Ποιο τραγούδι σας ταξιδεύει?

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.649
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Ας το παραδεχτούμε, για κάποιες χώρες έχουμε από μικρή ηλικία δημιουργήσει μια εικόνα που δύσκολα αλλάζει ακόμη κι αν τύχει να τις γνωρίσουμε και να συνειδητοποιήσουμε πόσο αφελείς ήμασταν παιδιά. Η δική μου για την Ισπανία συμπυκνώνεται στο παρακάτω τραγούδι

Φοβερός ο μακαρίτης ο Camarón. Διάλεξες λάθος περιοχή. Έπρεπε να πας Ανδαλουσία!
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Φοβερός ο μακαρίτης ο Camarón. Διάλεξες λάθος περιοχή. Έπρεπε να πας Ανδαλουσία!
Αυτή με διάλεξε, δεν τη διάλεξα εγώ :bleh:

Ανδαλουσία δε ξέρω αν θα άντεχα από πολλές απόψεις. Αν και τη Γρανάδα τη θεωρώ την πιο όμορφη πόλη στον κόσμο.

Για τον Camarón ισχύει. Μέχρι κι εγώ που είμαι ξενέρωτη και το φλαμένκο δεν το μπορώ (κι ας το έχω λάηβ κάθε μέρα κάτω απ το σπίτι μου), τον Camarón τον παραδέχομαι (όχι ότι ξέρω και καναν άλλο δηλαδή :haha:)
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.649
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
:haha:
Αυτή με διάλεξε, δεν τη διάλεξα εγώ :bleh:

Ανδαλουσία δε ξέρω αν θα άντεχα από πολλές απόψεις. Αν και τη Γρανάδα τη θεωρώ την πιο όμορφη πόλη στον κόσμο.

Για τον Camarón ισχύει. Μέχρι κι εγώ που είμαι ξενέρωτη και το φλαμένκο δεν το μπορώ (κι ας το έχω λάηβ κάθε μέρα κάτω απ το σπίτι μου), τον Camarón τον παραδέχομαι (όχι ότι ξέρω και καναν άλλο δηλαδή :haha:)
Πάρε μεταγραφή στο πανεπιστήμιο της Γρανάδα, που είναι εξαιρετικό.
Σίγουρα ξέρεις κι άλλους πχ τον Paco de Lucia. Μέχρι και ο Νταλάρας τον ξέρει αυτόν.:haha:
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.019
Likes
1.554
Ονειρεμένο Ταξίδι
Novaya Zemlya
Ταξιδεύοντας με το τραίνο χωρίς εισιτήριο επιστροφής. Νοσταλγικό τραγούδι γι’ αυτούς που πρόλαβαν τις ατμομηχανές!

Άλλες δύο εκτελέσεις κυκλοφόρησαν (γύρω στο 1980 και 2000 αν θυμάμαι καλά) αλλά δεν συγκρίνονται με την αυθεντική πρώτη εκτέλεση του 1959.

Ρυθμική μουσική υπόκρουση που θυμίζει ήχο παλιάς ατμομηχανής τραίνου (μέχρι και το σφύριγμα διακρίνεται στο 00:21 – κάτι που λείπει από τις νεότερες εκτελέσεις)

Neil Sedaka - "One-Way Ticket To The Blues"

 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom