Πολιτισμικό Σοκ!

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
462
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
σε όλους τους προορισμούς που υπάρχουν πολλοί Ελληνες είναι φυσικό να χρησιμοποιούν διάφορους τρόπους οπως η μουσική να προσελκύσουν πελατεία.Την πρώτη φορα που πήγα Πράγα το 89 οι Ελληνες θα ηταν μετρημένοι ενω το 2003 είχε 5 ΄τσάρτερ την ημέρα!
Βέβαια υπάρχει και η περίπτωση να τους αρέσει η μουσική , όπως στην Τουρκία και τις Αραβοφωνες χώρες , επειδή έχει κοινά γνωρίσματα και ακούσματα, μοιάζει καπως
 

turms

Member
Μηνύματα
2.077
Likes
2.845
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
.

πολιτισμικο σοκ παθαινω καθε φορα που επιστρεφω ελλαδα απο εξωτερικο....ειδικα οταν γυρναω αεροπορικως
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
Πολιτισμικό σοκ έπαθα

  • όταν αντίκρυσα την καθαριότητα της Σιγκαπούρης-δε βρήκα πουθενά το παραμικρό σκουπιδάκι...
  • όταν στην Ταυλάνδη πήγαμε για μασάζ κι η ταυλανδέζα ρώτησε το αγόρι μου αν είμαι η κοπέλα του για να δει αν θα του κάνει το κανονικό ή το "σπέσιαλ" μασάζ :mad:
  • όταν επίσης στην Ταυλάνδη, επισκεφτήκαμε 1 κλαμπάκι όπου ήμασταν το μόνο ζευγάρι - όλοι οι άλλοι ήταν λιγούρια που πήγαν εκεί για ταυλανδέζες και κάτι 60ρηδες που είχαν αγκαλιά από 2 ο καθένας τους και έκαναν διάφορα ...τρελλά μπροστά σε όλους.
  • όταν στη Σιγκαπούρη βλέπαμε χοντρούς μεσήλικες να μπαίνουν σε φτηνά ξενοδοχεία και πίσω τους να ακολουθούν ντόπια κοριτσάκι - όχι πάνω από 15 χρονών με το κεφάλι σκυμμένο τα οποία τα λυπόταν η ψυχή σου. Στην ίδια χώρα επίσης, οι ιερόδουλες ήταν στο πόστο τους από τις 8 η ώρα το πρωί και τραβούσαν τον αδερφό μου από το μανίκι
  • Στην Chinatown πάλι στη Σιγκαπούρη, κινέζος πωλητής μόλις έμαθε ότι είμαστε έλληνες, μας είπε " γεια σου, τί κάνεις? ωραία η ελλάδα, ωραίος ο νταλάρας " :shock: :shock:
  • Στην Μπανγκόνκ με ελάχιστα στην κυριολεξία χρήματα νιώθεις σαν πάμπλουτος.Ξενοδοχείο 5* ,αμάξι να σε γυρίζει όλη τη μέρα κάνοντάς σου ξενάγηση και να σε περιμένει έξω από το μπαρ μέχρι να πιεις το ποτό σου ή έξω από τα καταστήματα όπου μπορείς να ξεχαστείς με τις ώρες χωρίς να σου γκρινιάξει.. Να δίνεις φιλοδώρημα μισό ευρώ και μόνο τα πόδια να μη σου φιλάνε... Να θες να ξοδέψεις τέλος πάντων τα χρήματά σου και να μην τελειώνουν γιατί όλα είναι πάφτηνα..
  • Στη Μαδρίτη όπου μπηκα στο μετρό και στο βαγόνι υπήρχε μία απαίσια μυρωδιά που προερχόταν από 1 λυκόσκυλο που μάλλον δε θα είχε πλυθεί ποτέ του και που ταξίδευε ανενόχλητο και χωρίς αφεντικό με το μετρό.. Επίσης,στο ίδιο βαγόνι, υπήρχε 1 σωρός γύρω στα 10 εκατοστά ύψος από φλούδες πασατέμπων κι η παρέα έτρωγε και πετούσε συνεχώς στο πάτωμα λες κι ήταν ό,τι πιο φυσιολογικό και σε κανέναν δεν έκανε εντύπωση το θέαμα...
  • Τέλος, όταν έκανα τη σύγκριση Ελλάδα-Σιγκαπούρη και διαπίστωσα ότι δυστυχώς η Ελλάδα είναι πολύυυυυ πιο πίσω σε πάρα πολλά θέματα.. Ένιωσα σαν τον φτωχό συγγενή..Κι η ειρωνεία? Κάποιοι που θυμόντουσαν τη Σιγκαπούρη πριν 20-30 χρόνια μου είχαν πει "τί πας να κάνεις εκεί? δεν έχει τίποτα να δεις εκτός από παράγκες".. Και να που αναπτύχθηκαν τόσο γρήγορα κι αυτά που έχουν, εμείς δε θα τα δούμε ποτέ ...
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
[*] κι αυτά που έχουν, εμείς δε θα τα δούμε ποτέ ...
[/LIST]
Αριβως για τον ιδιο λογο δες εδω:
http://img406.imageshack.us/img406/5993/imgp1332.jpg

Ειναι φωτο απο περιβολο χωρο πολυκατοικιας στη Σιγκαπουρη που τραβηξα πριν 6 μηνες. Δειχνει το πισω μερος της πινακιδας που ηταν στο γκαζον. Οι ανθρωποι δεν παιζονται. Για να βαλει καποιος καποια πινακιδα ΟΧΙ μονο χρειαζεται αδεια, ΟΧΙ μονο εχει και σειριακο αριθμο, αλλα εχει και ημερομηνια ληξης της αδειας!!! Επαθα πλακα μιλαμε.

Σκεψου εδω στη χωρα του "κανε οτι θες και μη ρωτας" τι γινεται... Σιγουρα "εμείς δε θα τα δούμε ποτέ".
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
Αριβως για τον ιδιο λογο δες εδω:
http://img406.imageshack.us/img406/5993/imgp1332.jpg

Ειναι φωτο απο περιβολο χωρο πολυκατοικιας στη Σιγκαπουρη που τραβηξα πριν 6 μηνες. Δειχνει το πισω μερος της πινακιδας που ηταν στο γκαζον. Οι ανθρωποι δεν παιζονται. Για να βαλει καποιος καποια πινακιδα ΟΧΙ μονο χρειαζεται αδεια, ΟΧΙ μονο εχει και σειριακο αριθμο, αλλα εχει και ημερομηνια ληξης της αδειας!!! Επαθα πλακα μιλαμε.

Σκεψου εδω στη χωρα του "κανε οτι θες και μη ρωτας" τι γινεται... Σιγουρα "εμείς δε θα τα δούμε ποτέ".

Τί λες? :shock: Απίστευτη η πινακίδα!!! Εδώ τις βάζουμε και μένουν εκεί μέχρι να σαπίσουν ή να τις γκρεμίσει κανένα αυτοκίνητο.. Και πραγματικά, επιστρέφοντας από τη Σιγκαπούρη, ένιωσα λες και ζω στην Ουγκάντα...
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.705
Likes
6.331
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Πολιτισμικό σοκ έπαθα

  • Τέλος, όταν έκανα τη σύγκριση Ελλάδα-Σιγκαπούρη και διαπίστωσα ότι δυστυχώς η Ελλάδα είναι πολύυυυυ πιο πίσω σε πάρα πολλά θέματα.. Ένιωσα σαν τον φτωχό συγγενή..Κι η ειρωνεία? Κάποιοι που θυμόντουσαν τη Σιγκαπούρη πριν 20-30 χρόνια μου είχαν πει "τί πας να κάνεις εκεί? δεν έχει τίποτα να δεις εκτός από παράγκες".. Και να που αναπτύχθηκαν τόσο γρήγορα κι αυτά που έχουν, εμείς δε θα τα δούμε ποτέ ...
Πωωωως; Σύγκριση Ελλάδας - Σιγκαπούρης;;;;όταν από πριν 30 χρόνια όπως λες, το φτύσιμο, και το πέταγμα γόπας στο έδαφος σήμαινε βαρύ πρόστιμο;;;
με άλλη χώρα θάπρεπε να την σύγκρινες Venia

ποιος είπε παράγκες πριν 30 χρόνια; Πολυόροφα μοντέρνα κτίρια είχαν από τότε, όπου στεγάζονταν όλες οι αντιπροσωπείες του παγκοσμίου εμπορίου και της ναυτιλίας. φυσικά λέμε για το κέντρο.τώρα φαντάζομαι να υπάρχουν ακόμη περισσότερα.
όσο για τις παράγκες, ξύλινα σπίτια ήταν με όλες τις ανέσεις μέσα. οι υπάλληλοι των δημοσίων και ιδιωτικών υπηρεσιών με την γραβαντούλα τους, κοντομάνικο πουκάμισο, ατσαλάκοτο παντελόνι, από τότε....(όχι τζην..)εκεί έμεναν


παρ. 1-4. χμ ακόμα λοιπόν υπάρχουν....;;;
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
Πωωωως; Σύγκριση Ελλάδας - Σιγκαπούρης;;;;όταν από πριν 30 χρόνια όπως λες, το φτύσιμο, και το πέταγμα γόπας στο έδαφος σήμαινε βαρύ πρόστιμο;;;
με άλλη χώρα θάπρεπε να την σύγκρινες Venia

ποιος είπε παράγκες πριν 30 χρόνια; Πολυόροφα μοντέρνα κτίρια είχαν από τότε, όπου στεγάζονταν όλες οι αντιπροσωπείες του παγκοσμίου εμπορίου και της ναυτιλίας. φυσικά λέμε για το κέντρο.τώρα φαντάζομαι να υπάρχουν ακόμη περισσότερα.
όσο για τις παράγκες, ξύλινα σπίτια ήταν με όλες τις ανέσεις μέσα. οι υπάλληλοι των δημοσίων και ιδιωτικών υπηρεσιών με την γραβαντούλα τους, κοντομάνικο πουκάμισο, ατσαλάκοτο παντελόνι, από τότε....(όχι τζην..)εκεί έμεναν


παρ. 1-4. χμ ακόμα λοιπόν υπάρχουν....;;;

Δε ξέρω- ο νουνός μου μου το είχε πει που είχε ταξιδέψει εκεί αρχές του '80 και μου είχε πει ότι πέρα από το πράσινο,δεν έχει κάτι άλλο να δεις. Ρώτησα και έναν ταξιτζή εκεί και μου είπε ότι από το '80 και μετά άρχισαν να εκσυγχρονίζονται και να χτίζονται οι ουρανοξύστες κι όλα αυτά τα θηρία. Όπως και να έχει, το να βλέπεις ότι η χώρα σου δε φτάνει ούτε στο μικρό δαχτυλάκι μία ασιατική,μικρή χώρα είναι μία απογοήτευση...
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.705
Likes
6.331
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Δε ξέρω- ο νουνός μου μου το είχε πει που είχε ταξιδέψει εκεί αρχές του '80 και μου είχε πει ότι πέρα από το πράσινο,δεν έχει κάτι άλλο να δεις. Ρώτησα και έναν ταξιτζή εκεί και μου είπε ότι από το '80 και μετά άρχισαν να εκσυγχρονίζονται και να χτίζονται οι ουρανοξύστες κι όλα αυτά τα θηρία. Όπως και να έχει, το να βλέπεις ότι η χώρα σου δε φτάνει ούτε στο μικρό δαχτυλάκι μία ασιατική,μικρή χώρα είναι μία απογοήτευση...
εδώ δεν πρόκειται για "ασιατική χώρα"
ήμουν πριν το νονό σου, υπήρχαν θεματικά πάρκα, λίμνες,αγορές, ασιατική κουλτούρα,
εξ άλλου τα παλιά χρόνια ήταν πιο γνήσια, πιο ντόπια...
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
εδώ δεν πρόκειται για "ασιατική χώρα"
ήμουν πριν το νονό σου, υπήρχαν θεματικά πάρκα, λίμνες,αγορές, ασιατική κουλτούρα,
εξ άλλου τα παλιά χρόνια ήταν πιο γνήσια, πιο ντόπια...

Σε πιστεύω και συμφωνώ...
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
στην Αίγυπτο
- όταν είδα τον κόσμο πού έμενε μέσα στα νεκροταφεία
- όταν είδα να έχουν στοιβάξει τα ψωμιά τους στο πεζοδρόμιο,
δίπλα στα κόπρανα από καμήλες καί άλογα
στην Ρουμανία το 1980
- όταν κατεβαίνοντας στο αεροδρόμιο τού Βουκουρεστίου, μας κύκλωσαν καμμιά δεκαριά ένστολοι με τα όπλα προτεταμένα
στην Τουρκία
- όταν είδα τις μαντηλοφορούσες, να παρλάρουν στο κινητό
- όταν, μετά την ξενάγηση στο Τοπ Καπί, μία ηλικιωμένη κυρία τού γκρούπ σχολίασε "αυτό μάλιστα. Αυτό είναι Καπί. οχι σαν καί τα δικά μας"!!!!
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
- όταν, μετά την ξενάγηση στο Τοπ Καπί, μία ηλικιωμένη κυρία τού γκρούπ σχολίασε "αυτό μάλιστα. Αυτό είναι Καπί. οχι σαν καί τα δικά μας"!!!!
:haha::haha::haha:...έγραψε η κυρία....:haha::haha:

Υ.Γ. Τα υπόλοιπα τα αφήνω ασχολίαστα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.240
Μηνύματα
884.598
Μέλη
38.929
Νεότερο μέλος
thanasisgr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom