Ποιο τραγούδι σας ταξιδεύει?

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Επειδή γκωσαμε πια με την τοξική αρρενωπότητα και τον εσωτερικευμενο μισογυνισμό. Ευτυχώς υπάρχουν φωνές που τοποθετούν τη γυναίκα στη θέση που της αξίζει. Ένα τραγούδι που μου έμαθε η κόρη μου και την ευχαριστώ γι’αυτό.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Δε ξέρω για εσάς, εμένα αυτά τα τουρκόφωνα τραγούδια μιλούν πολύ στην καρδιά μου, τόσο που καταλαβαίνω τους στίχους χωρίς να ξέρω τουρκικά. Χτες τους απολαύσαμε στη Θεσσαλονίκη, Ιουλία Καραπατάκη με την κομπανία της. Συγκλονιστική ερμηνεία.

 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.129
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Το άκουσα αργά το βράδυ όταν γύρισα από τη δουλειά. Συγκλονίστηκα, δάκρυσα και το έχω βάλει στο repeat πάνω από είκοσι φορές.
"Τραγουδάμε χωρίς φόβο", η ελληνόφωνη διασκευή από την Ανοιχτή Ορχήστρα του Canción Sin Miedo της Vivir Quintana, ένα τραγούδι διαμαρτυρία για τις γυναικοκτονιές που λαμβάνουν χώρα στο Μεξικό και τη Λατινική Αμερική γενικότερα, το οποίο πλέον έχει γίνει διαμαρτυρία για τη βία κατά των γυναικών σε όλο τον κόσμο, με την Ελλάδα να μην αποτελεί εξαίρεση.
"Με οργή τραγουδάω, ακούστε με όλοι,
στο σπίτι αν δεν έρθω ΚΑΨΤΕ ΤΗΝ ΠΟΛΗ"

 
Last edited:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ


Σανίδωσε το γκάζι το αύριο μας προστάζει γλυκοχαράζει ο ουρανός και όμως δεν ξημερώνει

Ακούω σφύριγμα στις ράγες μας κάτι μας τρομάζει σε λίγα δευτερόλεπτα μάλλον θα είμαστε σκόνη

Θα έχουμε γίνει και εμείς θέμα σε μια οθόνη θα έχουμε γίνει αφορμή για έκτακτο δελτίο

Πού είναι ο γιος μου που είναι η κόρη μου δεν το σηκώνει

Ταξίδευε με το Intercity 62

Σε αυτό το τρένο μπήκα αλλά ποτέ δεν βγήκα

Φρόντισαν κάποιοι να μην φτάσω στον προορισμό μου

Έγινα και εγώ του κράτους τους μια προίκα για να τιμούνε κάθε χρόνο δήθεν το χαμό μου

Είπανε φταίει ο ένας είπανε φταίει ο άλλος αλλά ποτέ δεν μάθαμε ποιός φταίει πραγματικά

Την πλήρωσε ο μικρός για να μην χρεωθεί ο μεγάλος και να την βγάλουν καθαρή πάλι τα αφεντικά Κήρυξαν μέρες πένθους τα αρπακτικά του έθνους ψεύτικα δάκρυα βάλανε και εκφράσανε οδύνη

Οι εκλογές τους αίσχους πρέπει να είναι δικές τους δεν έχουν ίχνος ανθρωπιάς καθόλου αυτά τα κτήνη Είναι η στροφή στα Τέμπη που το λαό θεριεύει και τον γεμίζει με αδικία μίσος και οργή

Είναι η στροφή στα Τέμπη φωνή ψυχών που εκπέμπει το έγκλημα τους μην αφήσουμε να ξεχαστεί

Πες στους δικούς μου ότι θ’ αργήσω απόψε

Ένα θα γίνω με τις ράγες και τους καπνούς

Το τελευταίο εισιτήριο κόψε

Γι’αυτό το τρένο που θα αγγίξει τους ουρανούς
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Λενε "Πασχα στο χωριο καλυτερα", αλλα πιστευω πως οχι. Η ωραιοτερη περιοδος για τους μουσικοφιλους ειναι η Μεγαλη Εβδομαδα και τα προεορτια με συναυλιες στην Αθηνα. Μετα απο την περιοδο της πανδημιας ειναι περισσοτερες και ξεκινησαν νωριτερα.

 

Spark

Member
Μηνύματα
92
Likes
939
Η Φωτεινή Δάρρα είναι η πιο ωραία ελληνίδα τραγουδίστρια, υπέροχη γυναίκα στο σύνολο της..

 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.680
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom