Ποια ειναι η καλυτερη εποχη για διακοπες στα νησια;

Kostas777

Member
Μηνύματα
147
Likes
222
Eξαρταται τι ηλικια και τι τυπο διακοπων θελεις.
Αν εισαι κατω τω 27 και θες να πας να περασεις καλα και να παρταρεις εννοειται πρεπει να πας μονο Αυγουστο.Εαν εισαι σε φαση ομως που ολο τον χρονο δουλευες και θες να ξεκουραστεις η καλυτερη επιλογη ειναι Σεπτεμβρη και η χειροτερη μακραν επιλογη και ταλαιπωρια ειναι οι πρωτες βδομαδες του Αυγουστου.


Για μενα η καλυτερη εποχη που εχω παει διακοπες και πιστευω ειναι η top εκει τελη 28,29 Αυγουστου με αρχες Σεπτεμβρη πρωτη και δευτερη βδομαδα.Εχει ακομα ζεστη ειναι ακομα κανονικα καλοκαιρι ,κοσμο εχει (ποιοτικοτερο κιολας)αλλα οχι τον χαμο και εισαι ετοιμος να υποδεχτεις το φθινοπωρο και την νεα σεζον.Εχω βεβαια κανει και μικροαποδρασεις βεβαια και πιο πριν κανα σκ για μπανιο.Για μετα 15-20 Σεπτεμβρη οκ εμενα δε θα μου αρεσε μπαινω σε τελειως αλλο mood πιο φθινοπωρινο

Ιουλιος ναι ειναι τελεια εποχη ,εχει πλεον πολυ ζεστη να χαρεις τον καιρο και να φυγεις απο Αθηνα,οι τιμες ειναι χαμηλοτερες αλλα με την προυποθεση να πας και λιγες μερες και καπου αλλου,αλλιως να πηξεις στην Αθηνα αλλα τοσο καλοκαιρι δεν τραβαει.

Ιουνιο για μενα αξιζει για λιγες μερες ειναι φτηνα και ωραια ,αλλα προφανως οχι κυριες διακοπες ειναι παρα πολυ νωρις και ο Ιουνης ειναι μεταβατικη εποχη με σκαναμπανεβασματα και δροσουλες και βροχουλες.


Το ξαναλεω δεν μιλαω για μια εκδρομη η ταξιδι ,μιλαω για τιςκυριες πολυημερες διακοπες της καλοκαιρινης αδειας για καποιον που θελει να ευχαριστηθει ηλιο και μπανια.
Εμενα που μου αρεσει να παρταρω δεν ευχαριστηθηκα καθολου τη Ναξο εναν Αυγουστο, μισησα τους επιθετικους Ελληνες στο φερυ, το καμπινγκ ηταν σαν καταυλισμος προσφυγων, η παραλια πακτωμενη ξυλα. Λαθος νησι ισως.

Αρχες Ιουλιου φετος πηγα στην Ιο. Τα σοκακια ειχαν τοσο πολυ κοσμο που δε μπορουσα να περασω. Το προσωπικο των μπαρ μας εριχνε ελαφρες να προχωραμε σα να ημαστε γελαδια σε φυσουνα, τα μπαρ πηχτρα, τι να ευχαριστηθεις εκει μεσα; Δε μπορω να φανταστω ποσο χειροτερα γινεται τον Αυγουστο.

Επισης ο Ιουλιος ειναι ο μηνας που πανε διακοπες πολλοι μαθητες Λυκειου, ειδικα σε νησια οπως η Παρος, και χαλανε το βαιμπ.

Μου αρεσει να υπαρχει κοσμος, αλλα οχι πηχτρα, και οχι τοσοι πολλοι Ελληνες
 

Kalliopi27

Member
Μηνύματα
50
Likes
116
Επόμενο Ταξίδι
Βόρεια Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις-Περού
Προσωπικά όσο περνάνε τα χρόνια προτιμώ Ιούλιο και τέλη Αυγούστου με αρχές Σεπτέμβρη. Δε νομίζω πως είναι τυχαίο πως στη συντριπτική πλειοψηφία που έχω πάει στα ελληνικά νησιά τέτοια εποχή είναι όλα καλύτερα. Παροχές, τιμές, πιο καθαρή θάλασσα, σε αεροδρόμια και λιμάνια λιγότερες καθυστερήσεις κλπ. Βέβαια όπως προανέφερε και κάποιος είναι και σε τι ηλικία βρίσκεσαι και τι ζητάς. Αν είσαι πχ στη δεκαετία των 20 πάς Αύγουστο για να δείς κόσμο και να διασκεδάσεις. Βέβαια αυτό έχει να κάνει και με το νησί που θα επιλέξεις. Αν θες έντονη ζωή πχ στην Πάρο θα βρείς και τον Ιούλιο αν ψάχνεις χαλάρωση και ίσως και απομόνωση πάς πχ Τήλο, Κάρπαθο κλπ. Οπότε ανάλογα με το τι θές αποφασίζεις προορισμό και μήνα.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Φετος δεν ειναι αδεια η Αθηνα. Πολλοι τουριστες και οχι σαν τους τουριστες των νησιων.
Ισχύει σε κάποιο βαθμό αυτό που λες, αλλά οι δρόμοι (εκτός ιστορικού κέντρου πάντα αναφέρομαι) είναι σχετικά άδειοι αυτή την περίοδο. Και εύκολο και το πάρκινγ ακόμα και στους Αμπελόκηπους!!! Πάντως ομολογώ πως πριν 6-7 χρόνια ήταν ακόμα πιο άδειοι. Δεν θα ξεχάσω πως το καλοκαίρι του 2016 έκανα το Λαγονήσι-Αμπελόκηποι σε μισή ώρα! Φέτος μου πήρε παραπάνω, αλλά σε κάθε περίπτωση τον Αύγουστο γίνεται λίιιιγο πιο υποφερτή και ανθρώπινη αυτή η πόλη. Βέβαια αυγουστιάτικες εικόνες της Αθήνας, όπως τις έχει αποτυπώσει ο φακός σε ταινίες όπως "Φθηνά Τσιγάρα" και "Τσίου", δύσκολα πια βλέπεις, ειδικά λόγω της υπερτουριστικοποίησης του κέντρου. Αλλά και πάλι πιο "περιμετρικά" του κέντρου και σε αρκετές συνοικίες, καταλαβαίνεις ότι μεγάλο μέρος της πόλης λείπει και κινείσαι πιο άνετα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.063
Likes
41.264
Διακοπές; Τι είναι αυτό; Θα φάμε άδεια τρέχοντας σε παραλίες στην Ελλάδα, αντί να την κρατήσουμε για τα υψίπεδα των Άνδεων;
Εν τω μεταξυ θα πω κι εγω αυτο που θα κανει τον @psilos3 εξαλλο: απο ενα σημειο και μετα ολα τα νησια μου φαινονται ψιλοιδια. Θα μπορουσα να πω παρα πολλα γι αυτο, αλλα θα μου την πεσουν οι εραστες των Κυκλαδων, απλα θα δηλωσω την παρουσια και ημων που βαριομαστε το προιον αυτο που μοιαζει πανομοιοτυπο.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.334
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Εν τω μεταξυ θα πω κι εγω αυτο που θα κανει τον @psilos3 εξαλλο: απο ενα σημειο και μετα ολα τα νησια μου φαινονται ψιλοιδια. Θα μπορουσα να πω παρα πολλα γι αυτο, αλλα θα μου την πεσουν οι εραστες των Κυκλαδων, απλα θα δηλωσω την παρουσια και ημων που βαριομαστε το προιον αυτο που μοιαζει πανομοιοτυπο.
:mad::mad::mad:
 

Viajero93

Member
Μηνύματα
55
Likes
204
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική, Κούβα
Το θέμα είναι ότι πλέον δεν είναι τόσο διακριτά τα πράγματα γιατί το τουριστικό προφίλ πολλών, αν όχι των περισσότερων, νησιών έχει ομογενοποιηθεί πολύ. Οι τιμές είναι πια πολύ ψηλά από πολύ νωρίς το καλοκαίρι και όχι όπως παλιά που ήξερες ότι Ιούλη πχ θα βρεις καλύτερες τιμές σε σύγκριση με Αύγουστο. Ο κόσμος, επίσης, είναι παντού πολύς αλλά από την άλλη, προσωπικά, δεν θα πήγαινα και διακοπές Ιούνιο και να φάω όλο το υπόλοιπο καλοκαίρι στην καυτή Αθηνούλα.
Τέλη Αυγούστου με αρχές Σεπτέμβρη είναι, για μένα, η καλύτερη περίοδος. Κάνει ακόμα ζέστη, οι τιμές (ίσως) είναι πιο λογικές και έχει αραιώσει ο κόσμος. Α, και μπορείς να κάνεις και καζούρα στους συναδέλφους στο γραφείο που γυρνάνε δουλειά όταν φεύγεις εσύ. :p
Κι αν μπορείς να 'κλέψεις' και λίγες μέρες μέσα Ιούλη για μια απόδραση έτσι να πάρεις μια γεύση ακόμα καλύτερα.
 
Μηνύματα
417
Likes
1.368
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Το θέμα είναι ότι πλέον δεν είναι τόσο διακριτά τα πράγματα γιατί το τουριστικό προφίλ πολλών, αν όχι των περισσότερων, νησιών έχει ομογενοποιηθεί πολύ. Οι τιμές είναι πια πολύ ψηλά από πολύ νωρίς το καλοκαίρι και όχι όπως παλιά που ήξερες ότι Ιούλη πχ θα βρεις καλύτερες τιμές σε σύγκριση με Αύγουστο. Ο κόσμος, επίσης, είναι παντού πολύς αλλά από την άλλη, προσωπικά, δεν θα πήγαινα και διακοπές Ιούνιο και να φάω όλο το υπόλοιπο καλοκαίρι στην καυτή Αθηνούλα.
Τέλη Αυγούστου με αρχές Σεπτέμβρη είναι, για μένα, η καλύτερη περίοδος. Κάνει ακόμα ζέστη, οι τιμές (ίσως) είναι πιο λογικές και έχει αραιώσει ο κόσμος. Α, και μπορείς να κάνεις και καζούρα στους συναδέλφους στο γραφείο που γυρνάνε δουλειά όταν φεύγεις εσύ. :p
Κι αν μπορείς να 'κλέψεις' και λίγες μέρες μέσα Ιούλη για μια απόδραση έτσι να πάρεις μια γεύση ακόμα καλύτερα.
Συμφωνω απλα 100 % σε ολα οπως τα ειπες.

Απλα μονο υπαρχουν ακομα και καποια νησια που δεν εχουν μπει ακομα στο παιχνιδι τοσο εντονα και κραταν ακομα χαμηλο προφιλ και σε τιμες και σε κοσμοσυροη (ισως Σκυρος,Κασος κλπ -θα ερθει καποτε ισως και η δικη τους σειρα)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.063
Likes
41.264
Το θέμα είναι ότι πλέον δεν είναι τόσο διακριτά τα πράγματα γιατί το τουριστικό προφίλ πολλών, αν όχι των περισσότερων, νησιών έχει ομογενοποιηθεί πολύ. Οι τιμές είναι πια πολύ ψηλά από πολύ νωρίς το καλοκαίρι και όχι όπως παλιά που ήξερες ότι Ιούλη πχ θα βρεις καλύτερες τιμές σε σύγκριση με Αύγουστο. Ο κόσμος, επίσης, είναι παντού πολύς αλλά από την άλλη,
Οι τιμες ειναι αλλο ζητημα.
Ελεγα για ομογενοποιηση του τροπου που αντιμετωπιζεται ο καταναλωτης καθως και των χαρακτηριστικων του προιοντος: γραφικο σοκακι, γραφικη βαρκουλα, γραφικο ταβερνακι, γραφικη γιαγιουλα που μετα τον Σεπτεμβρη λεει φωναχτα αυτο που λεει απο μεσα της το καλοκαιρι "ηρθαν τα προβατα, μακαρι να μη ζητησουν γραφικη αποδειξουλα".
 
Last edited:

ANASTAPAP

Member
Μηνύματα
211
Likes
1.117
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ..
Εν τω μεταξυ θα πω κι εγω αυτο που θα κανει τον @psilos3 εξαλλο: απο ενα σημειο και μετα ολα τα νησια μου φαινονται ψιλοιδια. Θα μπορουσα να πω παρα πολλα γι αυτο, αλλα θα μου την πεσουν οι εραστες των Κυκλαδων, απλα θα δηλωσω την παρουσια και ημων που βαριομαστε το προιον αυτο που μοιαζει πανομοιοτυπο.
Ταυτίζομαι...
 

Viajero93

Member
Μηνύματα
55
Likes
204
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική, Κούβα
Οι τιμες ειναι αλλο ζητημα.
Ελεγα για ομογενοποιηση του τροπου που αντιμετωπιζεται ο καταναλωτης καθως και των χαρακτηριστικων του προιοντος: γραφικο σοκακι, γραφικη βαρκουλα, γραφικο ταβερνακι, γραφικη γιαγιουλα που μετα τον Σεπτεμβρη λεει φωναχτα αυτο που λεει απο μεσα της το καλοκαιρι "ηρθαν τα προβατα, μακαρι να μη ζητησουν γραφικη αποδειξουλα".
Σωστό, ναι. Κάπως αλληλένδετα είναι όλα. Αυτό είναι, καλώς ή κακώς, το "αρχέτυπο" του ελληνικού καλοκαιριού, το οποίο φέρνει όλο και μεγαλύτερη ζήτηση και, άρα, βρίσκουν ευκαιρία κάποιοι να βαρέσουν στο ψαχνό και βλέπουν τον επισκέπτη σαν κινητό πορτοφόλι.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Εν τω μεταξυ θα πω κι εγω αυτο που θα κανει τον @psilos3 εξαλλο: απο ενα σημειο και μετα ολα τα νησια μου φαινονται ψιλοιδια. Θα μπορουσα να πω παρα πολλα γι αυτο, αλλα θα μου την πεσουν οι εραστες των Κυκλαδων, απλα θα δηλωσω την παρουσια και ημων που βαριομαστε το προιον αυτο που μοιαζει πανομοιοτυπο.
Δεν συμφωνώ απόλυτα. Έχουμε την τύχη να έχουμε αρκετή ποικιλομορφια στην γενικότερη φυσιογνωμία τόσο της ηπειρωτικής, όσο και της νησιωτικης Ελλάδας. Άλλη φυσιογνωμία οι Κυκλαδες, αλλη τα Δωδεκάνησα, αλλη το Ιόνιο, αλλη οι Σποράδες, αλλη η Κρητη, κ αλλη εντελώς το βόρειο Αιγαίο. Αλλά ακόμα και μεταξύ νησιών ίδιου συμπλέγματος υπάρχουν πολλές διαφορροποιησεις. Στις Κυκλάδες άλλο στυλ τελείως η Πάρος από π.χ. την Άνδρο, στα Δωδεκάνησα σχεδόν σε τίποτα δεν θυμίζει π.χ. η Κάρπαθος την Κω, κ.ο.κ.
Όσο για το προϊόν, και αυτό διαφορροποιειται πιστεύω σε κάποιο βαθμό ανάλογα με το target group, αλλά και το στυλ διακοπών που επιθυμεί ο καθένας. Και νομίζω πως και οι ίδιοι οι άνθρωποι του τουρισμού σε πολλές περιπτώσεις προσπαθούν να κάνουν όσο γίνεται πιο tailor made το προϊόν τους
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.231
Μηνύματα
884.390
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom