Ποια ειναι η καλυτερη εποχη για διακοπες στα νησια;

Kostas777

Member
Μηνύματα
147
Likes
222
Φετος πηγα Ιουλιο για πρωτη φορα. Δεν ηταν τοσο ωραιο. Ενιωθα λιγο σαν οι φετινες διακοπες να ηταν συνεχεια των περσινων, και οχι μια καινουρια περιπετεια.

Τις πρωτες μερες της επιστροφης καθομουν σπιτι ολη μερα γιατι δεν ειχα δουλεια. Τωρα μεσα στον Αυγουστο νιωθω πολυ αγχος σκεπτομενος το μελλον, την επαγγελματικη μου πορεια, οσα με περιμενουν απο το Φθινωπορο.

Ομως ειναι νωρις να τα σκεφτομαι αυτα. Θα επρεπε να χαλαρωνω.

Νομιζω η καλυτερη εποχη για διακοπες ειναι απο τα μεσα Αυγουστου ως τα μεσα Σεπτεμβριου. Γλιτωνεις τον υπερβολικο συνωστισμο, εχει ομως ακομα κοσμο. Οταν γυρισεις αποχαιρετας την προηγουμενη χρονια, και εισαι ετοιμος για μια καινουρια αρχη.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.226
Οκτώβριος - το πρώτο του δεκαήμερο, δεν υπαρχει καμία αμφιβολία περί τούτου, γιατί να το κρύψωμεν αλλωστε;


Τρία ψεκάσματα κουλ γουώτερ, φτύσιμο στο γκαθρέφτη του δωματίου, φτούσου αγόραρε τι κρίμας να μην ειμαι γυνή να σε ποθώ με μέχρι αιμάτου σφιγμένο χείλο καὶ τακτοποιείν το φουλάρι, να το χώνεις σε ενα ντεσιγκουέλ βαρουφάκειον υποκάμισον ανοικτών τριών οπών με το οξφορντ μπλαιηζερ να μην εντελώς το κρύβει κατα το βράδυ στις τσάρκες στα πλακόστρωτα, να τρίζει η σόλα του Αγίου Λαυρεντίου υποδήματος και ενα ποκερ καπνοσυρίγγι σφιγμένο απ' τα δόντια (κι ας ελλοχεύουσιν ορθοδοντικαί ανωμαλίαι) με καπνο λατάκια να γιομίζει τον χώρο και ολοι να στρέφονται προς τα σε, όπου ο σέ, εσύ δηλαδης, θα εχεις υπό μαλης την ΕΣΤΙΑ, μαζύ με καποια νουβέλα συγγραφέως (τον πιο εξέχοντα αυτής πολιτικως καθήμενο, υπέροχο μοναρχικο) της γενιας του 30 με προσώπατο διατηρον μια καποια κάψα, μιαν καστανίλα, ένα χρωματάκι ντε (από τους βεζούβιους καύσωνες του ιουλίου , του αυγούστου και λοιπών ετέρων ρωμαίων αυτοκρατόρων) ξυρισμένο όσο δεν πάει καθ΄όσον η τρίχα (σε όποιο νάναι μέγεθο πλέον) συναντάται στον πάσα ένα πλεμπαίον οστις συν τοις αλλοις διακοπεύεται σε εκείνους τους προειρηθέντας ρωμαίους) με μάτια αγνοούντα περιφερόμενα γκομενάκια που εδω που τα γράφουμε δύσκολον να υπάρχωσιν τετοιονε μήνα στίς νήσους αλλά μή χαλάσουμε τώρα τό μπλά μπλά, και περπατησιά και συμπεριφορά κοτζάμπαση, χωρις να χαιρετάς δηλαδή φεύγων απο παρέα όπου εστάθης νά πείς ένα πώς τήν εχετε απόψα την διαθεσιν; Και να διαλέγεις μερος περίοπτον, μπορει και οχι , παραγγέλλων πού σαι παιδί, εναν κοκτέλη φέρε μοι, ούτινος το χρώμα, δέον να ειη κομματικης παρατάξεως που απεχθάνεσαι περισσότερο κι από την παραγωγή συναχωμένης ρινός κατά τον Φεβρουάριο.

Στάνταρ τώρα , τι να λέμε , Οκτώβριος και μόνον οχτωβρης.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.008
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Κώστα, δε σε ξέρω προσωπικά και τι φάση περνάς, αλλά μου φαίνεται έχει πάρει λίγο βαριά το φετινό καλοκαίρι. Κι εγώ ήμουν σε παρόμοια φάση φέτος, απόδειξη ότι όσο ήμουν διακοπές έκλεινα τουλάχιστον οκτάωρο στην παραλία (με γύρω στο εξάωρο καθαρό στη θάλασσα βγαίνοντας 3-4 φορές για αντηλιακό), κάτι που είχα να κάνω 15-20 χρόνια.

Στο θέμα του post...

Παραδοσιακά, από τότε που πήγαινα διακοπές με τους γονείς, πηγαίναμε τέλη Ιούλη / αρχές Αυγούστου. Από ανάγκη, γιατί οι γονείς μας δεν μπορούσαν να πάρουν άδεια 15/8. Στην πορεία, αυτή η περίοδος έχει γίνει η αγαπημένη μου και πάντα προσπαθώ να πάω διακοπές τότε. Έχεις μεγαλύτερη μέρα, η θάλασσα έχει προλάβει να ζεσταθεί για εμάς τους κρυουλιάρηδες, δεν έχουν αρχίσει τα μελτέμια, δεν προκύπτουν θέματα με τις άδειες, βρίσκεις ευκολότερα κατάλυμα, δεν φεύγεις παίρνοντας μαζί σου και την υπόλοιπη Αθήνα, γυρνάς και η υπόλοιπη Αθήνα λείπει (το καλύτερο), γυρνάς και έχεις ακόμα καλοκαίρι (το δεύτερο καλύτερο).

Εν ολίγοις, τέλη Ιούλη / αρχές Αυγούστου είναι η αγαπημένη μου περίοδος για τα μπάνια στην Ελλάδα.

Τον Οκτώβριο από την άλλη, έχω κάνει τα δύο τελευταία ταξίδια στο εξωτερικό και τον θεωρώ πολύ καλή περίοδο για αυτό. Συνήθως είναι shoulder season και σπάει αυτή τη νεκρή περίοδο καλοκαιριού - Χριστουγέννων που δεν περνά με τίποτα... :haha:
 

Kostas777

Member
Μηνύματα
147
Likes
222
Κώστα, δε σε ξέρω προσωπικά και τι φάση περνάς, αλλά μου φαίνεται έχει πάρει λίγο βαριά το φετινό καλοκαίρι. Κι εγώ ήμουν σε παρόμοια φάση φέτος, απόδειξη ότι όσο ήμουν διακοπές έκλεινα τουλάχιστον οκτάωρο στην παραλία (με γύρω στο εξάωρο καθαρό στη θάλασσα βγαίνοντας 3-4 φορές για αντηλιακό), κάτι που είχα να κάνω 15-20 χρόνια.
Καλο ειναι αυτο
 

Frederico12

Member
Μηνύματα
45
Likes
290
Ταξίδι-Όνειρο
Κένυα
5-20 Ιουλη το πολυ.
Η μερα ειναι μεγαλη και καιρος συνηθως ηλιολουστος αφου εχεις περασει ταμπουρινια τπυ Ιουνιου.
Δεν εχει το κοσμο του Αυγουστου.
Οι θαλασσες δεν ειναι τοσο "ταλαιπωρημενες" και ζεστες.
Οι υπηρεσιες που προσφέρονται ειναι καλυτερες, γιατι το προσωπικο δεν εχει κουραστει τοσο και ειναι πιο ορεξατο.
Πιο φθηνα αρα και πολλες επιλογες.
Δεν εχει τα μελτεμια του Αυγουστου.
Και οπως και να χει οι δουλειες και οι πολεις τον Αυγουστο, ειναι αρκετα χαλαρες και τις απολαβανεις καλυτερα αφου εχεις κανει ηδη διακοπες....
Να γραψω κι αλλα?
Υ.Γ. Δυστυχως η ειρωνεια ειναι οτι τα τελευταια χρονια εχω αδεια μονο μεσα Αυγουστου και δεν την απολαβανω τοσο, για τους παραπανω λογους που εγραψα.
 

GiannisP.

Member
Μηνύματα
103
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Αλόννησος Aug 2020
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
15 Ιουνίου - 15 Ιουλίου και 25 Αυγούστου - 15 Σεπτεμβρίου.

Υπέρ: όχι πολυκοσμία ( σε ταβέρνες και παραλίες), φθηνότερα καταλύματα, σχετικά νορμάλ θερμοκρασίες για βόλτα και βουτιές.

Κατά: για όποιον θέλει κόσμο και βαβούρα, δεν ενδυκνειται, οποίος αντέχει με 45 βαθμούς να βουτάει στη θάλασσα, δεν ενδυκνειται.

Είτε μόνος, είτε με οικογένεια, αυτές τις ημερομηνίες προτιμώ. Στις διακοπές θέλω να κάνω διακοπές, όχι τηλέφωνα, όχι "πρέπει", όχι άγχος.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.177
Likes
5.366
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
15 Ιουνίου - 15 Ιουλίου και 25 Αυγούστου - 15 Σεπτεμβρίου.

Υπέρ: όχι πολυκοσμία ( σε ταβέρνες και παραλίες), φθηνότερα καταλύματα, σχετικά νορμάλ θερμοκρασίες για βόλτα και βουτιές.

Κατά: για όποιον θέλει κόσμο και βαβούρα, δεν ενδυκνειται, οποίος αντέχει με 45 βαθμούς να βουτάει στη θάλασσα, δεν ενδυκνειται.

Είτε μόνος, είτε με οικογένεια, αυτές τις ημερομηνίες προτιμώ. Στις διακοπές θέλω να κάνω διακοπές, όχι τηλέφωνα, όχι "πρέπει", όχι άγχος.
Αυτα last year .... φετος με το χαμο που υπαρχει μεχρι το Νοεμβρη ,θα κανουν οι ξενοι μπανια ,λυσσα 😡👿
 
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Eξαρταται τι ηλικια και τι τυπο διακοπων θελεις.
Αν εισαι κατω τω 27 και θες να πας να περασεις καλα και να παρταρεις εννοειται πρεπει να πας μονο Αυγουστο.Εαν εισαι σε φαση ομως που ολο τον χρονο δουλευες και θες να ξεκουραστεις η καλυτερη επιλογη ειναι Σεπτεμβρη και η χειροτερη μακραν επιλογη και ταλαιπωρια ειναι οι πρωτες βδομαδες του Αυγουστου.


Για μενα η καλυτερη εποχη που εχω παει διακοπες και πιστευω ειναι η top εκει τελη 28,29 Αυγουστου με αρχες Σεπτεμβρη πρωτη και δευτερη βδομαδα.Εχει ακομα ζεστη ειναι ακομα κανονικα καλοκαιρι ,κοσμο εχει (ποιοτικοτερο κιολας)αλλα οχι τον χαμο και εισαι ετοιμος να υποδεχτεις το φθινοπωρο και την νεα σεζον.Εχω βεβαια κανει και μικροαποδρασεις βεβαια και πιο πριν κανα σκ για μπανιο.Για μετα 15-20 Σεπτεμβρη οκ εμενα δε θα μου αρεσε μπαινω σε τελειως αλλο mood πιο φθινοπωρινο

Ιουλιος ναι ειναι τελεια εποχη ,εχει πλεον πολυ ζεστη να χαρεις τον καιρο και να φυγεις απο Αθηνα,οι τιμες ειναι χαμηλοτερες αλλα με την προυποθεση να πας και λιγες μερες και καπου αλλου,αλλιως να πηξεις στην Αθηνα αλλα τοσο καλοκαιρι δεν τραβαει.

Ιουνιο για μενα αξιζει για λιγες μερες ειναι φτηνα και ωραια ,αλλα προφανως οχι κυριες διακοπες ειναι παρα πολυ νωρις και ο Ιουνης ειναι μεταβατικη εποχη με σκαναμπανεβασματα και δροσουλες και βροχουλες.


Το ξαναλεω δεν μιλαω για μια εκδρομη η ταξιδι ,μιλαω για τιςκυριες πολυημερες διακοπες της καλοκαιρινης αδειας για καποιον που θελει να ευχαριστηθει ηλιο και μπανια.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Όσο περνούν τα χρόνια, συνειδητοποιω πόσο η Αθήνα και οι άλλες μεγαλουπολεις είναι υπέροχες τον Αύγουστο που αδειαζουν. Προσωπικά απολαμβάνω να κάνω διαδρομές σε χρόνο dt μέσα στην πόλη, θερινά σινεμαδακια, κοντινά μπανακια κλπ...
Για κυρίως διακοπές Ιούλιος (κατά προτίμηση μέχρι τις 20) για όλους τους λόγους που προαναφερθηκαν. Plus μια μικρή σύντομη απόδραση κατά τις αρχες Σεπτεμβρίου
 
Last edited:

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Όσο περνούν τα χρόνια, συνειδητοποιω πόσο η Αθήνα και οι άλλες μεγαλουπολεις είναι υπέροχες τον Αύγουστο που αδειαζουν. Προσωπικά απολαμβάνω να κάνω διαδρομές σε χρόνο dt μέσα στην πόλη, θερινά σινεμαδακια, κοντινά μπανακια κλπ...
Για κυρίως διακοπές Ιούλιος (κατά προτίμηση μέχρι τις 20) για όλους τους λόγους που προαναφερθηκαν. Plus μια μικρή σύντομη απόδραση κατά τις αρχες Σεπτεμβρίου
Αναφέρομαι βέβαια πάντα για διακοπές σε νησιά. Για διακοπές και ταξίδια στο εξωτερικό τα δεδομένα διαφορροποιουνται εννοείται
 

Kostas777

Member
Μηνύματα
147
Likes
222
Όσο περνούν τα χρόνια, συνειδητοποιω πόσο η Αθήνα και οι άλλες μεγαλουπολεις είναι υπέροχες τον Αύγουστο που αδειαζουν. Προσωπικά απολαμβάνω να κάνω διαδρομές σε χρόνο dt μέσα στην πόλη, θερινά σινεμαδακια, κοντινά μπανακια κλπ...
Για κυρίως διακοπές Ιούλιος (κατά προτίμηση μέχρι τις 20) για όλους τους λόγους που προαναφερθηκαν. Plus μια μικρή σύντομη απόδραση κατά τις αρχες Σεπτεμβρίου
Φετος δεν ειναι αδεια η Αθηνα. Πολλοι τουριστες και οχι σαν τους τουριστες των νησιων.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.486
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom