Ποια απο αυτες τις γλωσσες λετε να μαθω??

Nektarios P.

Member
Μηνύματα
62
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
Ryanairtrip
Ταξίδι-Όνειρο
ταφρος μαριανων
Παιδια συγνωμη για το πιστολιδι αλλα ειχε χαλασει το wifi του γειτονα και δεν μπορουσα να καθισω αρκετη ωρα να γραψω, ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια.

Εγώ αν σπούδαζα Θεολογία και με ενδιέφερε, θα ξεκινούσα Hindi. Για επιχειρήσεις, Κινέζικα. Για ταξίδια Ισπανικά και για να παντρευτώ μια καλή κοπέλα, φωνάρα και να ζω σαν άνθρωπος, Σουηδικά. Για διερμηνέας οι γλώσσες που πληρώνουν πραγματικά καλά αυτή τη στιγμή στην ΕΕ είναι τα ούγγρικα και τα φινλανδικά, μιλάμε για πολύ χρήμα, αλλά όταν είσαι διερμηνέας αυτό που μετράει είναι ο συνδυασμός γλωσσών. Έχω συνάδελφο που έχει γιαπωνέζικα/γερμανικά και έχει απίστευτη δουλειά, όπως και ο φίλος που έχει κορεάτικα/γερμανικά (μόνο σε κατασκευές και αυτοκινητοβιομηχανίες να δεις τι γίνεται, μιλάμε για απίστευτα λεφτά, ακόμη και στο consecutive -που για τους διερμηνείς είναι αστεία υπόθεση σε σχέση με το simultaneous- τα ποσά είναι ιλιγγιώδη). Για διερμηνεία πάντα, αν δε σκοπέυεις να κάνεις κάποια από τις βαρετές αλλά επικερδείς επενδύσεις τύπου εξειδίκευση σε νομικά/τεχνικά/ιατρικά (έχεις κάνει διερμηνεία για το δάκο και τη μουχρίτσα από γερμανικά σε ισπανικά; ούτε ο ομιλητής δεν είναι ξύπνιος...), δουλειά θα έχεις αν κάνεις συνδυασμους γλωσσών από εντελώς διαφορετικές οικογένειες, π.χ. Κινέζικα με Αραβικά ή Ρώσικα με Ισπανικά. Αν έχεις Αγγλικά/Ισπανικά/Γαλλικά/Ιταλικά/Γερμανικά θα πεινάσεις... αυτ'α πια τα έχει και η κουτσή Μαρία και πολλοί αρτιμελείς.
Μα για ποιο λογο hindi, που θα βοηθησει, υπαρχουν ινδοι θεολογοι, τι:shock:?

Αν πάντως στο μέλλον ενδιαφέρεσαι να εργαστείς ως επιστήμονας, οπουδήποτε στον κόσμο, πρακτικά δε χρειάζεσαι καμία άλλη γλώσσα εκτός από τα Αγγλικά. Ξέρω ένα σωρό κόσμο που προέρχεται από χώρα με γλώσσα Α και εργάζεται σε χώρα με γλώσσα Β, χρησιμοποιόντας εξ' ολοκλήρου Αγγλικά στην εργασία του χωρίς κανένα πρόβλημα.
Να κοιτάξεις να εμβαθύνεις την γλώσσα που έμαθες απο μικρός (Αγγλικά). Το ότι κάποιος έχει ένα Proficiency δεν λέει τίποτα απολύτως αν δεν έχει ευφράδεια στα προφορικά και άνεση στα γραπτά. Αν ενδιαφερθείς για κάτι εκτός Ελλάδας αυτό θα είναι το ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ. Μιλάω για επαγγελματική χρήση
Οκ εχω το proficency, ισχυει παρολ' αυτα οτι δεν ειμαι και απολυτα ευγλωτος αλλα κανω ικανοποιητικα καλη χρηση της γλωσσας, απο κει και περα πως μπορω να τη βελτιωσω παραπανω??
 
Last edited by a moderator:

Symon

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Σκεφτομαι να ασχοληθω με τον τουρισμο και θελω να μαθω μια 3η ξενη γλωσσα οπως ισπανικα ή γερμανικα(εχω proficiency στα αγγλικα) τι μου προτεινετε;
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Σκεφτομαι να ασχοληθω με τον τουρισμο και θελω να μαθω μια 3η ξενη γλωσσα οπως ισπανικα ή γερμανικα(εχω proficiency στα αγγλικα) τι μου προτεινετε;
Έσβησα την απάντηση μου γιατί βλέπω στο θέμα έχει πολύ ωραίες και εμπεριστατωμένες απόψεις. Καλύτερα να μας δώσεις περισσότερο feedback για τις σκέψεις σου και τους στόχους σου
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.040
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σκεφτομαι να ασχοληθω με τον τουρισμο και θελω να μαθω μια 3η ξενη γλωσσα οπως ισπανικα ή γερμανικα(εχω proficiency στα αγγλικα) τι μου προτεινετε;
Κινέζικα (χωρίς παραπάνω πληροφορίες, μην περιμένεις καλύτερες απαντήσεις...)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom