Ποια είναι η αγαπημένη σας πόλη?

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Από τα μέρη που έχετε δει σε Ελλάδα & εξωτερικό, ποιο μέρος (αστικό) σας έχει κερδίσει? Ποια είναι η αγαπημένη σας πόλη, και γιατί ?

Για πάμε για πάμε!! :)

Θα περιμένω λίγο να δω εθελοντές, αλλιώς θα ξεκινήσω εγώ :)
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Μου έδωσες την ευκαιρία και θα σε άφηνα να ξεκινήσεις;

Προσωπικά για εμένα και αφού μιλάμε για πόλη, το Νο 1 είναι η Πράγα.
Οι λόγοι που ισχύει αυτό είναι καθαρά υποκειμενικοί. Είναι η συνολική αίσθηση που μου άφησε η πόλη. Αν σκεφτόμουν ποια πόλη έχει τα ομορφότερα μνημεία, ίσως να απαντούσα Ρώμη, ποια είναι περισσότερο σύγχρονη ... Θέλω να πω ότι αν προσπαθούσα να βάλω "αντικειμενικά" κριτήρια ίσως να κέρδιζε άλλη πόλη, αλλά το θέμα είναι ποια αίσθηση έχεις φεύγοντας. Η Πράγα με μάγεψε. Λάτρεψα τις γωνιές της, μου άρεσε να περπατάω τυχαία και έβρισκα παντού πανέμορφα σημεία. Μου άρεσαν οι ρυθμοί της, ο "αέρας" της, το φαγητό της (κοιλιόδουλος γαρ). Τα πάντα.
 

maria

Member
Μηνύματα
96
Likes
75
Από τις πόλεις τις οποίες έχω επισκεφθεί μέχρι τώρα η αγαπημένη μου είναι το Παρίσι. Κι αυτό δεν έχει να κάνει μόνο με την ομορφιά και την ατμόσφαιρα της πόλης, αλλά και με την καθημερινή ζωή των κατοίκων. Είναι μια πόλη στην οποία νομίζω πως θα μπορούσα να μείνω για πάντα!​
 

Stelios

Member
Μηνύματα
85
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Μελβούρνη...
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες :)
μάλλον φλωρεντία
 

anti1

Member
Μηνύματα
41
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Χμ...δεν ξέρω ακόμη
Κοιτα αρχικα μια πολη που μου αρεσει πολυ ειναι η Ξανθη! :)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ωραία, μιας και δεν έχω πάει, πέσμας και γιατί σου αρέσει η συγκεκριμένη πόλη. :)
 

anti1

Member
Μηνύματα
41
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Χμ...δεν ξέρω ακόμη
Μου αρεσει πολυ η παλια πολη της Ξανθης! :)
Η αρχιτεκτονικη των κτηριων της. :)
Νομιζεις σε εκεινο το κομματι της οτι εισαι αποκομενος απο την υπολοιπη πολη.
Οι απιστευτα χαλαροι ρυθμοι της. Οι ανθρωποι της, οι ντοπιοι ειναι εξαιρετικοι!
Οτι συνδιαζει τρεις διαφορετικους πολιτισμους αλλα χωρις να χανει τον χαρακτηρα της.
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Εκτός λοιπόν από Πράγα θα πω και κάτι από Ελλάδα: Χώρα Φολεγάνδρου. Και μη μου πείτε ότι είναι εκτός. Πρωτεύουσα νησιού είναι :)

Για την Ξάνθη συμφωνώ και επαυξάνω. Αν και πάνε πολλά χρόνια που την επισκέφθηκα, η παλιά πόλη έχει μείνει στο μυαλό μου.
 

anti1

Member
Μηνύματα
41
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Χμ...δεν ξέρω ακόμη
Η παλια πολη εξακολουθει να παραμενει η ιδια! Τουλαχιστον πριν εναμιση χρονο περιπου που περασα. Οπως την ειχα αφησει πριν καμποσα χρονια που ειχα παει. Ειναι απο τις πολεις που αν καταφερεις να συνηθισεις το κρυο μενεις ανετα μονιμα! Μου αρεσαν πολυ οι ανθρωποι εκει! :)
 

antigoni

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσιιιιιιιιι!!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ-επίσκεψη στον bro!!
θα πω ρωμη. πανεμορφη ρομαντικη γενικοτερα αγαπαμε ιταλια!!!! γλωσσα μουσικη κουλτουρα ιταλους-ιταλιδες, φαγητα, ιστορια τα παντα!!!!
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Όντως η Ρώμη είναι καταπληκτική. Από τις ομορφότερες πόλεις για ατελείωτο περπάτημα.
Βέβαια, εξακολουθώ να θεωρώ Νο 1 την Πράγα.

Επίσης, κρατάω και κάποιες επιφυλάξεις για τις πόλεις που δεν έχω επισκεφθεί (και είναι τόσες πολλές). Και πρέπει να τις επισκεφθώ για να έχω τεκμηριωμένη άποψη :) :) :)
 

anti1

Member
Μηνύματα
41
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Χμ...δεν ξέρω ακόμη
antigoni said:
θα πω ρωμη. πανεμορφη ρομαντικη γενικοτερα αγαπαμε ιταλια!!!! γλωσσα μουσικη κουλτουρα ιταλους-ιταλιδες, φαγητα, ιστορια τα παντα!!!!
Θα συμφωνησω μαζι σου! Η Ιταλια γενικα ειναι πιο κοντα σε εμας τους Ελληνες, απο αποψη νοοτροπιας...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.234
Μηνύματα
884.522
Μέλη
38.925
Νεότερο μέλος
aggelikik

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom