Ποιες είναι οι καλύτερες παραλίες στην Ελλάδα;

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.915
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Σου έχω πει να μην κάνεις ακραίες δηλώσεις!!! Άκου "έχω μείνει πίσω".....
Τι να πω εγώ που έχω πάει 5 φορές Κρήτη
Μα άδικο έχω; :haha:
Ακραίος μεν, ειλίκρινής δε. Έχω γράψει κοντά στα 50 νησιά στο κοντέρ, χώρια ηπειρωτική Ελλάδα, έχω φτάσει σε τρομερά δύσβατες παραλίες, και το αποτέλεσμα λέει 3 στα 12. Φοβερό! Είναι το Ιόνιο που συνίσταται για τέτοιου τύπου διακοπές ίσως, στο οποίο πέραν της Κέρκυρας δεν έχω άποψη.

Όσο για τη Κρήτη, μπορεί να έχω πάει σε όλους τους νομούς, αλλά αποσπασματικά και ποτέ για πολλές μέρες, εκτός από το Λασήθι το οποίο έχω γυρίσει περισσότερο αρκετά παλιά. Οι παραλίες που έχω δει είναι λίγες, γιατί εκτός των άλλων πηγαίνω πολύ τελευταία εκτός καλοκαιρινής σεζόν.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.919
Likes
40.746
Μα άδικο έχω; :haha:
Ακραίος μεν, ειλίκρινής δε. Έχω γράψει κοντά στα 50 νησιά στο κοντέρ, χώρια ηπειρωτική Ελλάδα, έχω φτάσει σε τρομερά δύσβατες παραλίες, και το αποτέλεσμα λέει 3 στα 12. Φοβερό! Είναι το Ιόνιο που συνίσταται για τέτοιου τύπου διακοπές ίσως, στο οποίο πέραν της Κέρκυρας δεν έχω άποψη.
Μια εβδομαδα σε3 νησια του Ιονιου και ανεβαζεις το σκορ :).
Λυπαμαι μονο που δεν ειναι πια προσβασιμες με τα ποδια οι διασημοτερες παραλιες της Λευκαδας, γιατι ολο εκεινο το κατεβασμα με τα απειρα σκαλια ηταν μερος της γοητειας τους, οπως η σκια των βραχων ηταν μερος της παραλιας. Και δεν συμπαθω καθολου τις ημερησιες κρουαζιερες με προγραμμα αφιξης και αναχωρησης.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.915
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Μια εβδομαδα σε3 νησια του Ιονιου και ανεβαζεις το σκορ :).
Λυπαμαι μονο που δεν ειναι πια προσβασιμες με τα ποδια...
Και δε το μπορώ το Ιόνιο, δε το μπορώ :haha:
Θέλω ασβέστωμένο σοκκάκι και ψηλότερο δέντρο το πουρνάρι, τι να κάνω;
Πέρα απ' τη πλάκα άρχισα να ρίχνω ματιές σε Παξούς, Ιθάκη, Μεγανήσι, Διαπόντια νησιά κτλ, αν και μεγάλος στόχος είναι τα Κύθηρα, τα οποία δε τα λες Ιόνιο.

Για να μείνω στο θέμα, γνώμη μου είναι ότι οι παραλίες που δεν είναι προσβάσιμες εύκολα κι έχουν συντελεστή δυσκολίας, ανεβάζουν αυτόματα το βαθμό τους, πέρα απ' τη δεδομένη ομορφιά τους.
Δε ξέρω αν οι διάσημες του Ιονίου είναι προσβάσιμες δύσκολα, πάντως καταλαβαίνω το γεγονός ότι είναι ξακουστές, φαίνεται άλλωστε κι απ' τις φωτογραφίες.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.111
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Είναι το Ιόνιο που συνίσταται για τέτοιου τύπου διακοπές ίσως, στο οποίο πέραν της Κέρκυρας δεν έχω άποψη.
Οι παραλίες της Κέρκυρας δεν έχουν καμία σχέση με τις παραλίες του υπόλοιπου Ιονίου....
Έχω γράψει κοντά στα 50 νησιά στο κοντέρ, χώρια ηπειρωτική Ελλάδα, έχω φτάσει σε τρομερά δύσβατες παραλίες, και το αποτέλεσμα λέει 3 στα 12. Φοβερό!
Δεν έχει σημασία σε πόσα νησιά έχεις πάει. Εγώ καταλαβαίνω από τα γραφόμενα σου ότι δεν έχεις δει το Ιόνιο (όχι ότι δεν έχεις πάει). Αλλά και να είχες πάει στο υπόλοιπο Ιόνιο, δεν σημαίνει ότι θα σου άρεσε..... Όλα σχετικά είναι ;)


H ταμπελα << Προς Χανια >> :haha::xalara:
Τραγούδα εσύ.... Στο Ηράκλειο γνώρισα τη καλύτερη φοιτητική ζωή ever! Μετά ήρθα στο Σαλονισταν και ξενέρωσα....

τα Κύθηρα, τα οποία δε τα λες Ιόνιο.
Αλλά τι τα λες;;; Πρόσεξε τι θα πεις...:p

Οι καλύτερες παραλίες των Κυθήρων δεν έχουν απολύτως καμία σχέση με Αιγαίο...είναι "πισίνες" βαθιές και αρκετά κρύες!!! Τα Κύθηρα είναι Ιόνιο και απο άλλες απόψεις, όπως οτι έχουν πράσινο! Έτσι είναι όλο το Ιόνιο.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.111
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.915
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Δεν έχει σημασία σε πόσα νησιά έχεις πάει. Εγώ καταλαβαίνω από τα γραφόμενα σου ότι δεν έχεις δει το Ιόνιο (όχι ότι δεν έχεις πάει). Αλλά και να είχες πάει στο υπόλοιπο Ιόνιο, δεν σημαίνει ότι θα σου άρεσε..... Όλα σχετικά είναι ;)
Καμιά σημασία δεν έχει, το έθιξα μόνο και μόνο συγκρίνοντας με το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας. Δεν έχω πάει καθόλου Ιόνιο, μόνο Κέρκυρα από νησιά και Πάργα από την άλλη. Θα ήθελα φυσικά πολύ, αλλά δε το είχα ποτέ σαν προτεραιότητα. Για τις παραλίες του και με τα δεδομένα που τίθενται στη κουβέντα δεν έχω παρά να συμφωνήσω.

Στο Ηράκλειο γνώρισα τη καλύτερη
Εξαρτάται τι συγκρίνεις. Πέρασα πολύ καλά στο Ηράκλειο όσες φορές πήγα, ωραία και έντονη ζωή, αλλά μεγαλούπολη, με ότι αυτό συνεπάγεται. Τα Χανιά είναι πιο ατμοσφαιρικά, πιο όμορφα δε το συζητώ.


Αλλά τι τα λες;;; Πρόσεξε τι θα πεις...:p
Ανάμεσα σε Πελοπόννησο και Κρήτη που βρίσκονται, και βάσει της μορφολογίας και της αρχιτεκτονικής που έχω δει, πιό πολύ σε νησί του Αιγαίου μου φέρνει, ασχέτως που υπάγεται.
Μπορεί πάλι να πέφτω κι έξω....
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.111
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Δεν έχω πάει καθόλου Ιόνιο, μόνο Κέρκυρα από νησιά και Πάργα από την άλλη. Θα ήθελα φυσικά πολύ, αλλά δε το είχα ποτέ σαν προτεραιότητα
Να πηγαίνεις πάντα εκεί που τραβάει η ψυχή σου!!! Αν σου αρέσουν οι Κυκλάδες, τότε εκεί να πηγαίνεις :) Όλα τα άλλα είναι να 'χαμε να λέγαμε.

Εξαρτάται τι συγκρίνεις. Πέρασα πολύ καλά στο Ηράκλειο όσες φορές πήγα, ωραία και έντονη ζωή, αλλά μεγαλούπολη, με ότι αυτό συνεπάγεται. Τα Χανιά είναι πιο ατμοσφαιρικά, πιο όμορφα δε το συζητώ.
Στο Ηράκλειο δεν πήγα ποτέ ως τουρίστρια...αυτό που συγκρίνω δεν έχει καμία σχέση με τουρισμό! Το Ηράκλειο είναι μια απο τις πιο άσχημες πόλεις της Ελλάδας, κυρίως αρχιτεκτονικά...
Την επόμενη φορά που θα πατήσω το πόδι μου στη Κρήτη δεν θα είναι στο Ηράκλειο, αλλά σε όλη την υπόλοιπη Κρήτη για 2 βδομάδες οδικό. Θα το είχα κάνει φέτος, αλλά έπρεπε να ανέβω σε αεροπλάνο ή σε πλοίο, κάτι που απέφυγα. Όλα στην ώρα τους!...

Ανάμεσα σε Πελοπόννησο και Κρήτη που βρίσκονται, και βάσει της μορφολογίας και της αρχιτεκτονικής που έχω δει, πιό πολύ σε νησί του Αιγαίου μου φέρνει, ασχέτως που υπάγεται.
Μπορεί πάλι να πέφτω κι έξω....
Μόνο γεωγραφικά και μορφολογικά (είναι ορεινό νησί με πράσινο) ανήκουν στα Επτάνησα. Κατα τ' αλλα ανήκουν στην περιφέρεια Αττικής...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Τι να πω εγώ που έχω πάει 5 φορές Κρήτη και δεν έχω κάνει μπάνιο σε καμία παραλία....
Μια απ τα ίδια ακριβώς, γι αυτό λείπουν κι από τις προτιμήσεις μου.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.111
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Μια απ τα ίδια ακριβώς, γι αυτό λείπουν κι από τις προτιμήσεις μου.
Εγώ δεν έγραψα τις προτιμήσεις μου γιατί τις είχαν γράψει ήδη πολλοί άλλοι! Σίγουρα θα είχε πολύ Ιόνιο μέσα :innocent:
Την Αγιά Κιουρά της Λέρου την έγραψα για να την προτείνω στους υπόλοιπους καθώς είναι μία πολύ όμορφη, καθαρή, με αλμυρίκια και χωρίς πολύ κόσμο παραλία της Λέρου, για τα γούστα μου πάντα.
Ερχόμενη απο Εύβοια φέτος έχω να πω οτι εκτός απο τις "πισίνες" του Ιονίου υπάρχουν και αυτές του Αιγαίου! Μπλέ "πισίνες" στην Εύβοια. Το κακό είναι οτι και αυτές έχουν παρα πολύ κόσμο και δυστυχώς πολλές σκηνές...
 

Mikes

Member
Μηνύματα
120
Likes
921
Μια απ τα ίδια ακριβώς, γι αυτό λείπουν κι από τις προτιμήσεις μου.
Υπαρχουν και χειροτερα...3 "σεζον" θα το ελεγε καποιος,(6 στρατο και για δουλεια αλλους 4+4 μηνες-ολες χειμωνα,απο Σεπτεμβριο εως Μαρτιο η καλυτερη...) στο Ηρακλειο,μια βουτια στην Αμμουδαρα θυμαμαι μονο μια ζεστη Κυριακη μηνα Σεπτεμβριου σωτηριου ετους ...2007?2008?Νιωθω τυχερος...enter!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.492
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom