Ποιο κομμάτι του ταξιδιού προτιμάτε και γιατί?

Ποιο κομμάτι του ταξιδιού προτιμάτε και γιατί?


  • Total voters
    66

taxidaki

Member
Μηνύματα
68
Likes
78
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
Πόσο δύσκολο να απαντήσω! Μάλλον επιλέγω την ανάμνηση, μια που κρατάει περισσότερο από την προσμονή και τη διάρκεια του ταξιδιού ;)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εννοειται η προσμονη ...ειναι μερος του χαρακτηρα μου και του γενικοτερου τροπου που βλεπω τα πραγματα..για να δωσω ενα παραδειγμα οι μηνες πριν το καλοκαιρι μπορει να εχουν δουλεια-υποχρεωσεις κρυο κλπ ,αλλα το ευχαριστιεμαι περισσοτερο προσμενοντας το καλοκαιρι.Κατα τη διαρκεια του καλοκαιριου μπορει να περναω καλα ,αλλα παντα εχω τη στενοχωρια οτι θα τελειωσει.
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
Ετοιμάζομαι να ανεβάσω τη δικιά μου ιστορία της Πόλης. Πλάκα κάνω... :bleh:
Δεν κάνουν τέτοιου είδους πλάκες....Παρόλ'αυτά, ευελπιστώ ότι όλο και κάποια ιστοριούλα θα ξεφυτρώσει μέχρι να φύγω... :bleh: )
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.445
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ουτε η προσμονή ούτε η ανάμνηση. Γιατί σα την αίσθηση που έχεις την ώρα που τα μάτια σου αντικρίζουν αυτό για το οποίο διάβαζες, ρωτούσες, ενημερωνόσουν, αγωνιούσες, προετοιμαζόσουν , δεν υπάρχει.
Η προσμονή ενέχει το άγνωστο και ανεξερεύνητο και η ανάμνηση δεν έχει παρά μια μικρή γεύση η οποία με το χρόνο χάνεται.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Προσμονή και πραγματοποίηση.
Η προσμονή είναι για μένα το δυνατότερο κομμάτι ενός ταξιδιού,ασχολούμαι με την προετοιμασία του ταξιδιού καιρό πρίν με αποτέλεσμα αυτό να μου ανεβάζει τη διάθεση,να γίνομαι πιό δημιουργική και δραστήρια εφ όσον μέσα σ'όλες τις υποχρεώσεις και ασχολίες μου προσθέτω και τον σχεδιασμό του ταξιδιού και γενικά με κάνει να ξεχνιέμαι από προβλήματα της καθημερινότητας.
Επίσης επειδή περιμένω πάντα ότι θα περάσω καλά εκεί που θα πάω, η διάθεση είναι ανεβασμένη όλο αυτό το διάστημα οπότε(και έρχομαι τώρα στο κομμάτι της πραγματοποίησης)αν μεν το ταξίδι δεν με αποζημιώσει...απογοητευθώ δηλ για τον α η β λόγο δεν πειράζει και τόσο,άλλωστε πόσες μέρες θα είναι;5;10;πολύ λιγότερες πάντως από την προετοιμασία,
αν πάλι περάσω ακόμα καλύτερα απ ότι θα περίμενα ασφαλώς και το βίωμα και η αίσθηση της πραγματοποίησης είναι πολύ πιό δυνατή!!απ ότι στην προσμονή αλλά και πάλι είναι για λίγο...όσες μέρες διαρκεί το ταξίδι.

Οσο για την ανάμνηση ....δεν ζω με αναμνήσεις
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.733
Likes
15.017
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
συνφωνώ με τη Φένια και για μένα κυρίαρχο κομμάτι του ταξιδιού είναι η πραγματοποίησή του.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.445
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
συνφωνώ με τη Φένια και για μένα κυρίαρχο κομμάτι του ταξιδιού είναι η πραγματοποίησή του.
Είναι που έχουμε την ίδια μέρα γενέθλια.

Μακης και romantic woman μια ακόμη απουσία σας βαραίνει . (μιλώ για την συνάντηση)
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.733
Likes
15.017
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Είναι που έχουμε την ίδια μέρα γενέθλια.

Μακης και romantic woman μια κόμη απουσία σας βαραίνει . (μιλώ για την συνάντηση)



γι'αυτό και θα πάμε και οι δυό Νάπολη.

δυστυχώς δεν μπορούσα,επιφυλάσομαι όμως για μιά άλλη φορά(και εγώ για τη συνάντηση μιλώ)
 

Aria_C

Member
Μηνύματα
318
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Στ' αυγά μου :(
Ταξίδι-Όνειρο
Υποσαχάρια Αφρική
fenia συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
Μου αρέσει η αδημονία της προσμονής.
Αποφεύγω να φέρνω στο μυαλό μου την ανάμνηση γιατί συνήθως με μελαγχολεί το ότι τελείωσε
Το καλύτερο τμήμα για μένα είναι η πραγματοποίηση. Όταν όλες σου οι αισθήσεις βρίσκονται σε εγρήγορση. Όταν έχεις απλώσει τις κεραίες σου να "πιάσεις" κάθε άρωμα, ήχο, χρώμα, εικόνα, κίνηση. Όταν όλα είναι πρωτόγνωρα και συναρπαστικά...
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.429
Παρελθόν, παρόν και μέλλον......παρόν βέβαια και πρέπει να το ζεις με όλο σου το είναι, αισθήσεις, σκέψεις κλ ενώ τα άλλα είναι στο μυαλό .......
 

Alexandraaa

Member
Μηνύματα
260
Likes
34
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή-Κούβα
Η προσμονή εννοείτε το μυαλό σου να είναι απασχολημένο όλη την μέρα με το τι θα κάνεις πως θα πας στον προρισμό. Και σκέφτεσαι σκέφτεσαι και ξεχνιέσαι από την ρουτίνα την οποία βιώνουμε καθημερινώς..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.044
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Χε....α για την προσμονή και για την ανάμνηση. Η πραγματικότητα, αν και σκληρή, είναι απλή. Όποιος μπορεί, ταξιδεύει. Όποιος δε μπορεί (για οποιοδήποτε λόγο, δε μιλάω για λεφτά σώνει και καλά), βολέυεται με προσμονές και αναμνήσεις, αλλά αν μπορούσε θα ταξίδευε κι αυτός....


Την καλησπέρα μου από το Vilnius....
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.062
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom