Ποιες είναι οι καλύτερες παραλίες στην Ελλάδα;

matsas78

Member
Μηνύματα
110
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
πάντα το επόμενο...
Μια εβδομαδα σε3 νησια του Ιονιου και ανεβαζεις το σκορ :).
Λυπαμαι μονο που δεν ειναι πια προσβασιμες με τα ποδια οι διασημοτερες παραλιες της Λευκαδας, γιατι ολο εκεινο το κατεβασμα με τα απειρα σκαλια ηταν μερος της γοητειας τους, οπως η σκια των βραχων ηταν μερος της παραλιας. Και δεν συμπαθω καθολου τις ημερησιες κρουαζιερες με προγραμμα αφιξης και αναχωρησης.
Προσπαθούν να ξανάφτιάξουν τα σκαλοπάτια στους Εγκρεμνους ... Οι υπόλοιπες παραλίες προσεγγίζονται κανονικά όπως πριν.

https://aromalefkadas.gr/σύντομα-η-παραλία-στους-εγκρεμνούς-θα/
 

Landscaper13

Member
Μηνύματα
14
Likes
69
Προσπαθούν να ξανάφτιάξουν τα σκαλοπάτια στους Εγκρεμνους ... Οι υπόλοιπες παραλίες προσεγγίζονται κανονικά όπως πριν.

https://aromalefkadas.gr/σύντομα-η-παραλία-στους-εγκρεμνούς-θα/
Πολύ καλή προσπάθεια να ξαναφτιαχτεί η πρόσβαση για την παραλία των Εγκρεμνών,αν και για μας που προλάβαμε την παλιά ξύλινη σκάλα νομίζω οτι στο μυαλό μας θα έχουμε αυτήν την παλιά εικόνα της παραλίας πριν τον σεισμό της Λευκάδας.
 

matsas78

Member
Μηνύματα
110
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
πάντα το επόμενο...
Πολύ καλή προσπάθεια να ξαναφτιαχτεί η πρόσβαση για την παραλία των Εγκρεμνών,αν και για μας που προλάβαμε την παλιά ξύλινη σκάλα νομίζω οτι στο μυαλό μας θα έχουμε αυτήν την παλιά εικόνα της παραλίας πριν τον σεισμό της Λευκάδας.
Το πρόβλημα είναι τι θα γίνει στον επόμενο σεισμό που στατιστικά θα έρθει. Ο δρόμος υποχωρεί με το παραμικρό. Κάποιοι μιλούν για τη δημιουργία παράκτιου μονοπατιού από την κοντινή (2χλμ νομίζω) παραλία του Γιαλού.
Τις πρώτες φορές που την επισκέφτηκα, εκεί που θυμάστε τη σκάλα, κατεβαίναμε τα τελευταία 15-20 μέτρα με ενα σχοινί που ήταν δεμένο σε ενα δέντρο. Και φυσικά στην παραλία δεν υπήρχε ψυχή.
 

Landscaper13

Member
Μηνύματα
14
Likes
69
Το πρόβλημα είναι τι θα γίνει στον επόμενο σεισμό που στατιστικά θα έρθει. Ο δρόμος υποχωρεί με το παραμικρό. Κάποιοι μιλούν για τη δημιουργία παράκτιου μονοπατιού από την κοντινή (2χλμ νομίζω) παραλία του Γιαλού.
Τις πρώτες φορές που την επισκέφτηκα, εκεί που θυμάστε τη σκάλα, κατεβαίναμε τα τελευταία 15-20 μέτρα με ενα σχοινί που ήταν δεμένο σε ενα δέντρο. Και φυσικά στην παραλία δεν υπήρχε ψυχή.
Το βασικό θέμα είναι να γίνει μια γερή κατασκευή για να μπορεί ο κόσμος να έχει μια ομαλή πρόσβαση στην παραλία.Η ιδέα επίσης του παράκτιου μονοπατιού είναι πολύ καλή αν αυτό αποτελεί βέβαια ασφαλές σε σχέση με την σκάλα.Το σχοινί που λες υπήρχε όντως στα τελευταία μέτρα της ξύλινης σκάλας που καθώς την κατέβαινες νόμιζες οτι είσαι στον αέρα.Αυτό ίσως έκανε την παραλία των Εγκρεμνών κάπως μονάδικη αυτή η κατάβαση για να δεις αυτήν την ωραία παραλία.
 

Landscaper13

Member
Μηνύματα
14
Likes
69
Απορω που ολοι αναφερετε το κατεβασμα και κανεις το ανεβασμα :p. Τι ηταν αυτο, παναγια μου?
Όντως η ανάβαση ήταν ένα θέμα αλλα για ενα τέτοιο κολύμπι σε μια τόσο ωραία παραλία νομίζω οτι ξέχνουσες το θέμα της ανάβασης.:p
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Εγώ δεν έγραψα τις προτιμήσεις μου γιατί τις είχαν γράψει ήδη πολλοί άλλοι! Σίγουρα θα είχε πολύ Ιόνιο μέσα :innocent:
Την Αγιά Κιουρά της Λέρου την έγραψα για να την προτείνω στους υπόλοιπους καθώς είναι μία πολύ όμορφη, καθαρή, με αλμυρίκια και χωρίς πολύ κόσμο παραλία της Λέρου, για τα γούστα μου πάντα.
Ερχόμενη απο Εύβοια φέτος έχω να πω οτι εκτός απο τις "πισίνες" του Ιονίου υπάρχουν και αυτές του Αιγαίου! Μπλέ "πισίνες" στην Εύβοια. Το κακό είναι οτι και αυτές έχουν παρα πολύ κόσμο και δυστυχώς πολλές σκηνές...
Πρέπει να μας γράψεις για Εύβοια :)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Αυτό ίσως έκανε την παραλία των Εγκρεμνών κάπως μονάδικη αυτή η κατάβαση για να δεις αυτήν την ωραία παραλία.
Εάν η παραλία των Εγκρεμνών δεν ήταν αυτή που είναι απο μόνη της, κανένας δεν θα έκανε τόσο κόπο να κατέβει και κυρίως να ανέβει (!) εκεί :)
 

Landscaper13

Member
Μηνύματα
14
Likes
69
Εάν η παραλία των Εγκρεμνών δεν ήταν αυτή που είναι απο μόνη της, κανένας δεν θα έκανε τόσο κόπο να κατέβει και κυρίως να ανέβει (!) εκεί :)
Έτσι και νομίζω οτι ύστερα απο τις βουτιές και το κολύμπι σε αυτήν την παραλία δεν σε ένοιαζε η ανάβαση αλλα να παραμείνεις εκεί :D
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Μα άδικο έχω; :haha:
Ακραίος μεν, ειλίκρινής δε. Έχω γράψει κοντά στα 50 νησιά στο κοντέρ, χώρια ηπειρωτική Ελλάδα, έχω φτάσει σε τρομερά δύσβατες παραλίες, και το αποτέλεσμα λέει 3 στα 12. Φοβερό! Είναι το Ιόνιο που συνίσταται για τέτοιου τύπου διακοπές ίσως, στο οποίο πέραν της Κέρκυρας δεν έχω άποψη.

Κι εγώ που έχω δει πάνω από 50 νησιά και έχω πάει και Ιόνιο πάλι παραλίες Κυκλάδων και Δωδεκανήσων προτιμώ. Για να καταλάβεις Εγκρεμνοί και Πόρτο Κατσίκι δεν είναι καν στο τοπ της λίστας μου, μου άρεσαν μόνο φωτογραφικά. Βέβαια δεν έχω πάει ακόμα Παξούς, που έχω ακούσει πολύ καλά λόγια.
Αλλά επειδή βλέπω ταιριάζουν τα γούστα μας σε πολλά νησιά, σου λέω κράτα μικρό καλάθι για πόσο θα σου αρέσουν. Προσωπικά ακόμα και για Μήλο συμφωνώ μαζί σου. Εντυπωσιακότατο το Σαρακηνικο, δεν γίνεται με τίποτα να μην το δεις,απόκοσμη ομορφιά αλλά πιο πολύ για το τοπίο. Μπάνιο σε Κλέφτικο, Φυριπλάκα, Αγία Κυριακή κλπ....
Στο δε Κλέφτικο, δίπλα ένας τουρίστας Λατίνος(που ζει όμως Ευρώπη οπότε κατάφερε κι ήρθε Ελλάδα φέτος ο τυχερός), αναφωνούσε συνέχεια πως τα νερά της Μήλου, βάζουν κάτω την Καραϊβική. Παράδεισος!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.767
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom