Πολιτισμικό Σοκ!

ILONA

Member
Μηνύματα
24
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Η άκρη του κόσμου......
Εγώ στην Πράγα είδα το εξής φαινόμενο, στην κεντρική πλατεία του περίφημου Αστρονομικού Ρολογιού, ήταν μαζεμένοι περίπου 50 Άγγλοι, τίφλα στο μεθύσι, και να έχουν κάνει ανω κάτω τον κόσμο, βγάζοντας μπλόυζες, σπάζοντας μπουκάλια, φωνάζοντας (απλά για να ακουστούν), γιατί λέει κέρδισαν την ομάδα ποδοσφαίρου της Πράγας εκείνο το απόγευμα! Και εμείς νομίζουμε πως μόνο τα Μάλια υποφέρουν!!!!:clap::clap::clap:
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Κάτι που Ελλάδα δεν θα το βλέπατε!! Κάτι που όταν το είδατε πάθατε πολιτισμικό ΣΟΚ!!!
Και όμως, με κάτι που έχω σοκαριστεί, το είδα στην Ελλάδα και συγκεκριμένα στο χωριό μου στη Λέσβο!
Το χωριο μου βρίσκεται απέναντι από το Αιβαλί και συχνά-πυκνά περνάνε λαθρομετανάστες με βάρκες σε αθλιες συνθήκες. Πριν λίγα χρόνια είχα πάει Πάσχα και αυτό που είδα δεν το είχα ξαναζήσει...Καθέ μέρα ήταν συγκεντρωμένοι πολλοί μετανάστες από διαφορετικές χώρες - τη μία μέρα από Αφγανισταν, την άλλη από Σομαλία,...- που περίμεναν να τους πάει η αστυνομία στα κεντρικά κτήρια για μεταναστες στην Μυτιλήνη (κάτι σαν φυλακή!!)...υπηρχαν πολλά παιδακια, μέχρι και νεογέννητα γυμνά, ξυπόλητα, βρεγμένα.
Η κύρια τακτική των λαθρεμπόρων είναι ότι προγραμματίζουν τα περάμσατα τις μέρες με κακοκαιρία και πολλά μποφόρ που το λιμενικό δεν κανεί περιπολίες..επίσης, με το που περάσουν τα ελληνικά σύνορα τρυπάνε τις βάρκες και οι ανθρωποι ερχονται κολύμποντας στα παγωμένα νερα. Μερικές φορές ωστόσο έχουν ακουστεί και πνιγμοί!!
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Να μια συζήτηση που δεν εχει ξαναγίνει εδώ μέσα....
Monsieur vagantos...οπως βλεπεις στο forum ειμαι καινουργιος το οποιο σημαινει πως δεν εχω δει η λαβε μερος σε ολες τις συζητησεις που εχουν γινει. Απο οτι βλεπω εσυ εισαι full μελος καιρο τωρα εχεις ολα τα αεροπλανακια με χρωμα...λογικο ειναι να μην ξερω τι εχετε πει για ινδια.

PS: η δηδητριου ειναι οντως πολιτισμικο σοκ.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Λοιπόν η συζήτησε ξεκίνησε καθόλα σοβαρή εδώ: http://www.travelstories.gr/%E3%E5%...44-%F0%E5%F1%E9-%EA%E9%ED%DE%F4%F1%F9%ED.html
Μετά από μερικές σελίδες δείξαμε όλοι μας τον καλό μας εαυτό!
Ο boss προκειμένου να αποφύγει αιματοχυσίες και γενικότερες συρράξεις το κλείδωσε το θέμα!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Monsieur vagantos...οπως βλεπεις στο forum ειμαι καινουργιος το οποιο σημαινει πως δεν εχω δει η λαβε μερος σε ολες τις συζητησεις που εχουν γινει. Απο οτι βλεπω εσυ εισαι full μελος καιρο τωρα εχεις ολα τα αεροπλανακια με χρωμα...λογικο ειναι να μην ξερω τι εχετε πει για ινδια.
Ο vagantos είναι απασχολημένος το πρωί, γι αυτό απαντώ εγώ μιας και αναμείχθηκα στο σχετικό σχόλιο: Μην παρεξηγιέσαι (?) φίλε μου, η αναφορά έγινε για να το ψάξεις λίγο (όπως και έκανες) και να διαβάσεις τα όσα γράφτηκαν εκεί - πιστεύω να τα βρήκες ενδιαφέροντα.

Όσο για τα αεροπλανάκια, μην ανησυχείς, με το ρυθμό που πας γρήγορα θά'χεις το δικό σου στόλο! :D
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Ο vagantos είναι απασχολημένος το πρωί, γι αυτό απαντώ εγώ μιας και αναμείχθηκα στο σχετικό σχόλιο: Μην παρεξηγιέσαι (?) φίλε μου, η αναφορά έγινε για να το ψάξεις λίγο (όπως και έκανες) και να διαβάσεις τα όσα γράφτηκαν εκεί - πιστεύω να τα βρήκες ενδιαφέροντα.

Όσο για τα αεροπλανάκια, μην ανησυχείς, με το ρυθμό που πας γρήγορα θά'χεις το δικό σου στόλο! :D
χεχε φυσικά και δεν παρεξηγήθηκα...διάβασα το σχολιο απαντησης γιατι να παει καποιος στην ινδια και πραγματικα ακούγονται μαγικα και να αξιζει για προορισμό. Απλά όταν ειχα παει εγω στην αιγυπτο και ειχα δει παρομοιες εικονες φτωχιας πραγματικα δεν ξερω γιατι (ημουν και πιο μιρκος τοτε) αισθανομουν καπως ντροπη να ειμαι εγω ο ανετος εκει διακοπες και να βλπεω τον κοσμο της χωρας σε αυτη την κατασταση.
 

Perastikos30

Member
Μηνύματα
22
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
σοκ συνεχεια..




[IMG=http://img16.imageshack.us/img16/2559/dscn1043n.th.jpg][/IMG]


[IMG=http://img30.imageshack.us/img30/282/dscn1039su.th.jpg][/IMG]




3 φωτο απο Κωνσταντινουπολη για αρχη(ναι στην δευτερη φοραει ακουστικα!)αν κ νομιζω οτι οσοι ζουν αθηνα, πατρα κλπ εχουν συνηθισει πλεον σε τετοιες εικονες! αλλα το σοκ ηταν ο ταριφας που πηραμε το βραδυ να παμε στο reina(ενα κλαμπ ψιλο-κυριλε) λοιπον ελεινος κ τρισαθλιος επινε μπυρα σε γυαλινο μπουκαλι εφτυνε, βρωμαγε κ μολις ηπιε την μπυρα πεταξε εξω το μπουκαλι χωρις καν να κοιταξει.. οσο για οδηγηση δεν το συζητω.. φετες πηγαινε.. εννοειται πως στο ταξι δεν βγαλαμε αχνα!:shock:

υ.γ ελληνες ταριφες.. υπαρχει ανταγωνισμος!!:clap:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
3 φωτο απο Κωνσταντινουπολη για αρχη(ναι στην δευτερη φοραει ακουστικα!)αν κ νομιζω οτι οσοι ζουν αθηνα, πατρα κλπ εχουν συνηθισει πλεον σε τετοιες εικονες!
Αν σε σοκάρουν τέτοιες εικόνες φίλε μου, έχουν πολλά να δούν τα μάτια σου ακόμη. :(
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Κι εγω θα πω οτι στην Ινδια επαθα σοκ με αρκετες σκηνες απο αυτες που ειδα. Η πιο εντονη ηταν στο σταθμο των τρενων της Τζαιπουρ. Ενας γερος μαλλον ετοιμοθανατος ηταν ξαπλωμενος πανω σε ενα σωρω απο τσουβαλια, γυμνος, με κατι κολημμενα κομματια υφασμα πάνω του για εσωρουχο,οπου οπως ηταν λερωμενος γεματος περιττωματα ηταν πανω κολημμμενες δεκαδες μυγες ...Πιο διπλα μια αναπηρη χωρις ποδια,προσπαθουσε να προχωρησει σερνομενη στο πατωμα με τα χερια...Ενα μωρο μαζευε απο κατω κατι βρωμικα ρυζια που ειχαν πεσει και τα ετρωγε....Και ενας αλλος καθισμενος στις ραγες του τρενου αφου εκανε την αναγκη του σκουπιστηκε με το αριστερο χερι,αφου το βουτυξε σε ενα τενεκεδακι με νερο που κρατουσε...:shock:
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Στο Μεξικο, ανθρωποι να σκαλιζουν με γυμνα χερια τα σκουπιδια για να βρουν οτιδηποτε φαγωσιμο και 10 μετρα πιο κατω ενας κυριος προβληματιζοταν για τα πλακακια της πισινας, Μπλε ανοιχτο ή σμαραγδι;
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
επαθα σοκ κ οχι μονο πολιτισμικο πιστεψε με, οταν ειδα πως στοιχειωδεις κανονες υγειινης ηταν ανυπαρκτοι...ανθρωπος πεθανε πανω στο πεζοδρομιο απενατι απο το ξενοδοχειο κ ηρθε κ τον μαζεψε μεσα σε μια ναυλον σακουλα ενα υποτυπωδες οχημα του δημου να υποθεσω...παιδια κ ζωα ψαχνανε μεσα στα σκουπιδια να φανε...εκει που το πρωι κυλιοντουσαν κ πλατσουριζανε τα βουβαλια το απογευμα κανανε βουτιες πιτσιρικια...οταν εβρεχε ο δρομος σε καποια χωρια γεμιζε ποντικια κ αρουραιους...

μια δόση απο τα ίδια , ειδικα στο πρωτο ταξιδι μου εκει πριν πολλα χρονια ....
πριν 3 χρονια ειδα πολλά πραγματα προς το καλίτερο ..
Ακουγεται παραξενο για οσους πηγαν προσφατα αλλά καμια σχεση με την Ινδια του 1981 που ειδα εγώ , ειδικα
η Βομβαη ....ειχα να φαω (εκτος απο μπανανες) 4 ημερες
στην αρχη του ταξιδιου και δεν φοβαμαι ουτε σιχαινομαι ιδιαιτερα τη κουζινα "περιεργων "χωρών ...
ασε που ειχα παστωθει σε 2-3 διαφορικα εμβολια που τοτε ηταν αναγκαστικα για να ταξιδεψεις εκει ...
το 2006 που ξαναπηγα δεν χρειαστηκε ουτε ενα προαιρετικο , οποτε αυτο απο μονο του λεει πολλά για τη κατασταση τοτε ....
ηταν και το πρωτο μου ταξιδι εκτος Ελλάδας , πρωτη φορα σε αεροπλάνο:roll: και με την αξεχαστη BAGLANDES BIMAN (Θεε μου σε ευχαριστω που εφτασα σώα )
οποτε το σοκ ειχε ξεκινησει απο εδώ :lol:
να μην το κουραζω αλλο, γιατι εχουν χιλιοειπωθει αυτα στο φορουμ κ ειναι αδικο να εκθετουμε μονο τη μια πλευρα μιας κατα τα αλλα πανεμορφης χωρας με υπεροχους ανθρωπους, αλλα ναι ηταν πολιτισμικο σοκ για μενα...[/quote]
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom