Ποιες είναι οι καλύτερες παραλίες στην Ελλάδα;

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Αποθήκα, Ελίντα- Χίος

Πράσα, Μπονάτσα- Κίμωλος

Πλατύς Γιαλός- Λειψοί

Ποτάμι- Σάμος

Κλεφτικο, Παλαιοχώρι, Φυριπλάκα - Μήλος

Τηγανάκια- Αρκοί

Καλοταρίτισσα- Αμοργός

Καλοταρίτισσα- Δονούσα

Κολυμπήθρες, Λωλαντώνης- Πάρος

Ασπρονήσια(οι λευκές βραχονησίδες με τα τυρκουάζ νερά)

Σίγουρα δεν γράφω όλες όσες αγαπώ γιατί είναι πάρα πολλές. Προτίμησα να γράψω τις πρώτες που μου ήρθαν στο μυαλό....Επίσης δεν βάζω Ιόνιο, γιατί σε διάσημες παραλίες όπως Πόρτο Κατσίκι, Εγκρεμνοί κλπ. ενώ είναι εντυπωσιακές σαν φωτογραφία, δεν ευχαριστήθηκα και πολύ το μπάνιο και δεν τις αγάπησα όσο του Αιγαίου....

Εννοείται πως βάζω μόνο παραλίες στις οποίες έχω κάνει και μπάνιο και όχι απλώς έχω δει.
 

DepecheM

Member
Μηνύματα
23
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΒΟΥΡΓΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ
Χαιρετώ.

Πράγματι υπέροχο θέμα. Δύσκολη η επιλογή. Δύσκολο και το έργο της καταμέτρησης στο τέλος...
Επέλεξα φυσικά παραλίες που έχω επισκεφθεί.
Μπορούμε να χωρίσουμε τις παραλίες σε πολλές κατηγορίες. Μία (ιδιαίτερη) κατηγορία είναι οι παραλίες που μετράνε περισσότερο να τις βλέπεις, παρά να κολυμπάς σε αυτές (χαρακτηριστικότερη όλων, το Πόρτο Κατσίκι). Ωστόσο στην επιλογή μου, λογάριασα και αυτές.
Επίσης, με χαρά είδα ότι αναφέρθηκε και το Μονολίθι Πρέβεζας που είναι και η παραλία της πατρίδας μου.

Στο θέμα μας:

Βρήκα - Παξοί !!
Κηπιάδι - Παξοί
Βουτούμι - Παξοί
Ναυάγιο - Ζάκυνθος !!
Πεσσάδα - Κεφαλονιά !!
Μύρτος - Κεφαλονιά
Αγιοφάραγγο - Ηράκλειο !!
Τρυπητή - Ηράκλειο
Ερημούπολη - Λασήθι
Σούγια - Χανιά !!
Μπάλος (τηγάνι) - Χανιά
Ελαφονήσι - Χανιά !!
Ψηλός Βόλακας - Χανιά
Σχοινάρια - Ρέθυμνο !!
Τριόπετρα - Ρέθυμνο
Σαρακήνικο - Μήλος !!
Αλωνάκι - Πρέβεζα
Μονολίθι - Πρέβεζα
Λεύκα - Πρέβεζα
Σαρακήνικο - Πρέβεζα !!
Εγκρεμνοί - Λευκάδα !!
Πόρτο Κατσίκι - Λευκάδα
Κάθισμα - Λευκάδα
Γιαννίτσι (Γριχέζα) - Νότια Εύβοια !!
Μελιδόνι - Κύθηρα
Καλαδί - Κύθηρα

είμαι σίγουρος ότι έχω ξεχάσει αρκετές
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Λοιπόν η ψηφοφορία θα λήξει αύριο Δευτέρα, όσοι δεν έχετε βάλει ακόμα τις προτάσεις σας να τις προσθέσετε μέχρι αύριο :)
 
Μηνύματα
239
Likes
2.650
Αν κι έχω πολλές ελλείψεις σε νησιά και παραλίες, θα βάλω κάποιες από αυτές που θυμάμαι ακόμη να με έχουν εντυπωσιάσει, αν και αρκετές από αυτές τις είχα δει μικρότερος, άρα η γνώμη μου σήμερα μπορεί να ήταν διαφορετική.
  • Μύρτος: Κεφαλονιά (υπέροχο χρώμα, εντυπωσιακό ως τοπίο παρά την τουριστική αξιοποίηση, πολλές ωραίες παραλίες, γενικά από τα αγαπημένα μου νησιά)
  • Βουτούμι: Αντίπαξοι (το πιο πισινέ νερό της χώρας)
  • Κάθισμα, Πόρτο Κατσίκι, Εγκρεμνοί: Λευκάδα (στο νησί βρίσκεις απίστευτο χρώμα νερού, που σπάνια πετυχαίνεις αλλού)
  • Σίμος, Ελαφόνησος (ναι, τουριστικά και τα ΣΚ του καλοκαιριού γίνεται χαμός αλλά παραλιάρα)
  • Χρυσή/Γαϊδουρονήσι, η παραλία που βλέπει προς Λυβικό, κεδρόδασος πίσω σου κι απέραντος ορίζοντας εμπρός σου, αριστούργημα μέρα και νύχτα
  • Σαρακήνικο, Μήλος (έχουν περάσει πολλά χρόνια, αλλά από τις παραλίες που με είχε εντυπωσιάσει με τη σεληνιακή της όψη και συχνά τη μνημονεύω, παρόλο που το νησί είναι γεμάτο ωραίες παραλίες)
  • Ελιά, Super Paradise: Μύκονος (σαν παραλίες ανεξαρτήτως τουριστικής εκμετάλλευσης. Γενικά όλο το κυκλαδονήσι έχει εντυπωσιακή πυκνότητα ωραίων παραλιών με γαλαζοπράσινα νερά, οπότε στη θέση τους θα μπορούσαν να μπουν σχεδόν οποιεσδήποτε άλλες, ιδανικά επίσκεψη πριν τον Ιούλη ή μετά τα μέσα Σεπτεμβρίου)
  • Μυλοπόταμος: Πήλιο (μεγάλο κεφάλαιο το Πήλιο, η συγκεκριμένη ένα τσικ πιο θεαματική)
  • Χιλιαδού: Εύβοια (η Μέκκα του ελεύθερου κάμπινγκ για ένα ΣΚ, αν την πετύχεις χωρίς κύμα μούρλια)
  • Κουκουναριές: Σκιάθος (την δεύτερη φορά που την επισκέφτηκα ενήλικος δεν με εντυπωσίασε, αλλά την πρώτη η εικόνα της χρυσής άμμου που λαμπυρίζει στα πόδια σου και των νερών που αντανακλούν το χρώμα των πεύκων χαράχτηκε στην παιδική ψυχούλα μου)
  • Σεϋχέλλες: Ικαρία (ωραία νερά αλλά την τελική εικόνα την ανεβάζει πολύ το βραχώδες τοπίο)
  • Αγία Άννα: Αμοργός (για το χρώμα, τα βράχια και για τη Μονή της Χοζοβιωτισσας που είναι σκαρφαλωμένη στον βράχο)
  • Άγιος Στέφανος: Κως (αμμουδιά με γαλαζοπράσινα νερά, δίπλα σου τα αρχαία, μπροστά σου το νησάκι με το ξωκκλήσι, αρχαιότητα κι ορθοδοξία και ελληνικό καλοκαίρι, θα μπορούσε να γίνει και τουριστική καμπάνια της χώρας)
Η λίστα περιλαμβάνει παραλίες που έχω κολυμπήσει (π.χ. στο περίφημο φωτογενέστατο Ναυάγιο όταν είχα πάει είχε πολύ κύμα και δεν είχαμε βουτήξει). Κι αφήνω πολλές εξαιρετικές απ' έξω (Γιδάκι, Γέρακας, Χαλικιάδα, Σύβοτα, λοιπές Κυκλάδες, παραλίες της τα-έχω-όλα-και-συμφέρω Πελοποννήσου) γιατί δεν θα τελειώσω ποτέ.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Αποθήκα, Ελίντα- Χίος

Πράσα, Μπονάτσα- Κίμωλος

Πλατύς Γιαλός- Λειψοί

Ποτάμι- Σάμος

Κλεφτικο, Παλαιοχώρι, Φυριπλάκα - Μήλος

Τηγανάκια- Αρκοί

Καλοταρίτισσα- Αμοργός

Καλοταρίτισσα- Δονούσα

Κολυμπήθρες, Λωλαντώνης- Πάρος

Ασπρονήσια(οι λευκές βραχονησίδες με τα τυρκουάζ νερά)

Σίγουρα δεν γράφω όλες όσες αγαπώ γιατί είναι πάρα πολλές. Προτίμησα να γράψω τις πρώτες που μου ήρθαν στο μυαλό....Επίσης δεν βάζω Ιόνιο, γιατί σε διάσημες παραλίες όπως Πόρτο Κατσίκι, Εγκρεμνοί κλπ. ενώ είναι εντυπωσιακές σαν φωτογραφία, δεν ευχαριστήθηκα και πολύ το μπάνιο και δεν τις αγάπησα όσο του Αιγαίου....

Εννοείται πως βάζω μόνο παραλίες στις οποίες έχω κάνει και μπάνιο και όχι απλώς έχω δει.
Ανάμεσα στις σίγουρα πολλές που έχω ξεχάσει προσθέτω:

Παραλία Σπηλιάς- Αγαθονήσι

Πανέμορφα νερά και λίγος κόσμος.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Θάσος
Παράδεισος, Γλυφονερι, Βαθύ, αντε και Σαλιαρα συν η Γκιόλα που είναι πισίνα της μαμάς φύσης
Χαλκιδική,
Καβουρότρυπες έως Πόρτο Κουφό
Κρητη
Φαλασαρνα
Σκιαθος
Λαλάρια, banana beach
Αντίπαξοι
Βουτούμι.
 
Last edited:

DepecheM

Member
Μηνύματα
23
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΒΟΥΡΓΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.780
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom