολικα θεσεις..και προφανως αεροσυνοδοι κανουν τις παπιες!
 
  • Like
Reactions: Ntt

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Εννοεις οτι αυτο το προβλημα ξεκινησε τωρα που εχει κανει 3 ειδη ναυλων η ετζιαν;;ας γελασω!!!!αυτο το κακο με τα 25.000 πραγματα του καθενος πανω στο χωρο αποσκευων,ενω επιτρεπετε ΜΟΝΟ η χειραποσκευη του καθε ενος επιβατη,υπαρχει χρονια...σε οσα ταξιδια εχω κανει με ετζιαν απο το 2017 και μετα παντα μα ΠΑΝΤΑ δε μπορω να βρω χωρο πανω απο τη θεση μου για τη χειραποσκευη μου γιατι παντα καποιος εχει φορτωσει οτι του ρθε και εχει πιασει το χωρο για 4 συνολικα θεσεις..και προφανως αεροσυνοδοι κανουν τις παπιες!
Υποθέτω ότι ο/η @poised αναφέρεται σε παλαιότερη περίοδο (πριν καμιά 10ετία), οπότε και η αποσκευή προς παράδοση ήταν δωρεάν σε όλες τις κατηγορίες ναύλων.
Βέβαια και τότε παρατηρούσες διάφορα ευτράπελα όπως αυτά που περιγράφεις, αλλά όχι τον χαμό που γινόταν αργότερα και μέχρι προσφάτως (και με την ανοχή της εταιρίας προφανώς).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom