Ποια είναι η αγαπημένη σας πόλη?

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Η Ρώμη είναι μια καταπληκτική πόλη, που την έχω ζήσει και ως πιο πολύ "τουρίστας" και ως καθαρός Ρωμαίος :p με τη βοήθεια του αγαπητού φίλου AEKfan.

Ωστόσο η δική μου ψήφος πάει με κάτω τα χέρια στη Νέα Υόρκη... Τους λόγους τους έχω περιγράψει ήδη σε... μακροσκελέστατο ποστ που μπορείτε να διαβάσετε εδώ. :)
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Η Ρώμη είναι μια καταπληκτική πόλη, που την έχω ζήσει και ως πιο πολύ "τουρίστας" και ως καθαρός Ρωμαίος :p με τη βοήθεια του αγαπητού φίλου AEKfan.

Ωστόσο η δική μου ψήφος πάει με κάτω τα χέρια στη Νέα Υόρκη... Τους λόγους τους έχω περιγράψει ήδη σε... μακροσκελέστατο ποστ που μπορείτε να διαβάσετε εδώ. :)
Ήμουνα σίγουρος. Δυστυχώς όμως δεν μπορούσα να το παίξω στο στοίχημα γιατί είχε φραγή :)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
SORRY ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΚΕΦΑΛΑΙΑ , ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ!

ΛΟΙΠΟΝ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΠΟΛΕΙΣ ΓΕΝΙΚΑ...ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΥΠΟΛΕΙΣ ΜΕ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΔΡΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΨΗΛΑ ΤΣΙΜΕΝΤΕΝΙΑ ΚΤΙΡΙΑ.
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΧΤΩ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΠΟΛΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ , ΜΕ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΕ Η ΜΑΔΡΙΤΗ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ.

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΑΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΩ , ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΜΠΕΛΙΖ.ΗΤΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΧΑΛΙΑ :D ΑΛΛΑ ΕΙΧΕ ΜΙΑ ΓΟΗΤΕΙΑ.
ΑΝΘΡΩΠΟΙ, ΚΑΡΑ ΜΕ ΚΑΡΥΔΕΣ ΚΑΙ ΜΑΝΓΚΟ, ΜΙΚΡΟΠΩΛΗΤΕΣ , ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΚΑΙ ΒΟΙΔΑΜΑΞΕΣ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ. ΡΑΣΤΑΦΑΡΙΑΝ "ΦΙΑΓΜΕΝΟΙ", ΜΑΓΑΖΙΑ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΤΕΡΜΑ ΜΟΥΣΙΚΗ REGGAE ΚΑΙ CUMBIA ΚΑΙ ΑΦΟΡΗΤΗ ΖΕΣΤΗ. ΞΥΛΙΝΑ ΠΑΣΤΕΛ ΣΠΙΤΑΚΙΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΣΤΥΛΟΥΣ ΓΙΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΞΕΧΕΙΛΙΣΕΙ ΠΑΛΙ ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ. ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΝΤΥΜΕΝΟΙ ΜΕ ΙΔΙΕΣ ΦΟΡΕΣΙΕΣ ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΜΕ ΠΟΛΥΧΡΩΜΑ ΦΟΡΕΜΑΤΑ ΚΡΑΤΩΝΤΑΣ ΟΜΠΡΕΛΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΗΛΙΟ.

ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΕΥΡΩΠΑΙΚΕΣ ΠΟΛΕΙΣ ΟΠΩΣ ΤΗ ΡΩΜΗ Η ΤΟ ΠΑΡΙΣΙ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ , ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ ΠΙΣΩ , ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Να πω και γω ποια πόλη μου χει καρφωθεί (και θα θελα να ξαναπάω0
Είναι το Κούσκο η παλια πρωτεύουσ α του Περού.
Την περιγραφή της μπορει την κάνει τέλεια η go2dbeach :)
 

kostasSTi

Member
Μηνύματα
61
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
South Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Tokyo
Για να πω κι εγώ τη γνώμη μου....

Αν και δεν έχω εμπειρίες εκτός Ευρώπης πέρα από το Ισραήλ,
έχουμε πολλές όμορφες πόλεις στην Ευρώπη. Αυτή όμως που
Μου "έκατσε" καλύτερα απ'όλες είναι το Παρίσι. Είναι η πρώτη
πόλη που την είδα και είπα οτι γι'αυτήν, θα άφηνα την Ελλάδα.
Όλο αυτό το σκηνικό με τα άπειρα μνημεία και τα πανέμορφα
κτήρια με άφησε άφωνο. Και φυσικά το γεγονός οτι η πόλη
αυτή είναι ζωντανή και αργά το βράδυ, πράγμα που συμβαίνει
μόνο στην Ελλάδα! Δεν ονομάζεται άδικα "η πόλη του φωτός"!
 

Fregata

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Πάντα τελευταία στιγμή!
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικός ή ΝΑ Ασία
Ελλάδα δεν μπορούμε να πούμε;;;

Το Ναύπλιο!
 

exs

Member
Μηνύματα
79
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο
Κοπεγχάγη...εκεί έζησα ένα χρόνο(τον καλύτερο, αν και δούλευα).
 

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος των ΗΠΑ
απο τα λιγα μερη που εχω επισκευτει θα διαλεγα τη ρωμη απο εξωτερικο και τα χανια απο εσωτερικο. αν και σχετικα με τα χανια ισως να μην ειμαι αντικειμενικος γιατι η καταγωγη ειναι απο την κρητη αλλα η μελαγχολια που νιωθω καθε φορα που φευγω απο εκει ειναι κατι που δε μπορω να περιγραψω και καθε φορα υποσχομαι στον εαυτο μου οτι θα γυρισω εκει, ελπιζω καποια στιγμη για μονιμα
 

yannis

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Μαδαγασκάρη ή Σαραβάκ;
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία ή Ιαπωνία;
Μην έρθεις φίλε, είναι χάλια.

Άσε που γινόμαστε πολλοί :)
 

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος των ΗΠΑ
ε οχι και χαλια τα χανια!!! :mad:

η ζωη στην κρητη εχει καποια θετικα:

1. χαμηλοτερο κοστος ζωης σε σχεση με την αθηνα αν εξαιρεσουμε τα ενοικια στο ηρακλειο τα οποια ειναι τσουχτερα
2.πολυ πιο υγιεινο περιβαλλον (εκτος απο το ηρακλειο) και για την αθηνα ειδικα τα χειροτερα ερχονται μετα και τις τελευταιες πυρκαγιες
3.αν θελεις να ξεφυγεις απο την πολη σε 5-10 λεπτα εισαι στην υπαιθρο σε τελειως δαιφορετικο μερος και συγκεκριμενα για τα χανια σε 1 ωρα εισαι στα φαλασαρνα για μπανιο σε 1 απο τις ωραιοτερες παραλιες της ευρωπης, οταν εδω στην αθηνα σε 1 ωρα θα ειμαι στον αλιμο (μπλιαχ)
4.εκει οι ανθωποι ακομα και στις πολεις (παλι εξαιρεση αποτελει το ηρακλειο) κινουνται σε πολυ πιο αργους ρυθμους απ οτι οι αθηναιοι οι οποιοι τρεχουν συνεχως
5.δεν ξερω κρητικο ο οποιος να μην ειναι σπαταλος και να εχει οικονομικα προβληματα κανεναν

αν κατι με προβληματιζει για τη ζωη στην κρητη ειναι η επαγγελματικη μου αποκατασταση πιστευω οτι οι ευκαιριες ειναι πολυ λιγοτερες απ οτι στην αθηνα. αν ομως βρω δουλεια κατω δε θα το σκεφτω και πολυ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.729
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom