Ποιες είναι οι καλύτερες παραλίες στην Ελλάδα;

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
πάλι παραλίες Κυκλάδων και Δωδεκανήσων προτιμώ. Για να καταλάβεις Εγκρεμνοί και Πόρτο Κατσίκι δεν είναι καν στο τοπ της λίστας μου, μου άρεσαν μόνο φωτογραφικά.
Σαφέστατα είναι θέμα γούστου και μόνο, ωστόσο και πάλι συμφωνούμε. :)
Σίγουρα το Ιόνιο είναι αρκετά πιο «πολυδιαφημισμένο» αν μπορώ να το θέσω έτσι. Επικρατεί η άποψη ότι εκεί και μόνο εκεί μπορεί να δει κανείς ότι καλύτερο σε νερά στην Ελλάδα. Όπως επίσης στα Βόρεια ακόμα χειρότερα, όλοι θεωρούν αποκορύφωμα τη Χαλκιδική και από κει και πέρα το χάος.
Το αιγαίο είναι υποτιμημένο (αν εξαιρέσεις ένα - δυο σημεία) κάτι που νομίζω ότι φαίνεται. Είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας μεταξυ των μελών!
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Κι εγώ που έχω δει πάνω από 50 νησιά και έχω πάει και Ιόνιο πάλι παραλίες Κυκλάδων και Δωδεκανήσων προτιμώ. Για να καταλάβεις Εγκρεμνοί και Πόρτο Κατσίκι δεν είναι καν στο τοπ της λίστας μου, μου άρεσαν μόνο φωτογραφικά. Βέβαια δεν έχω πάει ακόμα Παξούς, που έχω ακούσει πολύ καλά λόγια.
Αλλά επειδή βλέπω ταιριάζουν τα γούστα μας σε πολλά νησιά, σου λέω κράτα μικρό καλάθι για πόσο θα σου αρέσουν. Προσωπικά ακόμα και για Μήλο συμφωνώ μαζί σου. Εντυπωσιακότατο το Σαρακηνικο, δεν γίνεται με τίποτα να μην το δεις,απόκοσμη ομορφιά αλλά πιο πολύ για το τοπίο. Μπάνιο σε Κλέφτικο, Φυριπλάκα, Αγία Κυριακή κλπ....
Στο δε Κλέφτικο, δίπλα ένας τουρίστας Λατίνος(που ζει όμως Ευρώπη οπότε κατάφερε κι ήρθε Ελλάδα φέτος ο τυχερός), αναφωνούσε συνέχεια πως τα νερά της Μήλου, βάζουν κάτω την Καραϊβική. Παράδεισος!
Δεν ειναι εκπληξη να συμφωνω με την alma. Επίσης Εγκρεμνοί και Πόρτο Κατσίκι δεν είναι στη λίστα μου. Οι παραλίες κάδρα του Ιονίου είναι ΟΝΕΙΡΙΚΕΣ αλλά περισσότερο ως αξιοθέατα και τις θαυμάζω για τη συγκλονιστική επίσκεψη σε όλες και μάλιστα μόνο δια θαλάσσης. Εχω επιχειρήματα για αυτές τις δύο απόψεις, που δεν θα αναπτύξω γιατί οι προτιμήσεις μπορεί να παραβλέπουν αλλα πράγματα που μπορεί να βλέπει κάποιος κολλημένος με τη θάλασσα. Σε συντομία όμως, έχοντας δει εκατοντάδες νησιά και παραλίες καθολη τη διάρκεια του χρόνου με προπόνηση, κολυμπητό και σκαφάτο ψαροντούφεκο, καταδύσεις, ιστιοπλοία και ντιλίβερι, επισημαίνω ότι πρώτα κοιτάζω την επικινδυνότητα, που είναι θέμα σε αρκετές πανέμορφες παραλίες.
Φαινόμενο μπανιέρας πολύ συνηθισμένο στο Ιόνιο σε εκείνες που βαθαίνουν απότομα, με κίνδυνο να μη μπορεί να βγει κανείς σε ξαφνικό κυματισμό, μετακινούμενα ρεύματα που δυμαμώνουν όχι μόνο στους κάβους, ρεύματα επιστροφής σε κάποια σημεία εκβολών στην πελοπόννησο, κυματισμοί εφόρμησης που αφορούν πολλές προσιτές παραλίες στην Ελλάδα, πλαγκινγ γειβς που σε κάποιες του Ιονίου μπορεί να σε απορροφήσουν από τα γόνατα και να σε παγιδεύσουν με τα ανάποδα κύματα και μερικές φορές ρεστίες- βουβά κύματα που μπορεί να τραυματίσουν.
Δεν είμαι ειδικός αλλά εχω εμπειρίες με τραυματισμούς και πανικούς και δυστυχώς με την περίπτωση συνεργάτη που πριν 15 χρόνια δεν μπόρεσε να βγει από μια παραλία του Ιονίου λόγω ξαφνικού κύματος σαν σε μπανιέρα, ήταν δεινός κολυμβητής, 33χρονος. Οθεν το Ιόνιο από αυτή την άποψη δεν το βαθμολογώ ψηλά παρότι το θεωρώ πύλη εισόδου σε άλλη διάσταση.
Μια και το ξεκινησα, στις παρθένες παραλίες χωρίς κόσμο ελέγχω πάντα το βυθό με τη μάσκα πριν επιτρέψω να βουτήξει κανείς άλλος, μια φορά εντόπισα κίνδυνο πριν πολλά πολλά χρόνια στη Μήλο από κατακόρυφες μεταλλικές στηρίξεις ξύλινης πλατφόρμας που είχε καταστραφεί, αυτές όμως ήταν σαν στημένες κατακόρυφες λόγχες. Μεγάλη παρέα είμαστε και όλοι έσπευσαν να πηδήξουν στο νερό ακριβως σε εκείνη τη λωρίδα αλλά ευτυχώς ο κολλημένος της παρέας δεν τους άφησε μέχρι να ελέγξει.
Ακόμη και στις κοινές πολυκοσμες παραλίες βγάζω πλάνο κολύμβησης για όλη τη μέρα, κανονική πορεία λαμβάνοντας υπόψιν τις συνθήκες, την κατεύθυνση, τα πιθανά ρευματα που θα κουράσουν στην πορεία επιστροφής κ.ά. (προφανές γιατί δεν έρχονται γυναίκες μαζί μου)
Τελευταίο, επειδή συγγράφω κάτι σχετικό, η παραλία ειναι ένα πολυπαραμετρικό δυναμικό πεδίο, για μένα μαζί με το βυθό της ειναι χώρος ιερός πραγμάτωσης και όχι διασκέδασης, αυτή ειναι υποσύνολο, αλλά αυτά ειναι για περίεργους.
Για τους νορμάλ απλά προσεχουμε λίγο παραπάνω ειδικά στις παραλίες που βαθαίνουν απότομα, σε εκείνες κοντά σε εκβολές, σε εκείνες που ακούσαμε ότι έχουν ρευματα ή είναι κοντά σε διαύλους...
 
Last edited:

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Δεν ειναι εκπληξη να συμφωνω με την alma. Επίσης Εγκρεμνοί και Πόρτο Κατσίκι δεν είναι στη λίστα μου. Οι παραλίες κάδρα του Ιονίου είναι ΟΝΕΙΡΙΚΕΣ αλλά περισσότερο ως αξιοθέατα και τις θαυμάζω για τη συγκλονιστική επίσκεψη σε όλες και μάλιστα μόνο δια θαλάσσης. Εχω επιχειρήματα για αυτές τις δύο απόψεις, που δεν θα αναπτύξω γιατί οι προτιμήσεις μπορεί να παραβλέπουν αλλα πράγματα που μπορεί να βλέπει κάποιος κολλημένος με τη θάλασσα. Σε συντομία όμως, έχοντας δει εκατοντάδες νησιά και παραλίες καθολη τη διάρκεια του χρόνου με προπόνηση, κολυμπητό και σκαφάτο ψαροντούφεκο, καταδύσεις, ιστιοπλοία και ντιλίβερι, επισημαίνω ότι πρώτα κοιτάζω την επικινδυνότητα, που είναι θέμα σε αρκετές πανέμορφες παραλίες.
Φαινόμενο μπανιέρας πολύ συνηθισμένο στο Ιόνιο σε εκείνες που βαθαίνουν απότομα, με κίνδυνο να μη μπορεί να βγει κανείς σε ξαφνικό κυματισμό, μετακινούμενα ρεύματα που δυμαμώνουν όχι μόνο στους κάβους, ρεύματα επιστροφής σε κάποια σημεία εκβολών στην πελοπόννησο, κυματισμοί εφόρμησης που αφορούν πολλές προσιτές παραλίες στην Ελλάδα, πλαγκινγ γειβς που σε κάποιες του Ιονίου μπορεί να σε απορροφήσουν από τα γόνατα και να σε παγιδεύσουν με τα ανάποδα κύματα και μερικές φορές ρεστίες- βουβά κύματα που μπορεί να τραυματίσουν.
Δεν είμαι ειδικός αλλά εχω εμπειρίες με τραυματισμούς και πανικούς και δυστυχώς με την περίπτωση συνεργάτη που πριν 15 χρόνια δεν μπόρεσε να βγει από μια παραλία του Ιονίου λόγω ξαφνικού κύματος σαν σε μπανιέρα, ήταν δεινός κολυμβητής, 33χρονος. Οθεν το Ιόνιο από αυτή την άποψη δεν το βαθμολογώ ψηλά παρότι το θεωρώ πύλη εισόδου σε άλλη διάσταση.
Μια και το ξεκινησα, στις παρθένες παραλίες χωρίς κόσμο ελέγχω πάντα το βυθό με τη μάσκα πριν επιτρέψω να βουτήξει κανείς άλλος, μια φορά εντόπισα κίνδυνο πριν πολλά πολλά χρόνια στη Μήλο από κατακόρυφες μεταλλικές στηρίξεις ξύλινης πλατφόρμας που είχε καταστραφεί, αυτές όμως ήταν σαν στημένες κατακόρυφες λόγχες. Μεγάλη παρέα είμαστε και όλοι έσπευσαν να πηδήξουν στο νερό ακριβως σε εκείνη τη λωρίδα αλλά ευτυχώς ο κολλημένος της παρέας δεν τους άφησε μέχρι να ελέγξει.
Ακόμη και στις κοινές πολυκοσμες παραλίες βγάζω πλάνο κολύμβησης για όλη τη μέρα, κανονική πορεία λαμβάνοντας υπόψιν τις συνθήκες, την κατεύθυνση, τα πιθανά ρευματα που θα κουράσουν στην πορεία επιστροφής κ.ά. (προφανές γιατί δεν έρχονται γυναίκες μαζί μου)
Τελευταίο, επειδή συγγράφω κάτι σχετικό, η παραλία ειναι ένα πολυπαραμετρικό δυναμικό πεδίο, για μένα μαζί με το βυθό της ειναι χώρος ιερός πραγμάτωσης και όχι διασκέδασης, αυτή ειναι υποσύνολο, αλλά αυτά ειναι για περίεργους.
Για τους νορμάλ απλά προσεχουμε λίγο παραπάνω ειδικά στις παραλίες που βαθαίνουν απότομα, σε εκείνες κοντά σε εκβολές, σε εκείνες που ακούσαμε ότι έχουν ρευματα ή είναι κοντά σε διαύλους...
Πού σωστά τα όσα γράφεις. Το Ιόνιο μπορεί να έχει όμορφα χρώματα να γράφει καλύτερα στον φακό και να διαθέτει αρκετές από τις πιο δημοφιλείς παραλίες σε διεθνείς πλατφόρμες αξιολόγησης αλλά εμπεριέχει πολλούς κινδύνους.
Προσωπικά νοιώθω πιο ασφαλής σε διάπλου του Αιγαίου εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων παρά στο Ιόνιο.
Σε μια σχετικά σύντομη και φαινομενικά εύκολη απόσταση όπως για παράδειγμα Κυλλήνη - Κεφαλλονιά έχω κινδυνεύσει περισσότερο από τον γύρο των Κυκλάδων.
Το καλύτερες παραλίες του thread θεωρώ πως στοχεύει κυρίως στην δημοφιλία και όχι σε άλλους παράγοντες και έτσι πιστεύω ψήφισαν και οι περισσότεροι.

Προσωπικά ακόμα και για Μήλο συμφωνώ μαζί σου. Εντυπωσιακότατο το Σαρακηνικο, δεν γίνεται με τίποτα να μην το δεις,απόκοσμη ομορφιά αλλά πιο πολύ για το τοπίο. Μπάνιο σε Κλέφτικο, Φυριπλάκα, Αγία Κυριακή κλπ....
Να προσθέσω και Τσιγράδο, Αλογόμαντρα ,Πάχαινα, Σπήλαιο Παπάφραγκα και Πολλώνια. Αυτά τουλάχιστον μέχρι και πριν 15 χρόνια. Τώρα δεν ξέρω πως τα κατάντησαν
 

DepecheM

Member
Μηνύματα
23
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΒΟΥΡΓΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ
Συμφωνούμε με τα κριτήρια επιλογής

Όπως έγραψα κ σε άλλο thread.

Ο όρος "καλή παραλία", είναι κατά τη γνώμη μου εξαιρετικά υποκειμενικός. Αναφέρω παράγοντες επ΄αυτού: απόσταση από τη "βάση", πρόσβαση, επισκεψιμότητα-πολυκοσμία, χρώμα νερών, υλικό (ψιλή άμμος, χαλίκι, βράχια κ.λπ), βυθός, βάθος, επικινδυνότητα, ευκολίες (σκιά από δέντρα, ομπρέλες, ταβέρνες κ.λπ) θα μπορούσα να γράψω και άλλα.
Για μένα λ.χ, βασικό κριτήριο είναι το χρώμα των νερών κ ο βυθός. Πόσο ελκυστικό είναι το snorkeling δλδ. Έχει ποικιλία χρωμάτων; Έχει βράχια, τρύπες να μπαίνεις, σπηλιές, να είσαι μέσα δλδ μέχρι να βγάλεις λέπια κ.λπ ή είναι ένας βυθός μονότονος;

Οι παράμετροι λοιπόν πολλές κ το καλύτερο είναι φυσικά υποκειμενικό. Ωστόσο, σε όλες τις ανάλογες λίστες κ όχι απαραίτητα στις παραλίες, υπάρχουν ανάλογες παράμετροι που αξιολογούνται υποκειμενικά...
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Έχουμε και λέμε, οι παραλίες που έλαβαν τις περισσότερες ψήφους ήταν οι:

Εγκρεμνοί - Λευκάδα
Βουτούμι - Αντιπαξοι
Ελαφονήσι - Χανιά
Σίμος - Ελαφόνησος
Ναυάγιο - Ζάκυνθος
Πόρτο Κατσίκι - Λευκάδα
Καβουρότρυπες - Χαλκιδική
Σαρακήνικο - Μήλος
Φαλάσαρνα - Χανιά Κρήτης
Βοϊδοκοιλιά - Μεσσηνία
Μαγγανάρι - Ίος
Μύρτος - Κεφαλονιά

Αυτό που μένει να γίνει τώρα είναι να κάνουμε μια εκπομπή και να συζητηθεί αυτή η λίστα, και γιατί όχι να βγει μια κατάταξη ανάμεσα σε αυτές τις παραλίες.

Οπότε, όσοι είναι διακεκριμένοι παραλιολόγοι :surf1: και ενδιαφέρονται να βγουν στην εκπομπή παρακαλώ να επικοινωνήσουν μαζί μου. :cool: Και γρήγορα ε, έρχεται Αύγουστος. :bleh:
υπάρχει συγκεντρωτική λίστα όλων που αναφέρθηκαν για να έχουμε checklist?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Τις περιμένουμε κι αυτές τις άλλες ψηφοφορίες που υποσχέθηκες οτι θα κάνουμε boss.....:innocent:
Ελ πρώτον - δε μου έστειλε κανένας μήνυμα για να βγει να κάνουμε εκπομπή για τις παραλίες που είναι ελαφρώς αποθαρρυντικό

Ελ δεύτερον - η ταλαιπωρία για την καταμέτρηση των ψήφων ήταν μνημειώδης, πρέπει να σκεφτώ ένα καλύτερο σύστημα :haha:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Ναι το είχα σκεφτεί το google forms, απλώς αν το κάνουμε έτσι χάνουμε την πληροφορία που βάζουν τα μέλη εδώ στο φόρουμ. Είναι δύσκολη εξίσωση :)
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Προσπαθούν να ξανάφτιάξουν τα σκαλοπάτια στους Εγκρεμνους ... Οι υπόλοιπες παραλίες προσεγγίζονται κανονικά όπως πριν.

https://aromalefkadas.gr/σύντομα-η-παραλία-στους-εγκρεμνούς-θα/
τι καλά που πρόλαβα τα σκαλιά! Θυμάμαι είχε καύσωνα, οπότε κατεβήκαμε πρωί και ανεβήκαμε βράδυ με τη δροσούλα. Είχε μια μικρή καντίνα, τέλεια νερά, καθόλου κύμα ή ρεύματα, ελάχιστο κόσμο, αχ!

Κι εγώ που έχω δει πάνω από 50 νησιά και έχω πάει και Ιόνιο πάλι παραλίες Κυκλάδων και Δωδεκανήσων προτιμώ. Για να καταλάβεις Εγκρεμνοί και Πόρτο Κατσίκι δεν είναι καν στο τοπ της λίστας μου, μου άρεσαν μόνο φωτογραφικά. Βέβαια δεν έχω πάει ακόμα Παξούς, που έχω ακούσει πολύ καλά λόγια.
Αλλά επειδή βλέπω ταιριάζουν τα γούστα μας σε πολλά νησιά, σου λέω κράτα μικρό καλάθι για πόσο θα σου αρέσουν. Προσωπικά ακόμα και για Μήλο συμφωνώ μαζί σου. Εντυπωσιακότατο το Σαρακηνικο, δεν γίνεται με τίποτα να μην το δεις,απόκοσμη ομορφιά αλλά πιο πολύ για το τοπίο. Μπάνιο σε Κλέφτικο, Φυριπλάκα, Αγία Κυριακή κλπ....
Στο δε Κλέφτικο, δίπλα ένας τουρίστας Λατίνος(που ζει όμως Ευρώπη οπότε κατάφερε κι ήρθε Ελλάδα φέτος ο τυχερός), αναφωνούσε συνέχεια πως τα νερά της Μήλου, βάζουν κάτω την Καραϊβική. Παράδεισος!
Καλέ, ποιά Καραιβική? ;) :cool:

Και δε το μπορώ το Ιόνιο, δε το μπορώ :haha:
Θέλω ασβέστωμένο σοκκάκι και ψηλότερο δέντρο το πουρνάρι, τι να κάνω;
Πέρα απ' τη πλάκα άρχισα να ρίχνω ματιές σε Παξούς, Ιθάκη, Μεγανήσι, Διαπόντια νησιά κτλ, αν και μεγάλος στόχος είναι τα Κύθηρα, τα οποία δε τα λες Ιόνιο.

Για να μείνω στο θέμα, γνώμη μου είναι ότι οι παραλίες που δεν είναι προσβάσιμες εύκολα κι έχουν συντελεστή δυσκολίας, ανεβάζουν αυτόματα το βαθμό τους, πέρα απ' τη δεδομένη ομορφιά τους.
Δε ξέρω αν οι διάσημες του Ιονίου είναι προσβάσιμες δύσκολα, πάντως καταλαβαίνω το γεγονός ότι είναι ξακουστές, φαίνεται άλλωστε κι απ' τις φωτογραφίες.
Κάνε μια βόλτα από Κύθηρα και θα με θυμηθείς, μόνο κόσμο να μην έχουν (βέβαια αυτό ισχύει για παντού, αλλά χωρίς κορωνοιό!!!)

Οι παραλίες της Κέρκυρας δεν έχουν καμία σχέση με τις παραλίες του υπόλοιπου Ιονίου....

Δεν έχει σημασία σε πόσα νησιά έχεις πάει. Εγώ καταλαβαίνω από τα γραφόμενα σου ότι δεν έχεις δει το Ιόνιο (όχι ότι δεν έχεις πάει). Αλλά και να είχες πάει στο υπόλοιπο Ιόνιο, δεν σημαίνει ότι θα σου άρεσε..... Όλα σχετικά είναι ;)



Τραγούδα εσύ.... Στο Ηράκλειο γνώρισα τη καλύτερη φοιτητική ζωή ever! Μετά ήρθα στο Σαλονισταν και ξενέρωσα....


Αλλά τι τα λες;;; Πρόσεξε τι θα πεις...:p

Οι καλύτερες παραλίες των Κυθήρων δεν έχουν απολύτως καμία σχέση με Αιγαίο...είναι "πισίνες" βαθιές και αρκετά κρύες!!! Τα Κύθηρα είναι Ιόνιο και απο άλλες απόψεις, όπως οτι έχουν πράσινο! Έτσι είναι όλο το Ιόνιο.
Πάντως νομίζω ότι τα Κύθηρα δεν έχουν μορφολογικά καμιά σχέση με Επτάνησα, έχουν μια εντελώς δική τους ομορφιά!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.112
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Πάντως νομίζω ότι τα Κύθηρα δεν έχουν μορφολογικά καμιά σχέση με Επτάνησα, έχουν μια εντελώς δική τους ομορφιά!
Αν εννοείς την αρχιτεκτονική των σπιτιών συμφωνώ. Κατά τα άλλα είναι ορεινό νησί με πολύ πράσινο και σε πολλά σημεία αποκρημνες ακτές. Εκεί εστίασα εγώ.
Τα Κύθηρα είναι ένα από τα πιο ωραία και ενδιαφέροντα νησιά της Ελλάδας. Έχει υπέροχες παραλίες, βαθιές και κρύες, χωρίς αυτή την απαίσια ψιλή άμμο που κολλάει πάνω σου...., έχει ορεινές διαδρομές και σημεία ενδιαφέροντος σε αυτές, εχει ιστορία και αρχαιολογία!!! Γενικά έχει πολλούς λόγους να σου δώσει για να το επισκεφτείς.!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.582
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom