Ποιός είναι πιο μάγκας;;

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Λοιπόν, μιας που δεν έχω κάτι καλύτερο να κάνω αυτή τη στιγμή και δεν φαίνεται να υπάρχει κάποια άλλη συζήτηση που να με ενδιαφέρει, είπα να ξεκινήσω αυτήν εδώ.

Οι περισσότεροι ταξιδιώτες, λίγο ή πολύ, έχουν αισθανθεί κάποιες φορες ότι δεν γνωρίζουν καλά τα ''κόλπα'', ότι τους ξεγέλασαν στο πρακτορείο, ότι οι άλλοι ταξιδεύουν φθηνότερα, ότι οι άλλοι ταξιδεύουν καλύτερα.
Φτιάχνω, λοιπόν, κι εγώ αυτό το θέμα, όπου σας προσκαλώ(παρ'ολίγο να γράψω 'προκαλώ', αλλά κι αυτό μου κάνει:bleh:)να καυχηθείτε για τα καλύτερα, τα φθηνότερα ταξίδια που έχετε κάνει, όταν την ίδια στιγμή άλλοι πληρώνουν περισσότερα για να δουν λιγότερα. Κοινώς: Ποιός είναι πιο μάγκας;;

Επίσης: πιστεύετε ότι μετράει τελικά ποιός ταξίδεψε οικονομικότερα;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.064
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μόνο αν αυτό μεταφράζεται σε περισσότερα ή/και καλύτερα ταξίδια, και υπό την αυστηρά προϋπόθεση ότι το "φθηνότερα" δε σημαίνει στερημένο ταξίδι (δηλ. "δεν είδα/δεν έκανα πράγματα επειδή ήταν ακριβότερα από το περιορισμένο μου budget").
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εγω παντως εχω νιωσει αρκετες φορες "μη μαγκας",αλλα δεν εχει να κανει με το οτι στερηθηκα ή οτι με επιασαν Κωτσο καποιοι.Εχει να κανει με το ανικανοποιητο που νιωθω ως χαρακτηρας.Παντα θα ηθελα να ειχα δει και κανει περισσοτερα.
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Κι εγώ έτσι ακριβώς νιώθω...
Εφόσον δεν έχω αρκετά χρήματα για να ευχαριστηθώ αυτό που θα κάνω ή να κάνω όλα αυτά που θέλω εκεί, το ματαιώνω.
Πολύ σπάνια θα κάνω τέτοιου είδους υποχωρήσεις και, συνήθως, οφείλονται στο ότι η παρέα μου θέλει άλλα πράγματα.
''Τα υπόλοιπα την επόμενη φορά'' είναι η σκέψη που έχω στο κεφάλι μου, καθώς επιστρέφω.
Πάντα ελπίζω ότι θα υπάρξει επόμενη φορά!
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Κατ'εμε μαγκες ειναι οσοι ταξιδευουν "διαβασμενοι".. εχοντας συλλεξει πληροφοριες (ιστορικες, κοινωνικες, αξιοθεατα κλπ) για τον προορισμο τους..
Τα χρηματα λιγη σημασια εχουν.. ειτε οσοι ταξιδευουν μαζευοντας το χαρτζιλικι δεκαρα δεκαρα, ειτε αλλοι σε business class και υπεροχα ξενοδοχεια - εστιατορια, ολοι μπορουν να γινουν μαγκες..
Το σημαντικο ειναι να ταξιδευεις συχνα κ να διαβαζεις..
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δεν μπηκα καν στον κοπο να διαβαζω τι γραφετε στα ποστ σας, παρα διαβασα μονο το αρχικο... SPROM παρεξηγηθεις ή μη δε με νοιαζει αλλα το θεμα ειναι εντελως ηλιθιο. Οντως δεν ειχες τι να κανεις, φανηκε:D
 

kosdan

Member
Μηνύματα
149
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Ελλαδα!!
Ταξίδι-Όνειρο
Διαστημα

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Μαγκας δεν μπορω να πω απλα πιο "διαbασμενος" οπως λεει η picolo.
Πηγαμε 2 ατομα στh Πουντα Κανα με 550 ευρω. πτηση + ξενοδοχειο-all inclusive και συγκεκρημενα στο Catalonia Bavaro
(Hotel Catalonia B?varo - Caribbean - Activities, facilities, excursions, golf, spa, weddings, events, meetings)
Πού βρήκες αυτή την τιμή; :roll:
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Με το μπαρδον δηλαδη,αλλα "διαβασμενος" λεγεται αυτος που παει Πουντα Κανα σε all-inclusive???:shock:
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
χαχαχαχα tripakia, θα με πεθάνεις.
Το θέμα δεν είναι ηλίθιο, γιατί εγώ δεν είμαι ηλίθιος. Προφανώς, όταν το άνοιξα, δεν είχα υπόψιν μου ότι θα αρχίζαμε ιδεολογικές συζητήσεις γύρω από το πώς αξίζει να ταξιδεύεις κλπ κλπ κλπ.
Δεν μου αρέσει να υποτιμώ τους ανθρώπους και τις επιθυμίες μου. Έχω, για παράδειγμα, 2 φίλους (πολύ καλούς φίλους) οι οποίοι έχουν ταξιδέψει παρα πολύ, αλλά πηγαίνουν πάντα με γκρουπ τα μακρινα ταξιδια. Όπως καταλαβαίνεις, επανειλημμένα έχουν στοχοποιηθεί από άλλους δήθεν ταξιδιώτες(το γιαπί, το πιλοφόρι, το μυστρί) ως βολεμένοι, ηλίθιοι, βλάκες και γενικώς όποιο άλλο επίθετο ήταν σε θέση να γνωρίζουν.
Το ζήτημα για μένα είναι ότι αυτά τα πράγματα είναι στη φαντασία μας. Το ότι εγώ δεν θα χρησιμοποιήσω γκρουπ, αλλά αυτοί θα το κάνουν δεν τους κάνει λιγότερο καλούς από εμένα επιτέλους. Εγώ, από την άλλη, που νιώθω να γελοιοποιούμαι και να υποτιμώ των εαυτό μου όταν ταξιδεύω με γκρουπ, εξακολουθώ να μην το κάνω.
Είναι άσχημο να είσαι σαχλά ανταγωνιστικός, άσχημο να χαρακτηρίζεις.
 

xariscrete

Member
Μηνύματα
25
Likes
0
πιστευω το αν θα πας με γκρουπ ή με παρέα εξαρτάται από το τι τύπος είσαι και τι σου ταιριάζει. εξαρταται δηλαδη αν θες να μπεις στην τοπικη κοινωνια καθε περιοχης ή απλά θέλεις να δεις κάποια τουριστικά σημεία. επίσης αυτός που είναι πιο προετοιμασμένος δεν είναι πάντα και πιο μάγκας.. υπάρχουν πολλοί ταξιδιώτες που τους αρέσει να πηγαίνουν σε ένα μέρος και να το εξερευνούν εκείνη την στιγμή(χωρίς καμιά ππληροφορία).
για μένα λοιπόν μάγκας είναι αυτός που πάει ένα ταξίδι και μόλις γυρνάει είναι ικανοποιημενος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.340
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom