Πολιτισμικό Σοκ!

deja vu

Member
Μηνύματα
125
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
εγω παντως απο οσες πολεις επισκεφθηκα μονο στη Μαδριτη ειδα τετοια υπερβολη. Ενω μπορει καποιος να αφησει πχ τη χαρτοπετσετα πανω στο τραπεζακι η στον παγκο την πεταει κατω. Με θαρρος και αρχοντια!

Η αληθεια βεβαια ειναι οτι οι χαρτοπετσετες τους μονο για να σκουπιστεις δεν κανουν... αληθεια γιατι τις φτιαχνουν ετσι?:roll:
Λές το καλοκαίρι που θα παω να πάρω και κανά πακέτο από Ελλάδα :shock::shock::shock:. Πάντως η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα τέτοιους τρόπους.
Α!! με το τσιγάρο τι γίνετε είναι αυστηροί;;
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
Λές το καλοκαίρι που θα παω να πάρω και κανά πακέτο από Ελλάδα :shock::shock::shock:. Πάντως η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα τέτοιους τρόπους.
Α!! με το τσιγάρο τι γίνετε είναι αυστηροί;;
Φευγουμε λιγο οφ-τοπικ, αλλα για να σου απαντησω, τα χριστουγεννα του '08 που πηγα, τα μαγαζια στην Ισπανια εiχαν δικαιωμα να επιλεξουν αν θα ειναι καπνιζοντων η οχι. Γενικα σε λιγα απαγορευοταν. Τωρα δεν ξερω πως εχουν τα πραγματα.

Οσο για τις χαρτοπετσετες, πονεμενη ιστορια, εχετε καλου κακου κανενα χαρτομαντιλακι μαζι σας:haha:
 

muya

Member
Μηνύματα
207
Likes
71
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Για κατι τετοιο μιλαμε, ε;
Παντως αν και κανει εντυπωση, για τους ιδιους τους Ισπανους δε σημαινει τιποτα κακο, δε το θεωρουν βρωμια, ας πουμε στα παρκα και στους δημοσιους χωρους δε πετανε τιποτα!
 

Attachments

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Το 1982 σε μια πλατεια στο Αμστερνταμ ειδα μια τεραστια ουρα (ο ενας πισω απο τον αλλο) απο "πανκια" - για τους νεωτερους να πω οτι προκειται για φιλους του κινηματος των πανκ με πολυχρωμα μαλλια στυλ μοικανων, δερματινα ρουχα και παραμανες παντου με εμφαση στη βια και τους τσακωμους - τους εβλεπα να περιμενουν ηρεμα ο ενας πσω απο τον αλλο και αφου πλησιασα στο γκισε ειδα μετα μεγαλης μου εκπληξης οτι περιμενανε για να αγορασουν εισητηριο για τη συναυλια των Sex Pistols!
Μάλλον για κάποια άλλη μπάντα περιμένανε αφού οι Sex Pistols είχαν διαλυθεί από το 1978! ;)
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Μάλλον για κάποια άλλη μπάντα περιμένανε αφού οι Sex Pistols είχαν διαλυθεί από το 1978! ;)
Εχεις δικαιο. Μπορει να ηταν οι Ramones η οι Clash. Δεν θυμαμαι ακριβως. Παντως ηταν καποια "παιδια για σπιτι".Δεν εχει τοσο σημασια αυτο, αλλα να βλεπεις πανκια με ταξη και υπομονη να καθονται στη σειρα. Πολυ γελιο:D:D...
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Φίλος που ήταν στη Σεβίλη μου είπε πως δεν είχαν τασάκια και όταν ζήτησαν η σερβιτόρα τρόμαξε να καταλάβει τι ήθελαν. Όλοι τα πέταγαν κάτω!!!
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Και όμως είναι αλήθεια! Και σου κόβει και κάπως την όρεξη για φαγητό. Δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο και στη Βαρκελώνη. Θα σας ενημερώσω όταν επιστρέψω με το καλό.:haha:
Σε ολη την Ισπανια ισχυει, σου κανει εντυπωση μεν την 1η φορα, αλλα μετα συνηθιζεις, και το κανεις και εσυ και πια δεν δινεις σημασια, μεχρι που θα ερθει επισκεψη απο την Ελλαδα, οπου στο ξαναθυμιζουν με τις ερωτησεις και τις αποριες τους!
 

YBONNH

Member
Μηνύματα
234
Likes
115
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος του κοσμου
Το 1991 στη Μαδριτη ζητησαμε σε εστιατοριο τασακι- γιατι να καθεσαι σε τραπεζι να φας και να πετας τα τσιγαρα κατω δεν μας πηγαινε. Ο σερβιτορος πιανει ενα απ το διπλανο τραπεζι ,το αδειαζει στο πατωμα μπροστα στο τραπεζι μας και μας το δινει! Ακομα γελαμε!:haha::haha::haha:
 

helenabak123

Member
Μηνύματα
25
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Μαροκο
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Το 1991 στη Μαδριτη ζητησαμε σε εστιατοριο τασακι- γιατι να καθεσαι σε τραπεζι να φας και να πετας τα τσιγαρα κατω δεν μας πηγαινε. Ο σερβιτορος πιανει ενα απ το διπλανο τραπεζι ,το αδειαζει στο πατωμα μπροστα στο τραπεζι μας και μας το δινει! Ακομα γελαμε!:haha::haha::haha:
Μία φίλη που έμενε στην Μαδρίτη για 2-3 χρόνια μου εξήγησε, όταν την ρώτησα για τις χαρτοπετσέτες και την κάθε είδους βρωμιά στο πάτωμα ότι είναι ένδειξη ότι το φαγητό είναι καλό σε εστιατόρια με πολλή βρωμιά στο πάτωμα γιατί έχει πολλή ντόπια πελατεία. "Να φοβάσαι να φας εκεί που το πάτωμα είναι καθαρό" με συμβούλεψε. Αυτά συμβάινουν μόνο στην Μαδρίτη γιατί στην Βαρκελώνη που έχω πάει αρκετές φορές, τέτοιο χάλι στο πάτωμα σε εστιατόρια δεν είδα. Πάντως είχε δίκαιο, το φαγητό στην Μαδρίτη ήταν ασύγκριτα καλύτερο απ'ότι στην τουραστική Βαρκελώνη!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.041
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom