Βραζιλία Ποιος είναι για Βραζιλία;

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.974
Likes
9.404
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
:clap: τα καταφερα?βλεπετε αποψη τηs curitiba?
:shock: που ειναι η παραλια?
Καπου κοντα εχει ωραιεs παραλιεs παντωs.
 

Angeliki

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή (ξανά)
Και εγω που το εψαξα ενδελεχως το μεσημερι δε βρηκα καμια παραλια...

Εχει σε καμια ωρα δρομο απο την πολη, προς Φλοριαναπολις κτλ.

go to the beach: Μπραβο σου που τα καταφερες να ανεβασεις φωτο. Και εις Βιντεο!
 

fronimitis

Member
Μηνύματα
94
Likes
52
Επόμενο Ταξίδι
"Εκεί στις Μπραχάμες"
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Είναι παλιά η συζήτηση αλλά ας απαντήσω.....

Η Curitiba είναι αρκετά μακριά από την θάλασσα! Αν βρεθείτε εκεί, το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να πάρετε το τρένο για Paranaguá (μια από τις ελάχιστες γραμμές σιδηροδρόμου της Βραζιλίας, φτιάχτηκε για να μετακινούνται εμπορεύματα, τώρα χρησιμοποιείται και για τουριστικούς σκοπούς). Η διαδρομή είναι φανταστική, περνάει από βουνά με παρθένο υποτροπικό δάσος (rainforest). Μετά από λίγες ώρες θα φτάσετε στην Paranaguá, θα χαζέψετε λίγο και μετά θα πάρετε το βαρκάκι για το Ilha do Mel (το νησί του μελιού), που το συνιστώ ανεπιφύλακτα για να χαρείτε παραλίες με αμμουδιά και πεζοπορία (δεν υπάρχουν δρόμοι, αυτοκίνητα, μηχανάκια, ποδήλατα)

Αν θέλετε να γράψω περισσότερα για την πόλη (ή και την πολιτεία), πείτε μου. Προς το παρόν δείτε μερικές παλιές φωτογραφίες: DPGR -
(έχω και καινούριες και ποιοτικότερες που δεν έχω ανεβάσει ακόμα...)
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Γεια σου fronimitis και :welcome2:
φυσικα και θελουμε να μας γραψεις οτι μπορεις περισσοτερο για την Βραζιλια.
Ταξιδιωτικη ιστορια αν γινεται πλιζ.
Και φωτο περιμενουμε.
 

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
raja ampat
για ilha grande έχω ακούσει τα καλύτερα και τις βορειες περιοχές.. Fortaleza και Jericoacoara
εγω θα ήθελα να παω στα καρναβάλια της βραζιλίας.. λατρεύω τη βραζιλιάνικη μουσική
παρεπιπτοντως καθε τετάρτη και κυριακή έχει βραζιλιάνικο παρτυ στο κλαμπ folie , εσλιν 2 αμπελόκηποι.. εχει πολυ πλάκα ειναι γεμάτο βραζιλιάνους και βραζιλιάνες που σε παίρνουν και σε χορεύουν!
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Επιπλέον οι παραλίες του Ρίο, από όσο ξέρω, είναι μολυσμένες γιατί πέφτουν μέσα οι αποχετεύσεις. Εγώ οταν πήγα πάντως, δεν κολύμπησα στο Rio, έκανα μόνο ηλιοθεραπεία.
Πιο κάτω όμως, περίπου 2,5 ώρες οδικώς από το Ρίο, και μετά από μία διαδρομή μέσα σε τροπική βλάστηση και καταράκτες, στην Angra dos Reis,υπάρχει ένα σύμπλεγμα μικρών νησιών με λευκή άμμο, υπέροχα!!! Πηγαίνει κανείς με καταμαράν σαν μικρή κρουαζιέρα, ημερήσια.
Σημειωτέον, δεν είναι όλες οι παραλίες της Βραζιλίας όπως αυτές που έχουμε δει σε φωτογραφίες. Σε πολλές, η άμμος έχει κοκκινίσει από τα ποτάμια που καταλήγουν στη θάλασσα. Και φυσικά τα ποτάμια στην Βραζιλία είναι άπειρα (εξ ου και το όνομα του Rio de Janeiro) και λασπωμένα κι όχι σαν τα δικά μας με τα διάφανα νερά.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Μπροστά στην Copacabana πάντως είχε καλό νερό η θάλασσα και είχε αρκετούς λουόμενους! Απλά εμείς δεν κολυμπήσαμε καθόλου γιατί είτε είχαμε πρόγραμμα να πάμε αλλού, είτε έβρεχε! Αχ...πρέπει να ψάξω τα χαρτιά μου μήπως θυμηθώ ονομασίες από διάφορα ωραία μέρη που είχαμε επισκεφτεί, όπως κάτι νησάκια λίγο παραέξω που είχε και κάτι τρομερά μαιμουδάκια! :D

Εμένα πάντως με ενέπνεε τόσο το μέρος που όποτε κλείνω τα μάτια μου και το σκέφτομαι...ξαναταξιδεύω προς τα εκεί και παίρνω όλη αυτή την αύρα της πόλης! Ελπίζω να μπορέσω να επιστρέψω κάποια στιγμή!
 

playergeo

Member
Μηνύματα
38
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Να μείνω όσο θέλω.
Μπροστά στην Copacabana πάντως είχε καλό νερό η θάλασσα και είχε αρκετούς λουόμενους! Απλά εμείς δεν κολυμπήσαμε καθόλου γιατί είτε είχαμε πρόγραμμα να πάμε αλλού, είτε έβρεχε! Αχ...πρέπει να ψάξω τα χαρτιά μου μήπως θυμηθώ ονομασίες από διάφορα ωραία μέρη που είχαμε επισκεφτεί, όπως κάτι νησάκια λίγο παραέξω που είχε και κάτι τρομερά μαιμουδάκια! :D

Εμένα πάντως με ενέπνεε τόσο το μέρος που όποτε κλείνω τα μάτια μου και το σκέφτομαι...ξαναταξιδεύω προς τα εκεί και παίρνω όλη αυτή την αύρα της πόλης! Ελπίζω να μπορέσω να επιστρέψω κάποια στιγμή!
Προσπάθησε να θυμηθείς cakenet por favor.Και το angra dos reis που ανάφερε η zeta πρέπει να είναι υπέροχο. Gracia
 
Last edited by a moderator:

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Θα αναζητήσω τα σουβενίρ μου και ότι κράτησα από το ταξίδι για να γράψω κάποια στιγμή την ταξιδιωτική μου ιστορία. Μετά την Βαρκελώνη όμως επειδή είμαι πολύ πιεσμένος αυτό το διάστημα... :mad::rolleyes:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.974
Likes
9.404
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
:welcome2:fronimitis σιγουρα θελουμε να ακουσουμε ιστοριες και απο την πολη στην οποια αναφερθηκαμε χωρις να εχει δει κανεις μας :lol:και απο την ευρυτερη περιοχη!

Cakenet ψαξε γρηγορα τα χαρτια σου!Δεν ειναι να ταζεις σε μας ταξιδιωτικη ιστορια και ειδικα απο Βραζιλια!:lol:

Θα συμφωνησω με την discolata οτι για τις βορειες περιοχες εχω ακουσει τα καλυτερα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.722
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom