Ποια θεματικά πάρκα έχετε επισκεφθεί;

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Πείτε μας ποια θεματικά πάρκα έχετε επισκεφθεί, ώστε να δούμε τι γνώσεις υπάρχουν γύρω από αυτά :)

Εγώ έχω πάει μόνο στα δύο πάρκα της Disney στο παρίσι, στο Disneyland Park και στο πιο καινούριο Walt Disney Studios.

Επίσης έχω πάει στο Parc Asterix, επίσης στο Παρίσι. :)
 

gionik

Member
Μηνύματα
53
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλικές Αλπεις
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική,Αρκτικός κύκλος
Παρίσι Miniature Park

Πείτε μας ποια θεματικά πάρκα έχετε επισκεφθεί, ώστε να δούμε τι γνώσεις υπάρχουν γύρω από αυτά :)

Εγώ έχω πάει μόνο στα δύο πάρκα της Disney στο παρίσι, στο Disneyland Park και στο πιο καινούριο Walt Disney Studios.

Επίσης έχω πάει στο Parc Asterix, επίσης στο Παρίσι. :)
Πρόσφατα επισκεύθηκα με τα παιδιά το Miniature Park που βρίσκεται μερικά χιλιομετρα εξω από το Παρίσι μετά τις Βερσαλίες. Ενα πολύ ενδιαφέρον και καλοφτιαγμένο πάρκο το οποίο σου δίνει την δυνατότητα να δεις τ' αξιοέατα του Παρισιού αλλά και εν γένει της Γαλλίας. Επίσης διαθέτει και ένα πάρκο δραστηριοτήτων (τροχοί κλπ) Για να δείτε την ιστοσελίδα του πατήστε εδώ.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Το 1998 πήγα στο Παρίσι με γκρουπ. Μαζί μου ήταν και η κόρη μου 10 χρόνων τότε (δώρο για τα γενέθλιά της). Το πρακτορείο πολύ σοφά σκεπτόμενο είχε προγραμματίσει την επίσκεψη στη Ντίσνεϋλαντ για την προτελευταία μέρα. Έτσι τα πιτσιρίκια του γκρουπ (και ήταν κάμποσα) μπορεί να έβριζαν για την ταλαιπωρία από μουσείο σε μουσείο και από αξιοθέατο σε αξιοθέατο αλλά μέσα από τα δόντια τους. Έτσι πήγαμε στην Ντίσνεϋλαντ (τότε δεν υπήρχαν τα στούντιος). Περάσαμε όμορφα αλλά και ξεπατωθήκαμε. Την προηγούμενη είχαμε πάει και στο Πάρκο του Αστερίξ, όπου ήταν και εκεί πολύ καλά.
Το 2003 στις Βρυξέλες πήγα στο Mini Europe, με μινιατούρες (1:25 όπως συνήθως), τα κυριότερα μνημεία του Βελγίου αλλά και ενδεικτικά από τις διάφορες χώρες της Ε.Ε.
Το 2004 στο Ρίμινι της Ιταλίας πήγαμε στο Italia in Miniatura με μινιατούρες από την Ιταλία και όχι μόνο.
Αν θεωρήσουμε Θεματικά Πάρκα και τα υπαίθρεια Μουσεία (Open Air Museums) τότε το 1996 επισκέφθηκα αυτό της Lund στη Νότια Σουηδία και το 2003 στο Ίναρι της Λαπωνίας (Φιλανδία) αυτό του Μουσείου SIIDA
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
1.589
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Έχω επισκεφθεί την Ντίσνεϋλαντ σε Παρίσι, Ορλάντο (στη Florida) και Λός Άντζελες. Ο βασικός κορμός των θεμάτων είναι ίδιος αλλά υπάρχουν μικροδιαφορές. Π.χ. στην του Παρισιού το θέμα του Indiana Jones είναι με τραινάκι ενώ του L.A. με τζιπ. Ακόμη του L.A. είναι πιο πλήρης – έχει έναν «κόσμο» περισσότερο. Τα πιο extreme θέματα κατ’ εμένα, είναι το τραινάκι του Indiana Jones και του Space Mountain στο Παρίσι. Στα κινηματογραφικά στούντιο της Universal πήγα σε L.A. και Ορλάντο. Και εδώ υπήρχαν μερικές διαφορές στα θέματα. Το ωραιότερο ήταν το πάρκο των δεινοσαύρων (Jurassic park) ενώ το πιο extreme το “back to the future” στο L.A. Τα θέματά τους ανανεώνονται. Ξαναπήγα μετά 3 χρόνια στο L.A. και είχαν προσθέσει το “twister και το “mummy” από τις ομώνυμες ταινίες.

Στο πάρκο splendid China στο Ορλάντο, βλέπεις μια μικρογραφία της Κίνας με τα πιο ενδιαφέροντα οικοδομήματα (σινικό τείχος, απαγ. πόλη κλπ) σε κλίμακα, επίσης γεωλογικούς σχηματισμούς, μνημεία ακόμη και μερικές δεκάδες κομμάτια από τον πήλινο στρατό και διάφορα θεάματα, κυρίως με ακροβατικά. Δεν με ενθουσίασε προσωπικά ούτε είχε πολλούς επισκέπτες.

Για το πάρκο Polynesian culture center στο νησί Ουάχου της Χαβάης έγραψα μερικά σε σχετική ιστορία.

Ακόμη επειδή μου αρέσει η μηχανολογία και βρίσκω ενδιαφέρον σε πυραύλους και διαστημόπλοια, ενθουσιάστηκα με το Kennedy space center στη Florida, όπου μπορείς να περιεργαστείς από κοντά πυραυλοκινητήρες και διαστημικά σκάφη, ακόμη και να μπεις μέσα σε ένα διαστημικό όχημα τύπου Τσάλεντζερ στη θέση των αστροναυτών. Στην πρώτη θέση – πάντα για τα προσωπικά μου γούστα – βάζω το Epcot center στο Ορλάντο, με το κόσμο του μέλλοντος, περίπτερα από διάφορες χώρες (Μεξικό, Νορβηγία, Καναδά, Μαρόκο, Ιαπωνία κ.α.) και ένα φανταστικό θέαμα κάθε βράδυ με συνδυασμό πυροτεχνημάτων, ακτίνων λέιζερ και κλασσικής μουσικής.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Ένα ακόμα θεματικό πάρκο που επισκέφθηκα το 1996 είναι το Tivoli στην Κοπεγχάγη. Σύμφωνα με την Wikipedia είναι το 2ο παλαιότερο πάρκο στον κόσμο. (Tivoli) Μεγάλο Λούνα Πάρκ στην ουσία και από πληροφορίες πολύ εμπλουτισμένο τελευταία με πολλά "extreme παιγνίδια"
 
Last edited by a moderator:

gionik

Member
Μηνύματα
53
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλικές Αλπεις
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική,Αρκτικός κύκλος
Τον Ιούλιο είμασταν στο Βερολίνο και πήγαμε με τα παιδιά στα εξής μέρη τα οποία δεν μπορώ να πω οτι είναι ακριβώς θεματικά πάρκα αλλά είναι ενδιαφέροντες τόποι για παιδιά.

  • Ζωολογικός κήπος του Βερολίνου. Πολύ μεγάλος με καταπληκτική φύση και ενυδρείο με πολλά έιδη ψαριών.
  • Aqua Dom ένα άλλο ενυδρείο το οποίο εκτός απο τους χώρους πουφιλοξενούνται τα διάφορα είδη ψαριών διαθέτει ένα τεράστιο ενυδρείο - κύλινδρο ύψους 8 περίπου ορόφων και στο οποίο ο επισκέπτης εισέρχεται με ασανσέρ το οποίο κινείται στο κέντρο του εν μέσω πολλών ειδών ψαριών
  • Μουσείο madam Tissue με πολλά κέρινα ομοιόματα όχι βέβαια όσα στο Λονδίνο αλλά αξίζει το κόπο.
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Τον Ιούλιο είμασταν στο Βερολίνο και πήγαμε με τα παιδιά στα εξής μέρη τα οποία δεν μπορώ να πω οτι είναι ακριβώς θεματικά πάρκα αλλά είναι ενδιαφέροντες τόποι για παιδιά.

  • Ζωολογικός κήπος του Βερολίνου. Πολύ μεγάλος με καταπληκτική φύση και ενυδρείο με πολλά έιδη ψαριών.
  • Aqua Dom ένα άλλο ενυδρείο το οποίο εκτός απο τους χώρους πουφιλοξενούνται τα διάφορα είδη ψαριών διαθέτει ένα τεράστιο ενυδρείο - κύλινδρο ύψους 8 περίπου ορόφων και στο οποίο ο επισκέπτης εισέρχεται με ασανσέρ το οποίο κινείται στο κέντρο του εν μέσω πολλών ειδών ψαριών
  • Μουσείο madam Tissue με πολλά κέρινα ομοιόματα όχι βέβαια όσα στο Λονδίνο αλλά αξίζει το κόπο.
Στο aqua dom δεν πήγα, αλλά στο ζωολογικό κήπο (που έχει και ενυδρείο σε μία μεριά) και το μουσείο της Μαντάμ Τισό είναι απίστευτα!

Ειδικά ο ζωολογικός κήπος που είναι από τους μεγαλύτερους που υπάρχουν. Τα ζώα που μπορείς να δεις από κοντά είναι μοναδικά, όπως πολικές αρκούδες, πιγκουίνους, ιπποπόταμους, λιοντάρια, τίγρεις, και πολλά άλλα!
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
καλημερα και απο μενα!
ειχα επισκευτει το 1997 την disneyland στο παρισι και ξετρελαθηκα!σκεφτομαι να παω με τις ανηψιες μου σε κανενα χρονο.
τα υπολοιπα δεν ξερω κατα ποσο θεωρουνται θεματικα παρκα αλλα.....τα γραφω,
το 2003 ημουν στην βιεννη οπου πηγα στο ζωολογικο κηπο,ο οποιος ηταν τεραστιος!ειχε τοσα πολλα ειδη απο ζωα,μικροοργανισμους και ψαρια που χρειαστηκαμε γυρω στις 4 ωρες σε γρηγορη κινηση για να τον γυρισουμε και βεβαια μας ειχαν δωσει και χαρτη αλλιως.....δεν θα τα καταφερναμε.
περισυ επισκευτηκα το μανταμ τισσο στο λονδινο.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Πριν 12 χρονια οταν σπουδαζα στο Leicester ειχε κανονισει το πανεπιστημιο ημερησια εκδρομη στο Alton Towers,λιγο πιο εξω απο το Derby.
Ομορφος χωρος, για ολα τα γουστα. Αν βρεθειτε ποτε σε εκεινα τα μερη δοκιμαστε μια βολτα με το Νemesis και αν επιζησετε μπειτε στο Oblivion για την χαριστικη βολη!!
Alton Towers Resort β€’ UK' s Largest Theme Park & Family Fun Resort
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Θεματικά πάρκα ? λοιπόν έχουμε και λέμε :
1) Eurodysney στο Παρίσι
2) Europapark στο Freiburg
3)Tivoli στην Κοπενχγάγη
4)Swiss Miniatur στο Lugano
5)Window of the World στο Shenzhen - China
6)Splendid China στο Shenzhen - China
7)Νησί Sentosa Στην Σιγκαπούρη
8)Federdalle Park έξω από το Σύδνευ
9)Xcaret στο Cancun - Mexico
 

gionik

Member
Μηνύματα
53
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλικές Αλπεις
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική,Αρκτικός κύκλος
Στο aqua dom δεν πήγα, αλλά στο ζωολογικό κήπο (που έχει και ενυδρείο σε μία μεριά) και το μουσείο της Μαντάμ Τισό είναι απίστευτα!

Ειδικά ο ζωολογικός κήπος που είναι από τους μεγαλύτερους που υπάρχουν. Τα ζώα που μπορείς να δεις από κοντά είναι μοναδικά, όπως πολικές αρκούδες, πιγκουίνους, ιπποπόταμους, λιοντάρια, τίγρεις, και πολλά άλλα!
Αυτό είναι το Aqua Dom του Βερολίνου. Ενα ενυδρίο με 1.000.000 λιτρα νερού και με 1500 είδη ψαριών
alh3.ggpht.com__DQ0YxmqItVg_So1N1suXm9I_AAAAAAAAA9U_Y2cMC52_2ck_s144_enidrio.jpg Από Berlin Germany
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Στη κεντροδυτική Γαλλία επισκέφτηκα το futuroscope στο Poitiers Parc d και το επίσης καταπληκτικό Puy du fou κοντά στη Nanteshttp://www.puydufou.com/fr
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.398
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom