Ποιες είναι οι καλύτερες παραλίες στην Ελλάδα;

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Το πιθανότερο είναι η πλειοψηφία να ψηφίζει με βάση ότι έχει δει. Οπότε όσο μεγαλύτερο μέρος των ελληνικών νησιών έχει δει κανείς, τόσο καλύτερα σε αυτό το θέμα.
Για μένα τα Πράσα της Κιμώλου (και πολλές άλλες παραλίες σε αυτό το νησί) είναι από τις καλύτερες στην Ελλάδα και από άποψη χρώματος νερών και από άποψη καθαρότητας και ευχαριστιέται κανείς μπάνιο. Και γενικά δεν έχω γνωρίσει κάποιον ως τώρα που να έχει πάει Κίμωλο και να μην έχει πει καλά λόγια για τις παραλίες και τα φοβερά νερά στο νησί.
Το θέμα είναι πως επειδή πολλοί δεν το έχουν επισκεφτεί- αφού δεν είναι από τα πιο δημοφιλή νησιά- δεν έχουν προσωπική εμπειρία, με αποτέλεσμα να ψηφίζονται συχνά πιο "mainstream" νησιά.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Το πιθανότερο είναι η πλειοψηφία να ψηφίζει με βάση ότι έχει δει. Οπότε όσο μεγαλύτερο μέρος των ελληνικών νησιών έχει δει κανείς, τόσο καλύτερα σε αυτό το θέμα.
Για μένα τα Πράσα της Κιμώλου (και πολλές άλλες παραλίες σε αυτό το νησί) είναι από τις καλύτερες στην Ελλάδα και από άποψη χρώματος νερών και από άποψη καθαρότητας και ευχαριστιέται κανείς μπάνιο. Και γενικά δεν έχω γνωρίσει κάποιον ως τώρα που να έχει πάει Κίμωλο και να μην έχει πει καλά λόγια για τις παραλίες και τα φοβερά νερά στο νησί.
Το θέμα είναι πως επειδή πολλοί δεν το έχουν επισκεφτεί- αφού δεν είναι από τα πιο δημοφιλή νησιά- δεν έχουν προσωπική εμπειρία, με αποτέλεσμα να ψηφίζονται συχνά πιο "mainstream" νησιά.
Στην Κίμωλο είχα κολυμπήσει μόνο στο λιμάνι λόγω μονοήμερης εκδρομής από Μήλο (επίσκεψη στη χώρα, μπάνιο και φαγητό στο λιμάνι), τα νερά ήταν υπέροχα και γενικά η ατμόσφαιρα παρέπεμπε σε ξεχασμένες διακοπές του ΄60. Αξέχαστη εκδρομή!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Στην Κίμωλο είχα κολυμπήσει μόνο στο λιμάνι λόγω μονοήμερης εκδρομής από Μήλο (επίσκεψη στη χώρα, μπάνιο και φαγητό στο λιμάνι), τα νερά ήταν υπέροχα και γενικά η ατμόσφαιρα παρέπεμπε σε ξεχασμένες διακοπές του ΄60. Αξέχαστη εκδρομή!

Ναι ακόμα και στο λιμάνι τα νερά σε προκαλούν να κολυμπήσεις, αλλά αν δεις τις υπόλοιπες παραλίες του νησιού θα πάθεις πλάκα. Όχι μόνο Πράσα,Μπονάτσα που ψήφισα αλλά πάρα πολλές!

Πριν λίγες μέρες τρώγοντας στην ταβέρνα "Πρασονήσι" στην Κίμωλο βλέπαμε θαλάσσιες χελώνες να κολυμπούν απέναντι και θαλασσοπούλι να βουτάει λίγα μέτρα μακρυά μας....
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.953
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Το πιθανότερο είναι η πλειοψηφία να ψηφίζει με βάση ότι έχει δει...
Αν και δεν αναφέρεται στο αρχικό ποστ του νήματος, νομίζω ότι είναι το πιο σωστό αυτό, να ψηφίσουμε δηλαδή βάσει των όσων έχουμε δει με τα μάτια μας.
Σίγουρα δεν είναι δίκαιο, καθώς μ' αυτή τη λογική μαζευόμαστε 20 άτομα και βγάζουμε π.χ. το Αγγελοχώρι Θεσσαλονίκης καλύτερη παραλία στην Ελλάδα...
Για το λόγο αυτό νομίζω τα αποτελέσματα θα δείξουν τις δημοφιλέστερες μεταξύ των μελών του φορουμ, όχι κάτι περισσότερο.

Συμφωνώ απόλυτα με το παράδειγμα που έδωσες, είναι ότι πιο χαρακτηριστικό. Η παραλία που είδα πέρυσι στη Ψέριμο για παράδειγμα (βαθύ) βάζει κάτω αντικειμενικά πολλές διασημότερες:

DSC_7665.JPG

DSC_7732.JPG


Ποιος όμως έχει φτάσει μέχρι εκεί για να δώσει ψήψο;
Είναι λογικό να καταλήγουμε στα mainstream.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Κίμωλος- Πράσα

View attachment 321144

Μέχρι και δανειστικές βιβλιοθήκες μέσα σε βαρκούλες μπορείς να βρεις σε κιμωλιάτικες παραλίες

View attachment 321145 View attachment 321146
Λατρεμένος προορισμός η Κίμωλος. Μια μινιατούρα μικρογραφία της Μήλου την δεκαετία του '80 πριν καταντήσει αποπνικτικά δημοφιλής προορισμός κάθε λογής επισκέπτη!
Ανέσυρα σχετικό θέμα που βρήκα για το νησί με κάποιες χρήσιμες πληροφορίες για την θαυμαστές πραγματικά ενέργειες της εθελοντικής ομάδας των κιμωλιστών.
 
Last edited:

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Εμ ψήφιστε τα ντε αν σας αρέσουν τα Πράσα(ή Πράσσα) όσο είναι ακόμα ανοιχτή η ψηφοφορία. Μπορείτε ακόμα να προσθέσετε παραλίες. :surf1:
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Χαιρετώ.

Πράγματι υπέροχο θέμα. Δύσκολη η επιλογή. Δύσκολο και το έργο της καταμέτρησης στο τέλος...
Επέλεξα φυσικά παραλίες που έχω επισκεφθεί.
Μπορούμε να χωρίσουμε τις παραλίες σε πολλές κατηγορίες. Μία (ιδιαίτερη) κατηγορία είναι οι παραλίες που μετράνε περισσότερο να τις βλέπεις, παρά να κολυμπάς σε αυτές (χαρακτηριστικότερη όλων, το Πόρτο Κατσίκι). Ωστόσο στην επιλογή μου, λογάριασα και αυτές.
Επίσης, με χαρά είδα ότι αναφέρθηκε και το Μονολίθι Πρέβεζας που είναι και η παραλία της πατρίδας μου.

Στο θέμα μας:

Βρήκα - Παξοί !!
Κηπιάδι - Παξοί
Βουτούμι - Παξοί
Ναυάγιο - Ζάκυνθος !!
Πεσσάδα - Κεφαλονιά !!
Μύρτος - Κεφαλονιά
Αγιοφάραγγο - Ηράκλειο !!
Τρυπητή - Ηράκλειο
Ερημούπολη - Λασήθι
Σούγια - Χανιά !!
Μπάλος (τηγάνι) - Χανιά
Ελαφονήσι - Χανιά !!
Ψηλός Βόλακας - Χανιά
Σχοινάρια - Ρέθυμνο !!
Τριόπετρα - Ρέθυμνο
Σαρακήνικο - Μήλος !!
Αλωνάκι - Πρέβεζα
Μονολίθι - Πρέβεζα
Λεύκα - Πρέβεζα
Σαρακήνικο - Πρέβεζα !!
Εγκρεμνοί - Λευκάδα !!
Πόρτο Κατσίκι - Λευκάδα
Κάθισμα - Λευκάδα
Γιαννίτσι (Γριχέζα) - Νότια Εύβοια !!
Μελιδόνι - Κύθηρα
Καλαδί - Κύθηρα

είμαι σίγουρος ότι έχω ξεχάσει αρκετές
+1 για Σούγια
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.669
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom